Кисело мляко и разстройство

  • 767
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 579
Искам да попитам майките на деца между 1 и 2 годинки давате ли кисело мляко на децата си и как им се отразява?
Ние с прясното още се въздържаме да даваме на сина ни, но кисело му даваме от време на време, понеже е опитвал и му харесва. Даваме му с кекса, на айрян или в смути с банан и портокал примерно.
Но в повечето случаи след това получава леко разстройство. Не чак диария, но изпражненията стават по-редки и хм...обилни за едно изхождане.
Случвало се е и леко да върне само част от млякото веднага след приема.
Та се чудя сега дали не му е рано. Но пък знам, че доста хора, особено в миналото, даваха кисело мляко и на по-малки бебета.
Другото, за което си мисля като вероятност е лактозна непоносимост. Ако е това, не знам дали няма да са проблем всички млечни продукти. А той обожава кашкавал и сирене. Интересно, че след тях няма такива проблеми.
Третата възможност е да е нещо друго причината за меките акита, а аз да виня млякото. Започнах чак за глисти да си мисля, защото и нощно време е голямо въртене насън, докато следобед спи съвсем спокойно.
Как мога да установя това с лактозната непоносимост и глистите?

# 1
  • София
  • Мнения: 11 504
Ами спрете киселото мляко като за начало.
Иначе глисти от кисело мляко няма как да получи.

# 2
  • Мнения: 2 579
Да, да - глистите съвсем отделно ги мисля, но четох, че и от тях се получава разстройство.

# 3
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 296
На 15м е дъщеря ми, вече почти всеки ден давам км, тя сама си отваря хладилника и си иска. В началото и при нея го имаше това с по- кашестите изпражнения, но реших, че не е драма. Но и давах по- рядко. С времето това отмина. Вече не виждам връзка между консумацията му и кашести изхождания. Прясно мляко ( при това разредено) съм давала инцидентно в някакви кремчета 2-3 пъти Сирена яде от 8-9- месечна и няма проблем.
Ако имаше някаква непоносимост/ алергия щеше да има по- изразени симптоми. За мен е все още незрялост на храносмилатвлната с- ма. Със сирената няма проблем, защото при зреенето лактозата намалява. При ферментацията също, но явно в по- малка степен. Общо взето колкото по- зряло е едно сирене, толкова по- ниско съдържсние на лактоза има.

# 4
  • Мнения: 8 585
Цитат
Ние с прясното още се въздържаме да даваме на сина ни, но кисело му даваме от време на време, понеже е опитвал и му харесва. Даваме му с кекса, на айрян или в смути с банан и портокал примерно.
Но в повечето случаи след това получава леко разстройство. Не чак диария, но изпражненията стават по-редки и хм...обилни за едно изхождане.
Случвало се е и леко да върне само част от млякото веднага след приема.

Първото говори за осмотична диария от фруктоза (нещо често в тази възраст).
Второто за рефлукс от кисело мляко. И, да, истина е че, много деца правят особено тежък рефлукс от кисело мляко. И поради това- изобщо не го понасят.

Не знам какво е това "смути", но смеската кекс+айрян / или в смути с банан/или портокал си е "бомба", натурална, класическа. Това даже и малко слонче не може да го "усвои"... .

Цитат
Третата възможност е да е нещо друго причината за меките акита, а аз да виня млякото. Започнах чак за глисти да си мисля, защото и нощно време е голямо въртене насън, докато следобед спи съвсем спокойно.
Първото е е резултат от неусвояване на фруктозата (осмотична диария)  и/или, лактазен дефицит.
Второто е "чист" рефлукс от киселото мляко. За да ви изчезне рефлукса, след спирането на киселото мляко, ще са нужни поне 2-3 седмици. Също, за да мине рефлукса помага и да слагате детенцето да заспива на лявата му страна.

Цитат
Със сирената няма проблем, защото при зреенето лактозата намалява. При ферментацията също, но явно в по- малка степен. Общо взето колкото по- зряло е едно сирене, толкова по- ниско съдържание на лактоза има.
Абсолютната истина.
Това ми напомня известната Бг педиатрична смешка, "без мляко, млечни и цитрусови"- фамозно лафче за прочутите Бг "диети", резултат от мании относно "алергии"- виртуални, реални или въображаеми.

Последна редакция: ср, 08 дек 2021, 23:37 от Birdie

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт