Избор на вино # 2

  • 30 117
  • 399
  •   1
Отговори
# 360
  • В офиса
  • Мнения: 4 029
За съжаление не за български вина. В см. обичайната учтивост, че е много хубаво, но не и "дай да поръчаме от едикоеси, че беше много хубаво" (за разлика от хубавата сливова и гроздова ракия, която си я знае по марки и я търси). Иначе харесва плътни червени вина, макар на българските танините мисля, че му идват в повече и ароматни, сухи бели с плодов аромат (живее близо до Карслруе на френската граница, район, известен с "плодовия" си ризлинг).
И все пак ще подарявам вино, точно защото ракията я знае и сигурно си е купил. Колега ми е, с когото сме работили години, но вече ни се разделят пътищата, няма да се срещаме, нито той да идва към България, та искам като си отвори виното, да си спомни за България, или да разказва "А знаете ли в България какви вина правят", което от разбирач като него би било голямо признание и реклама.

Трастена е женско вино, никакъв шанс Simple Smile

Последна редакция: чт, 01 фев 2024, 23:20 от Тинкърбел

# 361
  • Мнения: 1 565
Бих препоръчала вината на Стефан Пирев - страхотен специалист с 40-годишен опит, може би най-добрият български енолог в момента. Еаger e неговата собствена марка.
Белият и червеният топ бленд са вина, с които неведнъж сме впечатлявали просветени винолюбители от Западна Европа.
Той е и технолог на “Бонония естейт”. Техният ризлинг от серията First Vintage е вино, което с удоволствие бих поднесла на немец, за да му покажа уникален български прочит на този изконен “немски” сорт.
Врачанският мискет на “Старо Оряхово” - като пример за страхотно традиционно българско вино - местен сорт, атрактивна цена, прелестно вино.
Подкрепям препоръките за триблендовете на “Братанови”. Мария Стоева е френски възпитаник, който умее да извади най-доброто от тероара и да сътвори запомнящи се вина. Изключително е нейното шардоне “Белослава” - категорично в топ 3 на най-добрите български шардонета.
Ако искате да предложите типично южно вино - “Синти” и “Феномен” на “Вила Синтика” са прекрасни вина в търсения ценови клас, лесни за харесване, отлично направени.
Това се сещам да предложа в края на един ужасно натоварен ден, който приключи с дегустация на вина от Бордо и ме накара да се замисля за пореден път какви прекрасни вина имаме в България. Никога не бих платила 40-60 евро за образците, опитани тази вечер.
С удоволствие чета и другите препоръки.
Утре, ако се сетя за нещо, ще пиша отново.

# 362
  • Мнения: 10 693
А аз препоръчвам изба Балар.
На мен също ми бяха подарени 3 бели и 3 червени.
За съжаление не помня кои точно бяха, освен К7, но бяха страхотни.
http://wines-balar.com/eshop/index.php?route=product/product&product_id=54

# 363
  • Мнения: 6 893
Тинкърбел знам го района, знам вината ... Според мен причината за да не ти коментира подаръците не е , че техните са по-добри или че не му харесват хашите. Проблема е , че немците не обичат да им казват, да им препоръчват и искат сами да си решат и изберат и да си е тяхното и това на родителите им и пр... Просто аз не бих подарявала вино.

# 364
  • Germany
  • Мнения: 1 581
Искам да купя за колега германец, огромен ценител на виното и живеещ в най-винарския район на Германия, заобграден от винарни и лозя, колекция от 6 български вина - 3 бели и 3 червени, които да са наистина класни, но и също така специфични за България. Дали мога да помоля за препоръки? Цената не е решаващ фактор, макар че все пак бих сложила горна граница 300лв за 6-те.
Тинкърбел, аз бих изказала малко нестандартно мнение като човек живеещ в Германия. Не разчитайте да впечатлите немци с български вина. Първо, това е нация, която пие бира. Второ, са много разглезени на хубави и достъпни ценово вина от цял свят! Малко са винените ценители, повечето хора пият нормални, и достъпни вина, не съм забелязала това прехласване по сортове и енолози, каквото има в България и прави леко елитарно и само за определени групи виното. Изберете това, което ви харесва на вас, без да се напъвате за супер скъпи вина и селекции, няма да ги оценят. Ако искате да не сгрешите, тамянката и ризлингът на Вила Гривица са точно в немски стил. Ризлинги с нефтени нотки, каквито са модерни в България тук няма кой да оцени, повярвайте ми. Совиньон блан на Ямантиев също би бил идеален и неутрален за подарък. Вината на Мидалидаре също. От червените аз бих заложила на Старосел, Мелник, Логодаж.
От опита ми до момента, смятам, че ще го зарадвате повече с хубава ракия или мастика, големи почитатели са и нямат с какво да сравняват. Бутилка ракия, бутилка мастика, хубава лютеница и сирене ще бъдат оценени повече от бутилка скъпо вино от именит български енолог. При толкова хубави вина в Германия трудно ще ги впечатлите с българско, затова и въпреки цялото многообразие тук, много рядко срещам българско вино в магазините. Казвам го като човек, купуващ редовно вино в Германия и в България.

# 365
  • Мнения: 6 893
Сирене няма как да прати, немец ядящ лютеница никога не съм срещала, смокиновото сладко им е твърде сладко. Но ... ако държи да е вино и човека се интересува от вино - по-скоро една красива книга с картинки от българските винарски райони, българските сортове и характеристиките ... плюс хубава музика. Нека той се поинтересува от някое вино и ако иска да помоли да му прати. Тогава може да го оценява .,

# 366
  • Мюнхен
  • Мнения: 813
Ковачева, във всеки немски супермаркет и дискаунтър има бяло сирене, включително в Лидл редовно виждам краве в саламура и метален цилиндър. Няма смисъл да се праща сирене. За по-готин айвар или лютеница вече виждам смисъл. Мастиката с тоя анасон е много рискова според мен.

Ако колегата на Тинкърбел е ценител на виното, тогава определено не важи за него, че ще си фирка биричката и въобще няма да се трогне от бутилките. Та на мен колега германец ми омрънка света, че иска да опита чисти каберне фран и мавруд, та нека не теглим заключения за цяла нация, м? Sweat Smile

Тинкърбел, присъединявам се към препоръките на Ветрена, както и тази на Фран за Далаков. От мен получаваш и една червена препоръка за Royal Rouge на Хараламбиеви. Макар и да не е български сорт, е чудесен прочит на чист каберне фран, доста актуална тема в енологията.

Единственото ми замисляне е дали колегата няма да се почувства неудобно, ако се охарчиш такава сума за него самостоятелно, но ти си го познаваш най-добре, така че няма да те спираме да подаряваш хубави вина и му пожелаваме все такива готини колежки да има и за в бъдеще Purple Heart

# 367
  • Мнения: 11 154
Сирене няма как да прати, немец ядящ лютеница никога не съм срещала
Ние на едни партньори подарихме по бутилка избрано българско вино, еленски бут и фенси лютеница. Винопиещи са, богати са, сноби са, ха да видиш как немец не яде лютеница - изплющяха всичко още в хотела.

# 368
  • Мнения: 2 120
Да, потвърждавам го това с лютеницата. Ядат и за още питат моите чужденци от най-скъпия град в Европа! Това е една от любимите им храни, когато са тук и ако могат да си вземат в куфара, не пропускат!

# 369
  • Мнения: 6 893
Ами има в супермаркети и турски или руски магазини. Няма нужда да слагат в куфари. Само не виждам да купуват .
А сме правили на интернационални събирания и намазани с лютеница хлебчета и не съм забелязвала еуфория. Никой не е питал за лютеницата. Китайците са питали за туршията. Немците харесват постните сармички с лимон. Имаче ако се яде на аванта всичко върви , наистина, но само до авантата.
Все пак вски  си има опита и да си прави подаръците. Подаръка си е подарък и него си го преценява подаряващия. Според мен Тинкърбел най-добре ще си прецени.

# 370
  • Мнения: 2 120
bella-ciao, определено има какво да им сложа в куфара, повярвай ми! И домати "розова магия" чакат като са тук!
Но темата не е за това.

https://zagreus.org/vino-vinica
Последно с това ги изпроводих.

# 371
  • Мнения: 1 565
Защо обърнахме и тази тема на.... бг мама?
Въпросът беше прост - бели и червени български вина, подходящи за огромен ценител на виното, германец.
И се започна - ама защо вино, защо не ракия, защо не лютеница, сирене, книга, музика.
А Тинкърбел ясно писа - "и все пак ще подарявам вино". Значи вино.
Нека не поставяме избора на подарък под въпрос, а да помогнем за избора на вино, ако можем.

Тинкърбел, сега погледнах вината на "Бонония" - серия First Vintage е поскъпнала доста и е над бюджета. Но пък вкъщи сме изпили кашони от ризлинга им от серия Istar, който е доста плодов и вероятно близък до "родните" плодови ризлинги на господина от Карлсруе.

Не бих пропуснала да изкуша любител на виното с местен сорт Blush
Много ми харесва маврудът Виница на Загрей - скоро пихме от реколта 2019. Вино за ценители! Конкретно това отговаря и на вкуса към по-нежни танини.
Блендът мавруд-рубин от серия Монограм на Вила Юстина е вълнуващо вино от същия порядък.
Добър чист рубин е рядко попадение, труден сорт е. И все пак има чудесни образци като тези на Драгомир Рубин Private Single Barrel или това от серията Pitos.

О, mama_na_nana, писали сме едновременно. Пълно единодушие за Виница Blush

# 372
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 764
Прияде ми се лютеница  Stuck Out Tongue Winking Eye

# 373
  • Мнения: 2 120
Vetrena, радвам се, че като за неразбирач имам съвпадение с твоето предложение! Това вино не е мое откритие, подарък ми беше от ММ и вече също го подаряваме. Наистина е наслада, за който обича мавруд като мен.

# 374
  • Мнения: 6 893
Vetrena защото се оказа, че огромния ценител на виното не е казал до сега нищо хубаво за досегашните си подаръци от вино, а сумата която се спряга от 300 лева не е малка  . Но и аз написах. Неин избор е.
mama_na_nanа слагаш им домати в куфарите ?

Общи условия

Активация на акаунт