Отговори
  • Мнения: 1 595
Здравейте, студентка съм редовно, платено обучение.  Живея в малък град, където работата е кът и до скоро имах хубава работа за добри пари и бакшиши, където работех вечер след лекции, а през деня пътувах до университета, преди да минем онлайн, но тъй като не бях на работа по 6 дни в седмицата, като другите колеги и имах условия като студентка, с които работодателите ми в началото бяха съгласни, преди известно време ме съкратиха под предлог, че няма работа и сме много персонал. Нашите не ми помагат нито с лев, нямат никаква възможност, баща ми е инвалид, майка ми е на МРЗ, имам малък брат, живеещ при тях, даже ако трябва да съм честна, те имат нужда от моята помощ...таксата за унито ми е 2500лв на година и трябва да започна работа, за да я плащам, а такава работа само вечер няма и няма. За да посрещна всичките си разходи трябва да се откажа от следването и да започна нормална работа на смени. Като попитах преди време инспекторката, тя ми каза като условия за прехвърляне задочно да имам отличен успех, т.е. над 5.50 и да нямам невзети изпити. Аз изкарах 5.86 и си взех абсолютно всички изпити, и като отидох да си подам молбата за смяна формата на обучение, инспекторката направо си ме подготви да не очаквам да ми одобрят молбата, защото след 1 курс всички сме се хвърляли да се местим, разтрогвали се групите, преподавателите оставали без студенти и някакви такива. При което аз казах, че съм била с очакването, че щом изпълнявам условията-минавам, и че доста съм се постарала за успеха си и тя само махна с ръка и каза "Абе той успеха няма значение!" Значи докато беше условие, сега нямал значение, само лъжат студентите, за да ги отсеят. И сега се чудя дали да посетя декана в приемния ден, но се притеснявам, да споделя ли притесненията си, на нея най-вероятно няма грам да и пука. Даже се притеснявам да не стане обратния ефект. Да се ядоса, че очаквам да съм с предимство, щом съм и отишла в кабинета и. Аз дори не знам какво да кажа! Но просто, ако остана редовно, не виждам какво ще правя, а и таксата за задочните е наполовина, че и по-малка, т.е. университета губи пари от мен, ако ме прехвърлят. Аз даже на молбата си написах, че бих искала да се преместя, поради семейни проблеми, финансови затруднения и необходимостта да започна работа. Какво бихте ме посъветвали? Аз знам, че на повечето не им пука и не се впечатляват, когато студенти ходят да мрънкат с проблемите си, ама съм толкова на зор, че обмислям другата седмица да отида в приемния ден, и ако не е в отпуска да я намеря да говорим...даже чух от познати, че въпросния декан бил с много особен характер, което още повече ме притесни.

# 1
  • Мнения: 12 473
Мило момиче, търси си правата без страх.

# 2
  • София
  • Мнения: 28 708
А мислила ли си да започнеш онлайн работа, имаш ли възможност за такава? Или да теглиш студентски кредит?

# 3
  • Мнения: 1 595
Не мога да работя дистанционно, нито да се ангажирам със студентски кредит. После не знам ще бъда ли в състояние да го връщам.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Отиди спокойно и си сподели тревогата. Деканът няма да вземе отношение, но ще ти каже как да подхванеш процеса. От инспекторите в катедрите не зависи нищо, но ако не им познаваш мястото в структурата, само ги слушаш какво говорят, ще решиш, че те колят и бесят.
Работя в университет, тази процедура при нас се случва във фронт офиса на бакалаврите, има срокове и такса, няма нищо общо с инспекторките по катедри.
Редакция: видях, че си подала документи, срок знаеш ли за да излезе решението?

Последна редакция: ср, 10 авг 2022, 22:04 от Мира Иванова

# 5
  • София
  • Мнения: 28 708
В такъв случай разговорът с декана остава единственият ти вариант, нямаш друг избор.

# 6
  • Мнения: 1 595
Отиди спокойно и си сподели тревогата. Деканът няма да вземе отношение, но ще ти каже как да подхванеш процеса. От инспекторите в катедрите не зависи нищо, но ако не им познаваш мястото в структурата, само ги слушаш какво говорят, ще решиш, че те колят и бесят.
Работя в университет, тази процедура при нас се случва във фронт офиса на бакалаврите, има срокове и такса, няма нищо общо с инспекторките по катедри.
Да, подадох документите, до 20ти е срокът за подаване на молбите и до няколко дни след края на срока казаха да очаквам резултати. Инспекторката ми каза, че не решавала тя кой минава и кой не (Сигурно да се застрахова, че после да не ида да мрънкам на нея, ако не ме одобрят), а ми каза, че се решава от декана това, като аз проверих кога е приемното и време и кабинета му и мисля да отивам, но не знам да изпадам ли в такива подробности за нашите и т.н. или просто да кажа, че ще трябва да се откажа, защото не мога да продължа да плащам, защото не мога да си намеря подходяща работа.

Последна редакция: ср, 10 авг 2022, 22:08 от Море

# 7
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Прати ми ако искаш на съобщение кой е университета, да видя в правилника за дейността, в чий ресор са тези решения. В момента академичният състав са в отпуска, деканите са преподаватели, не съм убедена,че декан би имал заместник и ще намериш някого в приемното време. Може да е останало това от учебната година.

# 8
  • Мнения: 1 595
Писах Лс ☺️

# 9
  • Мнения: 31 890
В университета в който учех аз и то редовно за работещи имаше разрешение еди какъв си % право да не посещават занятия.
Така че си прочети правилника на университета.

# 10
  • Мнения: 1 595
Ами ще потърся, но не знаех за такова нещо, даже повечето ми колеги работеха и отсъстваха много често, дистанционното ги спасяваше, че се включваха със слушалките и все пак по Спорт ги оставиха без оценка за няколко отсъствия, над 4 отсъствия май, защото изискваше микрофони и камери и да види зад нас обстановката, че сме вкъщи, ако види, че си навън или на работа, те пише отсъствал, сега не знам как ще се оправят. Ще потърся, ама се съмнявам. Нали като съм редовно, не би следвало да работя?

# 11
  • Мнения: X
Море, помня те от темата за преместването в София. Какво стана там? В София със сигурност ще можеш да си намериш работа, за да се справяш с разхода за университета + да си изкарваш за наем, сметки, храна и тн.

Трудно се съгласяват да прехвърлят студенти, заради таксата. Ще загубят пари, ако се преместиш задочно.

Съветвам те да си търсиш правата и да говориш с декана. Дали ще стане, няма как да знаем.

Също така опитай да работиш нещо друго. Не съм сигурна, че много се следи дали присъствате. Аз лично съм работила винаги и в бакалавърската и сега в магистърската степен (редовно са и двете). Дистанционна работа защо не е опция?

# 12
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Море, видях лс и чета. Сигурна ли си, че твоята специалност има задочна форма на обучение?

# 13
  • Мнения: 1 595
Море, видях лс и чета. Сигурна ли си, че твоята специалност има задочна форма на обучение?
Да, трябва да има, ако нямаше инспекторката защо ще ми заверява молбата? Плюс, че редовно ни пращаха цяла година материали на пощата със сгрешени срокове и после се извиняват, че са били за колегите в задочно обучение. Даже сега като се замислих, и програмата им имам, има си задочно. Ами нямам качества за дистанционна работа, гледах най-различни обяви и навсякъде искат добро ниво на английски, а моето е различно от добро, освен това имам проблем с намирането на работа, от 6г вече съм само сервитьорка, още от 10ти клас и като ми видят СВто и се почват адското мръщене, физиономии, пък защо толкова време работя това, защо не съм пробвала толкова време нещо друго и подобни. И много се притеснявам за търсенето на работа. А за София, приятелят ми си намери работа там, защото му трябва стаж за това което учи, аз нямам какво да правя там в общи линии, ако не си уредя нещата няма да се местя, само той. Аз се бях нагласила да заминавам, ама не предполагах, че може да не ме пуснат да се прехвърля.

Последна редакция: ср, 10 авг 2022, 22:34 от Море

# 14
  • Мнения: X
Море, според мен и да не се прехвърлиш, ще имаш възможност да не посещаваш лекции. В днешно време малко студенти не работят. Не вярвам дълго време да сме присъствено през новия семестър. Ако сме пак дистанционно, ще можеш да бъдеш в София без проблем. Ако приятелят ти е в София, потърси работа при него. Онзи ден ми се оплакваше един познат как не намират сервитьори в големи заведения (няма да споменавам конкретно кое), заплати от по 3000 к и няма кой да работи. За известно време можеш да опиташ нещо подобно и да закрепиш положението, докато се адаптираш и решиш с какво ти се занимава.

Без език е трудно, напъвай с английския. Според мен работа ще си намериш в София много по-лесно, университета няма да избяга, особено ако е онлайн.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт