Интервално хранене/периодично гладуване/ фастинг тема 11

  • 52 219
  • 789
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 12 957
Сигурно има различни видове, аз както казах държа повече на жълтъка, та не купувам такова нещо Grinning

# 781
  • Мнения: 862
Идната седмица, от сряда мисля да се пробвам с 3 дневен воден фаст да видим как ще ми се получи този път.  Ако има кандидати да участват, приемам "оферти" Simple Smile

# 782
  • Мнения: 12 957
Имаше тема за по-дълги фастове, май Пълен глад беше заглавието, ако искаш виж и там дали няма да намериш съмишленици. Аз вероятно ще пробвам такова нещо отново след Великден, тогава ще ми е подходящо време за това.

# 783
  • Paris, France
  • Мнения: 14 070
Ако нямам течни в момента, хвърлям жлътъците. няма какво да ги правя.

Ужас! Можете да си миете косите с тях. Холинът се свързва с мазнината. В краен случай уличните котки и кучета или други животни много биха им се зарадвали, а и са пълни с витамини.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6470839/

Яденето само на белтъци ви лишава от важни витамини за обработката на протеин. Жълтъците подобряват имунитета, храносмилането, работата на черен дроб и жлъчка.

Правя си по 4 белтъка с 3 жълтъка, че и котаракът иска жълтък. Белтък, готвен или суров, моят котарак не вкусва.

Яла съм и по 12 и 20 яйца дневно и като ядях само това и зеленчуци, кожата ми изглеждаше страхотно и косата ми порастна с 10см за 3 месеца, като никога не е била по-гъста и лъскава. Съквартирантката ми работеше на място, където работеха с яйца и и ги даваха със стотици. За мене са суперхрана.

Пресни, сурови, течни белтъци или жълтъци не бих си купила заради риска от салмонела. Тя е по черупката и бактерията много бързо се размножава като попадне в яйцето.

Аз мисля да направя 3 или 4 дневен фаст от 5 май нататък. Ще съм сама с мацо в къщи, урааааа, и няма да готвя.

# 784
  • Варна
  • Мнения: 55
На яйцето полезната част е в жълтъкът! Пълна простотия е да ги хвърляте. Девет белтъка на ден... вие професионални културисти ли сте? За състезание ли се готвите? Да не сте от тези, залитнали по модата да градите тяло, което е за показване за пред хората? Това, че тялото е оформено, съвсем не означава, че е здраво и ще достигнете възрастта на баба си. Пратете мъжете си да помогнат на приятели да бъркат бетон с мотика и лопата, да носят тежки кофи, а след тази гимнастика, ако се чувстват като пребити и им трябва време да се възстановят и дойдат на себе си, тогава ще се разбере има ли полза от фитнеса или всичко е ала-бала. Жени, идете на организирано състезание по бягане в горски и планински местности. Тогава ще си проличи какво сте постигнали с всичките усилия покрай фитнес и режим на хранене.

Вчера направих кръвните си изследвания.
Триглицериди:       Резултат: 0.57mmol/L
Референтна стойност: 0.60 - 2.20
HDL-Холестерол   1.29mmol/L   Над 1.45 През февруари, когато наблягах да си чупя орехи и съчетавах с рибено масло, стойността ми беше 1.45.
LDL-Холестерол      4.30   mmol/L   Оптимално< 3.34; Гранично висок -3.37 - 4.12;Висок 4.14 - 4.89;Много висок >4.92  Преди няколко години бях с повече килограми, не толкова ежедневно активен, не чак толкова да съобразявам кога с какво и как се храня, не съм имал такива дълги часове фастване, имал съм пикове на усещане на отпадналост, умора, понякога сънливост следобед и глад, усещания от нужда за нещо сладко и LDL ми беше с по-добри стойности от сега.
Кръвната ми захар е подобрена в сравнение с предишни изследвания.
Триглицеридите ми преди да започна интервално гладуване и ограничение на бързите въглехидрати бяха малко над референтнте стойности.
Кардиологът ми беше готов да ме пуска на статини. Дърт... Вика, че периодичното гладуване било пълна глупост. А, че човек по този начин значително намалява теглото си, висцералните мазнини, запазвайки мускулната си маса и дори увеличавайки я чрез активност, значително подобрявайки и физическите си постижения, това какво е!? Сърцето ми при натоварване работи като часовник и не го усещам като преди. Не се изпотявам както преди. Обаче и преди не съм се чувствал преуморен след дори 30 км преход, носейки доста излишно тегло или изкачвайки Вихрен. Най му е лесно да предпише хапчета вместо да подходи по целесъобразен начин и да го е истински грижа за отделния пациент. Не всеки лекар-специалист има емпатия. Ако бях цапната в устата леля, бих го поставил на място и да му затръшна вратата под носа. Обаче съм благ и не отвръщам на простотията с простотия... Неприятно ми е да ходя по лекари. Предпочитам колкото мога да се грижа за себе си, спазвайки прилични съвети и препоръки, хранителни режими, евентуално щадящи хранителни добавки. Ехографията ми също показва, че съм много добре (и съм подходящ за донор) като за нормален човек на моята възраст. Баба ми и дядо ми са 85+ години и не приемат лекарства (не са им предписани). Баба ми е със завишен холестерол, но е като струна.
Интересувах се повече за холестерола, откакто преди повече от месец кардиологът искаше да ми изпише лекарства. Открих, че така нареченият лош холестерол съвсем не се води лош сам по себе си, а има определени и съществени функции за организма. Статините са непрепоръчителни, а и имат нежелани странични ефекти. Не ям джънк фууд и силно отбягвам високовъглехидранитните храни и по начало захар. Наблягам на непреработени храни и на над средната физичска активност за стандартен човек. През лятото не се лишавам от сезонни плодове.
https://www.youtube.com/watch?v=mOuWCh6nrZM&list=PLVLP-bhbxACZTv … l4x0uJWqb&index=1
В четвъртото видео от тази поредица, докторът обяснява  че LDL холестеролът се класифицира в две групи. Очевидно, при мен става въпрос за холестерол от група А, който не е рисковият. Във видеата му може да откриете полезна информация. Аз и други, интересуващи се да подобрят хранителните си и двигателни навици, отдавна имаме резултати, допълвайки знанията си от негови видеа и от други доктори, снимащи видеа и участващи в подкасти и интервюта.
Благодаря за търпението! Simple Smile
И някъде назад в коментарите имаше потребителка, която  ме скастри и не намери логика в поддържането на градинката пред/зад блока с темата интервално хранене и отслабване. Човек трябва да разсъждава критично и да намира смисълът зад думите, така би открил по-богата информация, която остава скрита за невежите.

# 785
  • Мнения: 4 758
Аз или съм лакомия или яденето не ми е достатъчно, но не съм такава голяма натура, че да имам нужда от повече. Сигурно не знам и как правилно да се храня.
Няколко дни се храня с 200 гр свински гърди печени на грил тиган, 2 варени яйца и купя зелена салата (150-200 гр краставица, 4-5 листа маруля, 1 голяма връзка магданоз и 2-3 стръка зелен лук, зехтин, ябълков оцет, сол). Леко останах гладна, но се спрях само на 10 гр черен шоколад. Вечерята беше същата, но реших да не ям шоколад. Вчера обаче след като обядвах и пак бях леко гладна реших вместо шоколад да изям 1 морков. След час и половина бях вече доста гладна и изядох 1 мъфин (със захар, бяло брашно и малко шоколад). След обеда направих 2 ч колоездене. Като се прибрах си забърках около 50 гр ягоди с 100-150 гр скир. След около час си изпекох на грил тигана 3 кюфтета (около 250-300 гр мляна плешка), салата (150-200 гр домат, 1 голяма връзка магданоз, 2-3 стръка зелен лук, ябълков оцет, зехтин и сол), и 50-60 гр пълнозърнест лаваш с квас. След 1 час изядох 2 малки ягоди.
Според Garmin instinct 2 съм изразходила близо 2500 калории.
Мисля да си правя по 3 вместо 2 варени яйца.
Ще включа черен дроб, извара.
Започвам първо с месото и яйцата. След това идва ред на салатата, но имам останало горе долу половина от протеина и продължавам да се храня смесвайки салата с месо и яйца.
В дните след колоездене ми трябва протеин и въглехидрати най-вече за възстановяване. Протеина е ясен, но въглехидратите от кои храни е най-добре да си ги набавя? Картофи и ориз (освен черен рядко и то) не ям. Хляб също. Лаваш ядох за първи път от не помня кога.

Последна редакция: нд, 28 апр 2024, 06:47 от йоко

# 786
  • Бургас
  • Мнения: 2 073
Йоко, доколкото знам за интервалното хранене, освен повечето часове без храна е добре и в прозореца за хранене да не се похапва често, т.е  ако прозореца ти е от 14-20ч да обядваш в 14ч и да вечеряш в 20ч. Може и да греша, нека и други да се включат.

# 787
  • Мнения: 5 793
Йоко ти имаш ли да сваляш и колко, или само поддържаш? Според мен е по-добре да се яде с обяда/вечерята хляб (с квас/протеинов) или лаваш, отколкото тези мъфини, че и с бяла захар и бяло брашно абсурд. По-добре малко картоф/ориз към месото, отколкото бяло брашно и захар, дори сланина е по-добре от бяла захар.

# 788
  • Мнения: 2 619
Момичета, довечера ще пусна нова тема.

# 789

Общи условия

Активация на акаунт