Йога за напреднали, ентусиасти и начинаещи - 3

  • 25 741
  • 430
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 12 992
Докато е активно заболяването по скоро не, евентуално леко нади шодана. След като се излекува Бастрика е чудесно за изчистване на остатъчни секрети. Може би в началото ще и трудно да диша, затова нека започне с пълно йогистко дишане, започва от корена през цели гърди до ключиците чак. 21 кръга. Също така уджиай дишане. По натам Бастрика.
След излекуване може да прави и Джала  Нети, една от криите- почистване на носа с 5% разтвор на солена вода, има специални канички.
Внимание! След всяка ноздра, запушва една но ноздра, навежда се и започва силно издухване на ноздрата, която е чистила, трябва да е сигурно че няма остатъчна вода! Това би могло да доведе до възпаление на ушите! Ако се прави правилно е много полезно за синузит и всякакви ринити и проблеми с дишането.

Последна редакция: чт, 04 яну 2024, 16:58 от JACKLIN*

# 421
  • Мнения: 18 562
Аз гледам много клипчета за разясняване на асаните и пак като не се виждам отстрани няма как да знам дали ги правя добре.
В група,сме поне 7,8 жени(все повече идват).
Тя ни поправя отвреме-навреме и по-скоро много начинаещите.
Аз вече съм на етап,в който искам да знам какво правя.
Лошото е,че с два пъти седмично в група и без индивидуално внимание не знам доколко това ще стане.
А аз се замислям и за курсове.
Но засега не разполагам с това време,защото искат месеци обучение,поне седмица на йога лагер и какво ли още не.
Та,засега ми е само като идея в главата.
Но определено това,че не съм сигурна,че правя нещата както трябва не ми е ок,защото искам да напредвам и да правя истинска йога.
А не само да си мисля,че правя йога.
Тя такива са ми терзанията.
Иска много време и посветеност,с което в момента не разполагам.
Защото няма как да си правя само това.

Сега пак ще има гонг медитация,но май ще съм пас този път. Не ми се ходи особено много. Ще видим.

Последна редакция: чт, 04 яну 2024, 21:04 от Caroline_Bingley

# 422
  • Мнения: 1 998
Каролин, не съм сигурна дали те разбрах правилно, но на курсовете за йога инструктори ( YTT ) обучават как да преподаваш, и ако визираш тях - нама да получиш чак такова индивидуално внимание каквото мисля очакваш.
Не знам в чужбина как установяват кандидата какъв опит има, тук в БГ искат документ от преподавател колко е практикувал при него. Мисля 3 години беше. Някой школи/стилове го искат задължително от техен сертифициран преподавател.  
Аз се бях замислила за курс в чужбина, но средствата които трябва да инвестирам .... ми идват много.

Загрявка, загрявка, загрявка! Искаха ни поне 20 Мин преди час в шалата, всяка става да се събуди- отгоре надолу, като започнете от шията до стъпала!
За мен е задължителна, и въобще не ми допадат практики в които инструктора не подготвя тялото. В студиото няма как да влезна 20мин по рано да се "разгрея" сама защото обикновено има други часове преди това.
Наскоро имах точно такъв разговор , една дама се оплакваше, че преподавателката губела 15 мин в някаква разгрявка и много говорела Laughing аз от тази инструкторка супер много детайли съм научила

Последна редакция: пт, 05 яну 2024, 14:33 от Casual

# 423
  • Мнения: 5 701
Докато е активно заболяването по скоро не, евентуално леко нади шодана. След като се излекува Бастрика е чудесно за изчистване на остатъчни секрети. Може би в началото ще и трудно да диша, затова нека започне с пълно йогистко дишане, започва от корена през цели гърди до ключиците чак. 21 кръга. Също така уджиай дишане. По натам Бастрика.
След излекуване може да прави и Джала  Нети, една от криите- почистване на носа с 5% разтвор на солена вода, има специални канички.
Внимание! След всяка ноздра, запушва една но ноздра, навежда се и започва силно издухване на ноздрата, която е чистила, трябва да е сигурно че няма остатъчна вода! Това би могло да доведе до възпаление на ушите! Ако се прави правилно е много полезно за синузит и всякакви ринити и проблеми с дишането.
Благодаря, Джаки!
И аз си мислех за уджиай дишането дали няма да помогне сега, а после като се възстанови Бастрика и пълно йогистко.
А това за почистване на носа с 5% разтвор на солена вода със специални канички, не го знаех даже.

# 424
  • Мнения: 18 562
Каролин, не съм сигурна дали те разбрах правилно, но на курсовете за йога инструктори ( YTT ) обучават как да преподаваш, и ако визираш тях - нама да получиш чак такова индивидуално внимание каквото мисля очакваш.
Не знам в чужбина как установяват кандидата какъв опит има, тук в БГ искат документ от преподавател колко е практикувал при него. Мисля 3 години беше. Някой школи/стилове го искат задължително от техен сертифициран преподавател.  
Аз се бях замислила за курс в чужбина, но средствата които трябва да инвестирам .... ми идват много.

Загрявка, загрявка, загрявка! Искаха ни поне 20 Мин преди час в шалата, всяка става да се събуди- отгоре надолу, като започнете от шията до стъпала!
За мен е задължителна, и въобще не ми допадат практики в които инструктора не подготвя тялото. В студиото няма как да влезна 20мин по рано да се "разгрея" сама защото обикновенно има други часове преди това.
Наскоро имах точно такъв разговор , една дама се оплакваше, че преподавателката губела 15 мин в някаква разгрявка и много говорела Laughing аз от тази инструкторка супер много детайли съм научила

Ами, обмислям да се сертифицирам за йога инструктор.
Но това е само в главата ми засега,не съм търсила сериозно и не знам дали изобщо ще тръгна в тази насока.
Засега само проучвам.
Искат две години навсякъде.
Две години редовна практика.
Това,което мен ме притеснява е,че аз имам страх от говорене пред хора,сиреч от изпита,а то си вид учителстване,което не виждам как ще преборя,тъй като за 30 години не съм го преборила.
А без такова нещо няма как да мина.
Така,че съм го оставила да отлежи във времето,да минат тези две години(аз една вече имам),да видя ще си преборя ли страха от това и тогава ще реша окончателно.
НСА имат бакалавър,но не мога да си позволя четири години. Бих го направила с кеф,но организационно ще ми е много трудно пътуване до София,съчетано с първолачка и редовна работа и ще записвам и друга магистратура,която ми е нужна за работата.
Ако имаше магистър,повече бих се навила.
Чужбина като вариант я изключвам.
Иска ми се да работя индивидуално с личен инструктор,но съм в провинцията и не знам как ще стане.
Отделно,че аз не разполагам с времето,което йога изисква. Трябва да се посветил изцяло,а при мен това няма как да стане в момента.
А не ми се правят половинчати работи.
Иначе курсове има и тук,на доста места.
Цените вървят към две хиляди лв,,а няколко месеца са.
Осъзнавам,че това е голяма лъжица за моята уста,иска ми се,но не мисля,че съм още готова за тази крачка.
Трябва сериозна физическа подготовка,много четене и учене за философията,анатомията.
Това не ми е проблем,но трябва физическа издръжливост,вероятно друг тип тренировки да се включат за да имаш повече сила и издръжливост.
Вероятно трябва и да отслабна малко(или поне това в в главата ми,че трябва да съм като струна,каквито са всички йога инструктори).
А аз не съм.И така. Много са нещата.

За загрявката-при нас е 15-20 минути задължително,всяка практика.
Говоренето,обясненията за мен са част от йога и са ми много полезни и ценни.
Въздействат на ума. И честно казано практиките ни всеки път са много добре структурирани,има всичко.

# 425
  • Мнения: 12 992
Мони, вижте клипчета в нета, за Джала Нети, не е трудно, а е много ефикасно, само да се издухва добре водата, пак казвам, че голямата ми дъщеря голяма беля си направи на ушите от неправилно изпъление.
Не е задължително да е TTC трейнинг, за учители, за там иска много сериозна подготвка, не само физическа, трябва да си чел за философия, медитация и аюрведа поне базови неща, защото абсолютно никой няма да ти обяснява от А и Б, ако не знаеш какво е доша, какво е бандха, крия, мудра, и прочее няма да стане. Асаните ги обяснват 1 по 1 в часовете по тийчинг методология, как се изпълнява и как да помагаш на учениците, но в часовете по Ащанга нито ти се показва, а корекции много рядко. Предполагат че щом си отишъл за учител знаеш и полсдвоателността и имената и техниката.
Моят учител на 7 та ми година практика каза, че съм готова за Индия. И пак не бях съвсем:)
Но пък има йога ваканции, има за начинаещи и там се обяснява по- внимателно, в интермидиа, даже не показва учител, стои прав казва името и това е. Много са различни школите, можеш да попаднеш на място “за туристи” да ти вземат парите и да си тръгнеш точно толкова незнаещ, колкото си отишъл.
И ще е много жалко за някой, който го е мечтал и събирал пари, за да иде.
Първите ми 200 часа бяха пълен смях! Не ми се сеща, то можех аз доста по- успешно да ги обучавам😂 Сега беше съвсме различно, много тежко, но наистина полезно.
Финансово не е чак нещо непосилно - 300 часа с храна и спане около 1800-2000€ варират цените.
Билет зависи кога и как се лети може и за под 1000 лв да се намери.
Но трябва много сериозно проучване къде да идеш. Че това там е огромен бизнес и в голямата си част пълна измама😅🫣

# 426
  • Мнения: 1 998
Моят учител на 7 та ми година практика каза, че съм готова за Индия. И пак не бях съвсем:)
Но пък има йога ваканции, има за начинаещи и там се обяснява по- внимателно, в интермидиа, даже не показва учител, стои прав казва името и това е. Много са различни школите, можеш да попаднеш на място “за туристи” да ти вземат парите и да си тръгнеш точно толкова незнаещ, колкото си отишъл.
И ще е много жалко за някой, който го е мечтал и събирал пари, за да иде.

Финансово не е чак нещо непосилно - 300 часа с храна и спане около 1800-2000€ варират цените.
Билет зависи кога и как се лети може и за под 1000 лв да се намери.
Но трябва много сериозно проучване къде да идеш. Че това там е огромен бизнес и в голямата си част пълна измама😅🫣
Не си първата, която ми споделя разочарованието си от обучение. Жалкото е, че има хора неподготвени отиват, изкарват такива курсове и после започват да водят с едно самочувствие, че са завършили в чужбина. А някой даже не си правят труда да ги минат, наскоро позната собственичка на спортна зала такива неща ми разказва, че не знам смешно ли е или тъжно.
Много е трудно да се отдели семето от плявата.
 
Де ги тия билети за 1000 лв !?!? Simple Smile До Париж ноември 600 лв.
Преди няколко месеца платих 1800 лв. най-евтиният билет за Индонезия. Сега исках да отида на един ретрийт в Тайланд - 1400 еуро билета
Гледах точно преди пандемията едно обучение в Бали - 1600 $ ( сега са по 1900 ) - това без настаняване и храна и самолетен билет Sad

Може списващите да споделите от кои ваканции/ретрийти/обучения сте доволни ( може и на лични )

# 427
  • Мнения: 12 992
Юли купих за ноември през Киви- София-Абу Даби-Чанай-Майсур и после Майсур-Чанай- Банког -2600 лв или 2800 за двама! Е, имаше престой бая в Абу Даби:)
За справка с катарците летя дъщеря ми 1800 двупосочен София - Банког 😅😅🫣
Та има, ако се планира овреме:)
Аз в България съм ходила 2-3 пъти в група, смяла съм се от сърце. Ма на имат си хора плащат им, въртят бизнеса. А на въпроса какъв стил йога ще преподава ми вика - смисъл😅😂🫣
Викам , остави няма смисъл😅

# 428
  • Мнения: 1 998
Жаки , от София има възможности, но аз съм на морето Simple Smile нямаме много опции....
За мен е по-важно малък престой по летищата, и по малко прекачвания.

# 429
  • Мнения: 31 725
На йога ходих два пъти. Наистина е важно кой ти преподава, но също и как.
На второто ходене на връщане в автобуса се наложи да подмина спирката, защото не можех да се движа.
Значи не е била добра в обясненията.
Та затова си карам на клипчета.

# 430
  • Мнения: 1 715
Жаки , от София има възможности, но аз съм на морето Simple Smile нямаме много опции....
За мен е по-важно малък престой по летищата, и по малко прекачвания.

Е, ти пък! Аз до Турция ходя през София, ти искаш до южна Индия директно от Варна.

Общи условия

Активация на акаунт