Американски колеж - двадесет и седма тема

  • 55 564
  • 750
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 109
За да се избегнат недоразумения и грешки като тази, препоръчвам на всеки да е активна част от училищната общност и да се информира лично от директорката и администрацията за въпросите, които го вълнуват.
В колежа има колко - 800-1000 деца, които имат по 2-ма родители, а може би и други роднини, които се вълнуват от въпросите. Училището дали всеки път наема зали, побиращи 2000+ човека, че да осигури нормален достъп до тази и подобни информации (щото то едва ли самото има такива). Ама как не харесвам подобни пози....
Marmosets, учебни са дните от 11-ти, а ще бъдат избрани други 5 за неучебни, тийм-билдинг дни за учителите. Така го разбирам аз ("We will be sure to share the calendar dates prior to the end of year”) Няма лошо, вдигнаха таксата, имат пари за тийм билдиги.
Няма нужда да наемат никакви зали. Повечето родители нито си четат имейлите, нито се вълнуват от въпроси, касаещи училището. На срещата в сряда имаше не повече от 20 - 25 родители от тези 2000.
Относно дните, за подобряване на професионалното развитие на учителите - не, това няма да са "български" тиймбилдинги, разбирай ядене и пиене с колегите. Който е бил на срещите с Емили знае как работи тя - няма помотване  и ослушване,  казва се нещо и се задейства веднага. Така че съм убедена, че тя ще присъства и ще следи лично да има полза от тези срещи на катедрите.

# 706
  • Мнения: 5 942
Ама кой говори за ядене и пиене?
Но всъщност това не противоречи ли на нормативната уредба? В закона за предучилищното и училищното образование е заложено твърдо, че старта на годината е 15.09. и кой точно определя неучебните дни със заповед. По закон директорът на училище има право да обяви до 3 неучебни, но присъствени дни.

И какво пречи това билдване да се случва през ваканциите, както се случва във всяко стандартно БГ училище? Ваканциите са почивни дни за учениците, но не и за учителите.

# 707
  • Мнения: 109
Ама кой говори за ядене и пиене?
Но всъщност това не противоречи ли на нормативната уредба? В закона за предучилищното и училищното образование е заложено твърдо, че старта на годината е 15.09. и кой точно определя неучебните дни със заповед. По закон директорът на училище има право да обяви до 3 неучебни, но присъствени дни.

И какво пречи това билдване да се случва през ваканциите, както се случва във всяко стандартно БГ училище? Ваканциите са почивни дни за учениците, но не и за учителите.
Защо не зададете този въпрос на училището? Според Вас те дали са проверили дали това е в съответствие с нормативната уредба? Все пак там работят хора с голям опит, някои са там от възобновяване дейността на училището.

# 708
  • софия
  • Мнения: 25 781
Мисля, че родителите на ученици на Колежа, както и учениците, ако не са съгласни, знаят какво може да се направи. Имайки впечатление от новия президент, ще дам кредит на нейните предложения. Нямам съмнение, че нещата, които се правят в Колежа, противоречат на нормативната уредба.
За съжаление, колкото и да ми беше симпатичен предходният президент, осъзнавам, че нещата доста са се забатачили. Вероятно и лудостта с Ковид има отношение.

# 709
  • Мнения: 1 281
Има частни  училища, които започват преди 15 септември (ако не се лъжа  с немски език) И към момента има дни, които бяха за срещи и обучение на учителите и децата не учеха. Имаше няколко покани изпратени по мейла за срещи и обсъждане на арт феста  и други неща, но предполагам, че малцина са отишли. Аз не съм,защото детето ми завършва и не е редно да давам мнение кое и как да бъде за други деца.

# 710
  • София
  • Мнения: 2 780
Частните училища, които започват преди 15-ти септември не са по българската програма, а са изцяло чуждестранни училища. Има и 1-2, които се опитват да започнат по-рано, но присъствието преди 15-ти на практика е по желание.

# 711
  • Мнения: 109
Fancy, направих си труда да прочета всички Ваши мнения в тази тема. Да обобщя:
- имате кандидат-колежанка;
- към момента е резерва;
- АК въобще не й е първо желание;
- вие можете да си позволите таксата и не се нуждаете от финансиране;
- същевременно за Вас е много важно, процесът по финансиране да е прозрачен и предвидим;
- не можете да "чакате" АК да си намери "добри" учители;
- като цяло сте на мнение, че в гимназиалния етап е по-добре да се учи в държавна гимназия;
- имате резерви към това, че в училището има американско финансиране от създаването му.

С оглед горното, аз лично не разбирам, защо ви вълнува професионалното обучение на учителите в АК и началото на учебната година там?

# 712
  • София
  • Мнения: 2 780
Извинявам се, че се намесвам, но точно хората, които плащат пълна такса са тези, които най-много трябва да настояват за прозрачност.

# 713
  • софия
  • Мнения: 25 781
Извинявам се, че се намесвам, но точно хората, които плащат пълна такса са тези, които най-много трябва да настояват за прозрачност.
Точно така. Тези, които плащат такса и имат деца в Колежа е логично да имат искания и очаквания от ръководството. И ги имат. По съответния ред и на съответното място.

# 714
  • Мнения: 109
Извинявам се, че се намесвам, но точно хората, които плащат пълна такса са тези, които най-много трябва да настояват за прозрачност.
 Fancy не плаща никаква такса, защото не е част от колежа.
Въпросът за прозрачността на финансирането на част от таксата беше поставен на срещата в сряда и отговорът на колежа беше - да, ще го вземем предвид и чакаме предложения от вас в тази насока.

# 715
  • Мнения: 5 942
Fancy, направих си труда да прочета всички Ваши мнения в тази тема. Да обобщя:
- имате кандидат-колежанка;
- към момента е резерва;
- АК въобще не й е първо желание;
- вие можете да си позволите таксата и не се нуждаете от финансиране;
- същевременно за Вас е много важно, процесът по финансиране да е прозрачен и предвидим;
- не можете да "чакате" АК да си намери "добри" учители;
- като цяло сте на мнение, че в гимназиалния етап е по-добре да се учи в държавна гимназия;
- имате резерви към това, че в училището има американско финансиране от създаването му.

С оглед горното, аз лично не разбирам, защо ви вълнува професионалното обучение на учителите в АК и началото на учебната година там?

Чудесно синтезирано. Но това, че сте се ровили в хисторито ми как ви помогна да НЕ отговорите на въпроса защо АК си позволява да нарушава законите? И всъщност не учителите ме вълнуват, а принципният въпрос за график, начало на учебната година, неучебни дни, закони, наредби и т.н. Между другото, професионалното обучение на учителите на АК не би следвало да е за сметка на графика на учениците, защото при наемането им на работа има съответни изисквания за тяхната клвалификаци и за тази "висока" квалификация им се заплащат съответните възнаграждения. Възнаграждения, които тази година бяха част от причините да бъде увеличена таксата с 20%. Ако АК наема неквалифицирани учители е друга тема. Това ли казвате? Повишаването на професионалната им квалификация също не би следвало да е за сметка на графика на учениците и нарушаване на законите на държавата.
В частното основно училище, което завършва дъщеря ми не се толерира пропускане или промяна на учебно време под каквито и да било "полезни" предлози. Напротив! Уплътнява се във всеки възможен момент. Затова пак питам. Какво пречи тези учители да си повишават квалификацията преди началото на учебната година и да не се създава неприятен прецедент?!?!?! Не мисля обаче, че има нужда да ми отговаряте.
Аз нямам дете в АК и не искам да имам. И единствено ще повдигна принципния въпрос пред РУО за промяна началото на учебната година и въвеждането на неучебни дни, заради прецедента. А не защото става въпрос за АК. Ако беше друго ЧУ, което променя графика по този начин, също щях да предприема подобни действия.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 22:31 от Fancy

# 716
  • Мнения: 109
Fancy, направих си труда да прочета всички Ваши мнения в тази тема. Да обобщя:
- имате кандидат-колежанка;
- към момента е резерва;
- АК въобще не й е първо желание;
- вие можете да си позволите таксата и не се нуждаете от финансиране;
- същевременно за Вас е много важно, процесът по финансиране да е прозрачен и предвидим;
- не можете да "чакате" АК да си намери "добри" учители;
- като цяло сте на мнение, че в гимназиалния етап е по-добре да се учи в държавна гимназия;
- имате резерви към това, че в училището има американско финансиране от създаването му.

С оглед горното, аз лично не разбирам, защо ви вълнува професионалното обучение на учителите в АК и началото на учебната година там?

Чудесно синтезирано. Но това, че сте се ровили в хисторито ми как ви помогна да НЕ отговорите на въпроса защо АК си позволява да нарушава законите? И всъщност не учителите ме вълнуват, а принципният въпрос за график, начало на учебната година, неучебни дни, закони, наредби и т.н. Между другото, професионалното обучение на учителите на АК не би следвало да е за сметка на графика на учениците, защото при наемането им на работа има съответни изисквания за тяхната клвалификаци и за тази "висока" квалификация им се заплащат съответните възнаграждения. Възнаграждения, които тази година бяха част от причините да бъде увеличена таксата с 20%. Ако АК наема неквалифицирани учители е друга тема. Това ли казвате? Повишаването на професионалната им квалификация също не би следвало да е за сметка на графика на ученицити и нарушаване на законите на държавата.
В частното основно училище, което завършва дъщеря ми не се толерира пропускане или промяна на учебно време под каквито и да било "полезни" предлози. Напротив! Уплътнява се във всеки възможен момент. Затова пак питам. Какво пречи тези учители да си повишават квалификацията преди началото на учебната година и да не се създава неприятен прецедент?!?!?! Не мисля обаче, че има нужда да ми отговаряте.
Аз нямам дете в АК и не искам да имам. И единствено ще повдигна принципния въпрос пред РУО за промяна началото на учебната година и въвеждането на неучебни дни, заради прецедента. А не защото става въпрос за АК. Ако беше друго ЧУ, което променя графика по този начин, също щях да предприема подобни действия.
Fancy, тъй като съм адвокат с 22-годишен опит, преди да отговоря на въпрос дали са нарушени законите, сядам и се запознавам много внимателно с цялата законова уредба и съдебна практика. В случая нито имам време, нито считам за необходимо, да извърша това проучване. Защото имам доверие на училището,  в което съм си записала детето. И за финал да цитирам Кристиан Таков: "Пазете правото от закона."

Надявам се разбирате, какво имам предвид.

# 717
  • Мнения: 5 942

Надявам се разбирате, какво имам предвид.

Аз разбирам. Но предполагам пък вие още в 1 курс сте научила за какво служат законите и защо нашето право не е прецедентно. Темата за началото на учебната година и учебното време следва особено внимателно да се обсъжда, а какво говорим за самосиндикални действия. Особено в контекста на един кандидат Премиер от ПП и бивш министър.
Аз доверие на институции принципно нямам, но вие щом дори и като адвокат(предполагам видял много) делегирате доверие, си е ваш проблем. През годините всички ЧУ и ЧГ, че и АК начело са доказали, че не са безгрешни.

Последна редакция: пт, 19 май 2023, 22:31 от Fancy

# 718
  • Мнения: 109

Надявам се разбирате, какво имам предвид.

Аз разбирам. Но предполагам пък вие още в 1 курс сте научила за какво служат законите и защо нашето право не е прецедентно. Темата за началото на учебната година и учебното време следва особено внимателно да се обсъжда, а какво говорим за самосиндикални действия. Особено в контекта на един кандидат Премиер от ПП и бивш министър.
Аз доверие на институции принципно нямам, но вие щом дори и като, адвокат(предполагам видял много) делегирате доверие си е ваш проблем. През годините всички ЧУ и ЧГ, че и АК начело са доказали, че не са безгрешни.
Първо, аз продължавам цял живот да уча и да знаете, че правото ни все повече се доближава до прецедентното в последните години.
Второ, аргументът с прецендентното право е ирелевантен в случая.
И да, светът не и идеален, няма безгрешни хора, още по-малко институции.
Хайде да затворим темата, че на хората им свършиха пуканките.

# 719
  • Мнения: 8 178
Айде и аз с моите 5 стотинки по темата...
Значи - подготвителна седмица за 8ми клас може (присъствена неучебна), но не може тя да е цяла седмица преди 15 септември, ако ще той да е четвъртък-петък.
Ваканция ден-два за деня на благодарността може, ден-два допълнения присъствени не може.
Неучедни дни +2, 3 или 5 януари за "закръгляване" до пълна седмица може, но "закръгляване" до първа учебна седмица не може...
Със сигурност е съгласувано с правилата на МОН и с американската им акредитация, чак пък толкова не е кьопава администрацията им.
Само да вметна, НПМГ имат "подготвителна" седмица или 10 дни (надявам се наесен от първо лице да споделя) за осмокласниците Hands V математика за всички, освен "биология и химия".

Общи условия

Активация на акаунт