Адв. Мирослава Кръстева отговаря на вашите правни въпроси

  • 65 508
  • 432
  •   2
Отговори
# 375
  • Мнения: 198
Здравейте! Искам да попитам за удостоверението за вещни тежести. Имаме такова изкарано за 10 години назад от продавача, но е с дата точно преди предварителния договор. Брокерът ни каза, че.ще направи он лайн справка и за 10 години назад, както и точно преди изповядването. Искам да попитам такава справка в имотния регистър равностойна ли е на удостоверението изкарано на гише? Притеснявам се да не се пропусне нещо важно.
Здравейте,
Да, Справката в ИР дава същата информация.

Успех!

# 376
  • Мнения: 198
Здравейте адв Кръстева,
Работя в сферата на образованието, имам останали дни отпуск от 2022г и непипани от 2023г, но от август месец излязох в болничен поради това, че родих. Бих искала да попитам , какво може да се направи с тези дни така, че да си останат нещата в моя полза?
Здравейте,

Отпускът Ви не се губи, така че след изтичане на майчинството ще можете да го използвате.

Успех!

# 377
  • Мнения: 3
Здравейте,  адв. Кръстева!
Много ще съм благодарна, ако ми отговорите на въпрос, свързан с развод по взаимно съгласие.

Колата, придобита по време на брака и записана на мое име след развода ще остане за съпруга ми и това ще бъде изрично описано в споразумението.

Интересуваме след като получим решението на съда за развод каква е следващата стъпка?

Достатъчно ли е с решението съпругът ми да отиде в КАТ, за да прехвърли колата на свое име или първо трябва да минем двамата през нотариус за оформяне на някакви други документи ?

# 378
  • Мнения: 198
Здравейте,  адв. Кръстева!
Много ще съм благодарна, ако ми отговорите на въпрос, свързан с развод по взаимно съгласие.

Колата, придобита по време на брака и записана на мое име след развода ще остане за съпруга ми и това ще бъде изрично описано в споразумението.

Интересуваме след като получим решението на съда за развод каква е следващата стъпка?

Достатъчно ли е с решението съпругът ми да отиде в КАТ, за да прехвърли колата на свое име или първо трябва да минем двамата през нотариус за оформяне на някакви други документи ?

Здравейте,

Не е нужно да предприемате допълнителни стъпки- съдебното решение ще удостовери прехвърлянето на собствеността.

Успех!

# 379
  • Мнения: 3
Сърдечно Ви благодаря за отговора, адв. Кръстева!

# 380
  • велико търново
  • Мнения: 588
Здравей те моля за съдействие. В граждански брак съм от 24г.
Съпруга ми от април месец не живее с нас. Имаме две дъщери. Едната е голяма 22г.,но малката е с мен.
Как мога да получа финансови средства за непълнолетен ата ни дъщеря?
Съпруга ми в момента е психиатърия. В болницата. Не работи няма осигуровки. Няма доходи.

# 381
  • Мнения: 93
Здравейте,
искам да попитам, ако бъде продадено едно превозно средство и после му бъдат свалени номерата къде трябва да се върнат - където е регистрирано първоначално или къде е регистрирано при продажбата?

# 382
  • Мнения: 871
Здравейте адвокат Кръстева.
Имам следното питане.
2021 г купихме къща на малкия които беше на 8 месеца.
Тогава никои не беше споменал нищо.
Аз по закон съм записана да го представлявам във нотариалния акт на имота.
Може ли да се добави клауза право на ползване на имота от страна на нас родителите му.
Много благодаря

# 383
  • Мнения: 36
Здравейте ,
 имам няколко въпроса  ,  моля за помощ тъй
 като никъде не намирам отговори .Ще съм много благодарна ако ми отговорите :
Майчинство съм 2ра година ,което изтича на 11.02.2024г , но наскоро разбрах, че съм отново бременна с термин 02.07.2024г.
Как според вас ще бъде най - добре финансово да постъпя ? Да си прекратя майчинството и да излезна в болничен до раждането на детето ,или след изтичане на втората година да си взема полагащата ми се отпуска( работодателя ме задължава ) и тогава да излезна 45 дена болничен ?
Доколкото знам ,при първия вариант ,ще взимам 50%от майчинството и сумата за болничния , но не знам той на каква база ще се изчислява .Осигуровките са ми върху реалната заплата .
И въобще как да постъпя ,че да взимам добро  майчинство и с второто детенце ?
Благодаря предварително !

# 384
  • Мнения: 198
Здравей те моля за съдействие. В граждански брак съм от 24г.
Съпруга ми от април месец не живее с нас. Имаме две дъщери. Едната е голяма 22г.,но малката е с мен.
Как мога да получа финансови средства за непълнолетен ата ни дъщеря?
Съпруга ми в момента е психиатърия. В болницата. Не работи няма осигуровки. Няма доходи.
[/quote
Здравейте,
Принципно редът е да го осъдите да заплаща издръжка, като в последствие ще можете да се снабдите с изпълнителен лист и да образувате изпълнително дело. Друг въпрос е от къде ще ги събирате. ако няма доход и имущество.

Успех!

# 385
  • Мнения: 198
Здравейте адвокат Кръстева.
Имам следното питане.
2021 г купихме къща на малкия които беше на 8 месеца.
Тогава никои не беше споменал нищо.
Аз по закон съм записана да го представлявам във нотариалния акт на имота.
Може ли да се добави клауза право на ползване на имота от страна на нас родителите му.
Много благодаря
Здравейте,
не, не може да бъде добавяна никаква клауза към вече вписан нотариален акт. Както и по принцип не се допуска вписване на тежест върху имот не дете, освен в изключителни случаи.

Успех!

# 386
  • Мнения: 198
Здравейте ,
 имам няколко въпроса  ,  моля за помощ тъй
 като никъде не намирам отговори .Ще съм много благодарна ако ми отговорите :
Майчинство съм 2ра година ,което изтича на 11.02.2024г , но наскоро разбрах, че съм отново бременна с термин 02.07.2024г.
Как според вас ще бъде най - добре финансово да постъпя ? Да си прекратя майчинството и да излезна в болничен до раждането на детето ,или след изтичане на втората година да си взема полагащата ми се отпуска( работодателя ме задължава ) и тогава да излезна 45 дена болничен ?
Доколкото знам ,при първия вариант ,ще взимам 50%от майчинството и сумата за болничния , но не знам той на каква база ще се изчислява .Осигуровките са ми върху реалната заплата .
И въобще как да постъпя ,че да взимам добро  майчинство и с второто детенце ?
Благодаря предварително !
Здравейте!
За съжаление нямам компетентност по тези въпроси, които са по- скоро от счетоводен характер.

Успех!

# 387
  • Мнения: 16
Здравейте адвокат Кръстева,

Бих искала да попитам следното: работихме с един архитект, който изготви план проект за къща, която искаме да строим. Уж всичко беше наред, изготви всичко необходимо, стигна се до общината и разрешителното за строеж. От август месец миналата година нямаме връзка с него, изведнъж спря да вдига телефон, не пише и т.н. Какво можем да направим? Уточнявам, че сме предплатили услугата.
Благодаря предварително!

# 388
  • Мнения: 201
Здравейте, адв. Кръстева! Моля да ми кажете как мога да се самоосигурявам като не работя?

# 389
  • Мнения: 2
Здравейте  адв. Мирослава Кръстева,
аз отдавам апартамент под наем от пролетта или лятото на 2014(не мога да си намеря договора за наем). Моята наемателка няма регистрация в моят имот и не е плащала данъците му. Скоро ме предупредиха ,че един имот може да бъде отнет по давност след като наемателят е живял там 10 г. Още по притеснителното за мене е че наемателят ми има телк и има вероятност това да се използва в съда. След като разбрах това направих нов договор за наем с наемателят миналата година по препоръка. Можете ли да ми обясните как мога да предпазя имота си от завземане?
Благодаря ви за вниманието!

Общи условия

Активация на акаунт