НГДЕК - 2

  • 62 073
  • 773
  •   1
Отговори
# 720
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
Ох, чета сега още - вярно ли ГДБОП разпитвала ученици?

# 721
  • София
  • Мнения: 2 780
Аз от известно време следя училището покрай познат. Май това си е начин на работа на директорката - да сплашва деца и родители с полиция. И хем е осъдена за това (решението е от октомври тази година), хем още е директор и си продължава по старому.

# 722
  • Мнения: 50
Педагогическият съвет ще отговаря на въпроси, също като Путин в края на годината.Grinning

# 723
  • софия
  • Мнения: 4 989
Добре де, ами ако им приемат оставките?!

# 724
  • София
  • Мнения: 6 172
Кой да ги приеме? Директорката, която те защитават?

# 725
  • Мнения: 50
Те не са подали оставки, а предизвестия за напускане.

# 726
  • софия
  • Мнения: 4 989
Ами ако министерството се активира и каже “стига циркове”?
Аз се поинтересувах и съм меко казано втрещена, но вие си знаете най-добре. Щом има защитници тука и така се триеше и не се позволяваше разискването на ситуацията, допускам, че има неща които са хубави въпреки директорката и затова на ползвателите на училището им е свидно и не искат да допуснат, че може пък и да има нещо гнило в Дания…
Много ми е интересно с проверките какво става.  Аз и тях -проверките-малко не разбирам-самото министерство ще проверява, че не си е свършило добре работата… някакъв тотален нелогизъм ми се вижда това.
Изобщо какво се очаква да покажат тези проверки?! Какво проверяват?!
Но да допуснем, че проверява независимо и точно. То (мк) задължено ли е да публикува някъде резултатите и има ли някъде конкретно посочен срок за изпълнение на проверката?

Добре де, предизвестия, уотевър. Значи ли това че след един месец няма да са на работа?

А колко човека не са подали?! Те защо не са подали?!

# 727
  • Мнения: 50
На мен също ми е интересно кои и защо не са подали. Три месеца май е срока на предизвестието. Нали трябва да има конкурс за директор междувременно. Те явно искат да впечатлят "принципала". Поредното действие на постановката започна след срещата в МК. Дали правилно разбирам, че ако има конкурс и сегашният директор не се яви по някаква причина или не спечели, новият директор ще трябва да намери нови учители. А може и просто да назначи старите.

# 728
  • Мнения: 28
Малко за "оставките" 🙂

Учителите в училищата се назначават по Кодекса на труда. Има една много неприятна практика, която изглежда, че не е преустановена навсякъде - учители да се назначават на срочен трудов договор за учебната година. Този договор е различен от трудов договор със срок за изпитване. Ползва се като лост за сплашване и подчинение. Това е доста нередно и няколко пъти има писма от МОН, според които това не бива да се случва. Причините са много - накъсан трудов стаж, липса на осигуровки и т.н. Тук е важно да се каже, че самите учители е добре да са запознати с правата си по КТ и поне да го прочетат, даже е по-евтино да ползват подходящ адвокат, отколкото да негодуват под сурдинка и пак същото.

При постоянен трудов договор, в който е изтекъл срокът на изпитване, няма подаване на оставки и няма разрешение (резюлиране, както се изрази директорът), ако някой иска да си тръгне. Има едностранно волеизявление, което се нарича "молба за напускане" (защо е "молба" е друг, отделен въпрос). Никой работодател не може да спре служител, който иска да напусне. Просто така е по КТ. Има срок на предизвестието, след което работодателят е длъжен да прекрати правоотношението, да оформи документите и кой, откъде е 🙂

Тук е и интересният момент с подаването на молбите за напускане на почти целия учителски състав на НГДЕК (ако изобщо са подадени такива, де, защото е съвсем възможно да се окаже, че е блъф, знаем ли Simple Smile). Прави са подозрителните да мислят, че е шантаж. Чист натиск към евентуално ново ръководство и към министерството. Защото тези молби са си там и са подадени. Сроковете на предизвестията текат. Ако това ръководство бъде сменено, новото не може да направи нищо по въпроса към момента, когато тези предизвестия ще изтекат, ако не бъдат оттеглени от подателите им 🙂 Готино, нали?

Гледах наскоро, че е сключен нов КТД за училищата. Зачетох малко - то, обучения, кинти, квалификации. А ситуация, в която всички учители дружно напускат, предвидена ли е? Янка Такева нещо?

Постъпката на учителите е трдноразбираема, защото правят демонстрация пред децата, родителите, МОН и МК, без да става ясно за какво се борят. И те искали промяна на учебните планове 🙂 (Е, откога?) И на тях не им харесвала сградата 🙂 (Айде, бе) НГДЕК не се продавала?!? (кой така силно се старае да я купи?) и т.н.

Постъпката на настоящото ръководство (ако е под негово давление, което е твърде вероятно) е още по-необяснима, защото това е овластеният орган в момента. За какво настоява ръководството? Да продължи да безчинства след 10+ години съсипия - осъдителни решения; разпити на ученици от ГДБОП; ниски учебни успехи за национално училище, лоши резултати на олимпиади, лоша административна организация и т.н.?

Постъпката на защитниците на това ръководство също е недостойна, защото оставя съмнения за зависимости - лично мнение изразено на бланка на КС; твърдения, че бивши ученици заплашвали; нежелание за проверки. Все се сещам, как Делян Пеевски се жалеше, че е най-проверяваният в държавата, пък той с един стар Опел, нали 🙂 И на него проверките му тежаха. Или Боби Михайлов с оценките, които си пишеше "Шест!", "Пет!", "Шест!", та накрая стана меле в центъра на София.
Изобщо, в цялата ситуация всеки мисли за собственото си трибуквие, а никой не мисли за учениците, тяхното ежедневие и най-вече тяхното образование, което е доста жалко.

Надяваме се Министерство на културата и МОН да осъзнаят ролята си и да направят необходимото - обективен и публичен конкурс, и поставяне на проблемите на НГДЕК на масата за обсъждане и решаване. Заради децата, не заради друго. ❤

# 729
  • Мнения: 19 326
Обявили са консурс за директор. Дано да доведе до добра промяна за НГДЕК.

# 730
  • София
  • Мнения: 218
Бивш възпитаник съм на училището, моя випуск беше от началото на тази сага с госпожа Папазова.

Разгледах сайта на училището и ми стана много мило да видя старите си учители. Някой знае ли дали госпожа Христова все още преподава по френски? И Жужето още ли е медицинската сестра? Simple Smile)

# 731
  • Мнения: 50
Възможните решения за статута на НГДЕК от 23:00
https://bnt.bg/news/premiera-na-krasiva-ptichka-s-cvyat-zelen-v- … vs0KfRzvJdckKrcpg

Между другото, голям цирк наблюдавам покрай близките ми дванадесетокласници. За хаоса с кусовите/дипломни  работи се споменава и във видеото. Те трябваше да се предадат до вчера. В петък, обаче, тепърва ще решават какво ще става после. Никой не е наясно. Безотговорно отношение! Издирват се научни ръководители. Връщат някакви отзиви, които показват, че работата е попрегледана по диагонал. То и кога да успеят от снощи до днес - несериозно е. Симулират някаква дейност.  Днес работите трябва да се сложат в някакъв сървър за да се проверят за плагиатсване,  но нещо не се получава. Някои деца не получават имейли с пароли. Все още чакат. Явно нямат нужда от сън и лично време и е трудно да се измисли как да се организират нещата предварително. Измислили са само, че пръстен и художествена диплома се получават при оценка над 5,50.

# 732
  • Мнения: 44
Здравейте, някъде нагоре ме нарекоха трол, сега гледам, че вчера са ми изтрили коментарът, какво става тук??? Аз само исках да кажа, че и в осмите класове положението не е по-розово от това което е описано за дванайстите - от началото на учебната година няма седмица в която да не пропускат часове по нещо и ги заместват с някакви несвързани часове - психоложката им чела лекции за депресията. Кой ми трие и защо ми триете коментарите? Извинявам се, но това какво трябва да ми говори.

# 733
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 302
Ами тук има една госпожа, която вярва, че обсъждането на проблемите вреди на репутацията на гимназията и докладва всичко всичко, което не и харесва.

# 734
  • Мнения: 1 733
Здравейте, някъде нагоре ме нарекоха трол, сега гледам, че вчера са ми изтрили коментарът, какво става тук??? Аз само исках да кажа, че и в осмите класове положението не е по-розово от това което е описано за дванайстите - от началото на учебната година няма седмица в която да не пропускат часове по нещо и ги заместват с някакви несвързани часове - психоложката им чела лекции за депресията. Кой ми трие и защо ми триете коментарите? Извинявам се, но това какво трябва да ми говори.
Аз прочетох коментара ви и беше информативен.

Лейка, то хубаво докладват, но модераторите не четат ли мненията, които трият ?

Общи условия

Активация на акаунт