(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 53)

  • 34 164
  • 763
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 44 187
Нямам идея, чудя се какво са му направили марулите и се радвам, че не реших да оставя доматите🤭

# 721
  • Мнения: 5 404
Бриз, по принцип за песъчлива почва е добре да се добавя органичен материал. Не знам точно буковата дървесина какво съдържа, но едва ли ще вложиш тонове чак за да обърнеш баланса, според мен ще се отрази добре.
И при мен е песъчливо и глинесто, зимата разхвърлям по някой чувал компост из лехата.

# 722
  • Мнения: 8 257
Да не е някой таралеж? Ама пък така да рови?

# 723
  • София
  • Мнения: 5 198
Пресни трици от широколистни не добавяйте в гнездата с корените на растението! Много зле им се отразява, според мен механично. Отгоре да, угнили -да.

# 724
  • Мнения: 7 856
Преди време в друг форум агроном, занимаващ се с зеленчукопроизводство беше писал, че мулчиране  с дървесина яде от азота...
Може би трябва да се отчете това.

# 725
  • Мнения: 1 215
На десети сложих семена от краставички, рътени една нощ и днес са излязли всичките.
Благодаря ви за коментарите за триците. Мислим като мулч да ги сложим на пипера, но ще трябва азотно торене поне два пъти . Мъжа ми иска да застеле пътеките с тях . Ще помислим. А може и в компостера да заминат.

# 726
  • София
  • Мнения: 1 407
За мулчиране с пресни дървесни стърготини и трици аз четох, че ако се омесят с почвата, извличат азота. Ако се застелят отгоре, могат да извлекат само от най-големите няколко см, което не е фатално. Не го намирам в момента обаче, за да го постна.

Допълвам, препоръчително е мулчиране с изсъхнали стърготини и се твърди, че не е проблем и да се вкарат в почвата. За пресните - застилане само отгоре. Може да се вкърът в почвата, но с добавка от гасена вар, доломитово брашно, натрошен тебешир, креда, пепел. Това с цел да се коригира pH, защото пресните стърготини и натрошени клони вкиселяват почвата.
И още: https://sinor.bg/55806-prilozhenie-na-darvenite-stargotini-i-talash-v-gradinata

Мъжът ми се съгласи с идеята ми да ходи да коси от съседният празен парцел и да мулчиране с окосеното - основно коприва и някаква житна трева.
Неприятелите обаче превземат сериозно. Видях много колорадски бръмбар, както и едни черни мушици по доматите. Щях да мажа с грес тиксото по стъклата на дръвчетата, не стигнах до там.
А сега да се посмеете с мен. Бях приготвила в една кутийка с винт смлени яйчни черупки, за да слагам по една супена лъжица във всяка дупка на доматите. Обаче в друга такава кутийка, съвсем на друго място имам смесени колаген+вит.С и протеин, което аз пия. Изглеждат по един и същи начин. Не знам с кой акъл вчера съм взела хранителната добавка! И при това яйчния прах си мирише, но аз щедро торих доматите с моята хранителна добавка и се усетих чак днес сутринта, като посегнах да я взема, за да я пия!!!

Днес от сутринта заваля в Сф и е 10-11 градуса цял ден, ненормална работа! И го дават да вали няколко дни напред Sad
briz, супер реколта толкова рано в тази студена пролет! Сякаш  си в Сандански или покрай Солун Wink

Доня Дафина, хайде включвай се,  оплаквания, хвалби, всичко приемаме!

Последна редакция: пн, 15 май 2023, 09:29 от sofyia

# 727
  • Мнения: 6 025
Ето какво сътворихме:
Скрит текст:
Коловете за доматите са поставени, фрезата минава свободно между тях. Някакъв прехвален селски сложихме 10 корена.

200 корена пипер


Около 40 патладжана и чубрица насадихме, сложихме царевица, пъпеши и още краставици.
Грахът цъфти досега винаги е бил в бяло



Днес се оказа, че имам и цветни


Остана да разсея лютите чушки и рибките и да сложа бамята. Нека се стопли още малко.

# 728
  • Мнения: 4 225
Аз сложих пресни трици в кофите с черитата, но не знам от какви дърва са. Сега да ги махам ли 😆. В някои кофи бяха много мокри и ги разбърках с пръстта и добавих и нови сухи отгоре. Има ли опасност да изгният корените, ако кофите стоят на дъжда? Миналата година май от дъжда няколко корена умряха и сега се чудя да стоят ли на сухо или да си ги вали.
Това има само при мен. Всичко друго няма да е скоро
Скрит текст:
Днес цял ден само вали, спира, вали и нищо не можеше да се прави. Баща ми щеше да сади пълзящи домати, краставички, тиквичките и аз щях да му помагам с нещо, но не стана работата. През седмицата и той е  садил пипер.
Ходих да диря коприва да правя и аз тор 😆.Навсякъде го хвалят това подхранване и да не остана и аз по-назад, но никъде не открих🥺.

# 729
  • Мнения: 1 358
Цитат на: Angel_Dust
[/quote
малки прави черни изпражнения правят мишките. Като пръчици изглеждат.

# 730
  • Мнения: 2 614
Това не е домат, макар да прилича. Казва се томатийо и е много популярно в Мексико и в Щатите. Зелените са по-разпространени.
Не могат да се ядат като доматите. От него се прави салса верде. Пекат се томатийосите и се пасират. Слага се и халапеньос или други люти чушки, чесън, лук, силантро, лимонов сок. Яла съм го с царевичен чипс.
Не е лошо, ако си любител на лютото.
На мен ми донесоха един такъв лилав американски сорт

И листата са му различни. Още го държа вътре

# 731
  • София
  • Мнения: 44 187
Цитат на: Angel_Dust
[/quote
малки прави черни изпражнения правят мишките. Като пръчици изглеждат.
Може, не знам, колкото кутре е голямо... Все някога ще се запознаем, може плъх, костенурка, таралеж, нещо 😂просто ме учуди интереса и настървението спрямо саксийките ми.

# 732
  • Мнения: 1 358
О, колкото кутре - това е голямо. Мишините са не по-дълги от...да кажем тик-так бонбони.

# 733
  • Бургас
  • Мнения: 1 987
Такива акита акат самсарите /белките/. Те са "вегетарианци", много хитри животинки, но много държат да се изакат на такова място, че да е сигурно, че ще бъде видяно. Един пън да има в двора, на който да посядвам и той ще се изтропа на него.

# 734
  • София
  • Мнения: 1 407
Дъждовното време продължава до края на май.
Има ли други като мен, които не са успели да насадят и насеят?
Решила съм в събота и неделя да изнасям всичко. Вярвам, че при 20°С растенията ще се чувстват по-добре в земята, отколкото да се мъчат в кофичките.

Общи условия

Активация на акаунт