Двуезични деца!!!

  • 2 685
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 67
Здравейте имам дете на година и половина. Баща му е чужденец, но въпреки това му говорим и двамата на бг. Тъй като неговото семейство не знае български, когато се вижда с тях му говорят на другия език. Притеснението ми е такова,да не започне да говори първо другия език, защото за мен е много слабо понятен, а и все пак живеем в България. Детето се вижда с тях може би 2 пъти седмично по половин един час. Вашите деца как се справят?

# 1
  • Мнения: 3 224
Два часа не могат да надмогнат всички останали часове в седмицата. Предполагам, че му говорите и обръщате внимание много повече от два часа седмично.

# 2
  • Мнения: 67
Два часа не могат да надмогнат всички останали часове в седмицата. Предполагам, че му говорите и обръщате внимание много повече от два часа седмично.
Абсолютно, постоянно му говорим обесняваме, четем и пеем песни. Всички думи които казва са на бг. И всичко разбира. Притеснява ме това да не започне с другия език. Или ако срещите им станат по чести.

# 3
  • Мнения: X
Не искам да съм груба, но човек трябва да е супер неграмотен, за да си въобрази, че едно дете няма да проговори на езика, който чува постоянно в семейството и средата си, а вместо това ще проговори на език, който чува два пъти седмично за половин час. Чак пък толкова да не си чела...Ако си търсиш повод да намалиш срещите с роднините на мъжа ти, измисли нещо по-умно.

# 4
  • Мнения: 67
Не искам да съм груба, но човек трябва да е супер неграмотен, за да си въобрази, че едно дете няма да проговори на езика, който чува постоянно в семейството и средата си, а вместо това ще проговори на език, който чува два пъти седмично за половин час. Чак пък толкова да не си чела...Ако си търсиш повод да намалиш срещите с роднините на мъжа ти, измисли нещо по-умно.
Ако не се е разбрало съм казала ако срещите станат повече и по повече време. Напълно грамотна съм. И достатъчно съм чела, но както знаете не всичко става като по книгите.

# 5
  • Мнения: 4 018
А какъв е проблемът детето да знае втори език? Искате да няма преднина в живота, и да си знае само българския?

# 6
  • Мнения: 8 909
на дете на 1.5 г обяснявате езика? Нищо не трябва да правите, само да му се говори на двата езика, в началото детето не говори, но слуша, идва момент, когато проговаря, ползвайки думи от двата езика, и чак след това идва момент, когато ги разделя.
Не го лишавайте от другия език. Децата учат само чрез пример, дори и само два часа, но детето ще иска да бъде и като татко си. И ще запомня много от другия език.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 6 074
За мен това са абсолютно неоправдани страхове.

Децата ми са двуезични.
Синът ми проговори първо на български, после на другия език. Дъщеря ми обратното - проговори първо на другия език. За мен това не е проблем.

Доминантен е езикът на средата. Тоест ако вкъщи говорите на детето само на български, няма как дори и зачестели посещения да изместят българския.
Отделен е въпросът, че по-добре бащата да говори на детето на родния си език. Само от "чести" посещения при роднини детето няма да овладее бащиния език. И ако изобщо успее да го проговори, ще го говори като чужденец. Би било жалко.
А майчин/бащин език на тази възраст се учи само с много говорене на детето на съответния език, а не с обясняване кое какво означава.

Последна редакция: вт, 27 сеп 2022, 19:39 от Brin de muguet

# 8
  • Мнения: 12 307
ОбЯснявам, обЯсние
Не знам защо не искате детето да говори езика на баща си. Как ще се разбира с роднините си от негова страна? Ако заложите сега два езика, детето ще ги говори и двата на едно ниво. Това, че Вие говорите слабо езика на бащата не е оправдание да му пречите да го предаде на детето си. Освен, ако той не иска.

# 9
  • Мнения: 67
ОбЯснявам, обЯсние
Не знам защо не искате детето да говори езика на баща си. Как ще се разбира с роднините си от негова страна? Ако заложите сега два езика, детето ще ги говори и двата на едно ниво. Това, че Вие говорите слабо езика на бащата не е оправдание да му пречите да го предаде на детето си. Освен, ако той не иска.
Защото ако му стане по - лесен, ще говори на него което аз няма да разбирам. След това в детската няма да му е ок. С бащата така сме преценили не разбирам, защо трябва да се обосновавам изобщо.

# 10
  • Мнения: 12 307
Ако живеете в България няма такава опасност. Има вероятност да смесва двата езика докъм 4-тата си година, но не и да отхвърли българския, нито българският да му е по-слаб.
Ако не желаете детето да учи езика на баща си, то нека бащата помоли роднините си в присъствието на детето да говорят само на български. Но няма опасност другият език да му се стори по-лесен и да го избере. Все пак ще ходи на градина и в училище, където ще се говори само на български, освен ако не живеете във влашко или турско село, тогава преобладаващия около него език ще е влашки или турски. Но дори и в този случай българският може да е чист. Имам братовчедки, от смесен брак, израснали във влашко село. След излизането им от селото водещ е българският, а влашкия не го предадоха на децата си. Българският им е абсолютно чист.
Но пак казвам, ако единствено от родените чува другия език, нека бащата ги помоли да говорят в присъствието на детето само на български дори и помежду си и с вас.

# 11
  • Мнения: 12 848
Няма никакъв начин вторият език да стане доминантен, даже ако се говори по-дълго с роднините.
Моят личен опит е, че дете, което проговаря на български, но след това тръгва в детска градина с езика на държавата, в която живее, започва да говори този втори език по-добре, а българският започва да се губи - продължава да го разбира, но спира да го говори или говори, но зле.
Много влияят филмчетата по ТВ и другите деца, с които си играе.
А при вас е още по-категорично, защото не само съседите и детската градина са български, но и в семейството се говори български.
Другият език ще е просто едно допълнително богатство, независимо какъв е, но няма да може да надмогне на основния език на средата.

# 12
  • Мнения: 1 358
Защото ако му стане по - лесен, ще говори на него което аз няма да разбирам. След това в детската няма да му е ок. С бащата така сме преценили не разбирам, защо трябва да се обосновавам изобщо.
Аз бих научила родният език на мъжът ми, вместо да се чудя как да спра детето ми да го говори. Да владее два езика като родни би било голямо предимство.

# 13
  • Мнения: 46 553
Имам 2 двуезични племенници. Майка им е българка, бащата - чужденец. Всеки им говори на своя език. Проговориха и двата, като водещ е този, в чиято държава живеят.

Няма никаква опасност да повлияе негативно на българския, щом живеете тук и му говорите на български.

Но да научиш без усилия втори език е голямо предимство. И няма никакво значение какъв е езикът, след това помага и за усвояването на други. Имате възможност детето ви да получи тази възможност и да му е по-лесно напред. Дали ще му я дадете или ще го лишите от нея умишлено, това вече зависи от вас.

# 14
  • Мнения: 1 247
А какъв е проблемът детето да знае втори език? Искате да няма преднина в живота, и да си знае само българския?

Това исках и аз да напиша - хората в смесени бракове смятат за подарък, че детето им на 7-8 години говори най-малко 2 езика (някои и 3, ако единият родител знае и друг език перфектно), а вие се притеснявате на кой език ще проговори...

Общи условия

Активация на акаунт