Нашите цветя - обща тема 8

  • 29 636
  • 741
  •   1
Отговори
# 60
  • Карлово
  • Мнения: 4 666
Аз обичам лавандула. Понеже няколко години не успявам да я запазя, става въпрос за малките саксийки от Кауфланд, мислех да пробвам със семенца.

# 61
  • Варна
  • Мнения: 2 037
Венета, с кисело съм пробвала и при мен не свърши работа. Това пък с отровата ми се струва е бавен метод.
Лавандула нямам, въпреки че мъжът ми постоянно я заглежда, но аз не зная как се гледа и също дори дали ще вирее на югозападна тераса ( слънцето е от 10ч. до към 17.00ч).
Гнездото го знаем къде е и вероятно скоро ще бъде циментирано от мъжът ми.  Брутално, но това е. Миналата година се наложи да си пострижа нолината гола глава. Аз пръскам, те ми носят нови листни въшки. Тази година не желая да я постригвам и да чакам отново да се разлисти. Simple Smile

# 62
  • Карлово
  • Мнения: 4 666

Лавандула нямам, въпреки че мъжът ми постоянно я заглежда, но аз не зная как се гледа и също дори дали ще вирее на югозападна тераса ( слънцето е от 10ч. до към 17.00ч).
Опитай - тя обича слънце и суша. Аз моята от преполиване май я губя или от това, че е слаб разсада, който продават.

# 63
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Floren, те мравките явно си имат предпочитания към определени цветя. Аз затова тази година ще ги  наблюдавам и в бъдеще ще купувам само такива цветя, които не им харесват.
Колкото до циментирането, не съм сигурна дали и то ще помогне. Може да си пробият дупка и пак да си останат там. Защо не опиташ да изкопаеш до гнездото и да го преместиш поне на 30м далече, така бях чела веднъж, а може и да го унищожиш по някой сигурен начин. Колкото и да ми е мъчно за тях, по ми е мъчно за цветята ми, затова мравките ги прежалвам с чиста съвест.
За лавандулата ДамаТрефа вече ти е писала. Моята също е цял ден на силно слънце, когато го има де и се чувства много добре.


Скрит текст:

# 64
  • Мнения: 4 597
Привет, включвам се по въпроса с мравките - в апартамент на 12 етаж бяха плъзнали навсякъде, като най-много имаше в банята. Използвах всички методи, за които ми казаха, но безуспешно. Тогава колега каза, че се спасил от хлебарки с фронтлайн комбо за големи кучета (40-60 кг). Каза също, че и комари не му влизали след това. Взех да пробвам заради комарите, а то прогони мравките - изчезнаха без трупове и следа преди 10 години. Не съм пръскала повече , но ги няма оттогава. За двор не знам дали ще стане, за вътре и балкон е изпитано Simple Smile

# 65
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
дама трефа, шибоят, ах, шибоят... като си спомня как ухае.

# 66
  • Варна
  • Мнения: 2 037
Венета, мойте наблюдения относно предпочитанията на мравките са : калибрахое, петуния, хризантема, нолина, амарилис. Другите съфорумки също биха могли да се включат с наблюдения. За момента имам 3 от изброените от мен цветя и от сега си представям битката дето ще водя с листните въшки. Simple Smile

Беки 8, фронтлайна нали са пипета дето се капва на врата на кучето. Разтваря се във вода и се пръска ли, как се използва ? Simple Smile

# 67
  • Мнения: 4 597
Да, пипетата се разтваря във вода (ползвах от препарат за почистване на прозорци - 750 мл) и напръсках по всички краища и ъгли на апартамента. След това не съм мила умишлено пода за 3 дни, но банята си се ползваше (стояла е от вечерта до сутринта без да се мокри). Хубавото е, че не мирише и няма опасност за домашните любимци/децата.
Допълвам се с подарък за колежка:


Ядлива е, но за пръв път виждам ягода да цъфти в червено.

Последна редакция: чт, 15 апр 2021, 19:21 от beki8

# 68
  • Мнения: 3 800
ДамаТрефа, какво е последното цвете? Бордо на цвят?
А Лавандула - купете си от разсадник? Потърсете някоя презимували в Разсадника. Така ще е климатизирана. Може да е грозноватичка в началото. Носи на много слънце!

# 69
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
за шибоя ли питаш? Simple Smile

# 70
  • Мнения: 3 800
Щом казваш, че е шибой. Моят е класика - оранжево - червен. Преди годи и бях купила розов и бял, но не го биде.

# 71
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
аз имах от семена чисто жълт, оранжево-червен и такъв морав.
обичам аромата на шибои, а белите и розовите май не миришеха.

# 72
  • Мнения: 502
Аз мравките ги преборих с един препарат, случайно ми го препоръчаха, казва се Айкън. Взех го от агроаптека. Ликвидира ги бързо и за дълго време. Миналото лято нямах мравки, но въшки си имаше. Особено калибрахоето, каскадните петунии, мазало беше. Тази година ще пръскам профилактично още преди да им дойде времето. Ако има лято и ако имам цветя де, че днес съм със зимно яке Joy

# 73
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 007
За брашното и мравките : поръсва се бяло брашно по пътя на мравките. Това е. Те си хапват от брашното, което им влияе зле и ги унищожава. От няколко места го знам, но не съм стигала да го пробвам. Нямам мравки.

# 74
  • Мнения: 5 402
За прогонване на мравки съм чела, че се поръсва с канела по пътя им, не обичали миризмата. Не съм пробвала обаче.
И моите лалета тази година са много зле, само криви хилави листа покараха, тук-там по някоя пъпчица от есенното засаждане. Миналогодишните само на листа ще си останат май.
Нолината ми измръзна, всички листа опадаха. Дали има някакъв шанс да изкара нови издънки от корена?

Общи условия

Активация на акаунт