Страсти – градините в София, кампания 2022/2023 - тема 1

  • 33 849
  • 739
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: X
Не е точно същото, голямото дете е трета за четвърта група към момента на кандидатстването, а не е последна. Т.е. ако не го приемат в училище си остава в градината. Към момента на кандидатстването би следвало малкото да получи точка за кандидатстването. Класирането и за двете обаче е по едно и също време. Казуса произтича след класирането, ако и двете ги приемат, голямото в училище, малкото в яслата?

# 721
  • Мнения: 2 081
Според мен, голямото, ако го приемат в училище, малкото губи точката.
Няма как да вземе точка, ако брат/ сестра не посещава ДГ.
Знам случай на прието дете, майката напуска работа ден преди да го запише и не е успяла.

# 722
  • Мнения: 2 505
Същият казус би стоял и при по-малка разлика, но едновременно кандидатстване на двете деца в различни градини. Малкото - в градината, в която е записано голямото, за да получи точка, и голямото - в нова градина. Според мен към момента на записване на малкото, ако голямото още не е отписано, за да отиде в друга градина или училище, би трябвало да си се запише без проблеми, тъй като данните ще са верни към датата на записване. За мое лично тълкуване, ако на следващия ден се запише голямото другаде и после се отпише от градината (която ще има право да посещава до 14.09.), не би следвало да се отрази на миналото събитие. Точно както се сключват фиктивни трудови договори и т.н. за целите на кандидатстването и само докато мине то.

# 723
  • Sofia
  • Мнения: 6 099
Almond, аз тълкувам нещата така : "кандидатстващо/класирано" дете, не означава "записано" дете. Докато не запишете детето в новото ДЗ и не го отпишете от старото, за мен това дете се води все още към старото. Може да сте кандидатствали, но после да сте решили да не го записвате или пък документите да не са били изрядни и записването в новото ДЗ да бъде отказано и да си продължите в старото - случаи всякакви. Тази точка се начислява автоматично от системата, която засича, че вече има записано братче/сестриче в желаното ДЗ.
Но това са си мои тълкувания. Никъде в наредбата не пише, че още с кандидатстването за друго ДЗ точката за брат/сестра вече не може да се начисли.

Обаче ако по-голямото дете е в 4-та група и кандидатства за 1-ви клас - то тогава няма как да се даде точката за брат/сестра, защото системата вече засича, че няма как двете деца да посещават едновременно ДЗ.

# 724
  • Мнения: 1 398
Би било крайно несправедливо към другите кандидатстващи, но кое ли е справедливо тук?

# 725
  • Мнения: X
Да, за 4-та група е ясно мисля, че няма как да се получи точка, след като детето ще е първолак на следващата година. За по-малките групи е малко мъгляво, и аз уж го тълкувам като вас, ама знае ли човек...Към момента на кандидатстването точката със сигурност е там, защото се начислява от само себе си автоматично, после може би е въпрос наистина кое дете ще бъде записано първо.

# 726
  • Мнения: 2 081
И в системата като светне, че голямото не посещава? А малкото има точка от него.

При записване, Директорът няма ли инфо кои деца кандидатсват на друго място?

# 727
  • Sofia
  • Мнения: 6 099
И в системата като светне, че голямото не посещава? А малкото има точка от него.

При записване, Директорът няма ли инфо кои деца кандидатсват на друго място?
Когато голямото няма да посещава, малкото отдавна ще е записано вече.

Ама в наредбата нищо не се споменава за самото кандидатстване, а за посещаване.

# 728
  • Мнения: 2 081
И в системата като светне, че голямото не посещава? А малкото има точка от него.

При записване, Директорът няма ли инфо кои деца кандидатсват на друго място?

Когато голямото няма да посещава, малкото отдавна ще е записано вече.

Ама в наредбата нищо не се споменава за самото кандидатстване, а за посещаване.

Така е, но голямото ще е отписано, когато малкото се записва, за да се запише на другото място.  Ако голямото  още не е отписано, директорът е информиран ( от системата), че детето е прието на друго място и може да откаже, за да изчака къде ще посещава голямото.
 
Така си го тълкувам аз.

# 729
  • Мнения: 1 112
Включвам се с въпрос по “темата”. Детето ми посещава СДЯ от 18.10.2022 г. и точката по критерий 5 се появи в профила му. Днес случайно отворих сайта и видях, че същата липсва. Сигнализирах през електронната форма на сайта. На какво според вас се дължи това “изчезване” и колко бързо отговарят на запитвания?

# 730
  • София
  • Мнения: 23 040
Във ФБ много хора писаха с такъв проблем, работили по отстраняването му.

# 731
  • Мнения: X
Здравейте! Не съм много наясно със системата и се интересувам от следното. За 2023-2024 прием септември за набор 2021 в системата пише 24 записани и 24 свободни места. Аз разбирам че няма места. Но в чакащи пише чакащи за 17 места. Знаете ли кое от двете е валидно, има ли реално 17 места за прием от септември или да се ориентирам да сменя яслите? Иначе в момента детето е с максимум точки - 16.

# 732
  • Мнения: X
Аз го разбирам, че има 24 записани и отделно 24 свободни, от които явно има 17 по общ ред.

# 733
  • Мнения: X
Аз го разбирам, че има 24 записани и отделно 24 свободни, от които явно има 17 по общ ред.
Охх, дано да е така Grinning

# 734
  • Мнения: X
Коя е градината, за да я проверим?

Общи условия

Активация на акаунт