Четвъртокласници 2022/2023 - Тема 1

  • 34 086
  • 873
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: 6 801
Днес имахме РС. Попълвахме декларации за ИУЧ, спортни дейности и занималня. Бях категорична, че няма да ходи на занималня от догодина, за да свиква да учи сама. Но майки, които са и начални учители, казаха, че в 5 клас е трудно по математика и история. Подадох декларация, пък през учебната година можело да подам друга в началото на всеки месец , че през следващия няма да посещава. Та така, в дилема съм. Хем искам да се научи да се справя сама, хем пък ми се струва, че може да бъде много трудно и изнервящо за двете ни.
Вашите деца ще ходят ли на занималня догодина?

# 856
  • Мнения: 10 593
Моята не е ходила на занималня. Сама се оправя. Синът ми също.
Само 3 клас един срок, не му хареса и си пишеха и двамата сами вкъщи.
Тя е още по-самостоятелна, вкл. домакинства и готви от 3 клас.
Абсурд занималня 5 клас.

# 857
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Стига бе, пети клас на занималня. Как ще станат самостоятелни? Звучи ми абсурдно, в обкръжението ми няма никой, който е ходил на занималня в пети клас, дори за първи път чувам, че има такава опция. В нашето училище и тази година бяхме без занималня и слава богу. И точно тази година беше времето да се научат да се оправят сами, за да им е по-лесно догодина. Решила съм да платя абонамент на уча се и ще си помага от там.

# 858
  • Мнения: 1 412
Аз също се чудя за занималня. Не се притеснявам за ученето, оправя се сама. Те и в занималнята ги карат да се подготвят сами, след това правят проверка.
Притеснявам се, че стартират с втора смяна и как ще се организира да тръгне навреме на училище, да хапне преди това, а и трябва да пътува с метро. Така, че още се чудя дали да не я пусна първия срок, а втори, когато е първа смяна да се прибира сама. Моята е голям заплес и ако започне да се занимава с нещо, което в момента ѝ харесва забрави да тръгне навреме за училище. Ще трябва да ѝ се обаждам през две минути.

# 859
  • На морето!
  • Мнения: 5 770
Приключихме със занималнята още в трети клас.
Материалът за 5ти не е чак толкова труден, ще се справят и сами ако учат редовно.

# 860
  • Варна
  • Мнения: 25 286
Gigi-gagi,
Обаждаш се и напомняш Simple Smile И моят е заплес и първата седмица като минаха втора смяна се чувахме. После се научи. 11-годишни деца трябва вече да поемат отговорност и да си разпределят сами времето, докога ще ги къткаме Simple Smile

# 861
  • Мнения: 6 801
И моята идея беше да е самостоятелна вече, да се справя сама. И изведнъж днес две майки и то начални учители, казаха че е трудно в 5 клас, че няма да се справят сами. Освен тях и други майки споделиха, че децата им ще ходят на занималня, а не са от изоставащите.
Абонамент за "Уча се " и аз мисля да направя.
Има време, ще го мисля.

# 862
  • Мнения: 1 376
Дъщеря ми ходи на занималня точно една седмица в първи клас и се приключи с тая мъка.
В първи и втори клас й проверявах домашната и помагах, където трябва.
В трети и четвърти - започна самостоятелно да учи, плюс абонамент за "Уча се".
В пети клас въобще не е лесен материалът, особено по математика. Затова ще я запиша на уроци.
Ще имат няколко разказвателни предмета - как ще ги учат в занималнята?!

Помня, когато аз ходех на занималня в пети клас - нищо не можех да науча.
Събираха ни деца от няколко класа... шумно и изнервящо.

Последна редакция: пн, 05 юни 2023, 23:41 от 𝐁𝐥𝐨𝐨𝐝𝐲 𝐌𝐚𝐫𝐲

# 863
  • Мнения: 6 801
Нашите няма да са събрани от различни паралелки, ако има над 12 (мисля, че толкова беше бройката) записали се деца. Струва ми се, че ще се съберат толкова. Отделно, че похвалиха учителката, която може би ще бъде на занималнята. За разказвателните уж нямало проблем, научавали ги.

# 864
  • Мнения: 235
На занималня не са ходили моите деца, но въпреки това трудно мога да кажа, че сегашният шестокласник беше много самостоятелен в 5 клас. Напротив. Все побутване, помощ, напомняне. Не му беше лесен преходът от милата и обгрижваща класна от 1 до 4 клас към многото учители с различни изисквания. Сега, в 6 клас, вече е съвсем друго. Зная какво учи само по предметите, за които той пита и то само някои уроци. С две думи - само ако и където има затруднения. Като получи няколко четворки на контролни по различни предмети, взе че се светна, че никой друг не може и не трябва да учи, освен той самия. Мисълта ми е, че с или без занималня/помощ от близки, все ще свикнат. В този смисъл, ако детето е свикнало със занималнята и му е в помощ, вероятно бих го записала, но не с редовни посещения, щом има и такава възможност. Преходът да е по-лек, не за друго.
Уча.се в 5 клас също е съвсем на място. В 6 вече не, категорично.
Относно математиката и историята - аз не мисля, че са толкова сложни в 5 клас. Ако има постоянство в ученето, няма проблем. Въпросът е кога ще дойде самостоятелното такова, ако още го няма. Все някога идва. Simple Smile

# 865
  • shumen
  • Мнения: 18 142
При нас в 5 клас занималня няма.Моя тая година ходи и разказвателните ги научаваше там,но в къщи ги доучваше в началото,но после разбра,че така няма да я бъде и започна там да ги научава.
Фортуна,и моя е заплес.Мен ме притеснява как ще свикне на смени,защото досега е бил все цял ден.
Математиката в 5 клас е по трудна,но там и на Английски ще ходи колкото и да не му се иска.

# 866
  • Мнения: 10 593
В Пловдив смените се въртят всеки месец. Никога не е било на срокове. Така че свикват много бързо и с това.
Занималнята за мен е една шумна говорилня, която само изморява децата. Много я мразех като малка. 10-11 часа на чин няма нужда... Вкъщи си написват за час-два максимум и има време и за себе си, и за спорт, и за други неща.

# 867
  • Мнения: 756
Наборчето за пръв път ще е на смени, а баткото никога не е бил, и не знам как ще свикнем, но каквото за другите - това и за него.
Техният клас приключиха реално на 31.05, когато беше последното изходно ниво и само си губят времето (поне играят на двора).
Не сме организирали нищо за завършването, но се надявам поне нещо да импровизираме, за да се позабавляват заедно с приятелчетата, а и се очертава да е последна година заедно с класа и много се надявам да измислим нещо заедно.
Стискаме палци на наборчето, на което му предстоят изпити ✊. Да се справи и да попадне на точното място.
Затишие след резултатите на МЗВ. Ще имаме ли мегейчета?

# 868
  • shumen
  • Мнения: 18 142
При нас в Шумен са на срок смените.Мен като е 1 смяна не ме притеснява,но за 2 ще е трудно.

# 869
  • София
  • Мнения: 2 446
В началото на първи клас директорката каза, че нашият набор ще е само първа смяна до края на седми клас - много се надявам да е така.
Занималня няма да има, синът ми не посещава такава и тази година. Даже съжалявам, че не го спрях още в трети клас, но искаше да има свободно време с приятелите си, а това можеше да се случи само в училище.
След края на годината ще имат зелено училище, после отиваме на море и след това сигурно ще остане при баба си в Родопите.
Децата подготвят програма за завършването, изненада ще е, знам само мойто гардже с какво ще се представи. После ще има почерпка и много игри Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт