Вана или душ?

  • 2 723
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Down south
  • Мнения: 7 681
Вана с душ и подвижна врата/параван, трудно се чисти, ако водата е твърда.
Вана с двойна завеса (вътрешна и външна)
Чисто и сухо. Вътрешната завеса се сменя периодично.

# 31
  • Мнения: 1 652
Само като си представя ,че за да взема душ трябва да се катеря във вана и ми призлява. Особено сега както съм в 9 месец, направо не си го представям. Много ми се вижда опасно. Виж ако са отделни ,е друго нещо. Иначе вана и в нея душ, никога не бих си го причинила.

# 32
  • Мнения: 46 518
Във ваната имаме стелка против плъзгане (новите модели имат и такова дъно). А пред нея, килимче с гумена подложка, която го държи стабилно на място. Нашата е монтирана стандартно, по-високо, когато бях бременна го усещах все едно се качвам на 1 стъпало, не е имало натоварване. Сега може да се сложи и по-ниско и въобще да няма усилие.
Детето като беше малко много се забавляваше в нея. Тя обожава водата и я приемаше за басейнче, всякакви изпълнения правеше в нея. Като ходехме някъде на място само с душ, къпането ѝ беше скучно и влизаше без желание. Затова за млади хора с деца или планиращи деца, за мен е голям + Hands Plus1

Имаме обикновен сифон на пода в банята и когато си изкълчих крака и не можех да стоя, махах килимчето, сядах на тоалетната чиния и се къпех извън ваната с подвижната слушалка. После подсушавам с мопа и готово Grinning

# 33
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Само като си представя ,че за да взема душ трябва да се катеря във вана и ми призлява. Особено сега както съм в 9 месец, направо не си го представям. Много ми се вижда опасно. Виж ако са отделни ,е друго нещо. Иначе вана и в нея душ, никога не бих си го причинила.
Да не е хубаво,не е удобно,не е комфортно.Имам богат опит.В UK това е масова практика и въпреки,че не е ок продължават така да ги правят.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
В това е и разковничето - ако не сте имали по-добре не слагайте по множество причини. Това е като с пристрастяването към захарта - сладко ти е, вкусно ти, доставя ти удоволствие, но нито имаш нужда от нея, нито е ползено Simple Smile За тези, които са свикнали и вече не могат без вана - да си преценят Grinning

# 35
  • София
  • Мнения: 11 472
Майсторите у нас, в момента, категорично ме убеждават да не слагам нова вана на мястото на старата, а само душ. Можело било ваната да протече след няколко години (то всичко може да протече).

Съзрях несигурност у самите майстори в способността да я монтират, поради което съм на път наистина да се откажа от вана. Действително, ваната е сложна за монтаж, и когато майсторът е несигурен, макар да му платиш повече заради ваната, е по-добре да се откажеш, отколкото  действително след няколко години да се окаже, че я е вързал калпаво....

# 36
  • Мнения: 40 931
Аз по принцип не искам вана, а хубава просторна душ кабина. И за мен не стои въпросът, но и не виждам какво толкова сложно има във ваната. Имаш предвид свободно стояща, а не вградена и зазидана, нали?

# 37
  • Мнения: 5 384
Зависи дали става въпрос за отделни душ и вана, или само вана без отделен душ. И зависи вие вкъщи как се къпете.
НЯМА по-неудобно нещо от това, да вземаш душ във ваната. Иначе пък за чистене ваната е по-лесна от душкабина.
Аз лично винаги бих избрала просторно пространство за душ без вана, защото просто не я ползвам.

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
За ваната е важно да е фиксирана стабилно и да е укрепена с водонепромукаеми материали (или да са хидроизолирани), за да не се мести, така, че като се фугира - да остане здрава фугата, а не да се спука и да почне да тече около ваната. Също така се оставя/прави някаква ревизионна вратичка за достъп.

Ако майстора не знае как да ги направи тези неща (може да е имал рекламации) със сигурност го оставете това за друг майстор. Т.е. банята може да се направи без мотнажа на ваната и да дойде друг човек само за това.

Аз лично се отказах от идеята за вана, тъй като не беше практично в банята, а и не е полезно за мъжете Simple Smile

# 39
  • София
  • Мнения: 11 472
Аз по принцип не искам вана, а хубава просторна душ кабина. И за мен не стои въпросът, но и не виждам какво толкова сложно има във ваната. Имаш предвид свободно стояща, а не вградена и зазидана, нали?
Станция, за Несвободно стояща става въпрос, зидана.  Вчера пак ме разубеждава - никъде вече не се правило вана, на всички хора им протичало, в Англия всички си сменяли ваната с душове....., и затова ще ги оставя да правят само душ (без кабина), защото ясно е, че ми дрънкат врели-некипели, просто не са уверени, много работа, мързи ги, идват празници, парите за монтаж на вана са малко, а не много повече, но работата е по-сложна..... и така. Не виждам после как ще мога да монтирам вана върху готова баня.....

# 40
  • Мнения: 46 518
Според мен просто не му се занимава.
За 20 г. имахме само един проблем с протичане и то защото майсторът беше проявил фантазия и не беше сложиш нормален сифон, а някакви тръби, навряни една в друга. През отвора го оправихме.
Сега правихме ремонт и пак си сложихме вана, с хубав, стабилен сифон.

Свикнали сме си с удоволствието, когато поискаш да можеш да се излегнеш, дори да е веднъж в годината. А и не ни се чистят плочки. Повърността на ваната е толкова гладка, че не задържа нищо, няколко движения и блести. + това обичам да се къпя без джапанки, с нея усещането е много по-приятно, отколкото на плочки.

Запазихме си и сифона в останалата част на банята, за да можем да се къпем при някой инцидент с крак, кръст, когато влизането във ваната би било проблем.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 679
Имаме вана от както се помня,точно такава както казва Човечето.
До момента не е протичала никога.
И аз предпочитам да има вана, вместо душ кабина...
Предстои ни ремонт на банята и много ми се иска да убедя мъжа ми да сложим отново или за запазим тази.....
На мен ми е удобна за много неща- да си измия само косата,да измия нещо голямо и обемисто ,да изпера някоя постелка.
А и се почиства толкова лесно- пръскаш с препарат и после с душа.
Да си призная отдавна не съм я използвала по предназначение,но знам,че е там ако ми се прииска.
Свикнала съм с нея- имам я откакто се помня.
А душ кабината ме води до ужас- все ми е тясно като сме по хотели и има такова чудо,все се удрям в него.
Ако решим да не слагаме,определено ще е с параван, но не и душ кабина

# 42
  • Мнения: 40 931
А душ кабината ме води до ужас- все ми е тясно като сме по хотели и има такова чудо,все се удрям в него.
Ако решим да не слагаме,определено ще е с параван, но не и душ кабина

Така е, ама понеже са скапани душ кабини. Ако е нещо 90 х 120 да видим дали няма да ти е кеф. Последно в един хотел в Лондон имах такава, хем с една нова екстра - врътките за настройване не бяха под душа, а изнесени в края на кабината и човек си нагласява водата без да се пази какво ще му шурне отгоре. Но повечето са тесни и неудобни и текат навън, права си. Ама ако човек си я прави за себе си ще се постарае.

# 43
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
В едната баня съм с вана, никога не е протичала за 25 години. В другата с огромен параван на душ пространството. Ползваме втората повече.

# 44
  • Мнения: 5 384
Не виждам после как ще мога да монтирам вана върху готова баня.....

Ако има място става и после, свободно стояща вана. Но от сега трябва да се предвиди чиста и мръсна вода за нея.

Общи условия

Активация на акаунт