Адв. Мирослава Кръстева отговаря на вашите правни въпроси

  • 65 548
  • 432
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 199
Здравейте, имам работен въпрос. В понеделник приех работна оферта в нова фирма. Съобщих на сегашната, че пускам предизвестие.

В петък същата седмица имах положителен тест за бременност.

Не мисля да си отменям предизвестието, искам да сменя фирмата. Въпроса ми е кога да съобщя на новия работодател и може ли да ме махнат от новата работа докато съм в изпитателен срок?

Проблема ми е и морален, защото наистина не беше планирано, а чисто съвпадение и не искам новия работодател да се чувства прецакан. 😔

Още не съм минала преглед при АГ, само тест имам.

Благодаря

# 406
  • Мнения: 1 164
Здравейте адв.Кръстева.
Става въпрос дали възможно да се направи завещание в следната ситуация.
Майка ми и баща ми са разведени, тя завежда дело за делба.Баща ми съответно заведи дело за да докаже, че е единствен собственик (защото имота е преписан на негово  име от майка му срещу гледане).На това дело той загуби и признаха майка ми за съсобственик.
След което адвоката на майка ми пак пуска делото за делба , но той се крие и съответно делото се отлага постоянно.
В този случай майка ми може ли да препише нейната част или при всички положения трябва да мине делото за делба?
Обяснението от адвоката на майка ми е, че решението от др.дело не е в регистъра и няма как да се направи завещание.
Благодаря за отделеното време.
Здравейте,

Ако правилно съм разбрала обясненията Ви- в момента е висящо делото за делба, което било спряно до приключване на иска за собственост.
Смятам, че би било възможно депозиране на завещание- изпълнението му така или иначе е отложено за след кончината на Завещателя. Вие обаче ме питате за завещание или дарение??

Не мога да съм категорична, без да съм прочела книжата по делата Ви обаче.

Успех!
Благодаря за отговора адв.Кръстева.
Завещание или дарение и ние не знаем, кой е най правилния начин. Искаме да сме сигурни, че след кончината на майка ми няма да имат право на нейната част други хора и няма да оспорват решението й.
Ще се радвам, ако ни посъветвате и за това.
Поздрави 🍀

# 407
  • велико търново
  • Мнения: 588
Здравей те моля за съдействие. В граждански брак съм от 24г.
Съпруга ми от април месец не живее с нас. Имаме две дъщери. Едната е голяма 22г.,но малката е с мен.
Как мога да получа финансови средства за непълнолетен ата ни дъщеря?
Съпруга ми в момента е психиатърия. В болницата. Не работи няма осигуровки. Няма доходи.
[/quote
Здравейте,
Принципно редът е да го осъдите да заплаща издръжка, като в последствие ще можете да се снабдите с изпълнителен лист и да образувате изпълнително дело. Друг въпрос е от къде ще ги събирате. ако няма доход и имущество.

Успех!
Имаме обща кола и апартамен.
Трябва да заведа дело за,, издръжка,,, но няма м е развод. Правилно ли разбрах?

# 408
  • Мнения: 198
Здравей те моля за съдействие. В граждански брак съм от 24г.
Съпруга ми от април месец не живее с нас. Имаме две дъщери. Едната е голяма 22г.,но малката е с мен.
Как мога да получа финансови средства за непълнолетен ата ни дъщеря?
Съпруга ми в момента е психиатърия. В болницата. Не работи няма осигуровки. Няма доходи.
[/quote
Здравейте,
Принципно редът е да го осъдите да заплаща издръжка, като в последствие ще можете да се снабдите с изпълнителен лист и да образувате изпълнително дело. Друг въпрос е от къде ще ги събирате. ако няма доход и имущество.

Успех!
Имаме обща кола и апартамен.
Трябва да заведа дело за,, издръжка,,, но няма м е развод. Правилно ли разбрах?

Здравейте,
Да, може и дело за развод, в което се решават и въпросите за издръжката, ползването на сем, жилище и т.н. След което ще стигнете до изпълнително дело за събиране на дължимата издръжка и ще можете да изпълнявате срещу апартамента, колата и т.н.
Успех!

# 409
  • Мнения: 198
Здравейте адв.Кръстева.
Става въпрос дали възможно да се направи завещание в следната ситуация.
Майка ми и баща ми са разведени, тя завежда дело за делба.Баща ми съответно заведи дело за да докаже, че е единствен собственик (защото имота е преписан на негово  име от майка му срещу гледане).На това дело той загуби и признаха майка ми за съсобственик.
След което адвоката на майка ми пак пуска делото за делба , но той се крие и съответно делото се отлага постоянно.
В този случай майка ми може ли да препише нейната част или при всички положения трябва да мине делото за делба?
Обяснението от адвоката на майка ми е, че решението от др.дело не е в регистъра и няма как да се направи завещание.
Благодаря за отделеното време.
Здравейте,

Ако правилно съм разбрала обясненията Ви- в момента е висящо делото за делба, което било спряно до приключване на иска за собственост.
Смятам, че би било възможно депозиране на завещание- изпълнението му така или иначе е отложено за след кончината на Завещателя. Вие обаче ме питате за завещание или дарение??

Не мога да съм категорична, без да съм прочела книжата по делата Ви обаче.

Успех!
Благодаря за отговора адв.Кръстева.
Завещание или дарение и ние не знаем, кой е най правилния начин. Искаме да сме сигурни, че след кончината на майка ми няма да имат право на нейната част други хора и няма да оспорват решението й.
Ще се радвам, ако ни посъветвате и за това.
Поздрави 🍀
Здравейте,

Няма да мога да Ви посъветвам адекватно без да съм чела книжата Ви- рискуваме да е неправилен съвет. Пишете ми на мейл, изпратете книжа, за да мога да дам адекватен отговор.

По- здрави!

# 410
  • Мнения: 198
Здравейте, имам работен въпрос. В понеделник приех работна оферта в нова фирма. Съобщих на сегашната, че пускам предизвестие.

В петък същата седмица имах положителен тест за бременност.

Не мисля да си отменям предизвестието, искам да сменя фирмата. Въпроса ми е кога да съобщя на новия работодател и може ли да ме махнат от новата работа докато съм в изпитателен срок?

Проблема ми е и морален, защото наистина не беше планирано, а чисто съвпадение и не искам новия работодател да се чувства прецакан. 😔

Още не съм минала преглед при АГ, само тест имам.

Благодаря
Здравейте,
Не мога да дам еднозначен отговор- както казвате проблема е морален и аз няма как да реша вместо Вас.

Успех!

# 411
  • Мнения: 10
Здравейте,

На 31.01.2024 г. подписах заповед за освобождаване от работното място на основание чл. 328, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда (КТ), поради намален обем на работа. Това ми бе съобщено веднага след изтичане на болничен, взет за гледане на болно дете. Съгласих се със ситуацията, но вчера разбрах, че една моя колежка, която бе назначена на 4-часов работен ден е назначена на пълен работен ден на същата позиция. Моля да ме ориентирате какви са правата ми в тази ситуация и има ли шанс при обжалване на заповедта (доколкото знам в двумесечен срок от подписването на заповедта) да получа парично обезщетение в размер на няколко работни заплати? Нямах никакво намерение да споря и водя дела, но в днешно време хората все повече са склонни да склонят глави и някак ме гложди отвътре чувството на несправедливост. От моя страна всичко, което е било необходимо, касаещо работния процес е било изпълнено. Според Вас има ли смисъл да се обжалва при така създалата се ситуация?

Предварително благодаря!

# 412
  • Мнения: 198
Здравейте,

На 31.01.2024 г. подписах заповед за освобождаване от работното място на основание чл. 328, ал. 1, т. 3 от Кодекса на труда (КТ), поради намален обем на работа. Това ми бе съобщено веднага след изтичане на болничен, взет за гледане на болно дете. Съгласих се със ситуацията, но вчера разбрах, че една моя колежка, която бе назначена на 4-часов работен ден е назначена на пълен работен ден на същата позиция. Моля да ме ориентирате какви са правата ми в тази ситуация и има ли шанс при обжалване на заповедта (доколкото знам в двумесечен срок от подписването на заповедта) да получа парично обезщетение в размер на няколко работни заплати? Нямах никакво намерение да споря и водя дела, но в днешно време хората все повече са склонни да склонят глави и някак ме гложди отвътре чувството на несправедливост. От моя страна всичко, което е било необходимо, касаещо работния процес е било изпълнено. Според Вас има ли смисъл да се обжалва при така създалата се ситуация?

Предварително благодаря!
Здравейте,
Да, бихте могла според мен да искате отмяна за заповедта. Консултирайте се с колега от Вашия град.

Успех!

# 413
  • Мнения: 35
Здравейте и предварително благодаря за помощта. По време на брака между вуйчо и вуйна, те живяха в жилището на баба ми (собственост на нея, вуйчо и майка ми). По време на брака им, вуйна настоя жилището да се предпише и да се изключи майка ми. Така собствеността стана по 1/3 за баба, вуйчо и вуйна, като баба имаше право да живее в него до смъртта си, която настъпи преди седмица. Веднага вуйна ми предяви претенция за 1/3 от имота. Разделени са от 20 години, децата им са пълнолетни отдавна, развода се включи миналата година. Вуйчо й предлага да й даде 30000, но тя отказва и категорично иска да се продаде. Той не иска, заради сантименталност. Допълнително тя явно ск е платила за висока оценка, защото е намерила оценител, който е дал оценка от 110000лв за град като Сливен, което е абсурдно. Има ли право тя да го накара да продаде имота? Тя няма никакъв принос в придобиването му. Може ли да се получи друга адекватна оценка? Тя може ли да я оспори? Благодаря предварително

# 414
  • Мнения: 2
Здравейте Уважаема/Уважаеми адв.Кръстева.
Роднина на потърпевшия-
Нужен ми е адвокат с опит в семейното право за Пловдив е по удобно.
Ситуацията е заплетена и сложна.
Накратко ще се опитам да опиша ситуацията-бащата е в затвора(втори път)получава от бившата му приятелка документи за отнемане на родителските му права.
Брак нямат.
Доколкото съм запозната и съм изслушала само едната страна на потърпевшия-водено е дело за издръжка с клаузи кой/кога да вижда/взема детето и т.н от клаузите от страна на майката не се изпълняват до толкова,че по време на свободата му се измества в друг град с новия си приятел и контактите с бащата се изпълняват само когато е удобно на майката.
При връзка чрез нея с детето тя може би намира причина (Не му се говори,навън е ,зает е …)и разговора спира дотук.
Наясно ми е,че има настройване срещу другата страна(детето)и така докато лицето не влиза в затвора,майката и новия и приятел + детето се прибират в населеното място отново.
При поредно повикване за контакт с детето ,то вече казва на новия приятел(тати) и контактите изтъняват все повече до ден днешен.
Лицето(роднина)осъдено да плаща издръжка-не изплаща.
Как да му се помогне,защото той е категоричен ,че няма да се откаже от детето си.
Моля и за Вашето мнение по казуса.
Благодаря

# 415
  • Мнения: 9
Здравейте,

Моят въпрос е свързан с трудово право. Преди година започнах стаж и подписах договор за квалификация, който гласи, че съм длъжна след приключване на стажа, да подпиша договор с фирмата и да не напускам 1 година след това. В противен случай има финансова неустойка.
Клаузата е, че срокът е "не по-късно от месец юли 2023 г.", а на мен ми предложиха работа преди това - на 07 юни 2023 г.

Въпросът ми е: кога е първият ден, в който мога да подам предизвестие за напускане, за да не дължа неустойка - 1 август или 08 юни 2024 г. Т.к. дали трудовият договор променя обстоятелството за срока или той си остава този, който е заложен в договора за квалификация.?

Надявам се да успях да го обясня разбираемо. При нужда, мога да цитирам дословно клаузите.

Благодаря предварително!

# 416
  • Мнения: 403
Здравейте, имам следното питане? Предложиха ми работа по общински проект. Интересува ме дали работата по проект се смята за стаж и как стоят нещата с осгуровките. Благодаря предварително.

# 417
  • Мнения: X
Здравейте!

След развод, майката остава да живее в семейното жилище с детето, вписано е в споразумението между двете страни. Собствеността върху жилището е 50/50 - майка/баща. Имот/имущество след развода не са се делили. Бащата изплаща издръжка за детето, също се и виждат. Всико е описано в споразумението. Майката се грижи за имота, плаща данъци и всичко необходимо.

Въпросите ми са следните:
1. Може ли бащата да има някакви претенции относно апартамента?
2. Може ли да продаде своята част без съгласието на другия собственик - майката?
3. След като изтече периодът, в който се плаща издръжка, какви са вариантите относно апартамента - някой от двамата собственици може ли да продава (своята част), може ли майката да бъде принудена да напусне жилището?
4. Може ли всеки поотделно да прехвърли своята част на името на детето, или трябва да се случи по едно и също време (заедно и двете страни при нотариус)?

Интересуват ме всички възможни сценарии.

Ще се радвам да получа консултацията Ви.

# 418
  • Петрич
  • Мнения: 95
Здравейте адв.Кръстева.Имсм развод от 6 години,и дете от брака син на 22 години.Мовъ бивш има и син/36/,от предишен брак .За съжаление бившият ми почина,и ни остави задължения към банката, съответно ипотечен и потребителски,обслужвани в срок.Ипотечният кредит е на името на другият ми син/взет за обзавеждане на дома/ ,като в ипотеката е посочен като съдружник по кредита.Знам че и двамата са негови наследници,но се притесняваме за тази ипотека,макар че имотът е ново строителство на 6,години.Може ли да принудят моят син  да плаща по ипотеката.Засеха се разбраха да оправят само потребителският кредит, разделяйки сумата поравно.Синът ми е студент в момента.Благодаря за съвета.

Последна редакция: ср, 20 мар 2024, 18:47 от a.violeta

# 419
  • Мнения: 873
Адвокат Кръстева добър вечер.
Имам въпрос .
Моя съпруг има теглен потребителски кредит от Бившата Райфайзенбанк сума от 2000 лв
Но поради остаане без работа не е могъл да го погаси.
Кредита е теглен през 2007 година.
Разбирах ме ,че има давност.
Какво е необходимо за да може по давност да се отпише.
Ако не е във вашата компетенция може ли препоръка на ваш колега който се занимава със банкови дела.
Много благодаря.
Хубава вечер

Общи условия

Активация на акаунт