Дайте ми мотивация да не се отказвам...

  • 3 453
  • 69
  •   1
Отговори
  • Мнения: 902
Здравейте... От три години (от 28 год) имам по няколко цикъла годишно. Десетки специалисти и изследвания... Заключение: Всичко ми било наред... По МКБ "вторична аменорея, неуточнена"... Устно /цитирам една от поредните АГ/ "някакъв хормонален дисбаланс"... Когато (ако) забременея - тогава ще му мислим, няма да съм първата и последната с рискове, ще нагаждаме хормони и каквото стане... Единодушно и независимо ми твърдят, че всичко това било нормално и ме пращат на психолог (ходих и на такъв м/у другото, но за да преодолея гнева си срещу тези, които уж би трябвало да помагат)... Странен случай съм била, не били срещали такъв, с такива резултати, нищо не можели да направят... Вие бихте ли се отказали и отчаяли - и ако не - КАК??? Как да се мотивирам след толкова еднакви и независиви мнения...

# 1
  • Мнения: 2 002
Имаш ли режим на хранене?

# 2
  • Мнения: 902
В какъв смисъл? Препоръчан от лекар ли?

# 3
  • Мнения: 723
Тук трябва репродуктивен специалист не обикновен лекар гинеколог. И защо да се отказваш .Има хора се борят по 15 години за деца. А мъжът до теб правил ли е изследвания? Аз забременях на 42

# 4
  • Мнения: 1 848
Намираш си репродуктивен и нещата ще изглеждат по- добре!

# 5
  • Мнения: X
Не мисля, че форумът е мястото, от което да се черпи мотивация. Щом цикълът идва няколко пъти годишно, то нещо не е наред. Може би гинеколозите не са достатъчно добри и не знаят какво да правят.

На 28 години не виждам защо да се отказвате. Не е въпросът само в забременяването, а въобще да си регулирате цикъла. Посетете репродуктивен специалист.

# 6
  • Мнения: 902
Посещавала съм репродуктивен. Нямало "патология". Ендокринолози, вътрешни болести, че и невролог...
"Отказването" не е за деца, а за търсене на проблем. Според лекарите трябва да спра, да съм се "вслушала", че всичко ми е наред, след толкова независими заключения на специалисти и на база изследвания. На същото мнение са и близки, на които съм споделяла.

# 7
  • Мнения: 2 002
Дай си почивка, спри да мислиш за това като акцентираш вниманието си върху нещо друго. За режима на хранене, да дали ти е препоръчвано от лекар

# 8
  • Мнения: 1 848
Вместо "12" имаш 4 цикъла годишно как да не е патология?
Не е патология ако си около 50 г, но ти не си!
Без цикъл/овулация и фазите няма как да стане.
Ако кажеш кой град или някой град , който ти е удобен, предполагам дамите тук ще те насочат към правилен специалист.

# 9
  • Мнения: 5 181
Търсиш до откат някой, който ще ти обърне внимание. Най-малкото трябва да се проследи кога да му се не види имаш овулация, за да знаеш кога да се пробваш.

# 10
  • Мнения: 902
За 3 години съм обиколила всички препоръчани...
Под "няма патология" имат предвид нищо на ехографии, без кисти, без ендокринни заболявания, без предишни проблеми и т. н.
Ей това "спри да мислиш за това" най-много ме демотивира (запазена марка при неоткриване на проблем). Мисля, не мисля - цикъл няма 2-3 месеца, а като има е по-оскъден от преди. Режим на хранене - не /или просто да не пазя диети, което и не правя/.
Основният ми проблем е, че нямам представа срещу какво се боря. Ако знам - тогава ще търся било то алтернативно, или "традиционно" лечение, или комбинация от двете. Но "да не го мисля" - то така или иначе по неволя си стоя и си чакам 3 години, ама "файда - йок"! Правих няколко курса с дуфастон, казаха ако искам и пълна хормонзаместителна терапия, ама самото име "заместителна" говори достатъчно...
Inferiya, тъй като хормоните са ту един нисък, ту друг, все различни съотношения - това при бременност може да причини аборти... и при тази липса на конкретна тенденция и проблем, не знам и изкуствено, външно как ще се дозират... Благодаря за насърчаването да не ме отказват направо еднаквите независими "мнения".

# 11
  • Мнения: 46 573
Смяна на репродуктивните специалисти, докато попаднеш на такъв, който да открие причината. А такава има, щом липсва М.

Не видях отговор дали мъжът ти е пускал изследвания.

# 12
  • Мнения: 902
Не...
Темата е за мотивация как да премахна съмненията "дали пък всички не са прави..." Към "всички" прибавям дори и самото стечение на обстоятелствата, че толкова време нищо друго, освен "удряне на камък".
И други проблеми имам, за които същото - здрава си, върви на психолог или психиатър, или "не го мисли"... за другите отдавна съм се отказала да обикалям, търпя си ги, безсъние тежко заради тях, но в един момент на човек му писва да го изкарват "луд" (казвам го като метафора - когато проблемите са реални, а ги изкарват, че са само "в главата").

# 13
  • Мнения: 5 181
Разбирам, че хормоните играят, но трябва да се провери дали все пак имаш овулация и кога. Някои жени имат и без цикъл. Защото ако нямаш, колкото и да си спокойна, няма как да стане.
Пускан ли е панел за микро и уреа плазма? Цветна снимка?
+1 за дали партньора също е в играта с изследванията Simple Smile

Колкото до "не го мисли" - просто спри да споделяш Simple Smile Знам, че звучи като ужасен съвет, но аз направих така и ми дремеше на шапката Simple Smile Казваш "Да, спокойни сме, пуснахме се по течението" и продължаваш с друга тема.

# 14
  • Мнения: 902
Споделяла съм само и единствено с цел препоръка на специалист. А в началото и ако някоя е имала сходен проблем (всички, които са имали проблеми, са били "диагностицирани" с нещо конкретно).
Сегашното ми споделяне е вече заради това, че едно и също нещо, отвсякъде, цели три години, започва да ми повлиява... да си "сверя часовника" доколко е нормално да започвам "да се вслушвам" в мнението на "всички"...

# 15
  • Мнения: X
Миналата седмица бях на очен лекар при доста добър специалист. С изненада разбра, че очилата, които нося са ми точни. Оплака се от хора, които идват, защото не виждат и масово са с грешни очила. И на ден по няколко такива пациенти. Даже ме пита кой ми ги е изписал, че са толкова точни.

Защо го казвам това? Защото си представи колко по-лесно е да изпишеш едни очила, а масово и това не успяват. Явно твоя проблем е по-специален, макар в друга област, просто лекарите не знаят какво да правят. Може да имаш безсъние от разни хормонални проблеми. Аз преди цикъл ден, два имам безсъние. Отдавам го на хормоните.

Мисля, че наистина ти трябва добър репродуктивен специалист, момичетата тук ще ти препоръчат.

А изследвала ли си наистина всички хормони? Амх? Андрогени?

# 16
  • Мнения: 902
Хубаво не знаят какво да правят, но в момента, в който видят колко изследвания са правени и от колко дълго е проблема, а причина няма - каквото и да кажа - нещата се въртят около нерви, психолози и т. н. Докато няма какво друго да си кажем, освен "хайде (чао), че имам други пациенти с по-сериозни проблеми...".

# 17
  • Мнения: 2 002
От къде си?

# 18
  • Мнения: 2 500
Определено се касае за патология. Има една книга - It starts with the egg, започни оттам, нищо, че авторката е по-възрастна от теб.

# 19
  • Мнения: 1 848
е всички като видели колко излседвания имаш и се хващат за тях.
Моя съвет е щом в твоя град си ги обиколила, насочи се в съседен град.
На чисто. Репродуктивен.
Казваш, че опитвате от 3 г и НИЩО. Не казваш за стари изследвания и без това те имат давност.
Спермограма най-важното, твой изследвания, тромбофилии, цветни снимки .
Няма как от психологически "щот го мислиш" да нямаш цикъл. Дори обременяване с глюкоза направи, всичко за което ти кажат, вируси. За да нямаш редовен цикъл има проблем и съм 100% че ще излезе на изследвания проблема. Ако от всичко /всички изследвания не излезе НИЩО ако толкова желаеш да имаш дете минаваш на план Б...инвитро/инсеминация през фонда с неустановен стерилитет. Нито ще си първата нито последната.
Ако си решена да имаш дете почти нищо не може да те спре поне да намериш причината.
Желая ти късмет!

# 20
  • Мнения: 12 405
Като правихте ендокринните изследвания, пуснахте ли и антителата на щитовидната? ТАТ и МАТ са платени, струват към 30 лева общо, но не ги пускат, а хормоните може да са си наред, но да не се усвояват. Лигавица правиш ли изобщо?
Да не те отчайвам, аз късно тръгнах по лекари и накрая за инвитро но вече нямах лигавица. Циклите ми бяха оскъдни и идваха на 23-26 дни. На 43 ми спря от раз.
Проблемът ми се оказа късно открито Хашимото, когато вече имах последици.

# 21
  • Мнения: 5 320
Пълен пакет щитовидни хормони в Рамус беше 50 лв. когато аз тръгнах по тоя път. Пуснах си го сама, даже ми бяха дали направление за два от хормоните, но не го ползвах, защото доплащайки за останалите три щеше да ми излезе по-скъпо. Естроген, прогестерон, проходимост на тръби, пролактин, както и изследвания на мъжа ви. Не знам при кой репродуктивен специалист сте ходили, но всеки такъв би пуснал и изследвания на мъжа.
Не мога да разбера как имате цикъл през 3 месеца и ви казват, че всичко е наред. Поне тестове за овулация не си ли взехте? Или да мерите базална температура, за да се види дали има овулация?

# 22
  • София
  • Мнения: 13 485
А какви точно репродуктивни изследвания си правила?
И нито един репродуктивен специалист не пробва стимулация? В коя клиника си ходила?
И как така при липса на менструация те пращат на психолог? Къде живееш?
Звучи невероятно за 3 г.

# 23
  • Мнения: 2 081
Кажи от къде си , за бъдеш насочена към добър лекар или клиника.
Проблем има и няма се оправи с психолог .
Не се отказвай , но и не знам какво разбираш под "мотивация " Да ти кажем " Спокойно ще стане някой ден "ли?
Ще стане някой ден като се намери проблемът .
Имам приятелки , които изгубиха години при неправилните лекари. За щастие всички си имат деца някои инвитро , други естествено .

# 24
  • Мнения: 18 343
И аз бях така на тези години. Цикълът ми се явяваше когато си иска, през няколко месеца. И не съм търсила никакво лекарско мнение по въпроса, защото майка каза, че е била същата. Grinning
Решение да имам дете взех на 35 години и го родих на 36 г. След раждането (и до днес) цикълът ми е точно на 28 дни. Много странно ми се вижда колко е редовен, след като в младостта беше по съвсем друг начин. Joy

Аз ли не чета добре, или авторката
не казва, че правят опити за бебе, а само принципно се тревожи за цикъла си?
Никъде не е казала, че опитват от три години.

Последна редакция: пт, 17 мар 2023, 10:31 от Lorelada

# 25
  • Мнения: 1 073
Една моя колежка също ми беше казала, че така й пропуска цикълът по няколко месеца. В момента е бременна за трети път, и при нея не са открили проблем. Вярно, по-дълго време й е отнемало да забременее, но все пак е станало естествено, без намеса. Може би и ти си така. Иначе да, на някои жени стресът наистина много им влияе на цикъла.

# 26
  • Мнения: 18 343
Тегло под нормата също. Аз бях много слаба тогава. Твоите кг. как са?

# 27
  • Мнения: 902
Да поясня, че от 3 години е внезапното възникване на проблема - до 28год нито един пропуснат месец нямам, наистина нито един, винаги 5 дни и никакви заболявания или отклонения.
Да, всичко споменато е изследвано.
Притеснява ме повече износването, отколкото зачеването. Или по-скоро ме притеснява, че не знам какъв е проблема. Всички мои познати с нередовен цикъл са така от пубертета, вероятно в тези случаи не е чак такъв проблем, а по-скоро особеност на организма. При тези, при които е възникнало внезапно и на по-късно възраст си имат причина - я киста, я щитовидна жлеза - и съответно причината се лекува.
При мен причина няма - затова е и вдигането на ръце и изместването на разговора към "мъдрости" като не го мисли толкова и прочие...

Последна редакция: пт, 17 мар 2023, 11:11 от Liliq0325

# 28
  • Мнения: 46 573
А правили ли сте опити за забременяване досега?

# 29
  • Мнения: 630
При мен на около 28 годишна възраст имаше внезапно нарушение на цикъла. Е, не знам колко внезапно, но тогава бях много слаба (бях слабо дете, девойка), а и започнах да се храня разделно и преминах на вегетарианство. Около 4-5-6 месеца нямах цикъл, доколкото си спомням, защото беше отдавна Simple Smile. Отидох на една китайска лекарка и направих няколко процедури иглотерапия. Цикълът се възобнови напълно редовен скоро след това. Относно храненето - поне още 5-6 години след това бях вегетарианка, но не се хранех разделно, а и започнах да наддавам на килограми. От днешна гледна точка не мисля, че иглотерапията е била същественото, а по-скоро свикването на организма с новия режим на храненето и наддаването на килограми. От моя опит, ако имате оскъдно хранене, ниско тегло, много стрес в ежедневието си, нередовен стомах, хич не се чудете на нередовен цикъл.

# 30
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Аз не разбрах няколко неща - правила ли сте опити за бебе? Имате ли план за такива в близките месеци, година? Освен , че липсата на цикъл повишава тревожността ви, какво друго влияние ви оказва? Физически има ли някакво отражение? Явно хормоните са ок, щом няма дисбаланс. Според мен единствената реална мотивация, която можем да ви дадем тук е наистина да посещавате специалист за намаляване на тревожността. Дори и при жени с установени физични промени при опити за бебе, тревожността и стресът си казват думата. Не са малко жените, които просто се отказват, спират го мислят наистина и нещата пък се случват.

# 31
  • Мнения: 195
Авторке, да стоиш и да се тръшкаш също няма да ти помогне. Разбирам, че ти е трудно, объркано и безизходно. Да, много по-лесно би било да имаш проблем, към чието решаване да насочиш усилията си. А когато не се открива, си в кръг и стоиш и чакаш. Мотивация не можем да ти налеем. Доколкото виждам, не ти и липсва. Ти си толкова здраво хванала нещата, че колко още мотивация искаш?

 Тук можем да споделим с теб практически опит, което може да ти е по-полезно, защото всеки минава през някакви житейски уроци. Лекарите ги разбирам, защото наистина просто трябва да спреш, да седнеш и да се успокоиш, да си дадеш време. Лично аз имам няколко примера в главата си за постигнат успех след почивка/откъсване  Не казваш, че имаш установена ранна менопауза, което е чудесно. Значи имаш време. Тук вече получи доста съвети за изследвания, да се насочиш към начин на хранене и тегло, иглотерапия, изследвания на мъжа. Ако проблемът е от 3 години, бих те насочила към това да си мислиш дали някакви промени си правила тогава, а ако става въпрос за 2020, стрес от ковид, последици от него? Стресът никога не е за подценяване и понякога е достатъчен, за да има физически отражения, без да има други причини. Да ти кажа, ако съм лекар, дойдеш при мен и започнеш яростно да ми настояваш как имаш проблем, а изследванията ти са добри, еми може би и аз бих ти казала да се успокоиш и да спреш да мислиш за това. Защо не помислиш пък за промяна в подхода ти към лекарите?
И не, не се отказвай! Ще се случат нещата!

# 32
  • Мнения: 902
Не знам дали липса на мотивация или разочарование беше по-подходящо, всъщност разочарованието води до липса на мотивация, както и едно и също толкова много пъти. Ако продължа "до откат" - и едно и също?! Ако спра да обикалям - всъщност имах няколко дълги периоди, в които спирам. Но не ми се решава проблема от това. Стрес? И 3 години да не минава проблема? Ковид нямаше още, когато стана внезапното изчезване на цикъла. Не "атакувам яростно" лекарите, но да не настоявам, че крайно нередовна менструация не е проблем - а какво е? Ако се съглася, че не е - какво? Ето тази патова ситуация, която дори лекарите не са срещали друг в такава в цялата си практика. Патова е защото е уникална и няма "стъпки", няма примерно решение... Дори са ме обвинявали, че си измислям - тук във форума, също и хора, на които съм споделяла.

# 33
  • Мнения: 46 573
Не отговаряш на въпросите, а в тях се крие отговорът.

1. От колко време отпитвате?
2. Мъжът ти правил ли е изследвания?
3. В кои клиники си ходила?
4. Какви изследвания са ти пускани. Най-добре сподели резултатите, без личните данни. Ще кажа защо е важно. Близо 10 г. се заблуждавах, че проблемите ми са на психична основа, защото няколко ендокринолога ми казаха, че изследванията ми са ок. Благодарение на споделено тук от препатили, разбрах, че това не е вярно и намерих лекар, който ми назначи адекватно лечение.

# 34
  • Мнения: 902
Не отговорих, защото "излиза" от темата. Темата е за това как толкова много време (над 3 години), 2 от които от лекар на лекар - и едно и също /най-"демотивиращото" и "подхранващото" мисълта "дали пък не са прави...".
Изследвания съм поствала в този раздел, където отговаря доста компетентна потребителка, но за съжаление избирателно... За моя случай беше нещо неопределено и дотам, нищо че си питах. Както и да е - при лекарите не е по-различно. Исках просто да разбера доколко е нормално да започна да приемам тези обстоятелства, това е, за това е темата.

# 35
  • Мнения: 46 573
Дадох пример със себе си. Не 3, а 10 г. попадах на лекари, които не ми разчитаха правилно изследванията, докато накрая стигнах до положение, в което едва минавах няколко метра, а пулсът ми беше над 100.
Разгледах изследванията, имаш високо ФСХ и нисък Б12. Видях и висок холестерол. Все неща, които са сигнал за проблеми, пречещи на забременяването.

Спермограма не открих, оценка на яйчников резерв, състояние на маточните тръби и т.н., т.е. изследванията, които прави репродуктивния специалист.

Не се отказвай, прегледай препоръките за клиника по репродуктивна медицина и отивайте, заедно с мъжа ти. Колкото е вероятно причината да е в теб, толкова и в него.

# 36
  • Мнения: 18 343
Изобщо омъжено ли е момичето? Не видях нищо за партньор в темата. Може да не е почнала опити поради липса на партньор или на такъв, искащ деца, а просто да иска да си реши проблема, за да е готова някой ден, когато децата дойдат на дневен ред. Ако да речем излиза с някого, още неопознали се, вие я засилихте да го праща за спермограма. Grinning

# 37
  • Мнения: X
Лоре, тя не пише в момента да прави опити. Тя дори да не прави, не е нормално да има 4 пъти цикъл в годината.

Лилия, според мен трябва да се вслушаш в НСЧ. Сигурно ти е писнало да ходиш по лекари и те разбирам, защото и на мен ми е коствало много да ме препращат от лекар на лекар и да ми лепват едни диагнози, които не бяха истина. Аз, обратно на теб, все се оказвах с диагноза. Рецепти и съжаление, това получавах. И това, докато не намериш някой читав лекар да разбере какво се случва, от къде идва проблема и как да му се въздейства.

Напълно вярвам, че при НСЧ е отнело 10 г., защото наистина лекарите сякаш не чуват, не четат и не знаят много неща. Гледат там едни референтни стойности и точка.

Разгледах ти мненията, попаднах само на едни изследвания, които си постнала. Не видях хормони, но и не прегледах всичките ти мнения.
Ако нещо е в реф. стойност, не означава, че проблем няма.

Няколко пъти те питахме какво си изследвала, ти не конкретизира.
Очакваш да ти кажем дали симптомите ти са на стресова/психоматична основа, но това няма как да се случи.

Тук има много жени с всякакви здравословни, репродуктивни проблеми, които могат да те насочат към добър специалист. Питахме те от кой град си, за да може да се помогне с насока за лекар. Ти пак продължаваш да отговаряш избирателно.

Членувам в една група, където една дама твърдеше, че е е изследвала всички хормони и не разбира защо има проблеми. Десет пъти каза, че е изследвала всички хормони... и като ги показа, бяха няколко на ЩЖ, без антитела. Ами.. далеч не са това всички хормони. Ние не знаем на теб какво ти е изследвано, правилно ли е направено изследването. Виждала съм хора в лабораториите, не знаят, че пролактин не се изследва от вратата за краката... и после висок резултат (фалшиво завишен).

# 38
  • Мнения: 46 573
Изобщо омъжено ли е момичето? Не видях нищо за партньор в темата. Може да не е почнала опити поради липса на партньор или на такъв, искащ деца, а просто да иска да си реши проблема, за да е готова някой ден, когато децата дойдат на дневен ред. Ако да речем излиза с някого, още неопознали се, вие я засилихте да го праща за спермограма. Grinning
Темата е в "Искам бебе", затова предположих, че целта е нормализиране на цикъла с цел забременяване. Ако не е така, извинявам се.

# 39
  • Мнения: 1 848
Аз не разбирам темата да се мотивираш за какво?! Има точки и не вдявам...
Да си оправиш цикъла ?
Да забременеш?
Да не вярваш/вярваш на докторите?
Не разбирам наистина.
Това, че някой си доктор казал да ходиш на психолог не значи , че трябва на 100% да вярваш.
За да има проблем с цикъл има физически проблем, това,ч е ня накой си рутинен преглед/тест не излиза проблем не значи , че няма, има по задълбочени изследвания на който лъсва нещо си. Отделно може изследванията да са ОК, но ако се прави кросзасичане да не е оК.
Намираш си правилния специалист и не спираш да търсиш докато не ти намерят проблема.
Не е нормално за млада жена да има 4 пъти цикъл в годината!

# 40
  • Мнения: 12 405
Питах да антитела на щитовидната, но не получих отговор конкретно за тях (ТАТ и МАТ).
Оскъден цикъл освен всичко друго, по моя скромен опит, значи и липса на лигавица. Т.е лигавицата, която правиш е малка и на практика нито можеш да износиш, нито има какво да се чисти, за да имаш цикъл. Следили ли са ти лигавицата изобщо?

# 41
  • Мнения: 18 343
Изобщо омъжено ли е момичето? Не видях нищо за партньор в темата. Може да не е почнала опити поради липса на партньор или на такъв, искащ деца, а просто да иска да си реши проблема, за да е готова някой ден, когато децата дойдат на дневен ред. Ако да речем излиза с някого, още неопознали се, вие я засилихте да го праща за спермограма. Grinning
Темата е в "Искам бебе", затова предположих, че целта е нормализиране на цикъла с цел забременяване. Ако не е така, извинявам се.
Е, тя знае, че някой ден ще стигне дотам, и подозира, че тогава ще има проблем, ако сега не оправи цикъла. Аз така предполагам (също може да греша), защото иначе сигурно все щеше да спомене нещо за мъжа.

Иначе помня, че на един гинеколог, преди сто години, като бях млада, при рутинен преглед споменах за цикъла, може той да е питал кога е бил последният или нещо подобно. И аз: "А, не знам, той моя цикъл понякога си прескача по някой месец и аз не го следя." Човекът: Flushed "А ако забременеете? Как може да не си следите цикъла?" Аз: "Ако случайно забременея, не бих правила аборти, ще си го родя, така че няма проблем!" Гинекологът:" И той цикълът си е така? Прескача месеци? Не сте търсили защо е така? " Аз: "Е, да! Ама тя майка ми каза, че също е била така като млада." Гинекологът: "Ъхъм... е, добре, приятен ден!"
Това беше в общи линии. Grinning

Последна редакция: нд, 19 мар 2023, 08:30 от Lorelada

# 42
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Не отговорих, защото "излиза" от темата. Темата е за това как толкова много време (над 3 години), 2 от които от лекар на лекар - и едно и също /най-"демотивиращото" и "подхранващото" мисълта "дали пък не са прави...".
Изследвания съм поствала в този раздел, където отговаря доста компетентна потребителка, но за съжаление избирателно... За моя случай беше нещо неопределено и дотам, нищо че си питах. Както и да е - при лекарите не е по-различно. Исках просто да разбера доколко е нормално да започна да приемам тези обстоятелства, това е, за това е темата.
Напротив отговорите на въпросите ни са важни, защото ние отделяме от времето си да се опитаме да ви дадем съвет , а вие развивате философски есета...  Това ме навежда на мисълта, че не разкривате цялата картина, а просто търсите внимание.

# 43
  • Мнения: 6 607
Имам една близка, която постоянно се оплаква от някакви болежки и проблеми. Жената изрушка всякакви лекари, включително и наистина големи специалисти. Никой не й е открил нещо сериозно. Но жената продължава да ходи по лекари, защото на никого не вярва. Всички нейни близки и приятели не приемат проблемите й насериозно, защото я познават добре и виждат как самата тя си вреди с конкретни действия. Обясняват й какви мерки да предприеме, но тя изобщо не ги слуша и продължава по нейния си начин. За това лекар няма как да й помогне. Но тя държи да има поставена диагноза, да се тъпче с лекарства, но не и да си развали комфорта като предприеме очевидните мерки за разрешаване на проблема. За нея това нямало смисъл, нямало да й помогне. А е очеизвадно, че проблемът се корени там. С други думи - прави едно и също, но не и правилното.
Ние няма как да знаем как е при теб, защото не те познаваме. Но щом близките ти така ти говорят, значи може и да не са съвсем далеч от истината. Затова приеми, че зададените въпроси от доста съфорумници са баш по темата и не ги игнорирай. Това ако искаш да намериш решение на проблема си, а не си търсиш публика.

# 44
  • София
  • Мнения: 13 485
При тези проблеми много хора минават през период на отричане и търсене на обяснение и евентуални решения другаде. Това е нормално, но не бива да се подценява, че така често се губи ценно време.
Пък и понякога поставянето на точната диагноза не е от значение. След 25 г. по репро клиниките - аз така и нямам точна диагноза за всички проблеми, а само частична, но пък вече имам 5 деца и изобщо не ме вълнува диагнозата. Диагнозата е важна, когато има научен интерес към заболяванвто, а обичайно в раздел "Искам бебе" целта е далеч от научна.
Успех!

# 45
  • Мнения: 902
Аз не разбирам темата да се мотивираш за какво?! Има точки и не вдявам...
Да си оправиш цикъла ?
Да забременеш?
Да не вярваш/вярваш на докторите?
Не разбирам наистина.
Това, че някой си доктор казал да ходиш на психолог не значи , че трябва на 100% да вярваш.
За да има проблем с цикъл има физически проблем, това,ч е ня накой си рутинен преглед/тест не излиза проблем не значи , че няма, има по задълбочени изследвания на който лъсва нещо си. Отделно може изследванията да са ОК, но ако се прави кросзасичане да не е оК.
Намираш си правилния специалист и не спираш да търсиш докато не ти намерят проблема.
Не е нормално за млада жена да има 4 пъти цикъл в годината!
За болднатото. След първия "някой си доктор" беше ОК... Демотивацията стана след 12ия...
Sherilyn и Lorelada са писали за другото все едно вместо мен...
Mama Ru - антителата са добре, лигавицата не е достатъчна в месеците без МЦ, т. к. и хормоните не са били достатъчни.
FireWithin666, имам и друг проблем, също от години, за който също казаха, че всичко било наред и че си внушавам всичко. С това отдавна съм се примирила. Въпреки че ни най-малко не съм спряла да го усещам, страдам от тежко безсъние именно заради него, но отдавна съм спряла да обикалям лекари. За този не мога обаче.
Подробно за изследвания и всичко останало - отдавна съм писала точно из този форум. Но и анонимно, така че няма как да се види в хронологията на постовете в профила ми. Затова тук не навлизам натам. Чета много също.
FireWithin666 - тоест според вас какво трябва да направя? Съвсем нериторичен въпрос е, точно искам да разбера тази гледна точка, защото точно такива ме провокираха да пусна темата. Както и че си писах с доста компетентен човек по тези въпроси, но отказа дори да ме насочи, поради "странността" на казуса. Изобщо - толкова време - и все нищо (за намиране на проблема).

# 46
  • Мнения: 6 607
Ама ние така и не разбрахме правят ли се опити за бебе, има ли мъж в картинката изобщо, ако да - той правил ли си е изследвания - тук аз поне не видях отговори. Да, има някакъв проблем явно, но може да се окаже, че не е проблем за забременяване и износване. А може дори да се нормализира цикълът след едно раждане.

# 47
  • Мнения: 723
Еми да и аз стигнах до заключение че са прави лекарите да те пращат на психолог. Ти знаеш всичко и не желаеш да се лекуваш. Проблема е в главата ти, когато го изчистиш ще пожелаеш и цукала да оправиш.

# 48
  • Мнения: 902
Ами аз така или иначе 3 години се водя с "проблем в главата", както и от самото начало допусках да вярвам в тези становища - полза от това не съм усетила за толкова години (не го казвам като контрааргумент, но е факт...). И точно защото сега вече съм го почти на 100% приела - точно за това пуснах темата (понеже все пак остана едно вътрешно усещане, че не е така).

# 49
  • Мнения: 6 607
Ако имаш мъж, с когото правите опити за бебе и сте си направили и двамата пълни изследвания - тогава темата има смисъл. Иначе изглежда, че си търсиш аудитория.

# 50
  • Мнения: 18 343
Аз я разбирам - ако знаеш, че имаш проблем с твоето здраве, има смисъл да го решиш, дори мъж в момента да нямаш или още да не сте готови за дете. За какво да чакаш да се появи мъжът и тогава да се сетиш, че имаш някакъв проблем.
Но. За мен това не се оказа особен проблем и самото раждане намести цикъла. Току - виж и тук се оказало така. Така че може да се успокоиш с любимата фраза на майка ми: "Природата си знае работата." В крайна сметка докторите нищо конкретно не са установили, така че едва ли има повод за тревога.

# 51
  • Мнения: 902
Благодаря, Lorelada, само допълвам - 15 години редовна менструация и съвсем внезапно драстична промяна. За това мисля, че има и "драстична" причина.
FireWithin666, по тази логика всяка една тема, в която се споделя нещо, е "търсене на аудитория".
Въпреки това, не мисля да продължавам темата.

# 52
  • София
  • Мнения: 13 485
Проблемите обичайно точно изведнъж възникват. Всичко върви наред привидно и хоп, проблем.
Те и здравите хора изведнъж откриват рак или получават инсулт. И здравите зъби изведнъж могат да се окажат с кариес, и всичко.
Просто тогава им идва времето да се изразят тези проблеми, но може да ги е имало и преди това и незабележимо да са се задълбочавали.
Физиологичните системи могат да откажат и след 5, и след 15, и след 45 г. безпроблемна работа.
Не е задължително от ден 1 да е проблемът. И това не прави никой случай уникален.

# 53
  • Мнения: 902
Проблемите ми ги водят точно "физиологични"!
Но не знаех, че такива могат да възникнат в късна възраст.

# 54
  • Мнения: 4
Здравейте,
От 3 месец с приятеля ми правим опити за детенце за сега неуспешни. Знаем, че трудно става от първия-втория път, но оставаме малко разочаровани и притеснени. Другия месец мисля да пробваме с тестовете за овулация. Цикъла ми е редовен. Дали на толкова малък брой опити някой специалист ще обърне внимание или е рано за консултация с лекар?

Последна редакция: пн, 20 мар 2023, 15:48 от v.naydenova

# 55
  • Мнения: 1 073
С лекЪр не е добре да се консултирате.

# 56
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Здравейте,
От 3 месец с приятеля ми правим опити за детенце за сега неуспешни. Знаем, че трудно става от първия-втория път, но оставаме малко разочаровани и притеснени. Другия месец мисля да пробваме с тестовете за овулация. Цикъла ми е редовен. Дали на толкова малък брой опити някой специалист ще обърне внимание или е рано за консултация с лекър?
Посетете лекАр, информирайте го, че правите опити за забременяване, той ще ви даде нужните насоки и ще прецени имате ли нужда от някакви изследвания. По принцип 3 месеца са нищо

# 57
  • Мнения: 2 851
Възможно ли е последните 3 години да си под стрес. ? Защото аз 8 години имах цикъл в годината 3-4пъти, приключих връзката с тогавашния ми приятел и 1година по-късно имах нормален цикъл а след още една забременях и в момента имам прекрасно детенце. (Също съм ходила по лекари и ми казваха,че всичко е наред ,пих Белара после само дуфастон 1 година а може и повече и нищо) желая ти късмет и наистина трябва да бъдеш спокойна това много влияе казвам го като минала през това

# 58
  • Мнения: 902
Всъщност почти целият ми живот е бил стресов и труден, но никога не съм имала пропуснат месец или по-малко от 5 дни цикъл. А точно годината преди да изчезне от нищото, животът ми се беше подобрил, стресът - намалял... Първите няколко месеца не се притеснявах изобщо, че го няма, не знам защо си мислех, че е някакво временно "излизане от строя". След това мислех как просто лекар ще констатира проблема (ако не първия, втория, най-много третия...) и ще си го лекувам...

# 59
  • Мнения: 9
Потърси́ си добър ендокринолог.Имаш някакво обьркване на хормоните-безсъние,предполагам нервност.Проблемът не е психически.Ще се открие причината,понякога трябва просто да мине време.Ще видиш,че всичко ще е наред накрая:) Успех!

# 60
  • Мнения: 902
Безсънието е заради проблеми с червата, много силно подуване, което явно не мога да понасям като усещане. И при гастроентеролозите същата история, там отдавна съм се отказала да ходя, освен ако не са свързани двата проблема (чревния възникна преди хормоналния).

# 61
  • Мнения: 339
Изследвала ли сте се за хеликобактер пилори? При мен това се оказа причината за подуване на корема. Само един лекар се сети да ми назначи дихателен тест за тази бактерия, а последните години обиколих много лекари и ми бяха направени много изследвания, вкл. колоноскопия, всичко беше наред и причина уж нямаше. Възможно е да е и някаква непоносимост - към глутен, лактоза и т.н.

# 62
  • Мнения: 1 073
Разбира се, че всички проблеми в тялото са свързани. То е една непрекъсната система.

# 63
  • Мнения: 902
Morning Sun, и за хеликобактер ми е отрицателно изследването, но и подуването е в най-долната част на корема, не стомаха.
За глутена след много експерименти установих, че повечето симптоми са от него, не са от лактози, захари и т. н. Правила съм си ето тези изследвания:
Скрит текст:

Мисля да ги повторя след месец-два, не знам обаче има ли смисъл... Ако има други за глутен - по-добре тях, питала съм много за това в темите тук, както и запознати по въпроса, но досега никой не е могъл да отговори. Проблемите с червата започнаха 5-6 месеца преди това с цикъла.
YSt, знам, просто трябва да се открие конкретна причина. Именно кой точно проблем е първоначален. За лекарите нямам друг проблем (те дори гинекологичен не са диагностицирали). Да не съм изключвала нищо, защото ми нямало нищо и това щяло още да обърка хормоните. Аз преди да се объркат, бях спряла само тестени, но тогава целта изобщо не е била глутена, защото тогава и през ум не ми е минавало такова нещо. Случайно го установих, съвсем случайно. Въпроса е, че не знам тази непоносимост как се "открива".

# 64
  • Мнения: 339
Първо да кажа, че нищо не разбирам от глутенова непоносимост, но в интернет прочетох, че при цьолиакията (глутенова ентеропатия) се наблюдава нарушен менструален цикъл - https://femicare.eu/%D1%86%D1%8C%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B0%D0%BA%D … 0%B8%D0%BA%D1%8A/
Изследванията, с които може да се хване са:
Общ имуноглобулин А (IgA)
IgA антитяло от тъканна трансглутаминаза(съкратено до tTG).
Може да се хване и с биопсия на червата.

Доколкото виждам, второто е изследвано и е отрицателно, но прочетох, че за да бъде точен кръвният тест, изследващ антитела за скрининг на целиакия, човекът, който се изследва, трябва да яде глутен по време на теста. На друго място прочетох, че ако премахнете или намалите количеството глутен във вашата диета преди тестване, това ще повлияе на резултата. Тоест, ако преди изследването сте намалили глутена, е възможно резултатът да е фалшиво отрицателен?!

Аз бих намерила добър гастроентеролог и бих казала и за двата проблема.  Много голяма е вероятността да са свързани, дори причината да е различна от глутенова непоносимост.

Пожелавам Ви откриете причината за проблемите възможно най-скоро!

# 65
  • Мнения: 902
Да, знаех го това, че трябва да съм яла глутен няколко седмици преди изследването.
Гастроентеролозите и всички останали лекари като видят изследвания в норма, просто този човек не ги интересува повече. Директно и категорично са ме отрязвали с "нищо повече не мога да направя за Вас, съжалявам".

# 66
  • Мнения: 9
Те са навьрзани нещата.Стомаха и червата се влияят от хормоните.Скоро ще се нареди всичко.Пиши като стане,та да ни зарадваш:)

# 67
  • Мнения: 902
О, как няма да пиша... Ако имам късмет да нацеля точното изследване/изследвания, защото лекарите колкото повече време минава, без да се установява конкретен проблем, толкова по-незаинтересовани стават.

# 68
  • Мнения: 1 035
И аз бях така, нямах цикъл по 2,3 месеца, а като дойдеше беше за 2, 3дни оскъдно. Първият ден беше ок, на вторият и третият почти нямаше. Забременях трудно, отне ми почти 4г, когато родих нещата се нормализираха. Сега няма месец, в който да ме пропуска, но си е нередовен, идва на която дата си пожелае. Нямам време за лекари от детето, а и ми е писнало. Не се отказвай, търси докато намериш.

# 69
  • Мнения: 238
Здравей! Аз съм в същото положение ,от както имам цикъл никога не е идвал за повече от 2 ,3 пъти за година или ,ако не го предизвикам с хапчета. В моя град направих хормонални изследвания "перфектни" , гледаха ме на ехограф - ,,всичко е точно" , нямало причина да се притеснявам и без цикъл съм щяла да забременея и няма никакви проблеми ,това било от стрес или нямало причина... Загубих много време в това "спокойствие,че всичко ми е наред" , а сега просто се обвинявам ,че не потърсих специалист навреме. Откриха ми куп неща,които тепърва ще лекувам ,като едно от тях е в лошо състояние вече и нямам гаранцията ,че ще се оправи... Писах ти и на лично ,за да ти разкажа малко повече,ако би ти било полезно😊

Общи условия

Активация на акаунт