ТЕЛК при депресия и тревожност

  • 1 857
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте,

Аз съм на 25 години от София и страдам от депресия, тревожност и обсесивна-компулсивност. Тези състояния много ми пречат на работата и при положение, че до някаква степен ме правят неработоспособен се замислих има ли вариант да получа ТЕЛК за заболяването си, докато се оправя. Не очаквам в нашата държава да мога да живея нормално с такава пенсия, но все пак съм любопитен да разбера колко трудно бих се преборил за нея и колко пари бих получавал.

Благодаря на всеки отговорил ми.

Последна редакция: сб, 04 юни 2022, 01:55 от Ice96

# 1
  • Мнения: 1 247
При тежки невротични състояния, тежки страхови състояния, затегнати тревожно-депресивни състояния, много чести (ежеседмични и по-чести) психогенни кризи и прилошавания, астазия – абазия (всички доказани документално преди освидетелстването) се определя между 40% и 50% загубена работоспособност. Невротичното заболяване трябва да се счита за доказано по общите правила за определяне на нозологична принадлежност (анамнеза, статус, изследване и лечение), с не по-малко от една година диспансерно наблюдение, при системно адекватно лечение и след изчерпване на терапевтичните възможности (медикаментозни, психотерапевтични и др.) амбулаторно и/или стационарно, при доказано активно участие на освидетелствания в лечебния процес.

# 2
  • Мнения: X
Аз силно се съмнявам да има чак такъв филм...

# 3
  • София
  • Мнения: 1 617
Моя съвет е да се лекувате.
Дори да минете процедурата с ТЕЛК, пенсията едва ли ще ви е достатъчна, а част от работодателите няма да искат да ви вземат с такава диагноза. С други думи, затваряне си някои врати за работа.

# 4
  • Мнения: 4
Аз при всяко положение ще се лекувам. Въпроса е, че има дни, в които не мога да свърша абсолютно нищо на работа и това ме кара да се чувствам още по-зле. Беше ми любопитно просто колко трудно бих се преборил за такава пенсия и каква сума би била тя.

По принцип е малко тъпо човек да е болен от нещо и да няма изход от ситуацията. Чувствам се като в задънена улица. Ако се опитам да работя изперквам още повече, ако пък се опитам да получа помощ от държавата, бивам отхвърлен от обществото.

# 5
  • Мнения: X
Не те съветвам да го правиш, защото пенсиите са много ниски. Не вярвам да ти дадат висок процент, съответно с 40%-50% ще си хем с ТЕЛК и ниска пенсия, хем работодателите ще избягват да те наемат.

Пенсия 300-400 лв до къде ще ти стига? По-скоро се лекувай и намери по-лека работа, с която да се справяш и да не е проблем ако се налага болничен.

# 6
  • Мнения: 431
Ако даваха ТЕЛК за депресия 75% от хората в България щяха да са освидетелствани, ако не и повече. Ако сте над 30 години ви трябват поне 5 години осигурителен стаж, за да се явите.
Дори да докопате по някакъв странен начин до 50%, пенсията е 300 лева. По-добре си дайте почивка, сменете за 2 седмици средата и се лекувайте.

# 7
  • Мнения: 4
Лошото е, че работата ми е доста интелектуална, което е голяма мъка като съм в някой депресивен епизод.

Иначе на мен ми се струва нормално хората с такива проблеми да получават някакви облекчения. 21-ви век сме все пак. Не говоря за терикатите, които ще се възползват от това. Аз имам реален проблем.

Благодаря ви за съветите. И аз не мисля, че си заслужава. Просто като изпадна в поредната дупка и не виждам друг изход. Затова напоследък почнах да мисля такива неща. Хубавото е, че от лекарствата, които пия имам и добри дни, лъчи надежда.

# 8
  • Мнения: 431
Лошото е, че работата ми е доста интелектуална, което е голяма мъка като съм в някой депресивен епизод.

Иначе на мен ми се струва нормално хората с такива проблеми да получават някакви облекчения. 21-ви век сме все пак. Не говоря за терикатите, които ще се възползват от това. Аз имам реален проблем.

Благодаря ви за съветите. И аз не мисля, че си заслужава. Просто като изпадна в поредната дупка и не виждам друг изход. Затова напоследък почнах да мисля такива неща. Хубавото е, че от лекарствата, които пия имам и добри дни, лъчи надежда.


Помислете, хората с които работите, клиентите, съседите, продавачите, които ви се усмихват в магазина, може да се в същото състояние и да се налага да се прикриват и преструват, за да изтикат деня.
Лошото в България е, че всеки живее сам с проблемите си. Няма групи за взаимопомощ. Няма подкрепа от работодателите, а често и от колегите.
Най-доброто лечение е смяна на обстановката - имаме все още добри санаториуми в България за такива проблеми. Мисля, че Банкя, Вършец имаха такива. Със сигурност има и в други градове. Помислете си.
За успешна борба с депресията помагат физическите упражнения особено при хора, които полагат интелектуален труд и нямат движение. Физическата умора успокоява симптомите на депресията. Също така позитивните хора действат добре - опитайте се да прекарвате време с такива.Успех!

# 9
  • Мнения: 1 247
Лошото е, че работата ми е доста интелектуална, което е голяма мъка като съм в някой депресивен епизод.

Иначе на мен ми се струва нормално хората с такива проблеми да получават някакви облекчения. 21-ви век сме все пак. Не говоря за терикатите, които ще се възползват от това. Аз имам реален проблем.

Благодаря ви за съветите. И аз не мисля, че си заслужава. Просто като изпадна в поредната дупка и не виждам друг изход. Затова напоследък почнах да мисля такива неща. Хубавото е, че от лекарствата, които пия имам и добри дни, лъчи надежда.

Възползвайте се от болничните, които ще получите от лекуващият Ви лекар.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 617
Зависи от ТЕЛК какви облекчения ще може да ползвате. Аз имам колеги, на които ТЕЛК не им разрешава нощни смени и работят на 8 часа или само по две 12 часови  и два дни
почивка.  С други думи, ако работите на 8 часа по принцип, няма с какво да ви облекчи.  Пенсията им е около 130 лв с право на труд, нямат други привилегии, защото нямат висок процент.
Спорта много помага при депресивни състояния. За съжаление  доста млади хора след изолацията по време на ковид и хоумофисите започнаха да изпадат в такива състояния.
Посъветвайте се с личния си лекар. Заявление за ТЕЛК се подава в малката къщичка до театър София. Може там на място да попитате какво да направите.

# 11
  • Мнения: 4
За 130 лв няма никакъв смисъл да се занимавам. Даже по-скоро ще ми навреди за пред работодателите, както казаха другите по-горе.

При мен проблемите са много преди Covid. С психиатъра ми се опитваме да уцелим точните лекарства. Даже си правих някакъв генетичен тест да се види кои лекарства как биха ми повлияли. Проблема е, че от нормално състояние прескачам в ужасно и след време пак се връщам.

Последна редакция: пн, 06 юни 2022, 13:31 от Ice96

# 12
  • Мнения: 12 848
За да получи човек проценти ТЕЛК, трябва да е изразходвал полагащите му се болнични, след това да е минавал на лекарска комисия, която пак да му е давала болнични и чак тогава се ходи на тази комисия, която инвалидизира човека. Не знам дали е възможно тези състояния, които описваш, да са свързани с толкова много болнични, един вид да си нон стоп нетрудоспособен много дълго време, и това да е потвърдено и признато от лекарски комисии.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 495
По принцип е малко тъпо човек да е болен от нещо и да няма изход от ситуацията. Чувствам се като в задънена улица.

Все пак това не е заболяване с фатален изход. Не подценявам в никакъв случай, в никакъв - но има шанс за повлияване и нормализиране на ежедневието при лечение, най-добре комбинирано с лекарства и психотерапия. Но не да ги пиете и след 5 месеца като се почувствате зле да ги спрете, а да ги пиете точно толкова, колкото лекарят ви каже. Вие сте в задънена улица само в момента, нямате неврогенеративно заболяване, което е с влошаваща се прогноза.

Общи условия

Активация на акаунт