Великобритания - тема [90] Коледно - Новогодишна Омриконска

  • 29 392
  • 743
  •   1
Отговори
# 735
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Миа, то си е реално гимназия, но последните две години. Ако напише колеж, това често го бъркат с висше, заради американската система.

# 736
  • Мнения: 5 275
Не е ли леко профилирано? Нещо като гимназиален курс обучение с профил...

# 737
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Не е ли леко профилирано? Нещо като гимназиален курс обучение с профил...
Не, всеки ученик си избира предмети 3 до 5, които да ги изучава по-задълбочено и с резултатите от изпитите за тези предмети, кандидатства в университет. Тези изпити са подобни на матурите в България. От България също кандидатстват с резултатите си от матурите в университетите тук.

В колежа е профилирано и е подобно на нашите техникуми.
Колежите в Щатите пък са подобни на университетите тук.

# 738
  • Мнения: 5 275
Зная, че избират предмети. Това имах предвид под профилирано. В България до 12 клас се изучават всички предмети в гимназия, в техникумите е малко по-различно.

# 739
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Зная, че избират предмети. Това имах предвид под профилирано. В България до 12 клас се изучават всички предмети в гимназия, в техникумите е малко по-различно.
Не е точен превода, да.
Sixth форм можеш да избереш английска литература, история, математика, физика и имаш профил и за право и за инженерство. Няма ограничения. Обучението е академично и ги подготвя за финалните изпити, които важат за университет.
В колежа се избира специалност и учиш по нея. Обучението набляга на много практика също. Въпреки, че вече и там започнаха да предлагат същата квалификация като в Sixth form.
Sixth form като организация и цели прилича на нашата гимназия, последните две години, когато се готвим за матури и кандидатстване в университет, а колежа, на нашите техникуми, където излизат със специалност, която могат да започнат веднага да я практикуват.
Това е моето обяснение, за да ги превеждам така. Отделно и объркването, което в България го има, покрай американските филми, че колежът е висше образование, ако превода е за българска аудитория Simple Smile

# 740
  • Мнения: 8 892
Миа, разгледайте структурата на бъгарското средно образование и преценете до кое се доближават тукашната сикст форм. Без да се задълбавам, на мен ми прилича на втора гимназиална степен, която в България е 11 и 12 клас.
Примерно, това намирам:
Скрит текст:
Гимназиално образование
Гимназиалното образование се провежда в общообразователни училища, в профилирани училища и професионални училища.

Учениците се приемат в профилирани или в професионални училища след положени приемни изпити след 7-ми клас по български език и литература и математика. Не се допускат ограничения, основани на раса, народност, пол, етнически и социален произход, вероизповедание и обществено положение.

Гимназиалното образование е разделено на два етапа – първият – от 8-ми до 10-ти клас и след него също ще се получава диплома за завършен първи гимназиален етап. Вторият гимназиален етап е от 11-ти до 12-ти клас. В него учениците ще наблягат на профилите си и подготовката за кандидатстване в университетите.

За първи път през 2020 година учениците в X клас ще полагат изпит за завършване на първи гимназиален етап, според Закон за предучилищното и училищното образование. Удостоверението за него ще включва оценките от 8 клас до 10 клас.

В дипломата на тези ученици, когато завършат 12-и клас през 2022 г., ще бъдат вписани окончателните оценки от изучаваните от тях предмети в 11 и 12-клас. Това ще се отнася за всички гимназии, независимо дали са профилирани или професионални, в дипломата на учениците за 12-и клас ще се вписват оценките по български език, математика, физическо възпитание, гражданско образование и по чужд език.

Или пък https://orientirane.mon.bg/?m=26
Но в самия сайт на МОН ми се видя много сложно да търся.Simple Smile

Момичета, дойде ли при вас Юнис?

# 741
  • Мнения: 3 222
Какъв е този червен код на юг?! 😱Приятелка е момбандирана със смс от всякакви места. Затварят всичко и до 10ч да се изпокрият. Очаква се вятър със 100 мили/час. Като знам далеч по - слабата буря преди 2 месеца какви щети нанесе тук, не ми се мисли тази какво ще сътвори. Дано само няма жертви!

В Бг има подобна форма на обучение от няколко години в техникумите. До 10 клас е задължително, а 11 и 12 клас са профилирани и по избор. Или беше 12 и 13 клас🤔 Най-добре да се провери в МОН.

# 742
  • Мнения: 5 275
При нас сме в червен код, бая духа. Малкият тръгна на градина и тъкмо днес се чудех дали да ходим, защото по принцип сме още в период на привикване и трябва да стоя с него, а дъщерята от днес е ваканция, ставам преди малко (успах се, не ми се е случвало да спя до 9 часа от месеци), те взели, че решили да не работят заради бурята. Направо ми решиха дилемата 🤣.
Сега седя и се чудя дали да ходим да пазаруваме до близкия магазин или да си го спестя.
Мъжът замина на работа, при тях нема лабаво.

# 743
  • Манчестър
  • Мнения: 2 484
The sixth form in a British school consists of students aged 16 to 18, usually studying for A levels.


Заповядайте в новата тема.

https://www.bg-mamma.com/?topic=1412466.new#new

Общи условия

Активация на акаунт