Сглобяеми къщи 5

  • 37 557
  • 433
  •   2
Отговори
# 405
  • Враца
  • Мнения: 2 311
Много ви благодаря и на двете за подробните отговори!
Мъжът ми иска да помислим сериозно за сглобяема къща, главно заради бързината. Аз съм с не едно, ами много на ум за такива градежи, и една от причините е именно че в БГ нямаме традиция в такива строежи, съответно и качеството е "едно към кесим", ама ще видим към какво ще се насочим като дойде времето за строене. Ще имаме период, вероятно, в който хем ще плащаме наем, хем ще имаме кредит, така че се надявам в крайна сметка правилно да си персметнем възможностите.
Ще питам пак, ако нещо възникне.
Жалко, че Милин камък не стават. Те пък са най-лесният вариант, вместо да търсим фирми от други градове и да ни надценяват труда с престоя в хотел на бригадата. Ама... какво да се прави Wink

# 406
  • Мнения: 6 313
Вие много по-рано трябва да сте наясно каква къща искате да строите, т.к. проктирането на СК е специфично и няма нищо общо с това на монолитно строителство. Няма проблем за качеството на строежа при Тед Хаус, но си трябва наблюдение от вас нон-стоп на работата им, като ако вие не можете да го правите, то задължително трябва да си наемете технически ръководител на строежа и строителен надзор(второто не е задължително при строежи под100 кв.м.) РЗП. Като цени двата вида строителство са почти еднакви, но сроковете при СК са много по-кратки. Говоря за строеж до ключ.

# 407
  • Враца
  • Мнения: 2 311
Да, сега се занимаваме с парцела. Още не сме сигурни дали ще купим един, който харесахме, че нещо не можем да се разберем с продавача.
За проекта даже ще ние по-лесно да е монолитна къща, защото имам родители и брат архитекти, така че това е най- безпроблемната част от всичко. Другото обаче...
Скрит текст:
В София вече щяхме да сме започнали да строим, може би даже да сме вдигнали къщата. Имахме парцел, купен през 2020-та, но с това местене във Враца много се промениха нещата и започнахме от първата стъпка- тепърва с търсене на парцел. Междувременно от 2020 насам и цените и сто други неща се промениха, знаете... А отделно от това в София не плащахме наем и можеше да си строим спокойно, колкото искаме време, а тук сме с един голям разход ежемесечно, което не може да се пренебрегне никак. 

# 408
  • Мнения: 43
Преди четири години - март 2020. Засега никакви проблеми с къщата, никакви регулярни поддръжки по самата къща, само по сондажа и ямата. Топлим се с климатик и конвектори, откакто сме на битов ток сметките за отопление са по-ниски спрямо апартамента, в който живеехме под наем преди (беше с една спалня по-малък; с по-малко домакински уреди). Нямам оплаквания, така че само ще кажа отново, че към днешна дата бих обърнала повече внимание на шумоизолацията между стаите. 
Строихме с Нюпойнт Колев.

Нали сте с вата между стените? Каква ви е плътността и? Доколкото знам, този фактор оказва влияние за шумоизолацията.

# 409
  • Мнения: 1
Здравейте ,ние сме младо семейство и сме в процес на изграждане на собствен дом. Дилемата е дали да е Ск или монолитна може ли малко препоръки от към + - и финансовата част как стой има ли разлика. Да подчертая че вече имам парцел чакаме разрешително и скица .

# 410
  • Мнения: 6 313
Здравейте ,ние сме младо семейство и сме в процес на изграждане на собствен дом. Дилемата е дали да е Ск или монолитна може ли малко препоръки от към + - и финансовата част как стой има ли разлика. Да подчертая че вече имам парцел чакаме разрешително и скица .
Няма да правя анализ на +и -, защото сме в темата за СК. Цените са почти еднакви, но има разлика в необходимото време за изграждане и то е в полза на СК. Не разбрах какво разрешително чакате, но ако строите СК, като вече писах проектирането за такива къщи е коренно различно от това на монолитно строителтсво. Ако вече имате проект за монолитна къща, то няма как да го ползвате за СК.

Алфа Херинга, каментата вата при нас е 10 см и по стандарт вътрешните стени са 12 см. В нашият случай ние поискахме на всички стени двоен гипсокартон, та на практика вътрешние стени ни станаха 18 см. Външните са ни 25 с изолация EPS сива, също 10 см, но има ОСВ, мрежа, шпакловка, мазилка, а отвъре също два слоя гипс картон.
Принцино повечко се чува от монолитна къща, но не е проблем.

Последна редакция: пн, 01 апр 2024, 13:11 от Fatalina

# 411
  • Мнения: 43

Алфа Херинга, каментата вата при нас е 10 см и по стандарт вътрешните стени са 12 см. В нашият случай ние поискахме на всички стени двоен гипсокартон, та на практика вътрешние стени ни станаха 18 см. Външните са ни 25 с изолация EPS сива, също 10 см, но има ОСВ, мрежа, шпакловка, мазилка, а отвъре също два слоя гипс картон.
Принцино повечко се чува от монолитна къща, но не е проблем.
Имах предвид плътността. 30кг/м³, 50кг/м3, 100кг/м³ и т.н. Това оказва влияние на звукоизолацията. Питам, защото и на мене при предстои проектиране, да знам как да се ориентирам.

# 412
  • Мнения: 6 313
Имах предвид плътността. 30кг/м³, 50кг/м3, 100кг/м³ и т.н. Това оказва влияние на звукоизолацията. Питам, защото и на мене при предстои проектиране, да знам как да се ориентирам.
[/quote]
Не мога да ви отговоря, защото при нас фирмата- строител Тед Хуис си доставяше необходимите материали. Не сме се занимавали ние. От нас се искаше да си изберем плочките за баните, настилките, прозорците, вратите, да си направим замазките на пода и подовото, камината, барбекюто, отоплението, мълниезащитата и ред други неща, които не влизаха в офертата към договора за строителство. Не сме строили сами по стопански начин.

# 413
  • Мнения: 43
Сега се сетих две предимства на дървените къщи пред монолитните. Първото е, че уж ги дават по устойчиви на земетръс. Това го бях чел някъде, не знам доколко е вярно. И, второто е свързано с зелените простотии на ЕС, които щем не щем , ще навлязат и при нас. Дървените къщи имат по добра енергийна ефективност, защото обикновенно имат по 20см изолация ( 10 вата в стените и 10 още отвън). Това е по добре от тухла + 5/10см стиропор. Сетих и за трети фактор, квадратурата. 120 РЗП на сглобяема се равняват на поне 130/135 монолит според мене, заради разликата в дебелината на стените.

# 414
  • София
  • Мнения: 1 392

Алфа Херинга, каментата вата при нас е 10 см и по стандарт вътрешните стени са 12 см. В нашият случай ние поискахме на всички стени двоен гипсокартон, та на практика вътрешние стени ни станаха 18 см. Външните са ни 25 с изолация EPS сива, също 10 см, но има ОСВ, мрежа, шпакловка, мазилка, а отвъре също два слоя гипс картон.
Принцино повечко се чува от монолитна къща, но не е проблем.
Имах предвид плътността. 30кг/м³, 50кг/м3, 100кг/м³ и т.н. Това оказва влияние на звукоизолацията. Питам, защото и на мене при предстои проектиране, да знам как да се ориентирам.
Относно плътността, обикновено се слага 30кг/куб.м. При нас се чува по-скоро през вратите, отколкото през стените. На външните сме сложили 10 см. лека вата м/у гредите, но още 10 см. 100кг/куб.м. от външната страна и не се чува нищо, освен някой моторист като се изреже по околовръстното (на 100 метра по права линия сме от софийското околовръстно). Понеже стана дума и за отоплението, тези къщи се отопляват елементарно лесно и икономично. Тази зима рекорда ни е 1100 киловатчаса разход за Януари, за 4 човека и 170 кв.м. РЗП отопление с китайска термопомпа и конвектори, готвене, топла вода, без пестене от нищо. Благославяме деня , в който окончателно се отървахме от Топлофикация София.

# 415
  • Мнения: 43
Относно плътността, обикновено се слага 30кг/куб.м. При нас се чува по-скоро през вратите, отколкото през стените. На външните сме сложили 10 см. лека вата м/у гредите, но още 10 см. 100кг/куб.м. от външната страна и не се чува нищо, освен някой моторист като се изреже по околовръстното (на 100 метра по права линия сме от софийското околовръстно). Понеже стана дума и за отоплението, тези къщи се отопляват елементарно лесно и икономично. Тази зима рекорда ни е 1100 киловатчаса разход за Януари, за 4 човека и 170 кв.м. РЗП отопление с китайска термопомпа и конвектори, готвене, топла вода, без пестене от нищо. Благославяме деня , в който окончателно се отървахме от Топлофикация София.
Само с конвектори ли сте, или с подово и конвектори? Мен, проектантите ме навиват за подово с конвектори и термопомпа, а аз си мислех само с климатици. Според тях разликата между хубави климатици и подово няма да е толкова голяма, а по нататък ще се избие.

# 416
  • София
  • Мнения: 1 392
Относно плътността, обикновено се слага 30кг/куб.м. При нас се чува по-скоро през вратите, отколкото през стените. На външните сме сложили 10 см. лека вата м/у гредите, но още 10 см. 100кг/куб.м. от външната страна и не се чува нищо, освен някой моторист като се изреже по околовръстното (на 100 метра по права линия сме от софийското околовръстно). Понеже стана дума и за отоплението, тези къщи се отопляват елементарно лесно и икономично. Тази зима рекорда ни е 1100 киловатчаса разход за Януари, за 4 човека и 170 кв.м. РЗП отопление с китайска термопомпа и конвектори, готвене, топла вода, без пестене от нищо. Благославяме деня , в който окончателно се отървахме от Топлофикация София.
Само с конвектори ли сте, или с подово и конвектори? Мен, проектантите ме навиват за подово с конвектори и термопомпа, а аз си мислех само с климатици. Според тях разликата между хубави климатици и подово няма да е толкова голяма, а по нататък ще се избие.
Подово имаме само в банята. Не виждам как подово, конвектори и термопомпа ще е близко като цена на климатици, освен ако не е някаква сложна система с канални климатици. Аз не харесвам това подухване и течение, което се образува от вътрешните тела на климатиците, с конвекторите няма такова, но си е субективно все пак. Подово е супер, но пък е много инертно - бавно загрява и бавно изстива. Най-добре е комбинация с конвектори, за да можете да ползвате само тях в преходните сезони за отопление, и сътветно да се охлаждате лятото.

# 417
  • Мнения: 1
Здравейте на всички,
Имам издадена виза за проектиране от главния архитект за земеделска постройка в земеделска земя, като квадратурата е 103квадрата
Идеята ми е да го направя къща под документацията на земеделска постройка
позволено ми е да строя постройка до 3метра височина ( върха на билото) за това съм се ориентирал към къщи с плосък покрив

Някои ако е извършвал тази дейност бих се радвал на всякакви съвети

# 418
  • Перник
  • Мнения: 4 866
Ние започнахме да строим (фунадамента) през есента на 2014 г. Къщата реално беше готова в началото на лятото на 2015 г. По ред причини се нанесохме през лятото на 2021 г. Сериозни проблеми до момента нямаме (пу - пу), само част от челните дъски на покрива са напукани, ама уж бяха някакви много специални, незнам си как слепвани...явно една част са направени качествено, друга - не. Планирали сме да ги облечем с прахово боядисана ламарина като най-бюджетно и прилично изглеждащо решение.
Влага и плесени нямаме, дори и в банята, която разчита на естествена вентилация (прозорец). Суша си прането на радиаторите през цялата зима (отопляваме се с камина с водна риза). Единственото място, където се образува конденз е металната каса на входната врата, и то при температури под -10 градуса.
През лятото ни е малко топличко, но западната стена на хола е почти изцяло стъклена (2 големи френски прозореца, общо 10 кв.м.). Миналото лято сложихме климатик там, но реално го ползваме само в най-горещите часове на най-горещите дни Simple Smile

# 419
  • Враца
  • Мнения: 2 311
Ние започнахме да строим (фунадамента) през есента на 2014 г. Къщата реално беше готова в началото на лятото на 2015 г. По ред причини се нанесохме през лятото на 2021 г. Сериозни проблеми до момента нямаме (пу - пу), само част от челните дъски на покрива са напукани, ама уж бяха някакви много специални, незнам си как слепвани...явно една част са направени качествено, друга - не. Планирали сме да ги облечем с прахово боядисана ламарина като най-бюджетно и прилично изглеждащо решение.
Влага и плесени нямаме, дори и в банята, която разчита на естествена вентилация (прозорец). Суша си прането на радиаторите през цялата зима (отопляваме се с камина с водна риза). Единственото място, където се образува конденз е металната каса на входната врата, и то при температури под -10 градуса.
През лятото ни е малко топличко, но западната стена на хола е почти изцяло стъклена (2 големи френски прозореца, общо 10 кв.м.). Миналото лято сложихме климатик там, но реално го ползваме само в най-горещите часове на най-горещите дни Simple Smile

Ако може (и на лични, ако предпочиташ), да ми кажеш с коя фирма сте строили.
Подписът ти е в Перник, там ли е въпросната къща?

Общи условия

Активация на акаунт