Майчинството счетоводно - 93

  • 38 375
  • 736
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 216
Здравейте, не знам дали въпроса ми е за тук, но ще рискувам - бременна съм в 8 седмица и искам да уведомя работодателя,  имам амболаторен лист с диагноза "бременност- потвърдена" и в него в написана и в коя седмица съм. Листът, заедно с уведомление достатъчни ли са за работодателя (в Интернет намерих информация, че трябва да пише в амболаторният лист и кога ще изляза в 45дневният преди раждане).

# 31
  • Мнения: 107
Здравейте, казусът ми е следният:
Бях майчинство до 15.05.От 16.05 трудовият ми договор е прекратен по взаимно съгласие, по мое желание.
Получих трудовата си книжка и заповед за прекратяване на договора в срок. Въпросът е, че ме накараха да попълня и декларация, която гласеше че нямам материални и финансови претенции към фирмата и съм получила трудовата си книжка. Впоследствие осъзнах, че всъщност имам да получавам пари за 47 дни неизползван платен отпуск, което е посочено и в заповедта за прекратяване.
Въпросът ми е дали са длъжни да ми ги изплатят, след като съм подписала декларация, че нямам претенции.
Осъзнавам,че грешката е изцяло моя, но има ли някакъв начин все пак да си получа парите за платения отпуск.
Благодаря предварително

# 32
  • Мнения: 27
Здравейте парите от 45 дневен болничен, майчинство за месец 05.2022г. Не трябва ли да са изплатени поне до 15то число , аз все още нямам нищо .

# 33
  • Мнения: 781
Здравейте парите от 45 дневен болничен, майчинство за месец 05.2022г. Не трябва ли да са изплатени поне до 15то число , аз все още нямам нищо .
Здравейте,
Следващият превод от НОИ ще е на 25.05, ако на 26.05 не сте получили нищо по банковата сметка, обадете им се.

# 34
  • Мнения: 27
Здравейте парите от 45 дневен болничен, майчинство за месец 05.2022г. Не трябва ли да са изплатени поне до 15то число , аз все още нямам нищо .
Здравейте,
Следващият превод от НОИ ще е на 25.05, ако на 26.05 не сте получили нищо по банковата сметка, обадете им се.
Благодаря

# 35
  • Мнения: 3 749
Здравейте парите от 45 дневен болничен, майчинство за месец 05.2022г. Не трябва ли да са изплатени поне до 15то число , аз все още нямам нищо .
Здравейте,
Следващият превод от НОИ ще е на 25.05, ако на 26.05 не сте получили нищо по банковата сметка, обадете им се.
И за какво точно ще им звъни?
Има си срокове!
Нито се знае за какъв период е този болничен, нито кога е предаден от работодател!
Няма такова правило, че трябва да са преведени до 26!
Ако целият май влиза в този период, то ще има плащане през юни!
Ако пък тя го е предала на работодател през май, то неговият срок да го предаде в НОИ е 10.06. След това още 10 работни дни имат от НОИ, за да преведат парите!

# 36
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте, казусът ми е следният:
Бях майчинство до 15.05.От 16.05 трудовият ми договор е прекратен по взаимно съгласие, по мое желание.
Получих трудовата си книжка и заповед за прекратяване на договора в срок. Въпросът е, че ме накараха да попълня и декларация, която гласеше че нямам материални и финансови претенции към фирмата и съм получила трудовата си книжка. Впоследствие осъзнах, че всъщност имам да получавам пари за 47 дни неизползван платен отпуск, което е посочено и в заповедта за прекратяване.
Въпросът ми е дали са длъжни да ми ги изплатят, след като съм подписала декларация, че нямам претенции.
Осъзнавам,че грешката е изцяло моя, но има ли някакъв начин все пак да си получа парите за платения отпуск.
Благодаря предварително

Ако не сте подписала ведомост, че сте получила парите, проблем нямате.Трябва да Ви ги платят.Би трябвало да ги изплатят, когато плащат заплатите за май на целия персонал.Ако не получите плащане тогава, подавате жалба в Инспекцията по труда.

# 37
  • Мнения: 107
Много благодаря за отговора, не съм подписвала ведомост. Надявам се да не се стига до жалба, но исках да съм наясно,тъй като на момента въобще не се замислих за тази декларация.

# 38
  • Мнения: 59
Здравейте,
Студентка съм но съм работила и на 4 и на 6 и на 8 часа през годините и общо трудовия ми стаж в НОИ казаха, че се равнява на 7 месеца, а ми трябвали 12 месеца, тук ви чета и пише 24 Pensive направо не знам...
Имам ПИК код и ми излиза, че ако до термина съм осигурена на 710лв ще взимам по 39лв майчинство на ден.
Търся къде да ме назначат фиктивно на работа и имам няколко въпроса.
От 2рия месец на фиктивното назначаване вероятно ще излезна в болничен и тогава докато родя ли трябва да се плащат по 190лв (на минималното осигуряване) и след като излезна в майчинство по колко на месец са осигуровките, които ще трябва да внасям отново ли 190лв или само здравните, които до колкото знам са около 37лв?
Благодаря и се извинявам, ако въпроса ми се повтаря.

# 39
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
За да получвате обезщетение ви трябват 12 мес ОСИГУРИТЕЛЕН СТАЖ.
Самото обезщетение се изчислява на база 24 мес назад.
За периода се плаща само здрвна осигуровка.

# 40
  • Мнения: 569
Отпуската влияе ли на майчинството ? Ако преди това съм взимала болничен и после отпуск?

# 41
  • Мнения: 59
Благодаря

За да получвате обезщетение ви трябват 12 мес ОСИГУРИТЕЛЕН СТАЖ.
Самото обезщетение се изчислява на база 24 мес назад.
За периода се плаща само здрвна осигуровка.

# 42
  • Мнения: 546
Може ли майчинство да се прехвърли на работеща баба пенсионер?

# 43
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Може ли майчинство да се прехвърли на работеща баба пенсионер?
Да, щом е работеща.

# 44
  • София-Младост
  • Мнения: 23 363
Отпуската влияе ли на майчинството ? Ако преди това съм взимала болничен и после отпуск?
Отговорите са два,
-да, влияе и
-не, не влияе.
Понеже тук бяхме посочени като хора, които се интересуват от доходите на питащите, няма как да ви отговорим на въпроса Simple Smile
но реално, платен отпуск, няма как да влияе отрицателно.
За болничния  е важно периодът от който е изчислен, ако той е изчислен на период на МРЗ, да, ще повлияе.

Общи условия

Активация на акаунт