Усложнение след аборт

  • 2 229
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте. На 33 години съм. Имам две големи деца и един аборт зад гърба си. Аборта беше по желание (няма да навлизам в подробности и без това до ден днешен ми е тежко) през 2012 година След аборта имах усложнения. Не бяха ме изчисти ли добре. Вдигнах висока температура и бях в болница на антибиотици и системи. Имах зверски контракции и изхвърлях големи съсиреци. От тогава до сега съм сменила един партньор с който живях 5 години. Опитвахме да имаме дете, но така и не се получи. Той нямаше деца а много искаше и по тази причина се разделихме. От година имам приятел. Обмисляме да живеем заедно.От два месеца не се пазим. Той също иска дете. Пак нищо не се получава. Не съм му казала за аборта си и се чувствам виновна, че крия това и, че няма да мога да го даря с дете. Правила съм изследвания преди години. Хормоните ми са наред. Живях в Англия и там ме гледаха на вагинален и коремен ехограф и нищо не откриха. Мислех, че може да имам срастване след аборта, но мисля, че щяха да видят. Единствения вариант е да са запушени тръби, но за толкова време все щях да имам някакви симптоми като болки в корема или нещо друго (предполагам). Чудя се вече дали да не пробвам с някакви лекарства, които стимулират овулацията или чайове. Има ли някоя мама тук с сблъсквала се с трудно забременяване след аборт? И какво лечение е предприела? Какво се е оказало?

# 1
  • Мнения: X
Отиди при добър специалист, най-добре репродуктивен и нека те прегледа. Бъди откровена с лекаря и му кажи съмненията си.

Абортът не е нищо срамно за криене.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Лекарства за стимулация на овулацията се предписват само от лекар и то след проверка на проходимостта на тръбите.

Аз бих почнала от фоликулометрия  - да се види има ли изобщо овулация или има някакъв проблем на това ниво (ПКЯ, ЛУФ синдром и т.н.).
След това - изследване за инфекции, които могат да причинят безплодие (тип хламидия, микоплазма, уреаплазма и др.). Например Фертилити тест.
После проверка на проходимостта на тръбите чрез цветна снимка или пяна ExFoam.

Но най-вече, щом е минало толкова време в опити и вече с втори партньор нещата не се получават - задължително консултация с репродуктивен специалист.

ПП : запушването на тръбите е безсимптомно. Няма как да знаете дали са прохидими, ако не се изследвате. Някои безсимптоми инфекции запушват тръбите.

# 3
  • София
  • Мнения: 23 165
не пречи да отидеш на лекар.
но в днешно време голяма част от мъжете имат доста проблемни спермограми.
не е лошо и мъжа да пусне една спермограма, не е скъпа, не боли, а отговаря на доста въпроси.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
не пречи да отидеш на лекар.
но в днешно време голяма част от мъжете имат доста проблемни спермограми.
не е лошо и мъжа да пусне една спермограма, не е скъпа, не боли, а отговаря на доста въпроси.
Тя не му е казала за аборта и за притесненията си, че може да има репродуктивен проблем.
С втория партньор правят опити само от два месеца (което е нищо) и би изглеждало малко странно, ако го помоли да направи спермограма.

# 5
  • София
  • Мнения: 23 165
от моя гледна точка не е странно.
пробваме, не се получава, отиваме двамата на лекар.

# 6
  • Мнения: X
Няма нищо странно да си направят изследванията. Освен това има доста безсимптомни заболявания, аз лично не бих пробвала с опити за дете без да си пусна предварително куп изследвания.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 5 941
Странното не е да се направят изследванията, а само спермограмата (на този етап). Иначе тя може да направи доста изследвания - писах по-горе кои.

При положение, че пробват само от два (2) месеца, би било странно да го помоли за спермограма.
Говори се за проблем чак след година опити. При по-възрастни двойки след 6 месеца опити. Да не може да се забременее толкова бързо в повечето случаи е нещо абсолютно нормално и никой не би си помислил да прави изследвания, само защото бременност не е постигната за 2 месеца опити.

Ако го помоли за спермограма на този етап, ще трябва да му сподели за миналия аборт и за опасенията си. А имам чувството, че тя не е готова да го направи.

# 8
  • Мнения: 12 770
За сега просто се изследвай. Не е казано, че от аборта ти е станало нещо. За да се успокоиш, иди на лекар, не опитвай да се самолекуваш напосоки.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 884
Само да вметна, че в Англия на ехограф може и бебе да бе видят, камо ли нещо по-дребно, въобще не са критерий.
Аз лично съм за репродуктовен специалист, където да се направи хистероскопия, оглед на матката за полипи след този проблематичен аборт. Тези неща рядко се виждат на ехограф. Проверка на тръби също.

# 10
  • Мнения: 7
Здравейте.На 8.12.22 направих аборт с вакуум.Първите няколко дни не кървях почти,но днес 5 ден се събудих с обилно кръвотечение и изхвърляне на съсиреци.Ходих на системи и ми поставиха инжекции.Прегледаха ме и на ехограф и казаха,че съм изчистена.Трябва ли да се протеснявам или е съвсем нормално?Ще съм благодарна.

# 11
  • Мнения: 130
Здравейте, момичета виждам, че отдавна не е писано тук.. но искам да попитам дали на някоя от вас, преживели аборт по желание след това са се появили болки в краката? 🥹 Преживях аборт преди 2 седмици , всичко беше наред, но тези дни имам болки в краката и ми е много притесненоо дали е свързано с аборта..
Писах ти на Л.с.

Общи условия

Активация на акаунт