Градинарство - моето хоби 32

  • 36 106
  • 796
  •   1
Отговори
# 15
  • Карлово
  • Мнения: 4 648
Те кралските мушката са малко с претенции . Големите ми загинаха тая зима ама есента си засях от тях . Та за мен са по добре да са в саксия за да може да се развиват сами . Бяха ми хванали белокрилки  ама се оправиха .
Как? Едното ми голямо растение има, вече близо месец пръскам с моспилан, през 3 дни и още хвърчат. Стои изолирано на най-доброто място, топло светло, ама тези гадини сигурно също се чувстват добре.

Втори въпрос - Като си ги захвана новите растения растат ли бързо. Моите мнооого бавно, почти никак не нарастват.

# 16
  • Мнения: 1 915
Те кралските мушката са малко с претенции . Големите ми загинаха тая зима ама есента си засях от тях . Та за мен са по добре да са в саксия за да може да се развиват сами . Бяха ми хванали белокрилки  ама се оправиха .
Как? Едното ми голямо растение има, вече близо месец пръскам с моспилан, през 3 дни и още хвърчат. Стои изолирано на най-доброто място, топло светло, ама тези гадини сигурно също се чувстват добре.

Втори въпрос - Като си ги захвана новите растения растат ли бързо. Моите мнооого бавно, почти никак не нарастват.

Засях ги заедно в една голяма саксия . Мръднаха съвсем малко ама са по на сянка и малко на хладничко. Може би за това. Голямото растение го изкарай на малко по студено в някой коридор. Нищо няма да му стане . Те се развиват по - добре на топло . Ще питам майка какъв беше препарата с който пръскахме и ще пиша пак .

# 17
  • Мнения: 156

И още един въпрос: орязаното мушкато май съм го отървала, колко време да го чакам да видя дали ще поникне нещо? Може ли кралко мушкато да се гледа във сандъче със няколко бройки или всяко в отделно? Имам 3 и се чудя как да ги пересадя
Не разбирам точно какво си направила. Отрявала си клонче и си боднала в земя или си орязала клончетата на мушкато с някаква цел.
Аз съм забола едни пръчки от мушкато, след като зимуваха в изба, на снопче без саксии и пръст, преди 15-на дни. Гледам вече се показват малки листенца по стъблата.

Кралски мушката имам 3-4 и всяко си е в отделна саксия. Понякога слагам тези саксии в сандъче, ако заедно са нацъфтели, понякога ги местя на по-добро според мене място. Малко се боя да ги сложа в едно сандъче, за да не се гътнат всички наведнъж. Миналата година 2 броя уморих.

Все още експерементирам. Миналата година есента ги орязах почти до земята (обикновенните мушката) и някои сложих във вода да пуснат корени, другите ги оставих на терасата (отворена юго изток) и докато беше ок времето имаше зачетъци на нов живот, но после като стана под 0 умряха листенцата. Сега са така:

с това кафявото съм ги покрила, че в София са минусови температури нощес. Зимата бяха покрити също

Това са ми отрязаните, от водата и царското които цяла зима бяха вътре



Утре ще ми донесът още 3 царски ще ги гледам в отделни саксии

# 18
  • Мнения: 5 381
Във Варна много духа този мулч дали ще се задържи? След поредната ветровита нощ и събиране на сутринта какво ли не по двора си мисля, че няма да може да остане непокътнат там където реша да го сложа.
При мен също духа много силен вятър, събаря огради и дървета. Досега не е имало проблем с мулча.
Аз си смятам разхода така - един чувал мулч (от плоските, 40 или 70л.) покрива площ колкото голямата страна на чувала. Понякога и малко повече, зависи колко е едър и колко плътно е напълнен.

Тези орязани пънчета от мушкати, дори ако е останал живот в тях, много време ще мине докато стигнат до цъфтеж. Първо от старите клони покарват едни хилави израстъчета, на мен обикновено там ми се изчерпва търпението. Ще ми е интересно да споделиш развитието по-нататък.
От моя опит, младите вкоренени клончета цъфтят по-обилно от миналогодишните корени, и растенията стават по-красиви и компактни.

# 19
  • Мнения: 156
Във Варна много духа този мулч дали ще се задържи? След поредната ветровита нощ и събиране на сутринта какво ли не по двора си мисля, че няма да може да остане непокътнат там където реша да го сложа.
При мен също духа много силен вятър, събаря огради и дървета. Досега не е имало проблем с мулча.
Аз си смятам разхода така - един чувал мулч (от плоските, 40 или 70л.) покрива площ колкото голямата страна на чувала. Понякога и малко повече, зависи колко е едър и колко плътно е напълнен.

Тези орязани пънчета от мушкати, дори ако е останал живот в тях, много време ще мине докато стигнат до цъфтеж. Първо от старите клони покарват едни хилави израстъчета, на мен обикновено там ми се изчерпва търпението. Ще ми е интересно да споделиш развитието по-нататък.
От моя опит, младите вкоренени клончета цъфтят по-обилно от миналогодишните корени, и растенията стават по-красиви и компактни.

Значи съвета е да оставя пънчетата за сега както са си, нали?

Интересно е, че зимата клонките във водата цъфтяха . Царското миналата година лятото много малко цъфтя, това нормално ли е ето така беше юли месец


А това са пънчетата цъфтяха до септември

# 20
  • Мнения: 5 381
Остави ги, то няма какво друго да се направи. Следващия път не ги подрязвай чак толкова ниско.

# 21
  • Мнения: 3 772
Тези “пънчетата” са от старите баш мушката и са “куча марка” Simple Smile
Аз изрязах моите преди 2-3 седмици и вече имат нови листа.
Кралско съм имала, те са май хибриди и само първата година са богати .

# 22
  • Мнения: 541
Досега винаги съм подценявала тези мушкати, изглеждаха ми твърде обикновени и навсякъде, но наистина са устойчиви и лесни да гледане …
Всички чепки набодох преди три седмици в земята и са навън. Незнам как към вид са, обикновени градински, подарени от съседките Дано да са оцелели в този студ .. Засадих ги там, където никое цвете не успях да отгледам предходните години …
В неделя ще ги нагледам отблизо и ще ви докладвам .. Blush

# 23
  • Мнения: 1 078
Моля за предложения за бързо растящи храсти - вечнозелени и листопадни. Градината ни се намира в по-студен край на страната ни. Искам да ги насадя пред тераса и лятото да правят сянка, при залез слънце, но да не стават много високи  ( до 2 - 2,50 метра) или да са такива търпящи подрязване.

# 24
  • Карлово
  • Мнения: 4 648
За кралското мушкато ме посъветваха да бодна резници в градината, много бързо нараствали. Ще пробвам като се затопли.

# 25
  • Мнения: 5 381
Бързорастящо вечнозелено - лавровишня, а листопадни - филаделфус и дойция от едрите сортове, будлея. Има и една голяма розова спиреа, много бързо расте, но е инвазивна и не я препоръчвам.

# 26
  • Карлово
  • Мнения: 4 648
Може да ви е полезно:

# 27
  • Мнения: 541
На Коледа като нямаше сняг , поне на Великден да има Joy Снимките са от прохода Петрохан

 

# 28
  • Мнения: 3 772
Аз днес се скапах.
Свърших една работа, дето от години се каня…

# 29
  • Мнения: 5 381
Ха, и аз от години отлагам същата работа. Само че при мен е безобразно тревясало, тревата идва и отпред и отзад,  не ми се захваща изобщо с това Confused

Общи условия

Активация на акаунт