Скрининг на развитието на неприети деца в детски градини

  • 1 627
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21
Днес прочетох за предложение да се прави скрининг на развитието на неприети деца в детски градини. ТОВА Е УЖАСНО!!! В ДГ няма места, защото:
1. не се сроят детски градини вместо молове и офиси (видяхме, че можем и без тях)
2. заплатите на учителките и възпитателиките са ниски
И за двете е виновна държавата. Страдаме ние.
И сега- какво е решението? Хайде, който не е приет- да ходи на психолози, педагози и други специалисти! Да влиза в системата, да се грижат за неговото развитие държавните ибституции, защото са много загрижени !!!

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 14 411
Никой поне засега не може да те задължи нито да ходиш на психолог, нито да участваш в скрининга. Който впрочем се прави и в градината, пак по желание. Кое точно те ужаси?

# 2
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Аз не виждам нищо лошо в това,напротив.Малкото ми дете смятам около 2-годишна възраст да го заведа на обследване при логопед-ако има някакъв проблем да го хванем навреме и да работим за отстраняването му.Тъй или иначе преди първи клас ги обследват дали имат начална училищна готовност,а и в ДГ също някъде във втора група (поне при големия бе тъй,но с него почнахме работа още на 1 година и 5 месеца, защото видяхме че детето има проблем).

# 3
  • Мнения: 13 809
интересно защо вече няма определяне на готовност за първо клас чрез тестване. това е нещо което беше изключително разумно, за да не оказва в първи клас че тепърва трябва да чистят проблеми докато детето се опитва да се учи да пише и да чете.

# 4
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Няма ли го вече?На моят син му правиха,сега е в 7 клас.Колко рев изревах като прочетох,че изобщо не е готов да тръгне в първи клас,а бе вече на 8.В крайна сметка го взеха в 119-то,там пък друг проблем-по онова време нямаха ресурсен (по -точно я бяха сложили да води занималнята на един от първите класове) и първия срок идваше една дама от друго училище,дето я дойде,я не(добре,че аз се занимавах много с него,та дори изпревари децата от класът и вторият срок вече неговата си ресурсна бе много приятно изненадана)...

# 5
  • Мнения: 13 809
Няма ли го вече?На моят син му правиха,сега е в 7 клас.Колко рев изревах като прочетох,че изобщо не е готов да тръгне в първи клас,а бе вече на 8.В крайна сметка го взеха в 119-то,там пък друг проблем-по онова време нямаха ресурсен (по -точно я бяха сложили да води занималнята на един от първите класове) и първия срок идваше една дама от друго училище,дето я дойде,я не(добре,че аз се занимавах много с него,та дори изпревари децата от класът и вторият срок вече неговата си ресурсна бе много приятно изненадана)...

Да, ако и да има предполагам че не и в този вид както го помним аз и ти. По време на моят син  също имаше такова - сега е 9 клас. За отпадането на този тест за училищна готовност  много съжалявам. Това е голям срив в системата според мен. Предполагам че е отпаднал защото показваше колко в ДГ не си вършат работата и не позволяваше да се прехвърли проблема от болната глава на здрава . Иначе по онова време към първи клас децата трябваше да познават букви, да ги пишат печатни, да смятат количествено до 5, да пишат ченгелчета което да облекчи ръкописните занятия в първи клас.  Теста беше съпроводен с анализ на готовността. В училище отиваха частично подготвени или поне с знания за затрудненията им. Сега отиват така че учителя първи клас се чуди какво да прави .

# 6
  • Мнения: 357
Не се строят детски градини заради Фандъкова-ГЕРБ. Системата подхранва корупция, която ГЕРБ използва за да си гарантира твърд електорат. "Частни" занимални в училище струват между 350 и 600 лв рекет за Фандъкова.
Дано с местните избори се прекрати схемата.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 797
Няма ли го вече?На моят син му правиха,сега е в 7 клас.Колко рев изревах като прочетох,че изобщо не е готов да тръгне в първи клас,а бе вече на 8.В крайна сметка го взеха в 119-то,там пък друг проблем-по онова време нямаха ресурсен (по -точно я бяха сложили да води занималнята на един от първите класове) и първия срок идваше една дама от друго училище,дето я дойде,я не(добре,че аз се занимавах много с него,та дори изпревари децата от класът и вторият срок вече неговата си ресурсна бе много приятно изненадана)...

Да, ако и да има предполагам че не и в този вид както го помним аз и ти. По време на моят син  също имаше такова - сега е 9 клас. За отпадането на този тест за училищна готовност  много съжалявам. Това е голям срив в системата според мен. Предполагам че е отпаднал защото показваше колко в ДГ не си вършат работата и не позволяваше да се прехвърли проблема от болната глава на здрава . Иначе по онова време към първи клас децата трябваше да познават букви, да ги пишат печатни, да смятат количествено до 5, да пишат ченгелчета което да облекчи ръкописните занятия в първи клас.  Теста беше съпроводен с анализ на готовността. В училище отиваха частично подготвени или поне с знания за затрудненията им. Сега отиват така че учителя първи клас се чуди какво да прави .
Хм, моите наблюдения пък са точно обратното. Според мен, децата са свърх подготвени /поне в София е доста конкурентна средата и родителите в по  - голямата си част са силно амбицирани/. И вкъщи много се занимаваме, но и в подготвителната, синът ми мина ръкописните букви, смятат до 10 там. Иначе той сега ще е първи клас и чете, пише ръкописно /вярно, че грозно, но тепърва ще го упражнява/, смята наум до 100, учи два езика. И не е изключение някакво. Къде ги намирате тези деца, които на 7 г не знаят буквите?

# 8
  • Мнения: 2 072
Изборите няма да променят нищо. Управляващите са същите.

Защо мислите, че като смятат, познават букви, пишат, броят и т.н. преди 1-ви клас, ще са по-добре в учишище?
Аз в първи клас писах ченгелчета. Даже  ги правих и грозно. Това не ми попречи да завърша с отличие.
И не знам какъв тест са имали, но преди години беше  доста трудно да влезеш хубава специалност в СУ. Сега се влиза и с 3-4. Същото е и за изпитите. Особено покрай ковид с онлайн тестовете.
Както и отсъствието на децата заради пандемията.

Общи условия

Активация на акаунт