В момента чета...70

  • 40 788
  • 748
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 10 724
Прочетох "Олив Китридж", великолепна от началото до края.
Дадох ѝ 5* в GR , без уговорки.
Ето и ревюто ми за нея.

Eдна спокойна, тиха и подчертано меланхолична книга, навяваща усещанията и емоциите на късната есен, една много "моя" книга, която успя да ме докосне силно. Някой беше написал, че е "Учебник по остаряване" и не мога да не се съглася с това определение.Книгата представлява всъщност сборник от разкази за малка общност от обикновени хора, за техния живот, мечти, радости и скърби, болки, любови, изневери и раздели като всички тези истории гравитират около общата героиня - пенсионираната бивша местна учителка Олив.
Прави впечатление стилът на писане на Страут - дистанциран, пестелив и много премерен, привидно лишен от емоции и дълбоки вълнения. Светът на Олив сякаш е изцяло издържан в цвят сепия. И въпреки цялата тази преднамерена обраност на изказа емоционалните внушения и образите са изключително силни и ярки. Историите в книгата всеки ще преживее по свой личен начин - имаше моменти, на които се смеех с глас, но по-често страдах с героите. Има много тъга и умозрителност в тази книга. А и няма как да е по друг начин, защото в крайна сметка това е книга за преходността и отмирането на всичко в този живот и за умението ни да осмислим това и да се научим някак да живеем с този факт.

# 691
  • Мнения: 3 676
Ах, как ми се дочете тази книга!
И с Живи е така положението.
Нямам търпение!
Моля да споделите за още поне 3 топ открития от новите заглавия.

# 692
  • Мнения: 3 417
Чета Нощта - Ели Визел и след нея няма да подхвана скоро нищо свързано с Холокост. Чудесно е написана . Но за  мен е голям товар.
Олив Китридж отдавна искам да прочета . Но сега на преден план имам други и зимата евентуално , ако успея.
  Следващата ще е Живи - Ю Хуа . Но предвид филма се надявам да не ме натовари толкова .
Звуци си поръчах вчера / Набоков . И за този месец стига .

# 693
  • Мнения: 1 627
Аня, много харесах "Лешникови градини", писах за нея в темата за книги за арабския свят, с "Клара и слънцето" съм до средата, но определено и тя ще е в топ заглавията според личната ми класация.
Да не забравяме и "Деца мои" - най-добрата ми покупка от панаира през юни.

Последна редакция: нд, 18 юли 2021, 21:46 от Rayna13

# 694
  • Мнения: 3 676
Благодаря, прибавям и тях към списъка.
Страдам, че не мога да отворя Кажете на Жофика, не разбирам защо обаче.

# 695
  • Мнения: 10 724
Топ 3 за 2021г. до момента са ми "Орикс и Крейк", "Живи" и "Олив Китридж".

# 696
  • Мнения: 3 056
Mijjj, ще ми е интересно да кажеш за сериала, ако си го гледала/го изгледаш (в съпоставка с книгата, Олив).

# 697
  • София
  • Мнения: 6 137
И аз мисля да я почвам "Олив" ама нещо нямам време.
За да си оправя вкуса след "Съседката" почвах "Изчезването на Стефани Мейлър", ама се чудя дали изобщо да я дочитам, хич не ме влече....

# 698
  • Мнения: 1 681
Аз все пак ви послушах и завърших Папагалите от площад Арецо. Все пак се оказа, че не е много моя книга. Давам и 3/5. През повечето време размислите на героите и самите те ме дразниха доста, не можах и да им съчувствам за нещата, които се случваха с тях. Големи хора, а се държат като тийнейджъри(и нямам предвид сексуалната част). Бях сигурна кой им изпраща писмата и размислите на този, който им прати писмата накрая ми харесаха, но до там.

Сега започнах "Оставих те да си отидеш" на Клеър Макинтош.

# 699
  • Мнения: 10 724
Mijjj, ще ми е интересно да кажеш за сериала, ако си го гледала/го изгледаш (в съпоставка с книгата, Олив).

Аз още преди да чета книгата бях изгледала един епизод от сериала просто за да видя за какво иде реч.
Хареса ми и се удържах да гледам следващите, защото реших, че ще чета книгата.
Снощи започнах пак да го гледам (от първата серия, която вече бях гледала), но сега знаейки как ще се развият нещата гледам на действието и на героите с други очи. Някои детайли, които биха ми убегнали, ако не бях чела книгата, сега си идват на място и са изпълнени със смисъл.
Също така по друг начин гледам на отношенията между Олив и сина ѝ.
Сериалът е супер, но е по-добре първо да се прочете книгата.

# 700
  • Мнения: 542
Луиза Мей Олкът - Добри съпруги

# 701
  • Мнения: 3 417
Снощи дочетох Нощта - Ели Визел.
Хубава книга . Но за Холокост толкова май за таз година.
Започнах Музиката на един живот - Андрей Макин.

# 702
  • Мнения: 1 627
Опитах да чета "Отвъд границите" на А.Макин, но я оставих за други времена, много трудно ми вървеше. Започвам "Крехко равновесие", подарък от съфорумка ❤
"Клара и слънцето" ме развълнува дълбоко, поставя много въпроси като например докъде бихме стигнали, за да дадем най-доброто на децата си и каква е личната цена, която плащаме, за да удовлетворим изискванията на ненормалния свят, в който сме принудени да живеем? Коя майка е по-добра - смелата или предпазливата и дали сме готови да поемем послеците от решенията, които взимаме за децата си?
Кое е това нещо, което крепи надеждата и на какво сме способни, когато вече не можем дори да се надяваме? Може ли човек да избяга от самотата и възможно ли е човешкото сърце да бъде възпроизведено напълно от ИИ? Кое е това, което ни прави уникални? Има ли граница, отвъд която нямаме нужда от вяра, защото всичко вече е въпрос само на наука? Какви трябва да бъдем, за да ни изберат за приятели и на какво сме способни от любов? Много човещина има в тази история за роботи, препоръчвам от сърце.

Последна редакция: вт, 20 юли 2021, 10:21 от Rayna13

# 703
  • Мнения: 1 681
Завърших доста бързо Оставих те да си отидеш" на Клеър Макинтош . Нелош трилър, първата част успя да ме заблуди, но като цяло бях сигурна какво ще се случи след това и имаше доста клишета. Напомни ми доста на "Съпругата помежду ни".

# 704
  • Варна
  • Мнения: 25 299
Приключих "Тревожна кръв", много ми хареса, доста неочакван финал. Историите за Страйк стават все по-добри, чакам с нетърпение следващата.
Започнах "Останалото е мълчание" на Алекс Майкълидис. Интересна е засега, но нямам много време - късно вечер преди да си легна попрочитам по малко. Отзивите са хубави и доста разнообразни - от "познах всичко" до "не очаквах такъв край". Аз честно казано за момента нямам никаква идея какво се е случило и защо Grinning

Общи условия

Активация на акаунт