Бременност с еднорога матка

  • 843
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Здравейте момичета! Тъй като аз съм с еднорога матка, а за нея има много малко информация в интернет пространството... И като цяло малко лекари имат реален опит с подобно състояние. Бих искала да споделя моя опит най-вече за периода на бременността. Надявам се да съм полезна.
Еднорогата матка би следвало да представлява проблем при износване, а не при зачеване, но при мен не беше така. Може би е имало и други причини.
Достигането до тази диагноза в България ми отне 4г, през които 2 цветни снимки - едната в Шейново, другата в Щерев и множество прегледи при всякакви АГ, докато не се срещнах с д-р Калчев от МЦ Калчев. В последствие диагнозата се потвърди и в Турция.
Нещо, което се установи от снимките, беше, че няма лява тръба. От там повечето АГ твърдяха, че или нямам ляв яйчник или, че той не работи. При лапароскопска операция се потвърди, че имам и изглежда ок, но въпреки това АГ продължаваха да не виждат антрални фоликул в него. Оказа се, че самия яйчник е по-високо разположен и се вижда само с ехограф през корема.
В крайна сметка успяхме с инвитро опит в Турция. В клиниката, на която се спряхме, ми обясниха, че ще трансферират само по един ембрион, защото няма да мога да износя 2 бебета наведнъж и препоръчват серклаж в 12гс.
Малко преди 12гс го бях уредила за следващата. 2ма АГ бяха потвърдили, че е ок да се направи. И се срещнах с д-р Сигридов, който при шийка 37мм категорично се противопостави и предложи да я следим на 2с и ако се скъси, тогава да се направи серклаж. Реших да му се доверя.
В крайна сметка серклаж не се наложи и благодарение на д-р Сигридов и д-р Ковачев, изкарах една прекрасна бременност без никакви проблеми, макар и високорискова.
Родих планово секцио, освен по други медицински причини и понеже бебето остана в седалищно предлежание.
Поста стана дълъг, но мисля, че засегнах по-важните и противоречиви моменти по моя път.
Успех момичета!

# 1
  • Мнения: 90
Здравейте, много се радвам за Вас и благодаря, че споделихте! Искам да питам през времето правен ли Ви е ЯМР? На него не би ли трябвало да се види яйчник, тръба, изобщо всичко? Преди да започнете опити за бебе, имали ли сте някакви проблеми - като силни болки при менструация например?

# 2
  • Мнения: 67
Здравейте, много се радвам за Вас и благодаря, че споделихте! Искам да питам през времето правен ли Ви е ЯМР? На него не би ли трябвало да се види яйчник, тръба, изобщо всичко? Преди да започнете опити за бебе, имали ли сте някакви проблеми - като силни болки при менструация например?
Здравейте
Аз също съм с еднорога матка. Съмняваха се поради малкия размер на матката. Първо ми направиха 4D скан и след това MRI, а след това и цветна снимка  и го потвърдиха.
Винаги съм била с много болезнен и обилен цикъл,  но не знам дали има връзка с матката. Според мен няма връзка.
Успех.

# 3
  • Мнения: 16
При мен направиха лапароскопия, но в последствие. Имала съм болезнен цикъл, но не всеки път, а и болката е субективна.

Здравейте, много се радвам за Вас и благодаря, че споделихте! Искам да питам през времето правен ли Ви е ЯМР? На него не би ли трябвало да се види яйчник, тръба, изобщо всичко? Преди да започнете опити за бебе, имали ли сте някакви проблеми - като силни болки при менструация например?

# 4
  • Мнения: 1
Здравейте. Искам да споделя и моя опит . След известно време в опити за бебе , решихме да си направим изследвания . Доктора се осъмни за еднорога матка още при прегледа с ехографа и направихме цветна снимка , която потвърди еднорога матка . Забременях още на първия месец след снимката , което ни беше обяснено че е напълно нормално и процента на забременяване след цветна снимка е много голям . Бременността ми беше безпроблемна и родих нормално на терминова дата. На нас също ни беше обяснено ,че ако се стигне до ин витро ще се трансферира само 1 ембрион заради рисковата бременност. Сега съм бременна пак със съмнение за многоплодна бременност, което се надявам да се установи на следващия преглед и доста ме притеснява . Има ли мами които успешно за износили близнаци с еднорога матка ?

# 5
  • Мнения: 84
Здравейте, момичета!
Преди година и нещо се останови, че съм родена с един бъбрек - левия.
От тази година с мъжа ми правим опити за бебе, около 4/5 месеца, но неуспешни засега.
Та реших да си направя изследвания на хормоните и цветна снимка, при което се останови, че съм с еднорога матка, един яйчник и една фалопиева тръба (за щастие проходима), отново в ляво.
От 17 годишна, редовно посещавам АГ поне веднъж в годината (сега съм на 28). Дори са ми казвали размери на яйчниците, че всичко е наред и т.н..единствено странно беше, че матката ми е изместена леко в ляво, но с нормални размери.

Лекарят, който проведе изследванията, ме посъветва да запиша час при д-р Георги Стаменов в София, за разширяване на матката.
Но аз реших да отида на второ мнение при професор акушер гинеколог, който ми обясни, че има достатъчно място в матката и няма нужда да се разширява, че е мускул и се разтяга.
Каза още, че е много доволен от шийката на матката, но тогава не попитах какво има предвид.
Сега съм пред дилема, дали да не отида на трето мнение до София или да продължаваме с опитите и да видим какво ще стане.

# 6
  • Мнения: 90
Здравейте, д-р Стаменов е страхотен специалист и човек, но записват часове при него самия за години напред. Обадете се и проверете това. Пожелавам Ви от сърце скоро да се сбъднат мечтите Ви и ще съм благодарна ако след време споделите опит.

# 7
  • Мнения: 84
Благодаря за информацията!
Лекарят, който останови еднорогата матка, ми каза да се обадя поне 3 месеца, преди да реша да ми се направи процедурата! Той  ще ми назначи час при д-р Стаменов и ще го запознае с моя случай.
Аз обаче не съм на 100% сигурна какво искам да направя.
Вие лично ли сте посещавали д-р Стаменов?
Здравейте, д-р Стаменов е страхотен специалист и човек, но записват часове при него самия за години напред. Обадете се и проверете това. Пожелавам Ви от сърце скоро да се сбъднат мечтите Ви и ще съм благодарна ако след време споделите опит.

# 8
  • Мнения: 90
Имам преки впечатления от д-р Стаменов, преглежда, лекува и прави хистероскопия на член на семейството. Проблемът беше точно аномалия на матка при развитието й ( не пиша подробности, защото всеки случай е различен). Проблемът се установи след направен ЯМР, направен ЯМР заради непоносими коремни болки при менструация. Ще съм благодарна до края на живота си на д-р Стаменов, че пое нашия случай. Обмисли какво е най-доброто, което може да се направи, консултира се с колега-хирург, като през цялото време беше човечен и деликатен.

Последна редакция: ср, 19 юли 2023, 08:36 от Шишарко

Общи условия

Активация на акаунт