161 нови Американки празнуват 4ти юли - Добре дошла, Лъки!

  • 38 819
  • 737
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 571
Това е било преди ковид.
В момента всеки лендлорд си поверява на кого дава, защото доста са се опарили от забавени плащания по пандемията.
Не знам с каквифинанси идват, но щом търсят нещо за 1000$/месец, едва ли ще имат 6 цифрена сума.
От щат до щат има разлика, вярно е. Но да не се надяват, че някой ще им опрости депозита точно сега, и е добре да са подготвени.Навсякъде около нас искат първи, пследен и секюрити. Като проверката си е отделно. Не знам в Невада как е, пък и те за Тексас гледат...

На мен тъкмо днес ми се изнасят квартирантите. Когато го отдадох преди 2г. от 5 семейства кандидати, избрах двойка с дете и които имаха най-малка финансова възможност. Ако имотът ми беше тези ценови параметри, не бих имала против да дам шанс на сънародници...
BNB не е лош вариант, но лично аз бих ги посъветвала да говорят с други сънародници тук. Някой рентват стаи във къщи, други имат построени mother-in-law в къщите си, които легално нямат право да отдават под наем, но го правят.  Тези хора са много по-гъвкави от стандартните процедури.

Elie ние сами си управляваме имота.

# 691
  • Мнения: 3 325
И ние сме в DFW, наемите хич не са евтини. Има райони с по- евтини наеми на апартаменти като Халтъм, ама аз лично не бих живяла там.
Приличен апартамент под 1500 трудно. Най- важното е да гледаш района, тука ми прави впечатление как минаваш през квартал където къщите са с решетки на прозорците, а на следващата улица едни грамадни и красиви къщи.
Иначе е хубаво, освен лятото... вече започва да се задава и на мен ми се реве Grinning
Работата в склад не е никак лоша, абсолютно елементарна и се държат много добре с теб. Също така и много бързо ти се дава възможност за повишение ако си работлив.

# 692
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Преди много години когато дойдохме и нямахме кредитна история имахме ко-сайнърс които гарантираха че ще си плащаме наема. Ние сме наемали къщи досега два пъти и все директно от собствениците. И двете ги наехме без да ги видим, тъй като не бяхме в щата още - просто разучихме как е района, погледнахме рейтинзите на ущата и платихме депозит и първи наем по пейпал. Когато нямате кредитна история може да ви дадат под наем за по-малко време като 3 или 6 месеца например. Има опции и ще се оправите. Дори и да не ви хареса мястото, ще се преместите после като си стъпите на краката и се ориентирате. 

# 693
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
За Тексас нямам никаква представа как стоят нещата.

Ние сме в Илиной, събърб до Чикаго. Тук също наем в хубав район за под 1,500 трудно ще се намери.
Работа тук има, не съм запозната със сферата, в която вие работите, така че за  това нямам идея как е. Иначе друг вид работа, има.

И ние в началото наехме първия си апартамент с co-signer, но не знам ккак стоят нещата сега.

Детето е още малко и за начало наистина не ви трябва квартира в хубав скул дистрикт. По-скоро се ориентирайте към спокоен квартал, наемите ще са по-ниски. След 1-2 години ще сте се ориентирали и ще намерите каквото търсите като скул дистрикт.

# 694
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Milky, сега погледнах пак въпроса ти "Та, имате ли поглед, дори да не е Тексас, какво харесвате в мястото, на което живеете? За нас е важно например да има добри детски градини в близост, нисък crime rate и наем под $1000/мес."
Живяли сме в селския район на Ню Джързи (южната част) и селския район на Вашингтон щат (източната част). Както става ясно на нас ни харесва на село, по-спокойно е, няма много трафик и сякаш хората са по-лежерни. Има много неща които не ми харесват в тези райони, но ти не питаш за тях Simple Smile така че какво ми харесваше в НДж беше близостта до плажа и големи градове като ме стегне шапката - бяхме на 40 мин до Фили, 2 часа до Ню Йорк, и на 3.5 до Вашнгтон ДС. Детските градини бяха скъпи както навсякъде но нямаше дълги списъци с чакане за записване на дете. Освен това имаше и безплатен прискул от 3 годишна възраст, който ние лично не сме ползвали но е опция за новопристигнали.
Във Вашингтон щат ни харесва природата и близостта до много национални паркове и Канада. Няма данък доход в щата и като цяло пропърти данъците са ниски. Има добра щатска здравна застраховка Медикеид, която е достъпна дори и за хора които работят и имат добър доход. В НДж никога не можехме да се класираме за нея заради високи доходи.
Наемите както са ти казали са ужасно високи, така че е по-добре да дойдете подготвени - ние нямахме никакви спестени пари и приятели от България изтегли заем и ни го даде, а ние после му го изплатихме като започнахме работа. Доколкото си спомням наема ни 2005 беше $800ина за двустаен апартамент, така че е невъзможно да намерите нещо за толкова пари вмомента. При нас в Източен Вашингтон наемите станаха двойни на това, което бяха миналата година. За едностаен апартамент една позната плаща $1350 + 150 за парко място. В западната част на щата са още по-високи. Така че е добре да дойдете с нагласата че няма да е евтино, особено в началото, ако не работите добре платени работи. 
P.S. ей сега погледнах Zillow от любопитство и има доста рентали за около $1000 в Далас и Форт Уърт, така че няма да е толкова страшно. Явно там не са се качили толкова много наемите като по други щати.
Сетих се за фейсбук група - можеш да потърсиш на мами в района където искате да отидете и да попиташ къде е добър район за семейсто с малко дете (или просто да потърсиш в групата за предишни подобни питанки).

Последна редакция: вт, 15 мар 2022, 06:54 от sipirumi

# 695
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Скрит текст:
В допълнение искам да кажа и нещо което знаете мисля. Всичко доста поскъпна, подговтете се финансово. Колите на старо, които пред пандемията бяха по 1000$ сега са 4-5000 и нагоре. За горивото да не подхващам.
Като дойдете в началото ще сте без здравна застраховка, имай го в предвид, донеси си за детето каквото ползваш, панадол, нурфен, за кашлица, за разстройство...не че тук няма, но като си нов и не познаваш никой, не знаеш къде да отидеш, стрес е. Аз и антибиотици си носех.
За жилището. Да не ви плаша ама 3 наема ви трябват минимум.
И това е за чисто празно жилище. Има евтини мебели, но си трябват пари. Подгответе се. След като започнете работа всичко ще си дойде на мястото.
за празното жилище - има поне кухненски шкафчета, печка, хладилник. В някои има и вградена микровълнова и миялня. Така, че не е като да е чисто празно например в Блегия, или Германия, където и тоалетна чиния трябва да слагаш, фасонки, контакти, кухненски шкафове и всичко което се сетите, ние даже сме виждали в Германия жилища на шпакловка и замаска само Simple Smile представете си Simple Smile

# 696
  • Мнения: 2 985
И "гардероби" обикновено има в празните апартаменти, тоест closets. Няма легла, столове и маси.

# 697
  • Бостън
  • Мнения: 13 559
Не зная колко собственици биха рискували с новопристигнали, наши приятели българи изгоряха точно от българи, но предполагам, че всеки щат си има някакви програми за хора с доходи под средните, като тези на сайта на нашето сити, за който пуснах линк.

Ето тази цена за това прилично апартаментче например е по такава програма (Income-Restricted):
https://www.zillow.com/homedetails/35-Village-Hill-Rd-A84708236- … /2066630320_zpid/
Вчера го загледах като пуснах търсенето - вярно, че е много далече от Бостън, но е на магистрала. Чистичко.

Недалеч от нас има квартал, който е начална спирка на много новопристигнали българи. Там има(ше) няколко блока с 80% БГ реч. Та сигурно има някаква договореност между мениджмънта и  хората, но такива неща е добре да се научат от първа ръка, а не от свободни съчинения като моето.
Скрит текст:
И последно в духа на свободните съчинения. Разказвали са ми, че новопростигащи семейства са се разделяли фиктивно за да може майката с детето да се класира за помощи, купони, етц. като "самотен родител". Било популярна схема при нас и още 2-3 "комунистически" щата. Нас ни водят комунисти, защото данъците са  ни високи и имаме социални програми.
* Силно непрепоръчително е да се лъжат властите, независимо от щата!
Забравих да напиша какво най-много харесвам в Бостън и околията - в този ред - болниците, библиотеките, училищата.
Противният климат се компенсира частично от прекрасната есен и от близостта до Карибите, а грозната архитектура я заобичваш след 10-тата година, още повече че е доста скрита от тонове цветя през 75% от времето. Тук всеки се изживява по-голям градинар от Английската кралица и ми докарва комплекси!

"...the states with the best school systems, in order, are: Massachusetts, Connecticut, New Jersey, Virginia, Vermont, New Hampshire, Minnesota, Wisconsin, Delaware, and Maryland. Massachusetts, Connecticut, New Jersey, Virginia, Vermont, New Hampshire, and Maryland are all in both the states with the highest educational attainment and the states with the best school systems."
https://worldpopulationreview.com/state-rankings/best-states-for-education
И въпреки прехвалените ни училища сумите, които се изливат допълнително за обучение тук са шокиращи.

Последна редакция: вт, 15 мар 2022, 16:54 от Agent Provocateur

# 698
  • Мнения: 2 985
Малей, Агенте, то това е на половин щат разстояние от Бостън....

Момичетата, които са в Далас - кои са подходящите райони за Милки и семейство? Къде не бива да се ходи? Има ли събърби, от които е най-лесно придвижването? Има ли райони с градски транспорт? Да се ориентира момичето по-лесно, като търси онлайн квартири.

# 699
  • Мнения: X
Свободните съчинения на Агента да не се четат като препоръки (Агент, знам че не им препоръчваш да се развеждат, но да не му хрумне на някой такава идея.) Изобщо с помощите тук трябва много да се внимава, защото ако информацията не е вярна човек може да си докара много проблеми.  Жилищата по програми по принцип отнемат много време да се получат и едва ли е вариант за новопридтигащи.

Милки, ще се справите, потърсете работа отсега - ако не и на място ще се получат нещата, просто трябва повече търпение и спестени пари. След като се спрете на място, потърсете български групи там по интернет, може да ви дадат добри идеи. Детските градини - ако намерите домашна такава, може да е в пъти по-евтина. При нас стандартната цена е $1000-1500 на месец, но домашните такива са около $20-30 на ден. Варианти има.

Да не забравяме все пак, че когато човек току-що пристигне, макар да има първоначални разходи, е много по-пестелив и не ходи да яде по ресторанти, нито пък ходи на почивки.

# 700
  • Бостън
  • Мнения: 13 559
Спринкълс, разбира се, че не препоръчвам, (ако така се разбира се извинявам!) просто написах какво според някои познати било популярна практика. И да, добре е да се знае, че неверни данни могат много, много сериозно да ти навредят.

Най-хубавото при това семейство е, че и двамата са идвали на бригади и имат идея какво ги чака. Културният шок няма да е като за "новаци", но и без стрес няма да им се размине.

Последна редакция: вт, 15 мар 2022, 19:35 от Agent Provocateur

# 701
  • Мнения: 2 613
С помощите трябва да се внимава и защото повечето хора идват с нагласата зелените им карти да се превърнат след време в американски паспорти. Никой не знае след пет години кой ще бъде президент и какво точно ще се пита на интервютата за гражданство. Надявам се да не ми скочат сега хората, чието интервю е минало за пет минути и да ми обясняват, че ще ги питат само за името и датата на раждане. Grinning
Как се намира квартира от собственик, понеже някой питаше, аз едната ми хазяйка я намерих в Балканика (това е български ресторант). Wink
Чикаго има дъъъъъъг списък от недостатъци, обаче и едно голямо предимство - българската общност. Все има някой приятел или познат и познат на познатия, и се намира кой да ти помогне или да ти свърши работа.
Сегашната квартира я намерихме случайно минавайки по улицата, защото бяхме объркали пътя, отивахме да видим друг апартамент, но сбъркахме отбивката. Видяхме отпред обявата и спонтанно решихме да спрем и да се обадим. Хазяинът беше там, веднага ни показа жилището, много ни хареса и така... Даже той още тогава ни каза, че и той ни е харесал за наематели, горе долу сме на една възраст и всеки път като се засечем има за какво да си говорим. Това е малък билдинг, целият е собственост на един човек, той си прави и повечето ремонти, та ни е доста лесно да комуникираме с него.
1100 долара ни е наема за 1 br, кварталът е хубав и спокоен, но сме близо до Чикаго в същото време.
В началото винаги е трудно и наистина е добре да има кой да помогне. Студентски бригади сам е едно, а емиграция със семейство съвсем друго.
Трябват поне 5000 долара на човек в началото и то при най-икономична сметка. И с по-малко пари човек може да се оправи, но ще му бъде трудно. Все пак човек има ли желание, няма невъзможни неща. Честно казано преместването в Щатите ми се струва по-лесно, отколкото местенето ми в София едно време. Голям зор беше с намирането на работа тогава в България. А сега тук работа има за целия китайски народ, че и ще хартиса, стига да ти се работи.

# 702
  • Мнения: 25 769
Горния пост ми хареса, само сумата от 5k на човек е нереалистична. Нагоре. Да не кажа двойно..
Една трошка е 5k$  още толкова за квартирата. Докато дойдат сошълите не може на фотосинтеза. Легло, маса стол, телевизор, обикнопвено се купуват преди първия пей чек.

# 703
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 116
Това с помощите е абсолютно вярно, защото подписваш едно нещо още при подаването на ДС-а, в което декларираш, че няма да се превърнеш в public charge. За Ирма даваха едни компенсации и тогава много внимателно четох и се информирах преди да предприемем нещо. Това беше по друга деривация и нямаше общо с пъблик чардж категориите и в край на сметка ни огря, но е добре да се знае, че евентуално благинките могат да бъдат спънка за гражданството.

# 704
  • Мнения: 475
И в кредит историята също могат да бъдат спънка скатавките. Ние познаваме две семейства в Чикаго на този принцип. Жената се води самотна майка, дори родиха децата си под този статус за да не плащат и там. Подробности относно финансовата част по темата изобщо ми е непонятен. Докторите в Чикаго, които имат вземане даване с български родилки, също са вдигнали ръце. Както и да е!
Нали всеки известен актьор разказва, че “кацнал” тук с една чанта дрехи и $1 долар в джоба. Значи няма невъзможни неща.
Ще се справят хората, не е толкова страшно, колкото звучи всичко написано до тук. Достатъчно е да знаят, че наемите не са това което бяха и че не е добре да се лъжат данъчните. ТУК НЕ Е КАТО В БЪЛГАРИЯ!
Хубавото е, че изобилства от втори употреби за мебели и супер оферти по магазините и има достъчно сайтове с окшъни и може да попаднеш на супер сделки и там.

Общи условия

Активация на акаунт