Двоумим се дали да си купим жилище

  • 5 807
  • 160
  •   1
Отговори
# 15
  • Бургас
  • Мнения: 4 076
Тая тема не е реална - двама здрави в трудоспособна възраст да се оплакват, че трябва да чакат някой от двата чифта родители да се гътне, за да си подобрят битовото положение.
абсолютно реална е според мен, имайки превдид размера на заплатите на обикновените хора, както и факта, че имат 2 деца все пак

# 16
  • Мнения: 18 650
Тая тема не е реална - двама здрави в трудоспособна възраст да се оплакват, че трябва да чакат някой от двата чифта родители да се гътне, за да си подобрят битовото положение.
абсолютно реална е според мен, имайки превдид размера на заплатите на обикновените хора, както и факта, че имат 2 деца все пак

Само необикновените хора ли плащат наем или ипотека?

# 17
  • Мнения: 12 402
Аз съм сам родител с две деца. Така се завъртя живота ми, че нямах шанс да купя жилище, но пък съм единствен наследник. В един момент реших да сменим жилището, майка ми като съсобственик се съгласи, не беше съгласна обаче първо да продадем и после да живеем под наем докато купим. Така се наложи едновременно да продам и купя. С голяма доза късмет успях, но стресът беше голям, три сделки за покупка отпаднаха, едната в последния момент, буквално два дни преди предварителния договор и продажбата на моето жилище. Та за два дни трябваше да намеря какво да купя, намерих, макар че нямах избор на практика - избирах между два имота, което можех да си позволя в желания квартал. Колкото и да е трудно, особено сега, огледайте се какво се търси и предлага и опитайте да осъществите едновременно сделките и в малък отрязък от време.
Защо не направите малко преустройство на гарсониерата? Няма да стане палат, но кухнята може да стане на детска стая, макар и малка, а холът да се превърне в холокухня  и да го ползвате като дневна и родителска спалня?

Последна редакция: ср, 24 ное 2021, 15:53 от Mama Ru

# 18
  • София
  • Мнения: 13 485
Щом чакате наследство, а в това време на децата ви е тясно, предлагам самите вие бързичко да се организирате и да предоставите наследството на собствените си деца. На близнаците ще им е ок в гарсониера. (липсва ми имотиконче с дяволче)

И сериозно по темата - свържете се с брокер, който да организира паралелна покупкопродажба. Ще продадете вашия и ще купите нов. Ще договорите срок за изнасяне (обичайно се определя месец) и ще можете спокойно да се пренесете на новото място.

Последна редакция: ср, 24 ное 2021, 16:04 от Fever Ray

# 19
  • София
  • Мнения: 35 253
Чиста проба сметкаджийство е това вашето.
Имотите не са ваши и ще наследите, ако има какво.

Напънете се, постигнете нещо сами, пък, ако дойде нещо дюшеш - добре дошло.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 259
То и аз чакам да наследя някой и друг милион, но не лежа на това ухо... 😁 Теглим кредит и купуваме каквото ни трябва СЕГА. Както всички нормални хора.

# 21
  • Мнения: 6 895
много стана нормално да се теглят кредити за да се купуват жилища, докато в други големи жилияа едвам да насмогва със сметките по 1 или 2 пенсионери ...
много готин модел. всеки в своята кутийка и всяко поколение плаща. Има ли наследственост, семейство, взаимопомощ? Не е желателно. Бизнеса с кредитите не върви.

# 22
  • София
  • Мнения: 28 790
Наследствеността не се губи заради това, че семейството си е купило жилище. Даже още по-добре - един ден може да имат повече.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 259
много стана нормално да се теглят кредити за да се купуват жилища, докато в други големи жилияа едвам да насмогва със сметките по 1 или 2 пенсионери ...
много готин модел. всеки в своята кутийка и всяко поколение плаща. Има ли наследственост, семейство, взаимопомощ? Не е желателно. Бизнеса с кредитите не върви.
Ами има родители, които не желаят да помагат на децата си, по една или друга причина. И не са длъжни. Нито финансово, нито никак.

# 24
  • София
  • Мнения: 8 002
Размяната е удачен вариант за случаите, когато и двете страни са склонни да го направят. След като собствениците на по-голямото жилище отказват и са в правото си да го направят, не виждам защо се спряга като опция.
Младите да се концентрират върху това как да се организират, така че сделката да стане възможна.
Вариант, който не прочетох да е предложен: да се изнесат под наем в по-голямо жилище в по-евтин район и да пуснат гарсониерата под наем.

# 25
  • София
  • Мнения: 35 253
На възрастните не им е проблем размера, а квартала, блока, входа, съседите, магазинчето и т.н.
Не са като нас - днес тук, утре другаде. Трудна им е смяната и средата и са си прави.
Съвсем жертвоготовно бих помогнала с жилище и съвсем егоистично няма да си дам собственото.

# 26
  • Мнения: 6 895
За размяната разбрах, че големите жилища са за ремонт, което в София знаем какво значи.

# 27
  • Down south
  • Мнения: 7 726
За съжаление е така-егоисти са. Според тях не са работили цял живот,за да живеят накрая "мизерно" . Тъжно е...
Как са егоисти??? Защо? Защото не искат да се "наврат" в гарсониера?

Да има късмет някой да ми каже, че иска да живее в моята къща, че била по-голяма Joy

А, това че се чудите, кога точно ще наследите апартаментите, е отвратително!

# 28
  • Мнения: 2 843
Много субективизъм и спекула без ясна информация се изля.

Първо, не знаете какво е финансовото положение на хората, не всеки може да си позволи да купува на тези цени, така че не е нужно да ги съдите. Дори и да са прави и здрави, може да не са с топ професии или с рискови работни места. Особено пък в инфлационна среда с подрастващи близнаци, които по принцип се гледат доста по-трудно. А за наследството - защо да е гнусно че очакват наследство? Все едно никой тук не си е търсил правата и наследствата. Големи духовници се изкараха всички. Може би хората не искат да трупат апартаменти като повечето тук и се чудят как да подходят. Имайки предвид как всички ламтят за имоти, е смешно да ги съдите, че те очакват наследство. Злобата е голяма. Просто и идея си нямат някои хора как се гледат бизнаци без родителска помощ в днешно време по време на криза. Били лежали, не се напъвали - нали имат собствено жилище. От небето ли им е паднало? Близнаците сигурно сами се гледат един друг. Младите днешно време по едно дете едвам правят и гледат. Колко от 25-35г тук имат по две деца, а? Грозно е да съдите хората така.

Второ, гимнастиката с продажба и купуване на нов е изключително рискова в момента, а с две деца направо немислима. Всичко се случва, ако се разпадне сделката за новия апартамент, ще останат на улицата, понеже родителите им не са от най-загрижените баби и дядовци. Има как, но трябва железен договор и продажба + отложено изнасяне примерно за 3-6м за което се плаща наем + сключена сделка финансирана с ипотека. Все пак, рисков ход на който трябва и новия купувач да е съгласен.

Трето, бабите/дядовците - не всички са пенсионери, не всички са гладни. Че не са загрижени, факт, но кои сме ние да ги съдим. Като одъртеят и имат нужда от помощ, сигурно ще им се "връща".

Като цяло доста кофти ситуация без никой да е виновен. Най-удачния вариянт е да спестите за първоначална вноска, да купите 3ст с ипотека (ако доходите и работата ви са добри и сигурни и ще издържите на инфлационни цени т.е. заложете си някакви пари за повече разходи). За 2ст имате два вариянта или го отдавате под наем след нанасяне в 3ст и си помагате с наема за вноски по ипотеката или паралелно с търсенето на 3ст го пускате за продажба, като продавате след като сте се нанесли в 3ст. С парите покривате голяма част от ипотеката. Говорете с банка как да структурирате кредита така че да няма неустойки за предварително погазяване на голяма част от кредита. Успех.

Последна редакция: ср, 24 ное 2021, 17:03 от Gogo1979

# 29
  • София
  • Мнения: 3 181
Гарсониерата аз не бих я смятала в бъдеща сделка, не знаем дали изобщо е тяхна.

Иначе може и още да разсъждаваме защо не може и какво пречи на средностатистическо семейство да си купи жилище, но е безсмислено като цяло. Очевидно нещо им пречи, и едва ли е обективна невъзможност щом все пак го обмислят. Може и да чакат да се спука балона/да се вдигат лихвите и прочее оправдания.

Общи условия

Активация на акаунт