На колко извинени отсъствия има право един ученик?

  • 29 913
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2
Здравейте!
Искам да попитам на колко извинени отсъствия има право ученик

# 1
  • Мнения: 1 800
Трябва да са по-малко от 25 %, за да се оформи оценка. В противен случай държи изпити по всички предмети, по които са допуснати повече от разрешените отсъствия.

# 2
  • София/Благоевград
  • Мнения: 362
Зависи от правилника на училището. В училището на дъщеря ми са до 120 за учебната година.

# 3
  • Мнения: 39 418
120 са 20 учебни дни. Ако дете боледува по пет дни средно, то на петотото е аут. Абсурд.

# 4
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Няма ограничение. Ако при направени над 25% по някой предмет, не може да се оформи срочна и/или годишна оценка, следва да се полага изпит за оформяне на срочна и/или годишна оценка.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 400
Няма ограничение. Ако при направени над 25% по някой предмет, не може да се оформи срочна и/или годишна оценка, следва да се полага изпит за оформяне на срочна и/или годишна оценка.
Aз  мислех,че се държи изпит,ако няма достатъчно брой оценки за да се оформи срочна или годишна,но може и да бъркам....

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Няма достатъчен брой оценки означава, че не може да се оформи.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 3 360
А за колко неизвинени има възможност ? Разбрах ,че имало наказания за отсъствията -първо забележка, после преместване в друго училище /или домашно обучение/ ,но не разбрах при колко отсъствия. Дъщеря ми, закъснява всеки ден за първия час и вече е с 11 неизвинени отсъствия от началото на учебната година.

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Вижте си правилника на училището, за който сте се подписали, че сте запознати. Обикновено го качват на сайта на училището.
Кое налага да закъснява. Ако е някакъв проблем с транспорт, можете да се обърнете към класния и директора с молба да можете да извинявате закъсненията. Друго ако е, ми се струва несериозно да се допуска от родител.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 3 360
Благодаря, мислех ,че неизвинените отсъствия са стандартни като годишна бройка за цялата страна. Не помня дословно правилника , и дали изобщо съм се запознала с него. Дъщеря ми е в 10 клас и поради пандемията съм ходила само на една РС , в началото на 8 клас.

# 10
  • Мнения: 68 881
Десет ли бяха, вижте в Закона за предучилищно и училищно образование, там ще са упоменати.
Тове е нещо, което знаем още от детската градина, защото там са по същият закон, последните две групи които са задължителни за посещаване.
Чудно как не го знаете .

# 11
  • Мнения: 9 886
Това със закъсненията, все едно з мен се говори. Бях супер отличничка, обаче все закъснявах. Накрая щяха да ми спрат стипендията и някакво наказание, заради пустите закъснения. Накрая се принудих да ходя 15 минути преди всички останали, за да не закъснявам. Cry Аз и сега в работата си съм същата. У нас нямаме ни един часовник, само този в телефона, понеже часовниците ме стресират. Просто някои хора са си така.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 721
25% от какво? Годишният хорариум на предмета? Налага се дъщеря ми да отсъства по болест втория срок не знам колко /поне 1 месец/. Има предмети, които изучаваха 2 ч. първи срок, сега втория - 3 часа.

# 13
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 993
25% от какво? Годишният хорариум на предмета? Налага се дъщеря ми да отсъства по болест втория срок не знам колко /поне 1 месец/. Има предмети, които изучаваха 2 ч. първи срок, сега втория - 3 часа.
Да, на предмета.

# 14
  • Мнения: 1 601
Работя в болница и тази зима детето боледува многократно от вирусни инфекции.
Има 149 извинени отсъствия и получих писмо от класния, че ако станат 180 ще го преместят в самостоятелна форма на обучение.

В каченият правилник на сайта на училището пише, че тази мярка се прилага за деца навършили 16 години, каквито той няма.
Брат му имаше много здравословни проблеми в 5 и 6 клас, но никога до сега не съм допускала, че могат да изведат детето от дневна форма на обучение, защото е боледувало.
Четох за 25% отсъствия по предмет и възможност за изпити.
Много ми е притеснено, особено при все, че работата ми доведе до това.Cry

# 15
  • Мнения: 68 881
Средно по 20-22 дни в месеца учебни, не броя ваканциите, детето ви е отсъствало близо 6 месеца?? Че те толкова са от началото на уч.година....5-6 дена присъствени ли му се събират...Rolling Eyes..май и толкова няма, като направя сметка...

Резон има да мине в др.форма.
На практика ни присъства в училище.

# 16
  • Мнения: 1 601
1 ден в октомври, 5 дни в ноември, 5 в декември, 13 в януари  и 1 във февруари

Това са 25 дни, какви 6 месеца?

# 17
  • Мнения: 68 881
149 отсъствия сте написали, че има..

Работя в болница и тази зима детето боледува многократно от вирусни инфекции.
Има 149 извинени отсъствия и получих писмо от класния, че ако станат 180 ще го преместят в самостоятелна форма на обучение.

# 18
  • София/Благоевград
  • Мнения: 362
149 отсъствия са 149 учебни часа, не 149 дни.

# 19
  • Мнения: 68 881
Приемам забележката. Помислих, че са дни, а не часове.

# 20
  • Мнения: 1 601
Оказа се, че класният е допуснал грешка.
Не, че получих извинение за ненужната тревога...

# 21
  • Майничка
  • Мнения: 12 603
Valeria.k, изпитите при над 25% отсъствия са обвързани с още едно условие, невъзможност за постигане на необходимия брой изпитвания за оформяне на срочна оценка. Тъй като новите промени в наредбата за оценяване силно редуцираха минималния брой текущи оценки през срока, многото отсъствия вече не са пречка.
Нека си учи детето, да става за изпитване, когато е на училище и няма да има драма.
Самостоятелна форма може да бъде наложена от училището само в 12 клас, вместо административно наказание "преместване в друго училище".

# 22
  • Мнения: 775
Прочетох,че министърът въвежда 15 дни по семейни причини Къде мога да прочета тази заповед и от кога влиза в сила?

# 23
  • Майничка
  • Мнения: 12 603
И го четохме, но ще го видим когато излезе в ДВ. Вероятно ще е наредба за промяна на наредбата за приобщаващо образование.

# 24
  • Мнения: 775
Ще чакаме ДВ.Дано добре е написано,защото някои родители смятат вече взети 7 от директора и 3 от класен,че им остават още 12 дни ,а 7-те просто ги елиминират  от директора.

# 25
  • Мнения: 68 881
Как смятат, като не се знае от кога ще влязат в сила тези изменения? Най-вероятно ще са от следващата уч .година..предполагам... със задна дата едва ли.

# 26
  • Мнения: 775
Напълно съм съгласна.Ако няма точно регламентирано всеки ще си тълкува и пресмята както си иска.Ще видим.

# 27
  • Мнения: 68 881
По новините казаха че е минало на МС, чакаме в ДВ да се обнародва...наредба вероятно, щом е с постановрение на МС...

# 28
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 993
Как смятат, като не се знае от кога ще влязат в сила тези изменения? Най-вероятно ще са от следващата уч .година..предполагам... със задна дата едва ли.
Казаха, че ще влезе в сила още от тази учебна година. Друго ме тормози повече. Говореше се, че ще се дават допълнителни уроци на учениците, за компенсиране на пропуските. Или ще им се осигурява дистанционно обучение. Не е честно!

# 29
  • Мнения: 9 886
Кое не е честно, не те разбрах?

# 30
  • Мнения: 68 881
Публикувано е на 19.03.2024г изменението, в ЗР пише че влизат в сила в дена на обнародването, тоест от вчера.


https://lex.bg/en/mobile/ldoc/2137177670

# 31
  • Мнения: 775
Това е добре.Но как да пресметна колко остават дни за ползване като вече са взети 3 дни от класен и 7от директор.Досега са използвани 10 дни.5 ли остават или 12 дни.,като не ги смятам тези 7 от директора В чуденка съм.

# 32
  • Мнения: 68 881
Предната редакция на т.3 каква е била, аз утре ще мога да я проверя.
От тела не мога да изтегля ДВ броя от вчера, за да видя.
В новото за директор нищо не се казва.
Склонна съм да смятам, че имате право на още 5 само..но гадая.

# 33
  • Мнения: 775
Преди беше 3 дни от класен и 7 дни от директор ,които вече са използвани.

# 34
  • Мнения: 68 881
Да, остават ти  5 , от  класен.
Това е.

Вече директор не се занимава. Само класната.
Общо 10 дни за уч.година..остават ти 5!!

# 35
  • Мнения: 775
Благодаря за отговора.

# 36
  • Мнения: 993
За да не отварям нова тема ще попитам тук. Вярно ли е, че 45 дни преди завършването на 12 клас няма значение колко отсъствия ти напишат?

# 37
  • Майничка
  • Мнения: 12 603
Е, не могат да те изключат, само да те преместят в самостоятелна форма на обучение. Обаче тогава имаш-нямаш оценки, държиш изпити за срока. А могат и без да те местят, да не ти оформят срочна поради много отсъствия и липса на оценки и пак да те пуснат на изпити.

Общи условия

Активация на акаунт