Въпрос при закупуване на парцел

  • 947
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6
Здравейте,
моля, можете ли ми посъветвате.

Планираме да купаваме на парцел. Двама братя продават, имат нотариален акт за имота на починалата майка и удостоверение за наследници.
Тези документи са дъстаточни ли като свидетелство за собственост? Или трябва да правят константивен нотариален акт?

Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 68 647
Достатъчни са.

# 2
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 709
При парцелите освен нотариални актове се гледат и обикновено там е проблема регулациите на парцела, кадастрални схеми, комбинирана скица, уредени или неуредени сметки по регулация и т.н. и т.н.

# 3
  • Мнения: 40 920
НА на името на майката + удостоверение за наследници е достатъчно за да знаете чия е собствеността. Понякога адвокатите може да поискат и още история на имота, ама сигурно си имат нещо предвид. За да направите сделката обаче е хубаво да си набавите повече документи/проучвания - възможности за ток и вода, регулация или не (понякога и без регулация може да се строи), ако има кладенец право на ползване на водата и дали е  годна за пиене, достъп, имате ли нужните отстояния до съседите за да строите... Сигурно има още.

# 4
  • Мнения: 68 647
Това става с издаването на една виза.
Въпросът беше само за удостоверяване на собствеността на продавачите.

# 5
  • Мнения: 8 806
аз мисля, че са достатъчни. Но все пак адвокат да прочете документите.
Да се надяваме, че в Удост за наследници са само посочените  братя.  И в нот. акт да пише, че е цялото място, което купуваш.
Виж в кадастъра има ли някаква различна квадратура?

# 6
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 876
Не е нужен констативен нотариален акт, ако в техния НА е посочен целия имот. Да, най-добре да се види в кадастралната карта.

# 7
  • Мнения: 40 920
Ако човек е намерил в семейния архив номер на стар нотариален акт за земи, например "НА №ХХ том Х  дело ХХ от 01.01.1998 г. издаден от Районен съд град ХХХХ къде трябва да търси копие?
- В съда?
- В службата по вписване в града?
- Другаде?

# 8
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 876
Службата по вписванията.

# 9
  • Мнения: 68 647
Той дори не е и стар този от 1998..може и онлайн с КЕП да е достъпен в някои Служби по вписванията..

# 10
  • Мнения: 40 920
Ако човек е намерил в семейния архив номер на стар нотариален акт за земи, например "НА №ХХ том Х  дело ХХ от 01.01.1998 г. издаден от Районен съд град ХХХХ "къде трябва да търси копие?
- В споменатия съд?
- В службата по вписване в града?
- Някъде в София?

Не ми е спешно, но ми висят едни непотребни земи и се чудя дали да се занимавам.

# 11
  • Мнения: 316
Ако закупите имота - проверете и измерете границите му. Понякога такива имоти могат да не отговарят точно на действителността в скицата и да бъдат предпоставка за главоболия, ако решите да строите нещо по границата.

# 12
  • Мнения: 21
Здравейте! Знаете ли какво означава ако два имота имат общ номер на скицата, въпреки че са начертани отделно? Двата имота имат  самостоятелни нотариални актове. Благодаря предварително.

# 13
  • Мнения: 68 647
А скицата е от? Общината или от АГКК?


Може да са два поземлени имота в един урегулиран поземлен имот..

# 14
  • Мнения: 21
А скицата е от? Общината или от АГКК?


Може да са два поземлени имота в един урегулиран поземлен имот..

От общината предплагам. Тази, която се вади при продажба.

Общи условия

Активация на акаунт