Вирус/грип 2023

  • 20 980
  • 177
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 30 142
Къде ги намирате тези лекари, които редовно изписват АБ, че и експерименти правят? Аз като попитам за АБ, все викат, че е рано още. То понякога става късно, ама това е друга тема. Пък не е като да съм ходила на един, двама доктори.

Истината е, че щамовете, които върлуват в момента, са жестоки. Рядко минава без усложнения. Късметлии са тези, които го изкарват на крак и с вит Ц, поне около мен, де.

# 31
  • София
  • Мнения: 28 581
Какви имена... Според последни статистики в България употребата на антибиотици по време на ковид се е увеличила с 30%. Ето до какво води малоумието "антибиотик превантивно при вирус и за всеки случай":

Цитат
Едва 7% от болните от COVID-19 имат нужда от антибиотик, но 75% от заразените са имали в терапията си поне един антибиотик.
...
Проучване сред 27-те държави в ЕС показва, че в последните две години употребата на антибиотици е спаднала в тях средно с 18%. България е единствената сред тези държави със свръхупотреба на антибиотици. Само в България се отчита с до 30% повишен прием на антибиотици в извънболничната помощ.
https://www.investor.bg/a/332-ikonomika-i-politika/340048-7-ot-b … -sa-vzemali-takav

Цитат
Публикация в медицинското списание „Лансет“ от октомври 2022 г. сочи, че в България има най-високата смъртност от тотално резистентни на антибиотици Ешерихия коли и Клебсиела Пневмониа, съответно 7,29 на 100 000 души и 4,59 на 100 000. От доклад на Европейския център за контрол над болестите резистентността на всички бактерии е повишена. По наши данни резистентността към пеницилин на Стрептококус Пневмония се е качила от 12% през 2020 г. на 17% през 2021 г. 70% от ентерококите са резистентни на гентамицин, 80% са резистентни на левофлуксацин, 94% са резистентни на ампицилин. Има резистентност дори към антибиотици, които са резервен вариант за лечение. Проблемът с резистентните бактерии в болниците е толкова голям, че някои болници са принудени да извършват основни ремонти, за да премахнат бактериите.“
https://trud.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84-%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D1% … 0%BC%D0%BE%D1%89/

# 32
  • Мнения: 1 859
Къде ги намирате тези лекари, които редовно изписват АБ, че и експерименти правят? Аз като попитам за АБ, все викат, че е рано още. То понякога става късно, ама това е друга тема. Пък не е като да съм ходила на един, двама доктори.

Истината е, че щамовете, които върлуват в момента, са жестоки. Рядко минава без усложнения. Късметлии са тези, които го изкарват на крак и с вит Ц, поне около мен, де.

Странно. Аз пък търся такива лекари, които изписват АБ в краен случай. В нашия град съм открила само двама такива и двамата са пулмолози, но за жалост работят само в ТУБ диспансера, където не смея да отида защото винаги лепваме още нещо по-ужасно от това, за което сме отишли. Иначе всички останали ОПЛ-та, педиатри, УНГ-та изписват АБ за добър ден.
Дъщеря ми от октомври досега пие 3-ти АБ като един не дадох иначе щяха да са 4.
Октомври беше с температура и кашлица буквално през 20 секунди. На слушалка пневмония, на снимка - няма. Въпреки това изписаха АБ.
Декември след 3 месеца хрема и хъркане на носа (няма и 1 ден без хъркане, гъгнене, носово говорене) - носен секрет, 2 бактерии пак АБ през устата и капки в носа.
Сега януари след Ковид на 10-ти ден кашлица - на слушалка хрипове, отново АБ.
Ноември също имаше хрипове, но не дадох АБ, въпреки че беше изписан.

Аз уж пия рядко, не правя усложнения от респираторни инфекции, последно пих за Хеликобкатер пилори, а преди това за цистит. И сега - Ковид, неспираща кашлица и болка в гърдите + ушна инфекция, изменения на бял дроб на снимка и БАМ - два антибиотика едновременно.

# 33
  • Мнения: 5 277
Ама като сте толкова самоуверени, недейъе да давате антибиотика на децата си, какво като е изписан? Аз не мога да разбера какъв ви е проблемът. Нашата лична лекарка винаги казва, чакаме три-четири дена и преценяваме.
Е, лятото така, чакахме, стана бронхит. Есента пак така, чакахме...пак стана бронхит. Е, колко да чакаме. Всъщност единият път стана бронхит за няколко часа. Какво да правя с такова дете, да чакам? Кое, да влезе в болница с пневмония?
Със сестра му чакам, не беше пила аб 4 години, от градиснкия й период на разболяване. Ама последният път и тя пи. Вирусът просто беше брутален. Щом и мъжът ми, който минава всеки път с 5 хапчета Нурофен, беше с Т 10 дена и бронхит...какво да чакам. Да влезе в болница? Ай, мерси!

# 34
  • София
  • Мнения: 28 581
Къде го чукаш, къде се пука?
Реагирам не срещу употребата на антибиотици, а срещу злоупотребата с тях.
Никой не твърди, че не трябва да се пие антибиотик при бактериална инфекция. Разбира се, че тогава трябва.

# 35
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Остави...трудно се спори с радиото.

# 36
  • Мнения: 1 859
Къде го чукаш, къде се пука?
Реагирам не срещу употребата на антибиотици, а срещу злоупотребата с тях.
Никой не твърди, че не трябва да се пие антибиотик при бактериална инфекция. Разбира се, че тогава трябва.

Проблемът е, че почти никой не си играе да ДОКАЗВА бактериална инфекция, а като не ти мине до 5-6-7 дни просто ПРЕДПОЛАГАТ, че има такава и "Вземи този АБ". Понякога наистина и състоянието не позволява да се чака 3 дни да излезе антибиограмата.
Сега в момента въобще не съм сигурна, че трябва да пия АБ тъй като и отитът и пневмонията ми са вирусни, ама кой ми гарантира, че няма да се насложи и бактериална инфекция и като са ми ги изписали - пия.

# 37
  • Мнения: 5 277
Значи, никой няма време да доказва нещо. В началото на заболяването и да се пусне секрет, той ще е чист. Бактериите се появяват след 4-5 ден от разболяването. Нека сложим още 4дена, за да излезе секрета, в които, разбира се, вие може да не даватв изписания антибиотик, ако желаете. Продължавам да не разбирам какъв ви е проблема.
За радиото, бих казала, че процесът е като цяло двустранен...

# 38
  • Мнения: 973
Преди 15 години ,когато аз растях АБ се изписваха много по-често. Даже се продаваха без рецепта и у дома винаги имаше по един широкоспектърен за всеки случай.

Сега моята щерка на 5 още не е пила.Личната винаги чака още ден,още два и то минало. Но според мен има деца ,които са податливи на белодробни инфекции и при тях изписва по-рано.
Така че зависи много от детето/човека и ситуацията, но не съм съгласна че лесно се изписват.

# 39
  • София
  • Мнения: 30 142
Скрит текст:
Къде ги намирате тези лекари, които редовно изписват АБ, че и експерименти правят? Аз като попитам за АБ, все викат, че е рано още. То понякога става късно, ама това е друга тема. Пък не е като да съм ходила на един, двама доктори.

Истината е, че щамовете, които върлуват в момента, са жестоки. Рядко минава без усложнения. Късметлии са тези, които го изкарват на крак и с вит Ц, поне около мен, де.

Странно. Аз пък търся такива лекари, които изписват АБ в краен случай. В нашия град съм открила само двама такива и двамата са пулмолози, но за жалост работят само в ТУБ диспансера, където не смея да отида защото винаги лепваме още нещо по-ужасно от това, за което сме отишли. Иначе всички останали ОПЛ-та, педиатри, УНГ-та изписват АБ за добър ден.
Дъщеря ми от октомври досега пие 3-ти АБ като един не дадох иначе щяха да са 4.
Октомври беше с температура и кашлица буквално през 20 секунди. На слушалка пневмония, на снимка - няма. Въпреки това изписаха АБ.
Декември след 3 месеца хрема и хъркане на носа (няма и 1 ден без хъркане, гъгнене, носово говорене) - носен секрет, 2 бактерии пак АБ през устата и капки в носа.
Сега януари след Ковид на 10-ти ден кашлица - на слушалка хрипове, отново АБ.
Ноември също имаше хрипове, но не дадох АБ, въпреки че беше изписан.

Аз уж пия рядко, не правя усложнения от респираторни инфекции, последно пих за Хеликобкатер пилори, а преди това за цистит. И сега - Ковид, неспираща кашлица и болка в гърдите + ушна инфекция, изменения на бял дроб на снимка и БАМ - два антибиотика едновременно.
При описаната картина, без да съм лекар, бих предположила, че ще пиете АБ. Явно имате усложнения.

*****
Ако наистина родителят е убеден, че АБ не е необходим, да не го дава. Едва ли някой ще го упрекне. В крайна сметка родителите са отговорни за децата си и като такива имат право на решение какво да пие или не детето. Не виждам никаква драма. Отивам в аптеката и казвам какво от рецептата да се даде и какво няма да закупя.

Аз съм развила някаква интуиция и още при първи симптоми знам на 90%, дали ще се разминем с АБ или не. Не знам защо, но общо взето предусещам накъде отиват нещата, но все пак лекарят си е лекар, стига да е читав и да му има човек доверие.

# 40
  • София
  • Мнения: 28 581
Значи, никой няма време да доказва нещо.
...
Това не е вярно. Снимката отнема минути.
Тригодишният ми син се влоши за часове. Отидохме при педиатъра, преслуша го, каза, че вероятно започва пневмония, прати ни на снимка, след малко беше готова, потвърди се диагнозата, веднага назначи антибиотик, почти веднага му дадох първата доза. Всичко това се разви за около 2-3 часа.

Проблемът за мен е това, което цитирах по-рано - че тази злоупотреба създава резистентни бактерии. И смъртността от бактериите ще се вдигне до нивото от преди антибиотиците. Ще си мечтаем за смъртността от ковид тогава. И всичко това ще си го причиним сами, заради тази злоупотреба с антибиотиците.

Представете си едно малко дете, болно от пневмония, примерно. Когато бактериите станат резистентни, това дете няма да има с какво да бъде лекувано, защото бактериите вече няма да реагират на съществуващите антибиотици. Колко 5-годишни ще оцелеят при такива обстоятелства?

Последна редакция: пт, 13 яну 2023, 20:35 от milenaka

# 41
  • Мнения: 2 480
Цитат
"Едва 7% от болните от COVID-19 имат нужда от антибиотик, но 75% от заразените са имали в терапията си поне един антибиотик."

Откъде извират такива глупости??? Аз пък смятам, че 75% са имали нужда от антибиотик и съвсем резонно им е изписан! Това не е превантивно изписване, а жизнено необходимо! Ковид беше доста агресивен и поради това е сривал имунната с-ма! И тогава са нахлували бактериалните инфекции! Не само антибиотик, а трябваше да е от силните-панцеф, левофлуксацин, азитромицин и др.! Даже по-миналата година го пихме 10дена! И не ставаше с доксициклин!

По-назад беше цитирана и проф. Ива Христова......Тя колко болни от ковид е излекувала??? Или нейната работа е само да поучава кое принципно как се лекува? Пак тя ни досади до крайност с ваксините за короната.......Повечето хора не се ваксинираха и какво се получи? По-зле ли е Бг от останалите държави? Значи и тук тя не е познала!

Последна редакция: пт, 13 яну 2023, 21:55 от vl

# 42
  • София
  • Мнения: 28 581
"Е те такова животно па нема" е положението.

# 43
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 260
Искрено се надявам да си някакъв трол.

# 44
  • София
  • Мнения: 30 142
И аз съм на мнение, че една голяма част от хората бяха и са с доста сериозни усложнения след Ковид, както и в момента от този грип или каквото е там. Да, имаше и такива, които го изкараха на крак и почти безсимптомно, но и тези с усложненията не бяха малко. При някои имаше вапиюща нужда от включването на АБ и при доста от тях позакъсняха с назначаването му, но това е друга тема.
Безразборното пиене на АБ също не е ок, но когато е необходимо е хубаво да ги има, за да не се стигне до по-големи неприятности.
Както се казва всеки сам си преценЯ какво да пие и дали да се довери на лекар, защото най-малкото познава организма си и ЛЛ.
по темата: Истината е, че този грип е много, много тежък с доста дълъг период на възстановяване.

Общи условия

Активация на акаунт