МНОГОДЕТНИ МАМИ № 72

  • 32 161
  • 369
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 1 149
Моите в момента са 9, 7 и 1г8м. Нещо сходно ,може би , ще бъде при вас. През учебната година нещата бяха в ритъм, всеки по направление, аз с малкото. Сега съм сама с трите по цял ден заради ваканцията и, ако не сме навън, има трудни моменти. Живеем в апартамент, доста голям, но апартамент.
Големите помагат когато желаят, понякога се правят на бебета и подражават. Опитвам да карам ученика да чете книги, но се налага да сядам един час с него, не винаги успяваме с тишината. Бебето пък е избрало да подражава на средното дете, копира всяка умишлено направена глупост. И понеже кара бебешки пубертет и крещи, ако е несъгласно, средното отговаря със същия пронизителен вик. Можеш да си представиш колко е забавно.
Предстои ни ваканция и с ММ очаквам нещата да са по-добре, след това още малко, подготовка за училище и всеки по направление. Малкото също ще започва адаптация в градина по няколко часа и очаквам малко време и за мен.
Само не знам как ще договоря работното време за мен, така че да не спирам извън класните занимания на големите.

# 331
  • Мнения: 25
Amandine, благодаря за отговора. А как се справяш с домакинската работа? Представям си с три деца каква кочина може да стане и колко дрехи за пране се събират. Моите две само цапат и разхвърлят, а за да си подредят играчките, трябват много уговорки.

# 332
  • Мнения: 3 597
Аз честно казано усетих повече разлика между едно и две , и не толкова между две и три деца . Имах толкова голямо желание за още едно дете , че всичко правя с удоволствие и разбира се , понякога се изнервям , но е поносимо . С трите деца съм много организирана и планувам деня доколкото е възможно , но моите са с голяма разлика и имам облекчение от тази гледна точка . С домакинството се занимавам на обяд предимно или , когато отделя време , според графика .
“Третия е най-проклетия” както казва бабата на ММ 😄 , което при нас се оказа абсолютно вярно и се радвам , че каката и баткото са вече по-големи , в противен случай би ми било много трудно .
Ако имате помощ е добре , ако пък не , големите се включват в грижите , когато пожелаят .

# 333
  • Sofia
  • Мнения: 6 022
N°1 и n°2 имат 2г и 3 месеца разлика.   Беше пълна въртележка и не се виждах как бих могла да вмъкна и трето в графика. Исках второто да стане поне на 3-4г преди да планираме трето.

Когато третото се роди, големите бяха на 7г и 9г. Определено сега ми е много по-лесно, отколкото преди само с две деца с малка разлика.
Сега са на 10г, 8г и 1г4м. Големите вече са си доста самостоятелни, а аз понякога имам чувството че се грижа само за бебето.
В момента сме в къща с двор и ежедневието ми се върти най-вече около малката - големите все си намират какво да правят - люлеят се на хамака, гонят котката, правят си колиби, катерят се по дърветата, плискат се в басейнчето, играят с топки, федербал и т.н....  
През годината сме в апартамент и тогава ангажиментите с големите са повече - прибиране от училище, домашни и извънкласни дейности.

Прането никога не свършва, често пускам пералня всеки ден.
Опитвам се да включвам и големите в подреждането на стаите им. Винаги има отпор. Но и успяват що-годе да поподредят (демек да натъпчат разхвърляното в чекмеджета и шкафове). Големият понякога си мете стаята. Иска да пуска и прахосмукачка, но засега не му разрешавам. Мерак му е сам да си пуска пералнята и се замислям дали да не му делегирам и тази отговорност.
Готвенето вкъщи го е поел изцяло ММ, а докато сме тук (без ММ) пък баща ми помага с това. Сега през ваканцията, когато ММ не е с нас, пазарувам само онлайн, което е голямо улеснение. Е, малко плодовете и зеленчуците ги поръчвам на сляпо, но по-добре отколкото да се помъкна с тримата на пазар. Най-близкият магазин е на поне 30 мин пеша 😄, а аз не обичам да шофирам.

# 334
  • Мнения: 2 172
Включвам се по темата с чистенето. Според мен е нормално обемът домакинска работа да се увеличава заедно с бройката живущи в домакинството, дори и да не са деца.
Може да ви се стори налудничаво, но вкъщи сме с две перални и две сушилни. С 5 малки деца + кучетата трудно бих могла да наваксам само с 1 пералня, а ако опитам, ще ѝ взема здравето. Пера по цветове и никога не събирам нашите с детските дрехи, та количеството перални, които въртя на седмица, е доста голямо. Ненавиждам сгъването на дрехи, но се налага, гладенето също ми е неприятно, но се побърквам като някой ходи смачкан. За да избегна чистене и подреждане часове наред, отделям по 15 минути сутрин и 30 вечер, за да е къщата напълно подредена. Лятно време някак е по-лесно, защото децата играят на двора основно. Освен това се готви по-малко, хапваме повече сурови храни.
В крайна сметка всичко е до организация според мен. Не искам да казвам, че винаги всичко е перфектно и подредено, нито че е лесно, но пък не е невъзможно ✌🏻

# 335
  • София
  • Мнения: 6 262
Хей, как съм изпуснала темата, доста имам да чета назад. Гледам от януари не съм влизала, ама то тогава ми е толкова натоварено в офиса, че гледам поне мъжо и децата да не пренебрегвам.
А и може би, защото вече сме в друг етап (колко интересно, как се променя ежедневието, дори и на многодетните Simple Smile ). Най-големият ни е пълнолетен вече, изкара шофьорските курсове, дори ги пуснахме сами на морето с голямата кола. Средният ще направи 16г след месец, спуква се от тренировки и сега лятото. Та, почти не ги виждаме големите, в къщи е празник за мен като се съберем всички за вечеря. Heart
На вилата основно ходим вече само с малкия (който вече и той не е толкова малък, септември ще е 2ри клас).

Бебето в къщи се казва Касия - лабрадор на цели 5 месеца вече. След като нямаме Ара от 1г, мъжо склони и ми направи подаръка, който исках, за годишнината ни от сватбата (юли направихме 20 години). Та, сега сме в къщи с 3 деца и 3 домашни любимци (морско свинче, котка и куче). Вече не чистим след пълзящи бебета, но пък на четириноги. Simple Smile
Та, това засега от мен, слагам отметката и се връщам да наваксвам с четенето. Wink

# 336
  • Мнения: 1 620
Ние се завърнахме от почивка, един студент, вече и един приет осмокласник.
Тежичко беше, бал, ДЗИ, дипломна, кандидатстване, НВО, айде пак кандидатстване ...
И сега чакаме новите уч. години, кой къде го е отвял вятъра, кой в детската в трета група. Да се надяваме, че ще ходи повечко тази година.

# 337
  • Мнения: 2 172
Иии нека лудницата да започне сега! 😬
От днес децата официално са back to school. Синът е съкрушен, че уроците започват отново, но се радва да види съучениците си.  Междувременно на мен ми откриха здравословен проблем и ми е напрегнато и тъжно. С мъжа ми работим по нов проект и.....абе хаос. За щастие родителите ни се прибраха от чужбина за известно време и следващата седмица ще се грижат за децата, а ние с мъжо отиваме на почивка само двамата. Тази година съм назад с подготовката на децата за учебната година и студения сезон, но честно казано в момента нямам ресурс да огрея навсякъде.
Вие как прекарвате лятото? Има ли други мами с ученици, или всички сте все още в лятна ваканция?

# 338
  • Мнения: 743
Аз също съм с трима ученика, в 3, 4 и 8клас ще са. Още не съм мислила дори за наближаващото училище. Това лято ми се разказа играта. Карам я ден за ден, за да не полудея. Първо мъжът ми се разболя и влезе в болница, а аз трябваше сама да се оправям с пчелите. Добре, че беше сина да ми помага с тежестите... Най-тежките изпитания там минаха, сега свекървата се разболя, тя също влезе в болница. Сега около нея ще имам тревоги. Шофирам активно от няколко месеца, аправям се сама из града, но лекаря й се канел да я праща във Варна. В тих ужас съм. Как ще се оправя там, като не го познавам града, не знам. Училище ли? Това още ми е далече. Имам други проблеми за решаване. Почивката пък е мираж, няма изгледи за такова нещо в близко бъдеще.
Ден за ден си планирам задачите, успея ли да свърша всичко, се поздравявам за успеха и се черпя с един сладолед и това е.

# 339
  • Мнения: 899
Какво училище през август? Освен ако не сте в чужбина или на частно училище може би?
Ваканцията е в разгара си и не искам да свършва. Два броя деца са при баба и дядо, един брой е вкъщи, но се усеща като нула. На голяма пауза съм с готвенето и чистенето.

# 340
  • София
  • Мнения: 1 368
Значи не са само моите разхвърляни и неучастващи. Двамата по-големи въртят "дежурства" - редуват се на четни и нечетни дати да са "джудженцето" на мама. Поливат цветята на балкона, изхвърлят боклук, прибират масата, разтребват с мен и всякакви дребни задачи по къщи се опитвам да делегирам, къде успешно, къде не съвсем. Вече ходя на работа и ми изсъхнаха няколко растения заради тяхното "забравих", но ми е много важно да се научат на работа и отговорност. Аз на техните години съм прекосявала половината малък град, за да ходя на уроци, за които съм се подготвяла сама и никога никой не ме е пришпорвал за учене, знаела съм какво се иска от мен и съм го правела и ми е много болно, че съвременните деца не умеят да се обслужат в кухнята и протестират за елементарни задачи като да си отнесат мръсното пране в коша. Та, много по-лесно е с 3, ако по-големите, на ученическа възраст, знаят, че не са на хотел.
На въпроса как е с три, тъжно ми е. Защото индивидуалното време с всеки от тях е кът и виждам как копнеят да им обърна по-специално внимание, а не мога - нито физически, нито психически.
Завиждам на всички мами, които са 24/7 или по-умерено до децата си. Наясно съм колко изцеждащо е това, търсете си почивката и времето за себе си, но и се радвайте, че имате възможност да сте част от развитието на по-малките и не изпускате важните моменти. Аз съм човекът в къщи, който най-малко разбира какво значат новите думички, които 2-годишният ми син овладява и често се налага някой да ми превежда. Sad

# 341
  • Мнения: 1 149
Ние сме на ваканция още. От септември постепенно ще възстановя извънкласните занимания за големите. Ще имам деца в 1 и 3 клас. С пазаруването поприключих, останаха няколко униформени тениски и 2 чанти за храна.

Ваканцията ми е истинска почивка , защото децата се занимават с братовчедите, а свеки готви почти всичко 😀😊

# 342
  • Мнения: 2 172
Фавиана, в частно училище са. Не ми допада особено модела на ваканциите - лятната им е от юни до август. Имат много ваканции през учебната година, което е колкото хубаво, толкова и не много Ок. От всичко останало обаче съм страшно доволна и правя компромис с учебния график през годината.

Аз също се опитвам да приобщя децата към домашните задължения доколкото е възможно. Малки са още, но пък могат да си отсервират, да си занесат дрехите до коша за пране и други дребни такива. Започнахме да учим двамата по-големи постепенно да си оправят леглата. Естествено, помагаме, но искам отрано да разберат, че вкъщи не са на хотел и имат домашни задължения. С подреждането на играчките е най-голямата ни борба - задължително се изсипват и вадят абсолютно всички, а после не искат да прибират. Като бяха по-малки, правих ротация и така хем бяха по-малко, хем им бяха интересни. Сега обаче не знам как да стане, всеки си помни някакви играчки, сещат се спонтанно и започва голямото търсене.

# 343
  • София
  • Мнения: 3 116
Минавам да поздравя именниците и да пожелая успешна учебна година на учениците и студентите! Blue Heart

Най-малката ни дъщеря става на 15 днес. Беше 10 дни на лагер в Кранево и Златни пясъци. С други деца от класовете по пеене в музикалното училище участваха на Хорови празници във Варна. Мисля, че са прекарали много весело и е доволна. Сега пътуват обратно. Ние пък сме на работа вечерта и ще се разминем. Подготвили сме ѝ да я чакат торта и малък подарък, като се прибере. Голямото ѝ желание е да има лаптоп, но това ще отнеме малко повече време. Приемам препоръки за бюджетни модели до 700 лева, от които сте доволни. Ще го ползва основно за учене и гледане на филми.

# 344
  • София
  • Мнения: 6 262
Минавам да поздравя именниците и да пожелая успешна учебна година на учениците и студентите! Blue Heart

Най-малката ни дъщеря става на 15 днес. Беше 10 дни на лагер в Кранево и Златни пясъци. С други деца от класовете по пеене в музикалното училище участваха на Хорови празници във Варна. Мисля, че са прекарали много весело и е доволна. Сега пътуват обратно. Ние пък сме на работа вечерта и ще се разминем. Подготвили сме ѝ да я чакат торта и малък подарък, като се прибере. Голямото ѝ желание е да има лаптоп, но това ще отнеме малко повече време. Приемам препоръки за бюджетни модели до 700 лева, от които сте доволни. Ще го ползва основно за учене и гледане на филми.
Честита, здрава, успешна и благословена да ви е! Heart
Ех, как лети времето! Simple Smile

За лаптоп, ние им бяхме взели по време на локдауна от мобилния оператор, ако скоро ще преподписвате и това е вариант. Wink

Общи условия

Активация на акаунт