Кралски работи и клюки - март 2023

  • 72 755
  • 927
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 987
Двореца Казерта, Неапол, Италия


Кралският дворец в Казерта ( на италиански : Reggia di Caserta  ) е бивша кралска резиденция в Казерта , построена от Къщата на Бурбон-Две Сицилии  като тяхна основна резиденция като крале на Неапол . Това е най-големият дворец, построен в Европа през 18 век. През 1997 г. дворецът е обявен за обект на световното наследство на ЮНЕСКО ; номинацията му го описва като " лебедовата песен на зрелищното изкуство на барока , от което е възприела всички характеристики, необходими за създаване на илюзии за многопосочно пространство". Кралският дворец в Казерта е най-голямата бивша кралска резиденция в света  с обем над 2 милиона m 3  и площ от 47 000 m 2 .  
Строежът на двореца започва през 1752 г. за Карл VII от Неапол (Карл III от Испания), който работи в тясно сътрудничество със своя архитект Луиджи Ванвители . Когато Чарлз вижда грандиозния модел на Ванвители за Казерта, това го изпълва с емоция, „способна да откъсне сърцето си от гърдите му“. В крайна сметка той никога не е спал и една нощ в Reggia, тъй като абдикира през 1759 г., за да стане крал на Испания , и проектът е завършен само частично за третия му син и наследник, Фердинанд IV от Неапол .
Моделът използван за двореца на Ванвители е Версай , който, макар и поразително различен в своето разнообразие и разположение, дава решение на проблеми като събирането на краля, двора и правителството в обща масивна сграда със социалната структура на малък град. Това е част от цялостната концепция на двореца, когато Марио Джофредо го предлага за първи път през 1750 г. Предложението предвижда дворец, „който е виртуален град, в който се помещават не само дворът и кралят, но и всички основни политически и културни елити на Кралството на двете Сицилии- университети, музеи, библиотеки, кабинети, висши военни команди и т.н."
Населението на Казерта Векия е преместено на 10 километра, за да осигури работна сила по-близо до двореца.
Друга от основните цели на краля е била да има великолепен нов кралски двор и административен център за кралството на място, защитено от морско нападение и отдалечено от склонния към въстания и задръстен град Неапол. Военните казарми се помещават в двореца, за да осигурят на краля подходяща защита.
Кралският дворец в Мадрид , където Чарлз е израснал, който е създаден от Филипо Хувара за бащата на Чарлз, Филип V от Испания , и дворецът Шарлотенбург осигуряват модели. Просторният осмоъгълен вестибюл изглежда е вдъхновен от базиликата Санта Мария дела Салюте във Венеция , докато палатинският параклис най-често се сравнява с Кралския параклис във Версай . Ванвители умира през 1773 г.: строителството е продължено от неговия син Карло и след това от други архитекти; но първоначалният проект на по-възрастния Ванвители, който включва огромен чифт предни крила, подобни на крилата на Бернини в Св. Петър, никога не е завършен.

Няколко интересни факти:

1. Строителството започва през 1752 г., но завършването на двореца отнема няколко десетилетия. Той обхваща площ от 47 000 квадратни метра и има повече от 1200 стаи и 1742 прозореца. Изграждането му не само отнмае много години, но също така има и безобразно висока цена: почти 8 800 000 дуката, за да бъдем точни, което би струвало не по-малко от 300 милиарда евро (335 милиарда долара) в днешната валута.


2. Дворецът има пет етажа, 1200 стаи, включително две дузини държавни апартаменти, 1742 прозореца, 34 стълбища, 1026 камини, голяма библиотека и театър, моделиран като театър Сан Карло в Неапол .  Дворецът има правоъгълен план с размери 247 × 184 m, а четирите страни са свързани с две правоъгълни рамена, образувайки четири вътрешни двора.
Дори без площта на вътрешните дворове, Казерта е най- големият кралски дворец, резултат от един оригинален проект в света по отношение на обема , с повече от 2 милиона кубични метра. Дворецът обхваща четири двора, които се отличават с това, което учените описват като добре пропорционален интериор, който предизвиква монотонно достойнство, уникално за времето си.

3. След анексирането на Кралството на двете Сицилии през 1861 г., за да се образува чисто новото Кралство Италия, някои пиемонтски служители продължили да правят опис на предметите в Кралския дворец на Казерта, сред които открили мистериозен неидентифициран обект, който не бил НЛО, а биде. Служителят от Савойската къща записва в бележките си: „Странен неизвестен предмет с форма на китара“.

4. Бидето не е единственият интересен обект в Двореца. В центъра на лятната стая може да се види красива маса, която изглежда няма особени отличителни черти, освен че е изработена от особено фин мрамор. Но ако се вгледате по-отблизо, ще забележите, че не е направена от мрамор, а от дърво: масата е напречно сечение на ствол на дърво, което натуралистът Джироламо Сегато е направил и е използвал специална техника - която остава мистериозна и до днес — за да стане ясно, здраво и блестящо като мрамор.


5. Кралският дворец е място с неземна красота, което най-вероятно е избрано за място на два филма от сагата „Междузвездни войни“ „Призрачната заплаха“ (1999) и „Атаката на клонингите“ (2002). Интериорът и градините на двореца се превръщат в двореца на кралицата на Набу.


6. Голямото стълбище на честта се превръща в модел за по-късна архитектура поради своята красота и великолепие, но крие и малка тайна. Тук кралят е влизал в двореца и небесна музика е изпълвала въздуха. Откъде идват звуците, след като не се вижда струнен квартет? Дали може би от самия рай? Е, почти! Горе в купола с фрески, изобразяващ храма на Аполон, музикантите са се „скривали“ в тайно пространство, за да посрещнат краля с небесната си музика.


Паркът
Градината, типичен пример за бароково разширение на официални гледки, се простира на 120 ха, отчасти върху хълмист терен. Освен това е вдъхновена от парка на Версай. Паркът започва от задната фасада на двореца, ограждайки дълга алея с изкуствени фонтани и каскади. Има ботаническа градина, наречена „ Английската градина “, в горната част, проектирана през 1780-те години от Карло Ванвители и родения в Германия ботаник, разсадник, дизайнер на растения, Джон Грефер , обучен в Лондон и препоръчан на сър Уилям Хамилтън от сър Джоузеф Банкс .Това е ранен континентален пример за „английска градина“ в елегантния натуралистичен вкус на Ланселот Браун.
Фонтаните и каскадите, всеки изпълващ васка (басейн), с архитектура и хидравлика от Луиджи Ванвители на интервали по протежение на широк прав канал, който стича до хоризонта, съперничеха на тези в Петерхоф извън Санкт Петербург . Те включват:
•   Фонтанът на Диана и Актеон (скулптури от Паоло Персико , Анджело Мария Брунели и Томазо Солари );
•   Фонтанът на Венера и Адонис (1770–80);
•   Фонтанът на делфините (1773–80);
•   Фонтанът на Еол ;
•   Фонтанът на Церера .
Много фигури от класическата античност са моделирани от Гаетано Саломоне за градините на Реджа и изпълнени от големи работилници.
Съвременните наблюдатели отбелязват, че Казерта надминава всички останали европейски кралски дворци, включително нейните модели, в един конкретен аспект: комбинацията от завършеност и величественост. Това се дължи на просторния овален площад пред южната страна на сградата.





И една виртуална разходка, снимана с дрон:



Скрит текст:
Предишна тема:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1521189

# 1
  • Някъде там
  • Мнения: 16 126
Уауу, Тирамису. Страхотен първи пост. Изчетох на един дъх. Много харесвам да чета и разглеждам дворци, а този е впечатляващ.
Масичката от дърво което изглежда като мрамор много ми хареса.
Градините и фонтаните също са приказни. Благодаря !Ще си пусна и клипа сега.

# 2
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 898
Ех, че красота! Благодаря за темата!

# 3
  • Мнения: X
Страхотна тема, благодаря!
Дворецът е уникално красив😍

# 4
  • Мнения: 670
Тирамису, великолепно начало на месеца, благодаря !

# 5
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 898
Нов портрет на двойката

# 6
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 251

# 7
  • Някъде там
  • Мнения: 16 126


# 8
  • Мнения: 18 622
Впечатлена от двореца , а  и този швед харесвам. Не  е за мен, но хубавото си е хубаво и радва.
 Не  знам как се поддържа в наши дни такъв дворец,  а тези и го построили, каква фантазия и майсторство, изпипване на детайли..
 Сега отливат бетон и това  е.
Някой да знае  за съвременен дворец,  постренн  с  размах? На Путин дори  не вярвам да  е   изпипан, изкуство,  макар  и там пари не липсват, но и не пускат да бъде видян.

# 9
  • Мнения: 4 987
Много добре изглеждат Хари и Меган. Щастливи, млади и здрави Purple Heart

Меган винаги си е била хубава, Хари също, но той определено заглади косъма в слънчево Кали.

# 10
  • Някъде там
  • Мнения: 16 126
Много добре изглеждат Хари и Меган. Щастливи, млади и здрави Purple Heart

Меган винаги си е била хубава, Хари също, но той определено заглади косъма в слънчево Кали.
Много са готини.Палтото на Меган много ми харесва. Този цвят ми е от предпочитаните за разлика от  по тъмно бежовото и кафявото.
Хари си е чаровник както винаги.
Много се смях на откъсите от шоуто снощи. Ако го видите цялото някъде сложете го.
Джентълмен 🙂

Последна редакция: ср, 01 мар 2023, 10:33 от daviz

# 11
  • Мнения: X
Ех, че готини Мегън и Хари.😍
Чакам марките.

Южени вчера е посетила ортопедична болница. Не разбрах по какъв повод, нали не е работещ роял.

# 12
  • Мнения: 4 987
Не съм гледала въобще шоуто, напоследък хич нямам време за такива неща. Но сега ще потърся, да се посмея малко с Хари Heart Eyes

Е, Южени...как се води? Нещо като парт- тайм? Тя винаги си е била дейна, де.

# 13
  • Някъде там
  • Мнения: 16 126
Ех, че готини Мегън и Хари.😍
Чакам марките.

Южени вчера е посетила ортопедична болница. Не разбрах по какъв повод, нали не е работещ роял.


Жасмин,
Южени посещава болница, където е оперирана от сколиоза като дете.
Тя е патрон на болницата и за това е на посещение.
Много ми харесва така. Много хубавка е с втората бременност.

# 14
  • Мнения: 2 162
Тирамису, поздравления за красиво и стилно оформената тема, напълно достойна за кралските особи, за които пишем! Yum

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт