Оспорване на забележка в училище

  • 7 492
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 21 457
Учителката от занималнята въобще има ли право да пише забележки в Школо, нали не всички деца са на занималня. И домашното нали е за часа на другия ден,  откъде накъде детето трябва да има домашно до 15 часа.

Говори отново с класната , а най-добре със самата госпожа от занималнята, защо не си я питала лично като вземаш детето? Или някой друг го взема. Аз бих отишла да го взема и лично да разбера от нея каква е тая работа, защото според мен изобщо няма основание.

# 16
  • при него
  • Мнения: 1 230
Благодаря ви много!
С класната се разбираме чудесно, с госпожата от занималнята, след като повдигнах въпроса за тази забележка, вече не се разбираме. Последния ми опит за диалог, беше всъщност монолог от нейна страна.
Училището е държавно. Забележката е нанесена в Школо, там ясно се вижда в колко часа е. Отбелязано е "без домашна работа". Забележка е, в секция "Отзиви", "Забележки". И аз не го разбирам. Оправднаието е, че след това имат занимания по интереси и домашното трябва да е написано преди това. Е аз проверих, заниманията по интереси са в друг ден, не са в деня, в който забележката е написана. Общо взето, всяка седмица, има по 1 такава забележка от госпожата по занималня. Мълчах си, мълчах си, но ми омръзна. Ще поискам среща с директора.
Класната не му е писала такива забележки, както казах, при нея, на следващия ден, всичко е изрядно, защото следя всяка вечер. С нея нямам никакъв проблем, много често говорим за развитието на детето, в извънработното й време. Просто тя наистина се грижи и се интересува.

# 17
  • Мнения: 29 371
По първия казус - детето сигурно е говорило и е нарушавало часа. При първата забележка какви мерки взехте относно детето и поведението му?
Децата имат способността да послъгват, за да им се размине скандала вкъщи или в училище, така че не приемайте детската версия за чиста монета.

По втория - говорете с госпожата по занималня, че детето вкъщи дописва, понеже е изморен следобед. За пръв път чувам за забележка по занималня, особено за недописано домашно. Ако е нещо за поведение, разбирам......

# 18
  • Мнения: 21 457
Аз пък не знаех, че госпожата по занималня има достъп да нанася забвлежки в Школо.

# 19
  • при него
  • Мнения: 1 230
Поне при нас, достъп има.
Ами, говорила съм, тя много добре знае. Преди да стане този случай и докато беше хубаво времето, когато го взимах от двора моя младеж, сме си приказвали много пъти с госпожата, най-нормално и човешки. Самата тя ми е казвала, че не е написал всичко, тя и в тетрадката пише въпросителни, където е празно и аз съм й казвала, че всичко ще проверим и ще допълним и го правим наистина. Случвало се е вечер да го държа до 11:00, заради математиката, сърцето ми се къса.
 Сега след случката, й казах, че ако пише забележка в 14:30, то няма смисъл да проверявам вечерта и да го карам да дописва. Отговора беше, че след това почват заниманията по интереси и времето за домашни е приключило.
Днес има съобщение в Школо, че часовете по отдих и спорт започват в 16:45, тя си тръгва и друг учител ще отговаря за децата, но домашните трябва да са написани преди 16:45. Моето днес е написало и забележка няма.
Възможно ли е в правилника на самото училище да е записано подобно нещо?
Но от друга страна, имаме деца, които ходят на частна занималня, имаме деца които изобщо не ходят на занималня...

# 20
  • Мнения: 12 029
Работното време на учителят от занималнята е 6 астрономически часа в училище. През това време взема 6 учебни часа, разпределени като 2 часа спорт и отдих, 2 часа самоподготовка и 2 часа занимания по интереси.
Относно достъпът до Школо, формира се отделна група за занималнята, дневникът е отделен само за занималня. Учителят от занималнята води дневника на ЦДО групата. Може да пише забележки и похвали, длъжен е да пише отсъствия. Когато детето боледува или отсъства с молба се дава копие и на учителя от занималнята, за да извини отсъствията.
Забележка, че детето е без домашно за първи път чувам и то преди да е свършило времето на занималнята реално. На тази госпожа не може работното й време да приключва в 14:30-14:45. Детето може да записва и във времето за занимания по интереси. При прогимназията, когато има и за тях занималня, реално в тези часове децата учат по предмети, различни от БЕЛ и математика, защото то домашните и самоподготовката не са само два предмета на ден има и други предмети.

# 21
  • при него
  • Мнения: 1 230
Мама Ру, благодаря ти изключително много!
Да попитам нещо допълнително
Скрит текст:
Понеже четох разни какви ли не наредби, в опита ми да се ориентирам в правилата, та:
1. Заниманията по интереси не са ли 2-4 часа седмично, т.е,  не са всеки ден?
2. Гледах на сайта на училището, но не открих и никъде не съм виждала публикуван график на учебните занятия. За тези, които са до обяд, си имам график от класната. За тези обаче, които са следобед, не е ли редно също, да има публикуван график, с часове и в кои часове, какво се учи?
3. Специално за заниманията по интереси, не е ли задължително да има публикувана програма с темите, както и в кои дни, кои теми се изучават?
Или всичко това следва да се урежда с Правилник или Заповед или График, утвърдени от Директора?

# 22
  • Мнения: 12 029
Спейс, моят второкласник тази година не е на занималня, но миналата бяха точно така. В заниманията по интереси играеха или доучваха, не са правили нещо специално. Каката първи и втори клас беше на занималня. В първи клас ходи на спортни танци, заниманията бяха по времето за обяд и отдих между двете смени. Понеже в първи клас работеше бавно като я вземах в 17 часа често още дописваше. Учителката се занимаваше с нея или с друго дете, което има нужда от индивидуално внимание. Понякога една съученичка й помагаше. В тези часове други деца играеха тихи игри или се занимаваха с апликации и подобни дейности.
Аз преди двайсетина години бях учител в занималня и също в тези часове занимавах децата с тихи игри или творчество, а някои си доучваха.
По принцип часовете за самоподготовка отиват за български и математика, но децата имат понякога и други неща да учат, особено ако е прогимназия.

# 23
  • Мнения: 18 299
Куин, ти сериозно ли държиш детето до 11 вечерта?
Моята разсеяна първокласничка също е пипкава. Знаеш ли как ми пука, че ще отиде без (част от) домашното? Ето на, мама Ру ти каза, че няма санкции реални до 4 клас. Ние някога нямахме и оценки до тогава. Аз бях (честно) много зле в първи клас, което не ми попречи после да настигна другите и по-нататък да стана юрист. Затова по отношение на училищните въпроси съм невероятно дебелокожа и много слабо се трогвам. По-скоро гледам детето да не намрази училището от презорване. Да не му опротивее ученето.
Това си е моето разбиране, времето ще покаже дали съм права де.

# 24
  • Мнения: 29 371
Доколкото разбирам, това не е всеки ден при тях, по-скоро се е случвало понякога.

Да не ви отчайвам, но в пети клас е в пъти по-трудно от първи, и за децата, и за родителите. Така че радвайте се на началния етап, до 4 клас си е песен....

# 25
  • при него
  • Мнения: 1 230
Lorelada,  един единствен път. Сърцето ми се скъса и няма да повторим.

# 26
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 323
Заниманията по интереси не са свободни за посещение, засягат определени групи деца и са фиксирани в учебната прогама от момента на стартирането на групите. Чието дете е записано в подобна група, знае и графика.

# 27
  • Мнения: 220
Моето мнение е, че или учителите не могат да работят с това приложение (Школо). Или е бъгаво до немай къде, като и двете предположения може да са налице. Моят съвет е да се чуете/пишете с учителя, когато имате възражения.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 14 065
Има два вида занимания по интереси и ги бъркате.
Първите са част от следобедните часове, както писаха по-горе - самоподготовка, организиран отдих и спорт и занимания по интереси.
Вторият вид е национална програма. Формират се групи от класовете - цял клас или част от него и се занимават обикновено да пъти седмично по график. Нещо като едновремешните кръжоци.

# 29
  • Мнения: 4
Има 14 дневен срок за обжалване на административно решение/ санкция.
За неизвинени отсъствия или за друго провинение е санкцията?
Ако е за неизвинени отсъствия, в школо ежедневно се публикуват съобщения за отсъствията и оценките на ученика, така че не бива да сте изненадани като родители. Няма и как да оспорите санкцията за това. Има и срокове, в които направените отсъствия се извиняват с медицинска бележка или молба до класен (3 дни) и до директор (до 7 дни).
Ако е за друго провинение на точка от правилника на училището, родителят се уведомява и се кани на изслушването на ученика.
Санкцията може да отпадне само, ако не е спазена процедурата.

Благодаря много, санкцията отпадна, защото процедурата меко казано не беше спазена.

И както винаги много даващи акъл за възпитание.....

Последна редакция: пн, 09 яну 2023, 12:40 от ralitsassk

Общи условия

Активация на акаунт