Хормонални изследвания - 11

  • 36 440
  • 596
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 19


Здравейте може ли мнение за моите нови изследвания? Изследвах антитела преди месец и нямам.

# 46
  • Мнения: 27
Здравейте, правим опити за бебе, но съм на 42 и изследванията ми за яйчников резерв са  много зле Sad може ли да ми помогнете в тълкуването на хормоните, дали вече не влизам в менопауза Sad
Скрит текст:
Здравей!
Докато има М. си в пременопауза или перименопауза, а тази фаза може да продължи от 1-2 до 10 и повече години.
Ако няма М. 12 месеца - тогава вече е Менопауза.
Или, самата възраст, в случая, показва, че си в Пременопауза и тази фаза е характерна с това, че бавно, бавно яйчниковата функция (ЯФ) намалява ( това се изразява/показва чрез нивата на почти всички хормони) - а от там, намалява и функцията на други органи, жлези и т.н. ( грубо казано), на които тя (ЯФ) рефлектира или с които по някакъв начин е свързана, зависи и от тях.
ТСХ е висок, Т4 - нисък, показват, че си с Хипофункция на ЩЖ ( това напр. е една от проявите на тази, рефлектираща и на други органи и функции, намаляваща ЯФ... или това е нормално да се случва с напредване на възрастта)... но, при опити и желание за бебе - това, почти задължително, трябва да се коригира и тези хормони да се държат в оптимални ( за зачеване и износване) граници, за да се сведе до минимум риска, който се появява, ако това не се направи.
Няма Хашимото, което е супер ........ т.е. поне там да няма проблем, защото, ако имаш, много по-трудно се контролира функцията на ЩЖ, а тя ( нейната функция) рефлектира на други органи и системи - напр. Пролактин, Инсулин  (ИР), ССС-ма - висок холестерол, триглицериди, високо кръвно налягане и т.н.

На кой ден от МЦ за правни тези изследвания?..... тази информация давайте предварително... защото това е важно и за да не си общуваме на ЧАТ, което е забранено и трябва да се избягва....... и защото спестява време ( аз напр. не разполагам с много)........... и за да не чакате с дни, да ви се отговори...,моля

ЛХ е висок, но без Е2 и без деня на МЦ, не мога да преценя какво се случва - възможно е да има киста, ЛУФ, ЗФ или да си пред О.?!
АМХ е нисък, но това, за тази възраст, донякъде е нормално. Той се тълкува по-точно заедно с Инхибин В ( точно на 3 ден от МЦ). Ако попълниш дефицитите на вит. и мин., това може малко да го повиши, защото самите дефицити му влияят доста негативно, особено в дългосрочен план.
От ПКК - имаш някои отклонения, ако скоро си боледувала, някакво възпаление... може да е и от това, ЛЛ да прецени.
В12, ФК и вит. Д са ниски - трябва да ги приемаш.
В12 - да е на горна граница, вит. Д - около 160-170 nmol/l


Здравейте , бих искала да попитам за вашето мнение . Каква според вас е причината и притеснително ли е ?
Скрит текст:
ФСХ 3.5 , ЛХ 8.5 на трети ден ( 7 месеца след раждане и 1.5 години след инвитро)
При положение ,че досега години наред са били фСХ 6 и ЛХ 12 .
* с поликистоза съм и знам че ЛХ е два пъти повече поради тази причина .
Притеснява ме ,че и двата хормона са паднали доста , все още в референтни граници , но все пак , какво означава това ?
Здравей!
Ако все още кърмиш - може да не са много обективни... а и няма Е2, а те се тълкуват заедно, не е достатъчно само ЛХ и ФСХ
По принцип е важно съотношение, което и при двете изследвания, показва ПКЯ... най-общо.
Сега напр. са малко по-добре... бременността, много често оказва добър ефект/коригира донякъде, ако преди нея е имало някакви проблеми с МЦ и О.... коригира - в различна степен, разбира се.
Какво точно се случва, може да се разбере с няколко поредни изследвания (точно на 3 ден от МЦ ) на ЛХ, ФСХ и Е2 + преглед с УЗ.

Много благодаря за изчерпателния отговор, Денис. 3 ден от месечния цикъл са изследванията.

# 47
  • Мнения: 438
Здравейте! Бях изпратена на ендокринолог по препоръка на гинеколога ми, със съмнения за хипофункция. Симптоми: постоянна тревожност, напрежение, покачвате на килограми, промяна в окосмяването по лицето(космите на мустака потъмняха), ниско либидо, косопад, студени крайници, трудно заспиване, потта ми започна да мирише неприятно, големи подкожни пъпки по долната челюст, смаляване на цикъла на 20-21 дни. Ще приложа назначените ми изследвания. Вчера бях на повторен преглед, и ми беше казано, че нямам проблеми с хормоните и всичко е наред. Според вас така ли е?
Тези са на 5ти ден от МЦ
Тези са на 21ви ден от МЦ

# 48
  • София
  • Мнения: 35 951
Здравейте! Бях изпратена на ендокринолог по препоръка на гинеколога ми, със съмнения за хипофункция.
Скрит текст:
Симптоми: постоянна тревожност, напрежение, покачвате на килограми, промяна в окосмяването по лицето(космите на мустака потъмняха), ниско либидо, косопад, студени крайници, трудно заспиване, потта ми започна да мирише неприятно, големи подкожни пъпки по долната челюст, смаляване на цикъла на 20-21 дни. Ще приложа назначените ми изследвания. Вчера бях на повторен преглед, и ми беше казано, че нямам проблеми с хормоните и всичко е наред. Според вас така ли е?
Тези са на 5ти ден от МЦ

Тези са на 21ви ден от МЦ

Здравей!
ЛХ, ФСХ и Е2 са добре ( за год.)
ТСХ е висок, но Т4 е добре... желателно е да се повторят заедно с Т3 ... или лекар може назначи по-ниска доза... за да падне това ТСХ?! Нямаш Хашимото. Скоро боледувала ли си ( до преди 20- на дни напр./?
Прогестеронът може да показва, че е имало О., предполагам, ... но, най-вероятно, не е изследван точно на 7-ми ден след О. ( защото е нисък) и респ. не е много обективен. Ако е изследван точно на 7-ми ден след О. е нисък и показва проблем - с О., ЛФ, ЖТ...?!
Тестостеронът е много нисък - много е вероятно да е лабор. грешка... добре е да се повтори, заедно с Пролактин, Андростендион, ДХЕА, 17ОН Прогестерон ( точно на 3 ден от МЦ) ... и да се направи тест за ИР... като вероятни причини за това, което описваш.
Провери и за дефицити на вит. и мин. - посочени са на 1-ва стр. на темата - те също може да са причина... а най-лесно се коригират.

Последна редакция: сб, 10 дек 2022, 13:48 от denis.

# 49
  • Мнения: 438
Благодаря за отговора! Преди изследванията не съм боледувала. Миналата година ми махаха миома. Имам ИР- към края на лятото пусках инсулин, беше 12.60. Вит В12 беше нисък, докарах го до 705. Вит Д беше 22.44 ng/ml, в момента пръскам спрей в опит да го повиша.

# 50
  • София
  • Мнения: 35 951
Скрит текст:
Здравейте може ли мнение за моите нови изследвания? Изследвах антитела преди месец и нямам.
Здравей!
Възраст, като ориентир?
ТСХ е висок и показва, че си с Хипофункция на ЩЖ... Т3 е доста нисък, провери за всички възможни дефицити (вит. и мин.) - посочени са на 1 стр. на темата.
Била ли си често и по-продължително време ( над 2-3 месеца) на някакви диети, по-стриктни?! ( с минимум  мазнини, въглехидрати, протеин)?!




Благодаря за отговора! Преди изследванията не съм боледувала. Миналата година ми махаха миома. Имам ИР- към края на лятото пусках инсулин, беше 12.60. Вит В12 беше нисък, докарах го до 705. Вит Д беше 22.44 ng/ml, в момента пръскам спрей в опит да го повиша.
Инсулин 12,6 е много висок... не трябва да е над 6.0 защото вреди на ССС-ма ( сърце, кръв. съдове) и от там и на други органи и с-ми, черният дроб се омазнява, ...вреди на очите, бъбреците, ...на репр. функция и кач-вото на яйцеклетки ( при мъжете - сперматозоиди и т.н.) и т.н.

Последна редакция: нд, 11 дек 2022, 08:13 от denis.

# 51
  • Мнения: 477
Здравейте, може ли мнение за моите изследвания?

# 52
  • Мнения: 422
Здравейте, какво мислите за моите резултати? Взети са на 5-ти ден от цикъл. На еднокринолог съм след 1 седмица.
Отидох за ПКЯ и цикъл със слаб/променлив интензитет, а имам и една ендометриозна киста. Малко сладко да хапна по време на цикъла и той тръгва да спира... Същото е и с плодове/зеленчуци богати на вит. Ц.
Поисках и ЩЖ да изследваме, на прегледа я опипа и каза че е добре и мека. Тегло/ръст са ми в пропорционално съотношение, но не мога да наддам повече - преди време работех доста стресова работа. "Нормалният" ми пулс е около 80 в покой.





Скрит текст:
Пролактина е към високата граница, какво може да значи? Ендото каза че е стресов хормон и ми каза да седя в покой в лабораторията 20 мин преди да ми вземат кръв... но преди да отида до там успяха да ме ядосат, така че не знам доколко се е отразило тук... Другите полови изглеждат ОК май ама нещата не са така иначе...
Щитовидните Хашимото ли загатват? Желязото е на долна и горна граница...
ПКК не е пълна, но това, което са пуснали ми изглежда ОК по референтните.

# 53
  • Мнения: 3
Здравейте, може ли мнение за следните хормони.Правени са на 3ден от МЦ.



TSH   S        2.38       mIU/L     0.55 - 4.78     CLIA
ТАТ (Tg Ат)   S        < 1.3       IU/mL     0 - 4.5     CLIA *
                             Стойност извън обхвата на измерване.


A-TPO (MAT)   S        35.7       U/mL     0 - 60     CLIA *
LH   S        9.95       IU/L         ECLIA *
                           фоликуларна фаза: 2.4 - 12.6
                           овулация: 14.0 - 95.6
                           лутеинова фаза: 1.0 - 11.4
                           менопауза: 7.7 - 58.5




FSH   S        10.69       IU/L         ECLIA *
                                фоликуларна фаза: 3.5 - 12.5
                                овулация: 4.7 - 21.5
                                лутеинова фаза: 1.7 - 7.7
                                менопауза: 25.8 - 134.8


Prolactin   S        476.6       mIU/L     101.76 - 487.60     ECLIA *
Estradiol   S        300.22       pmol/L         CLIA *
                                        фоликуларна фаза: 71.6 - 529.2
                                        овулация: 234.5 - 1309.1
                                        лутеинова фаза: 204.8 - 786.1
                                         менопауза: 0 - 118.2


Testosterone   S        0.44       nmol/l     0.29 - 1.67     ECLIA *
Специфични протеини, витамини
25-OH-Vitamin D   S       54.7       nmol/L     80 - 250     CLIA *
                                               Недостатъчност: 25 - 80 nmol/L
                                               Тежък дефицит: < 25 nmol/L

# 54
  • Мнения: 459
Здравейте, може ли някой да каже как са резултатите от T4 и TSH. Правим инвитро процедури и навсякъде чета, че TSH трябва да в под 2 ..

# 55
  • Мнения: 362
Здравейте , гинеколога ми назначи кръвна захар+ инсулин при това 3 пъти вземане на деня през час , някой правил ли го е .С Пкя съм само да вметна 🙂

# 56
  • София
  • Мнения: 35 951
Здравейте, може ли някой да каже как са резултатите от T4 и TSH. Правим инвитро процедури и навсякъде чета, че
Скрит текст:
TSH трябва да в под 2 ..
ТСХ е висок, Т4 нисък - показват Хипофункция на ЩЖ... при бременност ТСХ скача още и това носи риск за бременността и ембриона... и за да се намали този риск до минимум, още преди зачеване, ТСХ трябва да се поддържа под 1.0, а Т4 да е в горните 25% на реф. граници.
Идеалните граници преди зачеване и през I триместър за ТСХ са 0,5 -1,0..........но, всеки сам си преценява, заедно със своя лекар, дали да ги поддържа или не.

Ние говорим, говорим (пишем) ... с години - но като се появи някой и да каже (напише) , че видите ли имал е здраво бебе при ТСХ 3 или 4 и нисък Т4... ние сме безсилни ... така че всеки да си преценява. Много е неприятно да се разбере за този риск, по най-гадния начин, но решението всеки сам трябва да си вземе.

То и аз съм с Хипофункция на ЩЖ ( и не правя опити за зачеване Simple Smile ) , но за да не ми вреди това, се стремя ТСХ да ми около 1.0 ... а какво остава за един "нов, изграждащ се, растящ ембрион, които е подложен на какви ли не неоптимални, понякога вредни условия на развитие... не е ли най-правилното и разумното, ако има риск, поне да се направи опит той да се намали до минимум?! ( реторичен въпрос)




Здравейте , гинеколога ми назначи кръвна захар+ инсулин при това 3 пъти вземане на деня през час , някой правил ли го е .С Пкя съм само да вметна 🙂
Здравей!
Много сме го правили и то по няколко пъти.
Това е т.н. тест за ИР/ ОГТТ/ обременява с глюкоза.
Информирай се добре за всички условия и ги спазвай за да не си компрометираш изследването  и резултатите да са максимално обективни
Изисквания/условия при провеждане на ОГТТ:
- прави се  сутрин рано след 10-12-часов нощен глад
- последните 3 дни, храната да съдържа поне 150 грама въглехидрати/ дн.
- последните 7-10 дни не трябва да е имало заболяване с висока температура, инфекция и т.н.
- преди теста,  да не се приемат никакви  медикаменти, вкл. с т.н. контраинсулинов и ефект,  кортикостероиди, за ЩЖ и др.
- 75 гр. глюкоза ( от лабораторията или си я купуваш от аптека), разтворена в около 300 мл. вода и приета през устата, бавно за около 5 минути
- по време на теста може да се приема само по малко вода/глътки,  не трябва да пуши, да се движиш много, дори  разхожда или да извършва физическо натоварване, без  силни емоции, да се поддържа нормална ТТ и да си на нормална и постоянна Т. на околната среда
- пробовземането  ( на КЗ и Инсулин) е на 0 мин., 60  и 120 минути... но е възможно лекарят да назначи и допълнителни измервания – на 30-та, дори на 180-та мин. и т.н.

Последна редакция: пт, 16 дек 2022, 07:03 от denis.

# 57
  • Мнения: 51
Здравей ,Денис ! Може ли малко мнение по тези изследвания . На 28 г. съм .
 Правим опити за бебче няколко месеца ,но не се получава . Изследванията са пуснати на 8 чист ден след цикъл. Имах месед аборт миналата година в 9г.с. Няколко месеца след аборта ми казаха да си пусна и тези изследвания .

# 58
  • Мнения: 3
Здравейте, може ли мнение за следните хормони.Правени са на 3ден от МЦ.



TSH   S        2.38       mIU/L     0.55 - 4.78     CLIA
ТАТ (Tg Ат)   S        < 1.3       IU/mL     0 - 4.5     CLIA *
                             Стойност извън обхвата на измерване.


A-TPO (MAT)   S        35.7       U/mL     0 - 60     CLIA *
LH   S        9.95       IU/L         ECLIA *
                           фоликуларна фаза: 2.4 - 12.6
                           овулация: 14.0 - 95.6
                           лутеинова фаза: 1.0 - 11.4
                           менопауза: 7.7 - 58.5




FSH   S        10.69       IU/L         ECLIA *
                                фоликуларна фаза: 3.5 - 12.5
                                овулация: 4.7 - 21.5
                                лутеинова фаза: 1.7 - 7.7
                                менопауза: 25.8 - 134.8


Prolactin   S        476.6       mIU/L     101.76 - 487.60     ECLIA *
Estradiol   S        300.22       pmol/L         CLIA *
                                        фоликуларна фаза: 71.6 - 529.2
                                        овулация: 234.5 - 1309.1
                                        лутеинова фаза: 204.8 - 786.1
                                         менопауза: 0 - 118.2


Testosterone   S        0.44       nmol/l     0.29 - 1.67     ECLIA *
Специфични протеини, витамини
25-OH-Vitamin D   S       54.7       nmol/L     80 - 250     CLIA *
                                               Недостатъчност: 25 - 80 nmol/L
                                               Тежък дефицит: < 25 nmol/L

Денис, може ли твоето мнение за тези резултати.

# 59
  • Мнения: 351

 Здравейте Денис, изследването е правено 3ти ден от МЦ... Е2 правено скоро и беше в оптимални стойности. Но тези хормони как се коригират? Имам направени изследвания на инсулин с обремянаване на глюкоза. Хома индекса е 2.50
TSH ми е 0.89 , пия Лтироксин 75мг , скоро бях на едно , но нищо не каза за LH и Fsh , останах като гола вода.... никой не обръща внимание и реших да попитам теб, винаги си давала полезни съвети♥  Пролактина ми е 250/реф.граница е 490

Общи условия

Активация на акаунт