Естествено раждане без болка?

  • 8 082
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Здравейте, съвсем скоро очаквам да родя (по естествен начин) По време на бременността правих йога и медитаций, но все пак въпроса ми е някой знае ли други техники за по-безболезнено раждане? Знам, че раждането боли, но все пак Grinning

# 1
  • Мнения: 725
Аз знам да, епидурална упойка. Blush

# 2
  • Мнения: 5 320
Здравейте, съвсем скоро очаквам да родя (по естествен начин) По време на бременността правих йога и медитаций, но все пак въпроса ми е някой знае ли други техники за по-безболезнено раждане? Знам, че раждането боли, но все пак Grinning
Леко раждане.
Упойка ....

# 3
  • София
  • Мнения: 10 601
Раждаш и след 2 часа си забравила.
Може, а може и не... С упойката много последствия може да има. Може и да няма...
Леко и бързо раждане!
Минава. Забравя се. Че и пак се навиваш.

# 4
  • Плевен
  • Мнения: 1 616
Аз родих без упойка,не ме е боляло кой знае колко.Не съм си искала,не са ми и предлагали.Час след раждането бях на крака и тичах из коридорите.Поех си детето от раждането и си го кърмех,без да ме е боляло кой знае колко(имах епизиотомия с един шев)

# 5
  • Мнения: 1 865
Не препоръчвам епидуралната.
Ето съвети за намаляване на болката - https://moderniroditeli.com/razhdane/kak-da-namalim-rodilnite-bolki-bez-upoika/

Леко раждане!

# 6
  • София
  • Мнения: 6 727
Зависи какъв праг на болка имаш. Дишането е много важно в случая и ако наистина не искаш упойка ще трябва да си изтърпиш болките. Има жени, които за 2 часа могат да родят има и такива за 20 часа. Но решила ли си естествено определено йогата и самото дишане ще ти помогнат много. Успех и леко раждане.

# 7
  • Мнения: 11 573
Желая ти раждане като моето- в 2. 45 часа ми изтекоха водите, в 3. 45 бях родила с два напъна само, като през това време и багаж събирах, че подрани бебето с 20 дена.
Ако има значение- много вървях пеш и слизах и изкачвах стълби.
Леко!

# 8
  • Мнения: 876
Правилно дишане, движение през цялото време, раждане във вода, TENS машина, етерични масла, музика...

# 9
  • Мнения: 5 320
Ходенето и изкачването на стълби няма нищо общо с процеса на раждане. И аз ходех и стълби катерех, но раждах 36 часа.

# 10
  • Мнения: 4 943
Всичко е до човек и организъм. Психическата нагласа е много важна. Това е най-сладката болка и по-хубаво от естественото раждане без намеси няма. Като дойде моментът само си повтаряй, че си 1 контракция по-близо до най-хубавото нещо в живота ти!
Леко раждане ти пожелавам!
А болката се забравя точно като му видиш очичките. ❤️
Така че не мислис за нея. Раждане без болка няма. 😇

# 11
  • Мнения: 1 189
Всичко е до човек и организъм. Психическата нагласа е много важна. Това е най-сладката болка и по-хубаво от естественото раждане без намеси няма. Като дойде моментът само си повтаряй, че си 1 контракция по-близо до най-хубавото нещо в живота ти!
Леко раждане ти пожелавам!
А болката се забравя точно като му видиш очичките. ❤️
Така че не мислис за нея. Раждане без болка няма. 😇

Моето беше такова, ако не броим сравнително слабата болка, след като упойката почна до ме отпуска преди напъните, но пък беше с така охулваната епидурална. Приятелки без упойка още ми говорят колко е била "сладка", а издържат повече от мен.

# 12
  • Мнения: 3 325
Горещо ти препоръчвам да си направиш  предварително консултацията за епидурална упойка, така ако нещата много "загрубеят" ще могат да ти я сложат веднага. Аз така направих и съм много доволна от избора си, родих с 3 напъна, ама докато стигна до там бяха часове агония, епидуралната упойка направи всичко поносимо.
Ако анестезиолога е добър, няма за какво да се притесняваш според мен. Винаги може да провериш онлайн малко за докторите, които работят в съответната болница. При мен когато ефекта от упойката мина, поисках още, защото не се издържаше и сестрите писнаха ама как можело, няма да мога да напъвам и т.н. Доктора каза че той е специалист и си знае работата и ми даде допълнително, като дойде момента за напъни всичко си беше наред.
И аз правех йога, гимнастика, всякакви разтягания... Няма как да си подготвен за това. Има много жени, при които минава много бързо и болката е поносима, искрено ти пожелавам да си една от тях.

# 13
  • Мнения: 383
Може би ще ви е полезна книгата на Олга Дукат "Раждане с любов". Аз търся и един филм Оргазмично раждане, но още не съм го открила.

Желая ви най-доброто и щастливо раждане за вас!

# 14
  • Мнения: 62
Според мен всичко зависи от това, колко бързо ще получиш разкритие. Ако нещата се проточат, епидуралната е спасение, ако се развиват бързо, няма смисъл. На мен с първото раждане, когато след 8 чада контракции ми казаха, че имам едва 4 см. разкритие си поисках епидурална. Олекна ми след нея, пак усещах контракциите, но по притъпени. Родих след още 8 часа, бебе 4,500кг.и нямам спомен за болка. С второто си мислех, че ще е същото, ама не. Отидох с 6 см. разкритие, почти не ме боляха контракциите, нямаше време за упоѝка, след час родих. Наистина излиза след няколко напъна, а болката се забравя с времето. Пожелавам ти всичко да мине по наѝ-лекия начин.

# 15
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Аз родих без болка.
Без упойка.
Но е било късмет.Много жени разказват за силни болки.
За думи в множествено число е недопустима употребата на "й" в края.
екскурзии
медитации
консултации
регистрации
И т.н...

# 16
  • Мнения: 6 789
Раждането не боли, болят контракциите, колкото напредва разкритието, толкова по-интензивни стават. Ако НЕ ви включат окситоцин, болката е абсолютно поносима. Обаче има ли окситоцин, то вече говорим за сериозно болезнени контракции. Имам едно раждане без окситоцин и едно със. Разликата в болката беше огромна, въпреки че това без, бебето беше 4250 кг. Затова обсъдете с израждащия да изчака нормалното развитие на раждането, без излишно пришпорване.

# 17
  • Мнения: 5 320
Радева, когато говорим за болка е добре всеки да казва, че МЕН ме боляха контракциите, мен не ме боля раждането и прочие. Защото МЕН ме боляха както контракциите преди окситоцин, така и след него. А самото раждане ме боля най-много. Това е от моя опит и аз не знам другите как и кога ги боли. Когато става въпрос за болканяма как да изказвате генерално мнение, че това боляло, пък онова не.

# 18
  • Мнения: 2 631
Момичета, а вие пили ли сте подготвителен чай от малинов лист преди раждането? Тук в Германия много го препоръчват и до колкото энам се пие по схема, эапочвайки от 36 седмица, след това почивка, после в 38ма или нещо от сорта беше.

До колкото энам улеснявал раждането и отпускал мускулатурата ,,долу". Не че с него няма да има болка, но може би е като идея эа улеснение. Аэ все още не съм раждала, не мога да споделя опит, энам само эа тоэи съвет и ми е интересно дали наистина има ефект.

# 19
  • Мнения: 6 789
Радева, когато говорим за болка е добре всеки да казва, че МЕН ме боляха контракциите, мен не ме боля раждането и прочие. Защото МЕН ме боляха както контракциите преди окситоцин, така и след него. А самото раждане ме боля най-много. Това е от моя опит и аз не знам другите как и кога ги боли. Когато става въпрос за болканяма как да изказвате генерално мнение, че това боляло, пък онова не.
Генералното ми мнение е, че окситоцинът, особено във висока доза, влияе много на интензитета на болката. Това може да е от полза на авторката и да го откаже. Иначе естествено, че става въпрос на мое мнение, след като са мои раждания.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Аз не съм пила нищо...
Отказах окситоцин и всякакви системи.Странно ме гледаха,но отказах.Мое право е.
От 11 вечерта имах контракции,чак в 7:30 сутринта дойде моят лекар.Каза,че водите не са изтекли.Спука мехура с един страшен инструмент,но нито усетих,нито видях нещо.
Така...и започнаха напъните.Ами...все едно ми сложиха абсолютна упойка,нищо не усещах,напъвах силно,една лекарка ми се метна на гърба,две акушерки ми бутаха краката...В 9:05 бях родила.Шиха ме без упойка(пак мое желание) и вече усетих и ме заболя последният шев,в следващите дни ме боляха шевовете и разкъсванията,гърдите много при кърменето,мастит направих...
Лекарят ми каза"Ти какво направи бе,смая света?Аз такова нещо от 20 години не бях виждал." И аз реших,че нещо лошо.А той не бил виждал жена звук да не издаде през цялото време.Вечерта с контракциите играх на един стар телефон,нямаше още с цветен дисплей май.
Абе нищо не усетих.
И други жени са казвали същото,баба ми твърди за първото си раждане същото...
И вече много жени са ми казвали,че ги е боляло.
Една приятелка,която много се страхуваше,каза,че е боляло,но пък толкова бързо е станало...Значи не е усетила подготвителните контракции,само дето в линейката не е родила.

# 21
  • Мнения: 1 625
В подкрепа на Радева след три раждания със система. Боли разкритието СЛЕД като ти спукат мехура. Не съм от късметлиите, на които водите изтичат вкъщи. Последното раждане ми е само с упойка и препоръчвам. Първо раждане е най- голям стрес. Просто свикнете с мисълта, боли, няма как. Зависи колко си склонен да изтърпиш.

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Не всички ги боли.
Странно, няма обяснение.
Аз очаквах голяма болка,бях се приготвила за голяма болка...

# 23
  • Мнения: 34
Аз родих без болка.
Без упойка.
Но е било късмет.Много жени разказват за силни болки.
За думи в множествено число е недопустима употребата на "й" в края.
екскурзии
медитации
консултации
регистрации
И т.н...
Благодаря ви за отговора. Дано и моето раждане мине леко като вашето. Много се извинявам, че допуснах такава недопустима и огромна грешка вместо "медитации" да напиша "медитаций". Просто това е недопустимо, нямам думи.... аз например не забелязвам такива недопустими грешки в околните, но съм чувала, че и хората задоволени във всяка сфера на живота си също не ги забелязват. Хубав Ден Heart

# 24
  • Мнения: 5 320
След едно раждане с изтекли в самото начало води (спукан мехур спонтанно) и второ раждане (секцио) отново започнало по същия начин, зададох въпрос на акушерка в болницата, дали е вярно че при изтекли води боли повече. Тя (логично) обясни, че при изтекли или изтичащи води, бебето натиска директно надолу, а болката няма от какво да се омекоти. Обичайно околоплодния мехур омекотява, ко когато е спукан, не е така.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Аз бях с неспукан.
Може затова да не е боляло...
Е,обаче когато го спукаха...

Ма.Raya, ще стискам палци да не боли.
Понякога и нагласата...
Аз бях убедена,че ще родя без каквито и да е лекарства.
И...имах явно късмет.
За правописните грешки няма проблем, вероятно понеже телефонът ме редактира непрекъснато,може и аз някъде да съм писала нещо недотам издържано...

# 26
  • София
  • Мнения: 6 727
То това, че някоя не я е боляло не значи, че при всички е така и обратното. Аз и другото момиче в стаята като си разказвахме защо сме стигнали до спешно секцио се оказа, че нея грам не я боляло, но тя нямаше изтекли води и имаше едва мижавия 1см разкритие за мойте 18часа... Мен ме боля зверски, но все пак имайте впредвид, че всяка жена има различен праг на болка и НЕ няма общо с болките при цикъл. Тази глупост ми я бяха казвали и въпреки, че винаги съм била с ужасно болезнен цикъл болките ми при контракциите нямаха нищо общо!

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Претърпях тотална хистеректомия на 29,повод ендометриоза.
Припадах от болки по време на цикъл и не само.Още на 12 махнаха почти целия ми десен яйчник и обясниха,че едва ли ще имам деца.За щастие имам сина си и благодаря всеки ден,че го има.
Възможно е от радостта и страха едновременно да съм изляла силна доза адреналин и затова да не съм усещала нищо.Получава се понякога,лекари са ми обяснявали.
И все пак е възможно напълно естествено безболезнено раждане, знам от опит.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 727
Също съм диагностицирана с ендометриоза, но болките нямаха общо Simple Smile И все пак всеки има различен праг на болка сори жените с ендо не са с един и същ стадии. Поздравления, че въпреки всичко имате детенце и някак сте имали по-леко раждане и безболезнено.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Благодаря, безкрайно съм щастлива,че го има.
Аз бях в много тежък стадий,и хормони гъках,и Золадекс ми биха и въпреки това на ново стана мазало в корема...Не знам доколко беше оправдана хистеректомията,лекарят твърдеше,че за него е предрак на ендометриума,цялата матка е била в огнища...сраствания...
Дано на никоя дама.да не се случва,че е ужасно.

# 30
  • София
  • Мнения: 6 727
Важен е крайният резултат! Дано не се завръща никога повече. Всичко се забравя в край на сметка като си гушнеш детето.

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Важен е крайният резултат! Дано не се завръща никога повече. Всичко се забравя в край на сметка като си гушнеш детето.
Крайният резултат ще е здрава мама и здраво бебе.
Пожелавам го от сърце на всяка бъдеща мама.
Е,и леко и безпроблемно раждане.
Една приятелка роди с епидурална упойка, всичко е било ок,и нея не я е боляло...В крайна сметка,вместо да умира от страх човек,ако му предложат този вариант,защо не?

# 32
  • Мнения: 126
Ами и аз бях гледала много клипчета информация, йога, дишане и като настъпи момента нищо от наученото не приложих, раждането ми продължи около ден и нещо като броим първата контракция, много ме боля таква болка никога не бях изпитвала, родих естествено без обезболяващи, накрая с епизиотомия, според мен трябва бъдещата майка преди да роди да очаква, че ще си боли, защото аз си мислех че като всички тези неща ги приложа и няма да боли почти, е да амаа по-едно време мислех че ще умра хах😬😀 но както и по-горе казват това са няколко часа после всичко минава, е да ама аз родих преди 10 месеца и още не съм си забравила кошмарното раждане. Ама да не се плашиш има и много леки раждания, една приятелка роди много бързо и безболезнено с 2 напъна... Е това е късмет.😀

# 33
  • София
  • Мнения: 6 727
Всъщност е за по-леко раждане и приемане на болката, а не че чрез тях ще имате безболезнено раждане.

# 34
  • Мнения: 126
Всъщност е за по-леко раждане и приемане на болката, а не че чрез тях ще имате безболезнено раждане.

Ами при мен нищо от това не помогна и не приложих в действие, нещата които гледах и правих докато бях бременна.

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Да,чувала съм и аз за дълги и болезнени раждания.
Ами... каквото-такова.Всеки така се е появил.
Слънце и Луна,ден и нещо?И не сложиха система?Ти ли не пожела?Ускоряват по принцип.Аз хем преди 14 години раждах,на всяка жена слагаха и доста бързо ставаше.
Аз стоях повечко, защото не исках система.Със системата вървят и обезболяващи,аз за съжаление съм алергична...

# 36
  • Мнения: 5 320
Каква система. Чакат да стигнеш 4 см. за система. Аз 4 см. стигнах след 34 часа след изтичането на водите. Ама пусто, да бях дала да ме срежат, аз се напъвах да раждам нормално.

# 37
  • Мнения: 126
Мария Ами първоначално ми започнаха нерегулярни контракции цяла вечер бях до болницата върнаха ме с 1 см разкритие на сутринта пак ходих и бях с 3см вече приеха ме, после след 1 час вече имах 4 см и уж щяха епидурална да ми слагат ама анестезоложката не успя да ми я сложи и се оправда с това че съм имала силно кръвообращение и съм връщала кръв в катетъра, та така, после ми биха окситоцин, който аз не исках но ми сложиха и започнах бурзо да развивам разкритие, болките вече бяха адски след което ми спукаха и водите защото не ми бяха изтекли и като дойде време да  напъвам беше страшно не напъвах както трабваше, натискаха ми корема, накрая епизиотомия и така, абе кошмар, но сега си имам едно слънчице на почти 11 месеца. Това е важното.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Слънце и Луна,това прилича повече на лекарска некадърност и грешка след грешка...
brumm, наистина не знам,аз си бях с 4 см разкритие още като ме приеха.Когато спукаха водите май беше 8см вече,но не съм сигурна.
Те и мен бая ме понатиснаха,всички натискаха навремето.Един ти се мята на гърба,двама ти натискат назад краката...
Не знам,когато влязох,имаше една жена,вече в родилна зала,която врещеше и казваше"Раждам" и докато ѝ кажат,че не ражда,хем е първо раждане,хем близнаци...бебето изплака.След 15-20 мин и второто се появи...Само чувах...
Е,и такива истории с болки и дълго и мъчително раждане знам от близки и познати...
На всички пожелавам леко и бързо раждане.
Все си мисля,че вече толкова е напреднала медицината,че жените не страдат както едно време...и май греша.

# 39
  • Мнения: 4 812
Аз имам едно раждане в 23 седмица без упойка и едно в края на 38 седмица с упойка. Второто не го усетих - мога да изкарам още няколко такива и три часа след раждането ставах съвсем нормално и сменях памперси. Първото раждане -  е, няма такъв ужас. В един момент просто исках бебетата (че те бяха и две) да излязат.

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
След раждането и аз хукнах да ставам от леглото.Исках и да се обаждам по телефона,стискала съм го през цялото време.Казаха,че раждането не е приключило.Аз се чудих какво имат предвид.А плацентата излизала малко след бебето.И там нищо не усетих.
Два часа лежах и ме качиха в стаята със сина.Ами веднага станах.
И баба и дядо(дано е на хубаво място) изчакаха само 2-3 дни и дойдоха на гости,а аз от деветия ден взех да излизам с количката.Нямаше как да стоя 40 дни като затворник.
Баба е още жива,дано дочака бала на сина.На 92 е,дано има още поне десет години...
Синът ще бъде в девети клас,така че има шанс и на завършването баба да е жива...Дано!

# 41
  • Мнения: 84
В подкрепа на Радева след три раждания със система. Боли разкритието СЛЕД като ти спукат мехура. Не съм от късметлиите, на които водите изтичат вкъщи. Последното раждане ми е само с упойка и препоръчвам.
Аз съм от "късметлиите", на които водите й изтекоха вкъщи, без да има контракции. Сложиха ми 1 банка окситоцин и много ме боля, но не мога да съм сигурна че е от това. Втори път не бих сглупила да не се уговоря предварително за епидурална. Може да мине леко, ама може и да не, така че по-добре да се обмисли вариант с упойка.

# 42
  • Мнения: 1 625
Късметлии е силно казано, да, човек с човека не  е еднакъв, раждане с раждане също. първо и второ раждане без спукани води окситоцина ми изтече по две банки без болка. Като спукаха мехура тогава почва същинската болка, защото бебето влиза в малкия таз разширява, трябва да стане разкритие. При първо раждане при някои като мен е супер болезнено, второ, вече веднъж е раздалечена костта, по - различно е, за трето - казах ви, ако батковците раждах по осем часа, малката се роди за три и доста по-лесно. Това е упойката лично на мен ми помогна.

# 43
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
До 8см имах съвсем леки болки като при цикъл, дремех си. При контракции на 4 минути. После бебето спука видите и болката си беше жестока. Сложиха ми осцитоцин и епидурална. Родих като пич с 3 напъна, без разкъсвания, охлузвания и болка.

# 44
  • Мнения: 5 320
Ехх, като ви чета, чак яд ме хваща. При мен и двата пъти водите се пукаха докато все още нямах разкритие. Късмет и стечение на обстоятелствата. Вторият път беше секцио, та нямаше значение. Ама главата на бебо беше 37 см...

# 45
  • Мнения: 84
Ехх, като ви чета, чак яд ме хваща. При мен и двата пъти водите се пукаха докато все още нямах разкритие. Късмет и стечение на обстоятелствата. Вторият път беше секцио, та нямаше значение. Ама главата на бебо беше 37 см...
Сега се сещам за главата на бебето, че ми казаха докато раждах, че е голяма, пък като си го видях после ми се стори съвсем нормална. В епикризата прочетох, че е 35 см., което си е нормално за бебе с ръст 50 см., но може би в конкретна съпоставка с родилката може и да се възприема като голяма...?

И друго нещо ми казаха - че при спукан околоплоден мехур приемат веднага, независимо от разкритието, и че трябва раждането да стане най-много до 12-15 часа, защото има повишен риск от инфекции. Аз въобще не бях обмисляла сценарий, в който водите ми изтичат преди всякакви контракции и ме приемат с 2 см разкритие. Та затова им разреших да ми сложат окситоцин на 10тия час от приемането ми, макар че тоновете бяха добри и може би нямаше необходимост от индуциране. Но тогава не знаех нищо по въпроса, бях неподготвена. Тялото ми не беше готово за раждане и общо взето го насилваха през цялото време и според мен това повишава и болките.

При вас как се случиха нещата? Тази информация - че раждането трябва да стане до 12 часа след изтичането на водите - намирате ли я за вярна или също е остаряла, като повечето практики тук?

# 46
  • Мнения: 1 865
На мен водите ми изтекоха в 3 през нощта без грам контракции. Също ми бяха казали, че при изтекли води до 1 час трябва да съм в болницата за да следят състоянието на бебето. И аз знам, че трябва да се роди до 24 часа след като изтекат.
Та, бях много разочарована и се подготвих психически за дълго раждане. Контракциите започнаха 10-тина минути след изтичане на водите, отначало на около 5 минути и си бяха директно болезнени, но търпими. Час и половина след това ме прегледаха в болницата и се оказах с 4 см. разкритие при много леки контракции (при цикъл ме боли повече!), което доста ме учуди. От там нататък - епидурална, окситоцин и много бързо се случиха нещата.

# 47
  • Мнения: 876
Тази информация - че раждането трябва да стане до 12 часа след изтичането на водите - намирате ли я за вярна или също е остаряла, като повечето практики тук?

При изтекли води, раждане трябва да се случи до 24 часа. След това има голяма опасност от инфекции и за майката и за бебето.

# 48
  • София
  • Мнения: 6 727
Ехх, като ви чета, чак яд ме хваща. При мен и двата пъти водите се пукаха докато все още нямах разкритие. Късмет и стечение на обстоятелствата. Вторият път беше секцио, та нямаше значение. Ама главата на бебо беше 37 см...
Сега се сещам за главата на бебето, че ми казаха докато раждах, че е голяма, пък като си го видях после ми се стори съвсем нормална. В епикризата прочетох, че е 35 см., което си е нормално за бебе с ръст 50 см., но може би в конкретна съпоставка с родилката може и да се възприема като голяма...?

И друго нещо ми казаха - че при спукан околоплоден мехур приемат веднага, независимо от разкритието, и че трябва раждането да стане най-много до 12-15 часа, защото има повишен риск от инфекции. Аз въобще не бях обмисляла сценарий, в който водите ми изтичат преди всякакви контракции и ме приемат с 2 см разкритие. Та затова им разреших да ми сложат окситоцин на 10тия час от приемането ми, макар че тоновете бяха добри и може би нямаше необходимост от индуциране. Но тогава не знаех нищо по въпроса, бях неподготвена. Тялото ми не беше готово за раждане и общо взето го насилваха през цялото време и според мен това повишава и болките.

При вас как се случиха нещата? Тази информация - че раждането трябва да стане до 12 часа след изтичането на водите - намирате ли я за вярна или също е остаряла, като повечето практики тук?
При изтичане на водите веднага се влиза в болница. Мен след 18 часа ми сложиха антибиотик, защото можеше да стане инфекция.

# 49
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Не знам,на мен ми спукаха мехура около 7:30-8
В 09:05 родих.
И главата на Мишо беше май също 35 см...Май толкова трябва да е.Той се роди 51 см,3 550 кг...
Казаха,че за мен е едро бебе.
Да е жив и здрав,само това е важно!
И да има много късмет в живота.

# 50
  • Мнения: 5 320
Ехх, като ви чета, чак яд ме хваща. При мен и двата пъти водите се пукаха докато все още нямах разкритие. Късмет и стечение на обстоятелствата. Вторият път беше секцио, та нямаше значение. Ама главата на бебо беше 37 см...
Сега се сещам за главата на бебето, че ми казаха докато раждах, че е голяма, пък като си го видях после ми се стори съвсем нормална. В епикризата прочетох, че е 35 см., което си е нормално за бебе с ръст 50 см., но може би в конкретна съпоставка с родилката може и да се възприема като голяма...?

И друго нещо ми казаха - че при спукан околоплоден мехур приемат веднага, независимо от разкритието, и че трябва раждането да стане най-много до 12-15 часа, защото има повишен риск от инфекции. Аз въобще не бях обмисляла сценарий, в който водите ми изтичат преди всякакви контракции и ме приемат с 2 см разкритие. Та затова им разреших да ми сложат окситоцин на 10тия час от приемането ми, макар че тоновете бяха добри и може би нямаше необходимост от индуциране. Но тогава не знаех нищо по въпроса, бях неподготвена. Тялото ми не беше готово за раждане и общо взето го насилваха през цялото време и според мен това повишава и болките.

При вас как се случиха нещата? Тази информация - че раждането трябва да стане до 12 часа след изтичането на водите - намирате ли я за вярна или също е остаряла, като повечето практики тук?
Родих 36 часа слвд изтичането на водите по естествен път. Сложиха ми епидурална и окситоцин почти едновременно, бях на около 4см. Дотогава бях откачила от болка, нямаше нищо общо с цикъл. Не се случваше лесно разкритието, онова, дето трябвало да се случи естествено. В 9 сутринта ми изтекоха водите, до 9 на следващия ден нямах и 1 см. В 19 вечерта бях на ололо 3-4 см., тогава ми сложиха и системите. В 21:30 родих. Най-физически болезнения момент от цялото раждане беше раждането.

# 51
  • Мнения: 2 934
Дишане, дишаш и издиша дълбоко, на мен много ми помогна, и акушерката ми беше страхотна.

# 52
  • Мнения: 6 789
Всяко раждане е различно. С първото знаех, че не трябва да ходя рано в болницата, за да не стоя там, а да съм на удобно вкъщи. Контракциите почнаха на големи интервали следобеда, постепенно се сгъстяваха и в 1 през нощта бяха на 3 минути. Въпреки това, водите не бяха изтекли. Отидох в болницата, бях с 4 см, почти постоянни контракции. Спукаха ми мехура и ме оставиха на монитор, без система. За 4 часа направих 10 см и родих.
Второто раждане нямаше нищо общо. Два дни имах спорадични контракции и тапата започна да пада. Един ден след като падна цялата тапа, имах единични контракции, що годе болезнени. Отидох до болницата, защото не знаех ще се ражда ли или не 😂 Лекарката ми каза имаш 4 см, скъсена и изгладена шийка, оставаш. Приеха ме в 9, спукаха мехура към 10, сложиха ми система и в 12 и 20 родих. Обаче след системата болките бяха зверски. С първото дете, 4 часа лежах с почти постоянни контракции, ама такава болка нямаше. Ако ще раждам трети път, система няма да приема.

# 53
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Системата се слага уж не масово,а когато се налага-изтекли води и липса на контракции,продължително раждане...
Едно време масово включваха на всички,сега не знам.
Няма как да раждам пак,но ако имаше,пак нямаше да искам система(при нормални обстоятелства).Е,признавам,че бих подготвила вариант епидурална,но само като вариант при силни болки(каквито нямах)

# 54
  • Мнения: 2 934
Мен и с двете раждания почти не ме е боляло, към края вече, но съм с много коремни мазнини, може и заради тях да е, не мога да ги сваля....

# 55
  • Мнения: 7 776
Момичета, а вие пили ли сте подготвителен чай от малинов лист преди раждането? Тук в Германия много го препоръчват и до колкото энам се пие по схема, эапочвайки от 36 седмица, след това почивка, после в 38ма или нещо от сорта беше.

До колкото энам улеснявал раждането и отпускал мускулатурата ,,долу". Не че с него няма да има болка, но може би е като идея эа улеснение. Аэ все още не съм раждала, не мога да споделя опит, энам само эа тоэи съвет и ми е интересно дали наистина има ефект.
Пила съм, да. Но идеята му не е, че отпуска мускулатурата, а че подпомага тръгването на раждането. По същият начин се спряга ананаса и фурмите. Моят опит е, че е за успокоение на майката 🤣
Второто ми раждане е немедикиран вбак, напълно естествено без манипулации, упойки. По време на активната фаза, демек контракциите до пълно разкритие - докато бях вкъщи - дишане, термофор на кръста, седене под топлата вода под душа или ако има кой да слага топли кърпи на кръста, седене на колене с опряни ръце на топка, масаж с натиск, свобода на движение и спане между контракциите. В болницата вече - седене във басейна, топли кърпи на кръста, бях си зонесла и любими аромати за аромотерапия.
Прочетете "Раждането с любов", ще ви е много полезна книгата.
Ако се пусне окситоцин - болката се засилва, ако се направи амниотомия - болката е страшно силна, аз правя сравнение с първото си раждане, пукнат мехур на 2см разкритие и адски контракции в последствие. При второто раждане тази болка я усетих чак на пълно разкритие преди напъни, при второто раждане мехурът ми се пукна сам при първите напъни.

И не на последно място, болка ще има, но каква е нагласата ни към нея, е ключово. Страхът е най-големият проблем, трябва психическа подготовка и мотивация, афирмации, визуализации, план за раждане. Ако искате естествено раждане без медикиране, изберете правилният екип за това.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт