(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 45)

  • 36 472
  • 762
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 5 196
Да, Айла, такова "мазно" отнемане на материята не може да стане със зъби на голямо животно, почти няма разкъсване и микро парченца. Значи щайгите, с които захлупихме зелените няма да помогнат Simple Smile))
Ще потърся следи.

За последната градушка четох в новините и в коментарите. Заради един натовски самолет са отцепили въздушното пространство за цял час! После само са изхабили ракетите, вече ледените късове са били сформирани и са помляли готовата продукция.  Цял час! Леле, колко безхаберно!
А производителите се успокояват, че има наблизо ракетни площадки и са защитени.

# 736
  • Мнения: 3 611
За съжаление никой не ги бръсне.

# 737
  • Мнения: 1 213
Ние пътувахме към село по това време. С очите си видях градушката и проливният дъжд, който се изля. Спряхме под крайпътно дърво, може би половин час стояхме да премине ужаса и се чудех ме защо не пускат ракети. За щастие в нашето село не беше ударила. 
На връщане видяхме и обруленото поле. Дано обезщетят хората в действителност, а не само на думи или колкото да им замажат очите.

# 738
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 207
При градушки повече ме е страх за стъклената оранжерия отколкото за домашната хоби-реколтата Satisfied но засега *троп на дърво* са били само ситни като грахчета. Надявам се от присъстващите да няма засегнати от бедствия, последните страници са красота, тука като влизам се наяждам Fork And Knife

Да сервирам и аз днешната салата Smiley


За патладжаните защо никой не спомена че трябвало да се опрашват нещо? Нашите са в оранжерията уж нали обичали да им е топло, обаче не вързаха. Чудя се дали защото бяха много листата и се получи като чадър, насекомите може да не са ги забелязали. ММ се отрече от тях и не ще повече, обаче аз мисля следващия път да пробвам изнесени навън, само да ги стартирам вътре. То и тази година такова беше намерението, имахме много  растения, ама се разхайтихме и накрая ММ тихомълком ги е изхвърлил излишните вместо да ги набоцка навън в лехата Rage

Затова пък доматките дето бяха сгъчкани много добре се наплодиха, санмарцано и черита някакви


Сега да питам специалистите, понеже май имахме един болник с гъбички и вече съм нащрек. ММ каза че ще пръска с препарати след като аз го наплаших че гъбички се чистят само с огнехвъргачка Scream На краставиците листата нормално ли е да стават така от засушаване да речем, или е болест?


И какъв е шансът тези петна по доматите да не са нормални?

# 739
  • Мнения: 1 787
Момичета, спасение от гадните миризливки има ли? Почти всички домати са ми съсипани, или нахапани и изгнили, или изгорели някак, или болни… абе ужасен ужасон Sad И мисля, че миризливките са допринесли доста в скапването на доматите… 😡

# 740
  • Мнения: 447
Днес беше много приятен ден в градината, без жеги и ярко слънце. Извадихме картофите. Смятам, че ще ни стигнат до следващата реколта. Подценихме сушата и се превъзгордяхме, че станаха високи до кръста ми, дребнички останаха, но много вкусни. Не знам дали има значение, че поръчахме от най-дребната фракция на семената.
Доматите официално приключиха, имахме неограничени количества юли и август за ядене.
Шестте овошки от есента стоят много добре, поливахме ги през август. За съжаление малкото захванали се асмички изсъхнаха. Яд ме е, защото смятам гроздето за царица на плодовете. Ще продължаваме с опитите.
Днес си направихме разходка с мъжа ми да търсим животинска тор в селото, оказа се, че с обезлюдяването и животните намаляват, съответно и това съкровище ...

# 741
  • Мнения: 3 611
За гроздето засадете есента има много по -голяма вероятност да,се хванат.

# 742
  • Мнения: 447
Да, на есен садихме, заедно с овошките, поливахме редовно, нищо не тръгна на пролет. През пролетта забухичхме още пръчки, някои вървяха добре до скоро, сега сме пак в изходно положение. Със сигурност няма да купя от хипермаркет, да видим от къде...

# 743
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 084
Плевен, лозаровинарския далече ли ви е?
помагат със съвети, а са институт все пак.

# 744
  • Мнения: 10 505
И аз от 10 пръчки, нула се хванаха. Имам някакви наследени стари, които изскубах, че бяха избуряли.. пак се възродиха 😁 ще ги оставя, да видя какво ще стане от тях.

# 745
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 084
имаме стара асма в селското шато.
от нея направо оцет се добива. Wink

иначе страхотен аромат, страшен цвят вади, конкурира се с влашкия отел - оцветява от входа до изхода, но за ядене не става.

# 746
  • Мнения: 6 025
Говорите за овошки и лози.
Миналата пролет моя роднина ми подари две вкоренени от сина и лозички, от двата и най-хубави в градината и десертни сорта. Оцеляха след опустошителна градушка, зимата ни посъветваха да ги изрежем и покрихме с бутилка, така презимуваха. Всички  овошки се хванаха с изключение на едната круша, на която листата жълтеят  от пролетта. Ни зелен камък помогна ми нищо дадено като съвет от съседите.
Вчера за втори път брах от Капитано, записвам си го за догодина.

# 747
  • София
  • Мнения: 12 239
Моите овошки от есента засега се държат. От предната есен ги уморих. Сега ги поливах е. Лозичките миналата година също умряха, тази дори не садих, ползваме си старите за сянка.
В събота Обрах доматите и два дни с тях се разправям. Доматено пюре от 24 литра без семки и люспи домати. 10 кг печени Черита за рецептата за сос  със сирене и макарони. Отделно айвар. Остават още три касетки домати, мисля само смлени и люти чушки да оправя. По-нататък само и пипера, а останалите домати ще кажа на някой да си ги обере и прави, на мен ми стигат.




Лют пипер - Пенис чили червен Simple Smile

Шоколадово хабанеро, корена е по-висок от мен. Поне 1,70 м е, стига до тавана на оранжерията.

# 748
  • Мнения: 3 611
Да, на есен садихме, заедно с овошките, поливахме редовно, нищо не тръгна на пролет. През пролетта забухичхме още пръчки, някои вървяха добре до скоро, сега сме пак в изходно положение. Със сигурност няма да купя от хипермаркет, да видим от къде...
Имам братовчед който е лозар,занимава се отдавна с това  ,ако някой има интерес мога да го свържа с него.Много различни  стари  сортове развъжда.Занимава се и с ашладисване на дръвчета овощни.

# 749
  • Мнения: 447
Благодаря ви, ние сме от Варна, неудобно ми е за 5-6 пръчки да занимавам някого, а и не сме разбирачи, които да заслужават специално внимание. На Колхозния пазар съм виждала през зимата да предлагат и лозови пръчки от Разсадник Стефаново, там ще си пробваме късмета сигурно.

Общи условия

Активация на акаунт