Градинарство - моето хоби 28

  • 38 639
  • 755
  •   1
Отговори
# 720
  • София
  • Мнения: 439
dariVale, чакам да пристигне и ако изглежда читав, мога да ти пратя на лични телефон за връзка. По принцип питах в сайта oakplants, преди 2 седмици, но не беше готов и от там ми дадоха телефон за връзка.

# 721
  • Варна
  • Мнения: 903
Напоследък се заглеждам по различни треви.Може ли да се садят по това време или да изчакам пролетта?

# 722
  • Майнатаун
  • Мнения: 439
И аз да попитам нещо за тревата. Simple Smile Имаме малък градски двор и миналата година по това време от фирма за озеляване ни засадиха трева, през пролетта ние сложихме робот за косене, тревата е поливана редовно, косена е всеки ден, въпреки всичко си остана рядка, не е гъста, плънен хубав килим.На места си има изключително рехави петна. Как мога да я сгъстя и кога трябва да се напави?
Освен тревата имам и едни цветни лехички които направих, напълних ги с флокс, много и различни по цявят копривки, бегонии, пламъчета, циганчета, лантани, ириси разлнични маргаритки, ехинацея, хибискус, хости, хортензии, рододендрон, астилбето, лоницера, хохейра, фотиния и лавровишни. Имаме и няколко борчета, едният е огромеееен, имаме и една магнолия в самия център на двора, както и един голям дафинов лист и една прекрасна бреза. Много я харесвам, но сега я ненвиждам колко много листа капят от нея и колко безкрайно много работа отваря. Simple Smile
Та мисълта ми е, понеже цветните градининки са ми по края на двора, вълнообразни оформени, искам да им сложа геотекстил и мулч и да си спестя непрестанното плевене и търся съвети кога и как се прави тази процедура, дали да е сега или в началото на пролетта?
Слагам няколко снимки тези които имам последни в телефона, ще потърся когато имам възможност и на целия двор, за да добиете повече представа.
Скрит текст:




# 723
  • Мнения: 483
След неуспешни опити с есенно засаждане на хризантеми много години не ги поглеждах, но онзи ден не издържах в Кауфланд и купих розовка за 1 лв. Смятам да я покрия с шише за зимата. И още нещо сребристо за скален кът Simple Smile пак от Кауфланд.


Последна редакция: чт, 04 ное 2021, 12:28 от Gradina Roza

# 724
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
И аз да попитам нещо за тревата. Simple Smile Имаме малък градски двор и миналата година по това време от фирма за озеляване ни засадиха трева, през пролетта ние сложихме робот за косене, тревата е поливана редовно, косена е всеки ден, въпреки всичко си остана рядка, не е гъста, плънен хубав килим.На места си има изключително рехави петна. Как мога да я сгъстя и кога трябва да се напави?
Освен тревата имам и едни цветни лехички които направих, напълних ги с флокс, много и различни по цявят копривки, бегонии, пламъчета, циганчета, лантани, ириси разлнични маргаритки, ехинацея, хибискус, хости, хортензии, рододендрон, астилбето, лоницера, хохейра, фотиния и лавровишни. Имаме и няколко борчета, едният е огромеееен, имаме и една магнолия в самия център на двора, както и един голям дафинов лист и една прекрасна бреза. Много я харесвам, но сега я ненвиждам колко много листа капят от нея и колко безкрайно много работа отваря. Simple Smile
Та мисълта ми е, понеже цветните градининки са ми по края на двора, вълнообразни оформени, искам да им сложа геотекстил и мулч и да си спестя непрестанното плевене и търся съвети кога и как се прави тази процедура, дали да е сега или в началото на пролетта?
Слагам няколко снимки тези които имам последни в телефона, ще потърся когато имам възможност и на целия двор, за да добиете повече представа.
Скрит текст:





аз бих изчакала до пролетта.
през зимата повечет от изброените ще заминат за цветния рай Sad останалите ще поизгубят вид.
пролетта ще ги подкастриш, подновиш и тогава ще сложиш геотекстил и мулч.
и мулчът ще е свеж и цветен през по-голямата част от лятото.
зависи и от количеството валежи, но при всички случаи по-свеж отколкото ако гние цяла зима под снега.
и не ме питаш, но да кажа - чети внимателно за мулча, защото има такъв, обработен с хербициди.
слага се под дървета или храсти, за да спре развитието на тревата около тях и да изпъкнат по-добре.
такъв мулч в цветната леха ще убие всички цветя.

тревата освен редовно косене иска и редовно торене. има различни торове - за коренова система (за да закрие дупките), за зелена маса (за да се уплътни килима). не мога да дам повече указания, знам го от колега. ние сме на вълна каквото дойде отгоре и не сме засявали тревни смески.

# 725
  • Бургас
  • Мнения: 1 460
3Lilit3  може ли да споделиш повече за робота. Какво е важно, за да работи хубаво и от коя марка да търся, явно сте доволни.

# 726
  • Мнения: 1 783
Тази мини детелина някой има ли я? Как изглежда на живо? Наистина ли няма нужда от косене?

# 727
  • Мнения: 3 800
За тревата:
Подсява се на пролет. Има смески за това специално. Аз го правя Април.
За торене препоръчвам комбинира и торове за пролетно, есенно и редовно торене през останалото време. Последно торих с тор Есен през Октомври. Изкушавам се и през ноември да хвърля.
Без да рекламирам , и друг път сам го казвала, ползвам продукти Лактофол - тревна смеска и торове. Мисля и Кристалон са добри, но нали знаете, човек като свикне с едно…
Пролетта също верикулирах, но щом ти е рехава - недей.
А листата - ами така е, хубаво пластмасово гребло за листа си вземи. Аз ползвам и духалка.
Иглолистните също правят МНОГО отпадък. Имам аризонски кипариси и туи Смарагд - 2 пъти в годината събирам иглички с чували

# 728
  • Мнения: 5 828
За тревата:
Подсява се на пролет. Има смески за това специално. Аз го правя Април.
За торене препоръчвам комбинира и торове за пролетно, есенно и редовно торене през останалото време. Последно торих с тор Есен през Октомври. Изкушавам се и през ноември да хвърля.
Без да рекламирам , и друг път сам го казвала, ползвам продукти Лактофол - тревна смеска и торове. Мисля и Кристалон са добри, но нали знаете, човек като свикне с едно…
Пролетта също верикулирах, но щом ти е рехава - недей.
А листата - ами така е, хубаво пластмасово гребло за листа си вземи. Аз ползвам и духалка.
Иглолистните също правят МНОГО отпадък. Имам аризонски кипариси и туи Смарагд - 2 пъти в годината събирам иглички с чували


С какво събираш игличките и защо?

# 729
  • Мнения: 3 800
С ръце с ръкавици.
Ами под Аризонските кипариси имам здравец и др. Кипарисите са 10тина годишни и са по 6 М поне високи. Просто ме дразни този отпадък. Не е градския парк, все пак Simple Smile.
Туите според мен имат нужда от изтръскване от тези сухи листа от вътрешноСтта. Иначе се задушават мисля. Все пак вечно зелени не значи, че не сменят листа.
 Стават определено по-свежи.

Последна редакция: чт, 04 ное 2021, 20:49 от MarietaYo

# 730
  • Майнатаун
  • Мнения: 439
Благодаря много на всички отзовали се. ❤️
А как става точно подсяването просто хвърлям и поливам ли или трябва да се обработва нещо почвата?
Имаме хубаво гребло пластмасово и духалка имаме, но да търсих начин да си помогнем още повече. 😁
За робота - ние сме се спряли на Гардена, изключително съм доволна. Прави се инсталация, като се вкопават едни много малки кабел чета който ще му очертават района и ще си коси в него. Седи на вън през цялото време от април до средата даже края на октомври. После се прибира на сухо. Не му пречи дъжд или вода, даже на месеца веднъж е добре да се измива с маркуч. Има много режими и настройки, може да го направиш да работи когато искаш. Консуматив са му ножчетата, сменят се на всеки нов сезон, мисля че са около 30 - 40 лева комплекта.
Ако има друго с което да съм полезна съм насреща.

# 731
  • Мнения: 3 800
Лилит,
Да, разпръскваш семена пак:) то си пише дори на опаковките. Ако има оголени места, може да посипеш малко торф или лека почвена смес и леко да притиснеш. Поливаш. Ториш пролетно. Не тъпчеш Simple Smile
Аз бях за чистила петна от детелина и доста бях оголила. Хвърлих семе в началото на Октомвири и се хвана. Смеските за подсяване са с по-бързо покълващи семена
Сега можеш да хвърлиш есенна тор. Тя е богата на вещества укрепващи кореновата система.

# 732
  • Мнения: 6 921
Не е ли прекалено да се коси всеки ден? До колкото зная, трябва да е максимум 2 пъти седмично. Вероятно от това ежедневно косене, тревата не успява да се засили.

# 733
  • Мнения: 257
Честотата на косенето си зависи от тревата и от времето. При нас беше много горещо и без валежи, та почти не косихме това лято. Ноо ние сме с троскот и парички основно (сигурно има значение).
Дойде ни лятото на гости едно куче, което реши да си зарови играчката в двора Simple Smile. На тръгване му я изровихме естествено.
Месеци по-късно нито една тревичка не никне на това място. Какво направи "говедото", нямам обяснение Simple Smile.

# 734
  • Мнения: 3 800
Това с всеки ден ми е странно… не съм го чувала от специалист. Тя тревата не може да се “наеме” както се казва, да направи листо, да заякне, да фотосинтезира и изхрани здрав корен.
Може би прекалено се радвате на робота:).
Ако косите по-рядко какво ще правите с окосено то - събирате или оставяте да мулчира/тори? Ще е малко грозно за 1-2 дена.
Ние косим 1 път в седмицата. По принцип бихме могли и мааалко по-често.
Зависи от поливането, Т.
Ние поливаме по 2 пъти през Юли, АВГ, Септ. В останалото време по 1 път. Пролетта почваме в зависимост от валежите.
Тази есен, напр. миналата седмица поливахме. И тревата и капковото.

Детелината - моя приятелка има детелина само. Също е хубаво. И тук някой мисля имаше детелина.

Аз се боря с плевел АТА детелина Simple Smile
Ето това купих по препоръка на приятелка във Виена и чакам Април да пробвам.

Общи условия

Активация на акаунт