Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 3

  • 54 005
  • 780
  •   2
Отговори
# 660
  • Мнения: 41 455
А защо ти, със супер успешните инвестиции на БФБ с по няколко десетки проценти доходност, ще купуваш ДЦК за 3-4%???

Здравейте, защото търся алтернатива на кеш-а и аварийния си фонд. Дразни ме като ги гледам лениво да стоят на 0.1% в спестовната компонента на ДСК. Твърдо съм си на БФБ с основната част от портфейла, като от началото на годината имам двуцифрена доходност Wink

Е, то тази година двуцифрена доходност не е чудо голямо. За сега де Wink

# 661
  • Мнения: 482
А защо ти, със супер успешните инвестиции на БФБ с по няколко десетки проценти доходност, ще купуваш ДЦК за 3-4%???

Здравейте, защото търся алтернатива на кеш-а и аварийния си фонд. Дразни ме като ги гледам лениво да стоят на 0.1% в спестовната компонента на ДСК. Твърдо съм си на БФБ с основната част от портфейла, като от началото на годината имам двуцифрена доходност Wink

Е, то тази година двуцифрена доходност не е чудо голямо. За сега де Wink
Вероятно сте права Simple Smile
Аз за БФБ съм си оптимист - заради идващото евро, заради избутването на мафията сантиметър след сантиметър от ключови позиции, заради забогатяването на населението и търсенето на място за парите, заради стартиването на директна връзка с Ксетра този месец и т.н.

Опитвам се да държа в кеш буфер в еквивалент на разходите ми за 9-12м. и понеже скучаят им търсех "сигурно работно място". Казах си защо да слагам на депозит на 1,*%, който ако се разклати банката е гарантиран от държавата, като мога да купя директно книжа издадени от държавата на два пъти по висока доходност. Края на миналата година имаше еврови ДЦК с 5-6% доходност. Банката ми също предлага покупко/продажби на ДЦК - български, румънски, полски и т.н. , при следните условия:
Комисионна за сделка:
СРОК % от номинала, мин. 40,00 EUR
<1г 0.15%
1-3 0.20%
3-7 0.30%
7-10 0.35%
>10г 0.40%
 и такса за съхранение 0.125%, min EUR 15

Банките са кожодери - сега разбрах защо не им се пуска монопола за покупко/продажба на ДЦК, дано час по-скоро видим ДЦК на БФБ, което също ще доведе нови инвеститори и ще оживи БФБ Wink

Последна редакция: пн, 01 апр 2024, 06:03 от kokopapa

# 662
  • Мнения: 2 544
През ИАБ са най-ниски комисионите, но аз даже вече не се занимавам да купувам конкретни емисии ДЦК, а просто като има свободен кеш той си се олихвява със следните проценти:

Иначе в долари можеш да надминеш и 5%, а в евро 4%, но трябва да купуваш/продаваш. Не че е биг дийл, но все пак занимавка.

# 663
  • Мнения: 598
В trading 212 свободният ми кеш в $ се олихвява с 5.10 %, в EUR  - 4.20%, в BGN - 2.5%. Лихвата постъпва по сметката ми на дневна база.
Има ли начин базовата ми валута в trading 212 да е евро при положение, че захранвам от левовата ми сметка?
Искам да избегна превалутиранията с такса 0.7%.

# 664
  • София
  • Мнения: 16 120
Може би от преди 2 г. сметките в trading212 са в Е.
Моята беше в BGN и те я превалутираха.
После не съм захранвала, само тегля от време на време.
Не виждам как ще се избегне превалутиране след като сумите идват от сметка в лв. Направи си сметка в Е и захранвай от нея.
Може би да зададеш въпроса директно на тях.

# 665
  • Мнения: 160
В trading 212 свободният ми кеш в $ се олихвява с 5.10 %, в EUR  - 4.20%, в BGN - 2.5%. Лихвата постъпва по сметката ми на дневна база.
Има ли начин базовата ми валута в trading 212 да е евро при положение, че захранвам от левовата ми сметка?
Искам да избегна превалутиранията с такса 0.7%.
Може ли малко повече информация?
Казвате "свободен кеш", т.е. не сте закупила определен продукт, просто депозирани средства?

# 666
  • Мнения: 598
Купувам акции и фондове, но държа и кеш в евро и долари. Докато избирам подходяща инвестиция, кешът ми се олихвява на дневна база с посочените годишни проценти. Няма ограничение в размера на кеша, предполагам, че може всичко да е кеш, стига да си откриете активна сметка и да я захраните.

# 667
  • Мнения: 594
Кеша в Trading 212 се олихвява, но не е гарантиран. Не знам какъв е риска да загубиш средствата.
Аз от левовата сметка превеждам в евро в Trading 212. Превалутирането става в банката по курс продава

# 668
  • София
  • Мнения: 16 120
Някъде в сайта четох, че гарантирани са до 40 000Е, но ако с тях не е търгувано. Проверете си го, ако ще инвестирате.
И не е препоръка за търговия.

# 669
  • Мнения: 2 544
Точно за този Trading не знам - то брокери много.
Аз казах кой ползвам, и той спазва принципа на сегрегираност, както се изисква от регулатора - средствата на клиентите се държат в отделни сметки от средствата на самия брокер, които той ползва за да си плаща наем, заплати, компютри и т.н. Така че брокерът и да фалира, клиентите не фалират.
А свободния кеш влагат от твое име в т.нар. мъни-маркет фондове, които инвестират в краткосрочни ДЦК и риска да не ти платят лихвата или главницата е много малък (не нулев все пак). За нулев риск - едно гърне злато, което само ти знаеш къде си закопал. И пак не се знае - може Путин да хвърли бомба баш на това място.

# 670
  • София
  • Мнения: 16 120
Trading 212 - всеки има отделна сметка.
Поне така твърдят в договорите.

# 671
  • Мнения: 482
Може да представлява интерес за някой:


 От 3 до 18%: Как да бием инфлацията с инвестиции във финтех
Финансовите платформи категорично бият депозитите с доходността, която предлагат
https://www.capital.bg/moiat_capital/investments/2024/04/08/4602 … s_investicii_vuv/

# 672
  • Мнения: 2 544
Fintech P2P заеми, стейкване на крипто-токени, и други подобни неща, които обещават 18% доходност, не са баш инвестиции, а спекулации.
Човек винаги трябва да се запита "откъде идва доходността" - идва ли от държавата, която винаги може да пусне нов дълг, за да си плати лихвите по стария; или от банките, които могат да се облегнат на фонда за гарантиране на депозитите; или пък идва от някой анонимен някъде по света, на когото ти си даваш назаем парите, за да ги вложи неясно в какво и ще чакаш да ти ги върне с 18% лихва без да имаш залог на нещо, което да му вземеш ако не ги върне...

# 673
  • Мнения: 451
Може да представлява интерес за някой:


 От 3 до 18%: Как да бием инфлацията с инвестиции във финтех
Финансовите платформи категорично бият депозитите с доходността, която предлагат
https://www.capital.bg/moiat_capital/investments/2024/04/08/4602 … s_investicii_vuv/

P2P  инвестициите не са лоши като идея. Да си призная, искало ми се е да опитам и ми е интересно. Обаче съм Тома Неверни що се отнася до български работи. Идеята е яка. Инвестираш в заеми. Но пък кой и как оценява риска? Как разбираш в кои заеми да инвестираш и в кои не? Да кажем дадена фирма ползва платформа за p2p инвестиране, защото не разполага с огромен обем пари. Или пък на някой човек всички банки му отказват заем и той се регистрира в платформата, как разбираме дали да му дадем пари на него или не? Как разбираме благонадеждността на хората, на които даваме заеми (пък дори и частично)? Разбира се няма гаранции. Може да си занулиш всичко. Може би, неоснователно се съмнявам. Ако някой сподели повече информация ще бъде интересно. Иначе идеята е много хубава и ако човек има едни пари, които не му трябват и ако ги загуби няма да свърши света, може да се пробва и даже да спечели. Но е за хора, които са "си насмогнали" и са толерантни на риск.

# 674
  • Мнения: 2 544
Как разбираме благонадеждността на хората, на които даваме заеми (пък дори и частично)? Разбира се няма гаранции. Може да си занулиш всичко. Може би, неоснователно се съмнявам.
Напротив - много основателно се съмняваш. Нали и аз това писах по-горе, а ти самата си го написала: запитай се откъде идват тези 18% лихва? От някой, на когото никоя банка явно не му отпуска нормален потребителски заем, та да опре да взема назаем от теб пари чрез П2П платформи. И как ще си събереш вземанията, ако той не ти плати лихвата, а и главницата? Никак.
В заложната къща поне го карат да остави някой златен ланец в залог. А на теб какво ще остави като гаранция, че ще ти върне заема?
Вероятно повече инфо можеш да получиш от самите П2П платформи - сигурно разпределят риска, като ти разбиват инвестицията в много на брой малки заеми. Но за да е готов някой да плаща 18% лихва явно качеството му като кредитополучател не е високо, така че колкото и такива хора да комбинираш, рискът не се диверсифицира.

Общи условия

Активация на акаунт