Отговори
# 45
  • Мнения: 14 942
Предлагането на плащане с карта е малко трики. Има месечна такса на терминал, освен това такса за всяка транзакция. За плащане с карта трябва да имаш банкова сметка, в която да отиват сумите, и която също има месечна такса. Не знам на теб колко ти излиза в месеца посът, но в селска бакалия или нехранителен магазин в малък град няма да им излезе много на сметка да поддържат и това, и причината не е задължително, че са сиви.

# 46
  • София
  • Мнения: 1 761
А нормално ли е едно кореново лечение на зъб да е 900-1200 лв.?
Имам да правя 4 такива зъба с които явно обикновенните стоматолози не могат да се справят и ме пращат при ендодонт.
Добре,но това са много пари....

# 47
  • Варна
  • Мнения: 5 306
Какво значи много? Много спрямо кое? Вижте в чужбина колко струва едно такова лечение. Вижте семестриалните такси и сроковете за обучение в МУ.
Знаете ли, че съществува цял зъбен туризъм и хора от цяла Европа идват у нас да си правят зъбите?
Но да си купувате телефони по 500 лв през 2 години не е много. Мхм.
По същата логика бабите съскат "По цял ден седи на стола и щрака на компютъра, нищо не прави, а взима ееей толкова пари! Как може!" А вие май сте млад човек...

# 48
  • Мнения: 14 942
А нормално ли е едно кореново лечение на зъб да е 900-1200 лв.?
Имам да правя 4 такива зъба с които явно обикновенните стоматолози не могат да се справят и ме пращат при ендодонт.
Добре,но това са много пари....
Не знам колко е цената на това лечение, но предвид подчертаното е напълно възможно числото да е актуално.
Малко ми звучи като да си счупи човек крака, операцията да струва 2к и човекът да пита това нормално ли е, защото при ЛЛ бил плащал само 3 лв такса за профилактичния преглед. Не се заяждам Peace

# 49
  • Мнения: 3 505
А нормално ли е едно кореново лечение на зъб да е 900-1200 лв.?
Имам да правя 4 такива зъба с които явно обикновенните стоматолози не могат да се справят и ме пращат при ендодонт.
Добре,но това са много пари....
Изграждане на зъб и корона ще ми излезе над 600 лв., та може да е нормално.

# 50
  • София
  • Мнения: 606
А нормално ли е едно кореново лечение на зъб да е 900-1200 лв.?
Имам да правя 4 такива зъба с които явно обикновенните стоматолози не могат да се справят и ме пращат при ендодонт.
Добре,но това са много пари....
Поставете се на мястото на специалиста.Той или тя е работил определено време и е вземал 500 лева за зъб.Графика му се е запълнил за 2 месеца напред,вдига цената на 700 лева,после става същото и вдига цената на 1000 лева-това е пазарна икономика.Щом хората плащат,значи е нормално.А и знаете,че има много стоматолози,които работят на половин цена,но няма да се справят.Ако вие може да вземате двойно повече пари от това,което вземате бихте го направили-за да има повече за децата,за това което обичате,за да може да не мислите за финансови проблеми.Поставете се от другата страна.

Последна редакция: сб, 04 сеп 2021, 23:36 от thedentist

# 51
  • Мнения: 8 923
2/3 от зъболекарите в БГ са в сивата икономика, декларират малка печалба, в чужбина това почти не е възможно, пациентите плащат с карта най-често.
В чужбина  разликата в цените на калпавия зъболекар и по-търсеният му колега не двойна както в БГ. Не знам държавите ли се намесват, или самите пациенти солидарно престават да ходят и свалят цените, но само българинът - се нагърбва с втора, трета работа, защото е по-трудолюбив.
Графиците в чужбина са пълни за 1-2 месеца, но това си е нормална практика и никой не се е възгордял да вдигне цените, нито се нагърбват с повече пациенти.
Като сравняваме с чужбина, по-скъпи са зъболекарските услуги, но   и заплатите не са български.
Идват в БГ на туризъм, а българинът пък може да иде в Индия.
И последната разлика е профилактиката, повечето зъболекари, като някой има пулпит, го записват в понеделник 8ч,  т.е. лекуват предимно кариеси.

# 52
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 381
Повече струва кореновото лечение - почистване на зъб, пломба и коронка. Но, ако се извършва от ендодонт това означава обучение + апаратура, та приемам, че би следвало да е нормално. Все пак се спасява зъб и се спестяват пари за имплант или протеза. Отделно е чисто естетическата полза, която е безценна.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 5 306
2/3 от зъболекарите в БГ са в сивата икономика, декларират малка печалба, в чужбина това почти не е възможно, пациентите плащат с карта най-често.
В чужбина  разликата в цените на калпавия зъболекар и по-търсеният му колега не двойна както в БГ. Не знам държавите ли се намесват, или самите пациенти солидарно престават да ходят и свалят цените, но само българинът - се нагърбва с втора, трета работа, защото е по-трудолюбив.
Графиците в чужбина са пълни за 1-2 месеца, но това си е нормална практика и никой не се е възгордял да вдигне цените, нито се нагърбват с повече пациенти.
Като сравняваме с чужбина, по-скъпи са зъболекарските услуги, но   и заплатите не са български.
Идват в БГ на туризъм, а българинът пък може да иде в Индия.
И последната разлика е профилактиката, повечето зъболекари, като някой има пулпит, го записват в понеделник 8ч,  т.е. лекуват предимно кариеси.
Да разбирам, че си обиколила 2/3 от зъболекарите в България? Аз от 10 години не съм плаща кеш в стоматологичен кабинет.
Сравняваме в чужбина не номиналната стойност на услугата, а същата, именно съотнесена към чужбинската заплата. По-скъпо е.
Да разбирам и че си посетила зъболекарите в цялата чужбина и знаеш кой се е възгордял и кой не, и кой кога и колко си актуализира ценоразписа?
Ти изобщо ходила ли си на зъболекар в чужбина, че се пънеш да коментираш?
И не, българинът не може да иде в Индия, защото няма билети до там по 10 евро. Що за тъп пример... Освен това не съм чула тази страна да се слави с кой знае колко добри дентални специалисти.

# 54
  • Мнения: 8 923
Съвсем не съм  обиколила тези 2/3, така е по данни на НАП.
Изобщо съм ходила, да, за да се 'пъна да коментирам'. Пък и да не съм ходила, не пречи.
В Индия трудът е евтин, включително и на стоматолозите им, наистина можеш да се върнеш оттам със зъби на артистка. Е, билетите не съм проверявала.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 5 306
Ами вземи ги провери. Ако не се сещаш сама, че са десетки пъти по-скъпи. И ми е много интересно да видя с очите си какви са тия данни на нап, които представят точния размер на сивата икономика Joy и то конкретно за стоматологични услуги.

# 56
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 306
В днешно време човек има право на избор.
Ако не ти харесват цените на зъболекарските услуги в България,винаги можеш да си хванеш самолета и да отидеш в друга държава.И защо трябва да е точно Индия.Може и по-близо.
Вероятно в Турция,Македония,Албания също ще е по-евтино..
Какво ще е качеството не знам..
Аз лично не бих пробвала,защото съм страхлива и не ми е все едно кой ще ми прави зъбите..

# 57
  • Мнения: 3 505
За  Турция съм чувала, че било по-евтино, а качеството било доста добро, но лични впечатления не мога да споделя.

# 58
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 381
Хм, лекарските услуги в Турция не са евтини, каква е логиката зъболекарските да са? За храната и мебелите всички знаем, че цените са изгодни, но за другото?

# 59
  • Мнения: 3 505
И за лекарските, и за зъболекарските казват, че в Одрин им излизало по-евтино, а били с високо качество. Нямам лични наблюдения, може съотношението между цена и качество да са имали предвид.

Общи условия

Активация на акаунт