Пчели на балкона

  • 861
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 911
Здравейте, моля за информация към кого да се обърна (какво да направя) в случай на самозаселване на рояк пчели на жилищна тераса.
Апартаментът се намира в гр. Стара Загора и се обитава от 3 жени и 2 деца, които си живеят в някакъв тих ужас.
Предварително благодаря за съдействието!

# 1
  • Мнения: X
За пчели ли става въпрос или за оси?

# 2
  • Мнения: 6 702
Не може ли да контактирате някой пчелар , той ще знае как да ги премести?
Иначе мисля до септември живеят. Поне с осите е така. За да не се заселят догодина други там променете мястото. Явно им подхожда.

# 3
  • Мнения: 911
Твърдят, че става въпрос за пчели. Жените са бежанки от Украйна и казват, че знаят разликите между пчели и оси, но аз не съм ги видяла. В момента нямам възможност да отида в апартамента.
 
Не може ли да контактирате някой пчелар , той ще знае как да ги премести?
Иначе мисля до септември живеят. Поне с осите е така. За да не се заселят догодина други там променете мястото. Явно им подхожда.
За съжаление не познавам пчелари. На кого да се обадя, ще бъде заплатя за труда му?
Иначе - този апартамент е семейна собственост от 90-те, но за първи път има пчели.

Последна редакция: чт, 14 юли 2022, 22:04 от milalena

# 4
  • Другата България
  • Мнения: 37 306
До скоро - всъщност не толкова скоро, гнезда на стършели, оси и пчели в близост до жилища, които са обитаеми се обработваха от екипи на ПБЗН /Гражданска защита/.
Сега вече ПБЗН не ходят, насочват към Общината и Килърите.
Кажи на твоите хора да се консултират с една от двете инстанции.

# 5
  • Мнения: 911
Много благодаря за насоките!
Утре ще звънна в ПБЗН, те ще ме насочат - би трябвало да имат актуална информация кой може да се справи.
Няма да ги убиваме Simple Smile)))

# 6
  • Мнения: 5 142
За София и района познавам пчелари, които ходят на място и взимат пчелите, че и бутилка медовина носят, но Стара Загора...
Свържете се с istinskimed.bg, те имат контакти на много пчелари из България, може някой да се отзове. Това се прави обикновено пролетта, когато се роят, но пак може да не е късно.

# 7
  • Мнения: 25 615
За съжаление не познавам пчелари. На кого да се обадя, ще бъде заплатя за труда му?

Гугъл, пчелари, пчеларски дружества и магазини в Ст. Загора.
Предполагам, че ще се намерят пчелари, които нямат нищо против да придобият безплатно нов рояк. Simple Smile
Или поне да дадат полезен съвет.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 160
Имахме подобен случай преди време на балкона на един необитаем апартамент в блока. Появиха се изневиделица, невъобразимо количество бяха. Веднага се намери съсед пчелар да ги вземе, не стояха и 2 дни.
Ако пишете във фейсбук група на града примерно, или сред познати от града да разпространите, веднага ще се намери желаещ, сигурна съм. В краен случай - бих питала в пчеларски магазин, там или са производители на мед, или поне контакти имат със сигурност.

# 9
  • Мнения: 513
Ако са пчели трябва да звъннеш в Съюза на пчеларите. Те се радват на диви пчели и ги вземат с удоволствие.
Ако са оси се обърни към някоя фирма за борба с инсекти.
ПБЗН няма отношение към такъв вид проблеми.
Звено към общината е отговорно за обществените сгради (понякога общината си има договори с фирми).
За жилищни сгради се обръщаш към фирма срещу заплащане.

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ох, това е толкова яко

аз искам да отглеждам пчели на балкона си

Не може ли да ги премесят в кошер

# 11
  • Мнения: 30
Здравейте, дали имате координати за пчелар от София, който би искал да вземе и нашите пчели от балкона? За жалост нямаме никакъв опит с пчелите, а се заселиха на балкона ни.

# 12
  • Мнения: 5 142
Но е от преди 2 г Simple Smile Все пак можете да пишете на Медовина, имат контакти и са пичове Simple Smile

# 13
  • Мнения: 30
Много благодаря! 🙂

Общи условия

Активация на акаунт