Нашите орхидеи – тема 39

  • 30 653
  • 742
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 13 850
Редактирам
Вещи Заповядай ето видеото
https://m.youtube.com/watch?v=wfhdPSrF6rY#menu
Ето това го приложих на млада ванда. Добре че обмисли да е младо цвете, несвикнало с моите драстични методи на отглеждане. За мен беше пълен провал. Което отново потвърждава начинът ми на мислене, че много от нещата важат за едни домове/орхидеисти и торално са неподходящи за други домове/ орхидеисти.

Всъщност с катлея са идентични като изисквания - катлея  е също орхидея от “първия ред” - демек иска много светлина.


Всъщност катлеите ми в момента са на предишното място на вандите - североизточен екрер където зимата темп падат до 16-17 гр. Целзий. Там са ми дендри, катлеи, енциклия, епидендрум, онцота, зигита, камбрии от всякакъв род и калибър - споменавам го зарафи светлинните прагове, да е ясно как са групирани. Понеже поливам по- рядко зимата (няма смисъл - малко светлина, ниски температури) няма проблеми че там на североизток им е хладно. Не замръзват, нито страдат. Всички катлеи ми цъфтят нормално. В момента си хранят пъпки, значи всичко им е стигало там  на североизток - пролетта лятото и съответно сега есента.
Вандите от юг също не са ми на тераса, нито сега нито преди. На терасата която ми юг не издържат дори сукуленти. Само Кактуси. Така че ванди и всичките ми фалчета са в южните стаи. И на двете места (юг и североизток) имам лятото  нон стоп отворен прозорец до цвртарниците . Сега затварям вечер. Зимата не е отоплено на еркера, но идва топлина от всекидневната, то е голямо помещение но парното е чак в другия край. На юг пък са спалните  са К с стъкло. Денем е топло ако има слънце, нощем не отопляваме, защото заради К стъклото рядко падат темп под 18 градуса. Ако паднат - пускам парно за кратко. Общо взето са не претенциозни и вандите и катлеите.

Вандите са ми в саксии с кори. Лятото оставям като заминаване на почивка. Изкарват без проблем 3 седмици без поливане, но на тръгване ги дръпвам навътре да има по-малко светлина. И понякога лепя вестници до половината на стъклата. Светлина командва пиенето на вода от корените на орхидеите - по-малко светлина, по-малко жажда, по-малко пиене. Ако ще отсъствам 4 седмици им оставям фитил с малко вода, да се вкажнея първата седмица. После още три седмици просъхват. С ванди, катлеи имам по-малко грижи когато сме на почивка лятото, много по - малко от камбриите. Виж те хич не траят на засушаване...

Последна редакция: пт, 04 ное 2022, 09:29 от _re_ge

# 706
  • Русе
  • Мнения: 1 850
Вещи, тази тераса е нещо като зимна градина и  вратата между нея е спалнята никога не се затваря. Климатикът е там, орхидеите лятото се охлаждат, а зимата се топлят от радиатора от спалнята. Светлината е много. Вандата е точно в ъгъл между южните и един западен прозорец. И катлеята е там. Нищо не прибирам, напротив, гледам да слагам колкото може повече саксии.

# 707
  • Мнения: 13 850
Све
Орхидеите ти са като за изложба, искам да пия кафе на тоз балкон.
Дендра ти традиционно е зашеметителен. Запленена от твоя дадох разпореждане на моите да ми търсят такъв и те бяха намерили в лидл за осми март. Още се аклиматизира. При мен цветята бавно свикват, зарафи специфичния начин на отглеждане (по-точно неглижиране) но после като подкарат става по-леко.

# 708
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Благодаря ти, _re_ge за обстойната информация.
Тя потвърждава написаното - светлина трябва. Според мен подценяваш нивото на осветеност на твоя еркер - това, че не е южен, не значи, че не е светло. Просто липсва постоянното слънце, което при мен създава екстемни температурни разлики. Даже като ти гледам снимката на вандата, моята е значително по-тъмна Grinning
Прегледах и клипчето - изглежда ми смислено и подкрепено с логично обяснение. Може би ще пробвам следващото лято - сега вече няма закога...

За съжаление, момичета, _re_ge *sve*, се оказва, че вашите условия са различни от моите възможности - терасата ми е баш тераса - издадена извън стените на блока и се обдухва отвсякъде. Лятото напича здраво, понеже сме на високо и няма какво да пази сянка чак до залез, а зимата, съответно е хладилник. Вандата ме е страх, че няма да изкара....Успявам да запазя засега дендробиумите и цимбидиума, като в минусовите нощи оставям леко вратата към стаята притворена, та да не се облединява съвсем, но температурите си се регулират спрямо външните - с разлика от 2-3 градуса максимум... Така че ванда ще седи засега на същото място, но по някое време ще я прибера на топло, а догодина, живот и здраве, ще вадя отново.
И за да не е съвсем спам, един напъпил цимбидиум, смотан цяло лято навън, де полят, де не съвсем Flushed

# 709
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 021
Айде и аз да кажа моя опит с ванда - според мен най-се контролира ако е с корени във въздуха, без субстрат. Обаче не ти мърда всекидневното обгрижване. При мен то беше всекидневно киснене на корените в леген с вода, колкото да ги покрие за около 10 мин. Никакво пръскане после. Постоянното стоене във вода при мен води до загниване на корените (това го казват и специалистите). Може да се сложи в субстрат, но задължително от едри кори. Аз я бях сложила в по-дребни, такива имах, и доста корени загниха, затова в едри кори е изискването. Накрая я замених за други орхидеи, че много подскачане около нея не е за мен, а тръгна да расте. Това е моя опит с ванда. Друго си е с Неофинетия Фалката. Там ми е лесно. В сфагнум си седи и поливам на всеки 2-3-4 дни тоест когато засъхне горния слой. Виж Аерангиите при мен нещо не им харесва. Или аз не улучвам тяхните изисквания или растението е доста младо и промяната на местоположението не му понася. Не знам. Някъде там е причината.
За светлината - стоят на южна тераса заедно с други растения. Пряко слънце влиза сега около обяд, но не за дълго и не стига до самите орхидеи, които са на средна височина от пода. Огрява само дендробиумите и кактусите. Лятото дори и това слънце не влиза, че е по-високо.
При мен виреят само кактуси и орхидеи с доказана издръжливост на високи Т.

# 710
  • Мнения: 13 850

... Може да се сложи в субстрат, но задължително от едри кори...

А, ето че идваме до ситуацията на  моите ванди - всички посадени в едри кори. По 4-5 санта парчета и без примеси. Всичките ми десет парчета ванди  без значение дали са големи, малки, стари или млади. Последната ванда, която купих от човек, ванда трисела също сложих в кори преди година . Развива се чудесно, пусна 4 листа при мен , направи бебе, независимо че преди това е била поне 2-3 години при човек в кошница. Така, като я гледам, може след 2-3 години да я докарам до цъфтеж.

# 711
  • Мнения: 14 809
Хваля се:


И бялата прави цветонос:

А лилавата-поредно кейки 😁

Другите са само марулки. 😓

# 712
  • Мнения: 36 619
Уау, колко много пъпки! Изглежда впечатляващо!

За колко пари си взехте мини марковете - чудя се дали да си поръчам?

# 713
  • София
  • Мнения: 2 935
Не мога да ги отглеждам явно тези прекрасни орхидеи и това си е. Подаряват ми, умира, подаряват ми, умира .... И така сигурно поне 10тина. Последната ми е подарък от човек любител, отглеждана от поне година от него. Даде ми е готова в прекрасен вид. Прецъфтя, отрязах цветоноса и от известно време не ми харесва. Извадих я от корите и не съм никак очарована от видяното. Има ли шанс за спасение изобщо?




# 714
  • Мнения: 5 405
Отгоре си изглежда супер, какво не ти харесва? Корените наистина са малко за такова голямо растение, рязала ли си от тях? Тези двата изсъхнали и разпадащи се може да ги махнеш, и я върни в кори.

# 715
  • Мнения: 13 850
Корените са си ок като количество. Добрата орхидея не е онази с много корени, противно на масово налаганото мнение. Много корени правят орхидеите :
1. отглеждани в не хранителна среда - вода ,
2. Прекалено добре торените
3. прекалено добре поливаните

В случая те са били почти изцяло  в'ъв саксията и затова са светли. Има отмиране на дънцето с част от корените но това си е нормално за кръговрата на живота им. Нормална хубава здрава орхидея с част здрави и част отмиращи корени.

# 716
  • Мнения: 7 100
И според мен орхидята си изглежда съвсем добре. Просто я засади отново, поливай и наторявай от време на време.

# 717
  • Мнения: 15 052
Тази цъфти цяла година без почивка. Едно проецъфтява, друго започва. Сега обаче не виждам наследник на този цветонос, може би ще почива.

От фалчетата имам два цветоноса, които сега тръгват, другите още почиват.
Елена,  орхидиеятя изглежда добре, няма причина да ровиш и търсиш проблеми.

# 718
  • София
  • Мнения: 2 935
Не е ли много суха? Направо изгнила ми се струва в началото на корените.

# 719
  • Бургас
  • Мнения: 2 146
Не е ли много суха? Направо изгнила ми се струва в началото на корените.

Почистете сухите и изгнили корени внимателно с дезинфекцирана ножица и върнете внимателно в корите. И не я поливайте поне 4-5дни. Сега в по студеното ограничете поливането на 14-18-21дни според условията в дома ви, ако е по топло на 14-18дни ако е по студено на по голям период. Дано се съвземе орхата след изваждането от корите, възможно е сега да започне да линее иначе изглежда добре в момента. По какъв начин умряха предните ви орхидеи?

Общи условия

Активация на акаунт