(Био)зеленчукова градина – нашето райско кътче (тема 44)

  • 38 373
  • 798
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 927
Миналото лято спасих цвете на терасата от въшките с чай от коприва, по-концентриран. Пръсках със спрей. Сега зимата беше въшлясала една хризантема, отрязана и прибрана в мазето. Поникналото стръкче беше почерняло от въшки. Пак с коприва го спасих, но пръсках поне 6-7 дни редовно. Не разбрах как се появиха въшките в мазето?!?!

# 61
  • София
  • Мнения: 24 839
Не го хвърляй.
Сложи в една пръскачка литър вода, 4 капки йод и 1/2 ч.л. сода бикарбонат.
Хубаво разтръскай и полей, напръскай докато почне да се стича по игличките.
Напръскай и по пръстта.
Виж утре дали има ефект, но продължи да пръскаш поне 3 дни.
После с вода отмий- намокрено памуче и пак наблюдавай.

Ако има нужда, направи още един курс.

# 62
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 446
Благодаря много! Сега ще го направя Simple Smile

# 63
  • Мнения: 28
Здравейте на всичКИ! Новоизлюпена градинарка съм.... Моля кажете ми откъде да си купя семена кейл?

# 64
  • София
  • Мнения: 5 196
Тези "цветове"  чесън, всъщност микро скилитки, за какво мога да ги засадя сега? Тествах ги в къщи - микро тънко растения станаха

# 65
  • София/Варна
  • Мнения: 1 434
Аз трепя листни въшки с микс от вода, течен сапун и олио. Олиото се забърква с течния сапун да стане на емулсия и се разрежда с вода. Пръска се обилно. Бях чела някъде,че на малките гадинки от мазнината им се запушват някакви пори или не знам какво и умират.

# 66
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
Тези "цветове"  чесън, всъщност микро скилитки, за какво мога да ги засадя сега? Тествах ги в къщи - микро тънко растения станаха



ще са тънички в началото, после ще укрепнат. Simple Smile

# 67
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Здравейте на всичКИ! Новоизлюпена градинарка съм.... Моля кажете ми откъде да си купя семена кейл?
Има в Семената шоп. Току-що се рових и правих списък.. Мъжът ми редовно прави поръчки от там и са им качествени семената. Моят списък /заради семена на Сандра, които някъде забутах/, нарастна с брюкселско зеле, кръгли морковчета, кръгли тиквички, които стават за пълнене ,оранжев патисон /гледала съм бял и е много плътен и вкусен, а този е атрактивен/ и червен босилек /пише че е ароматен, като че ли другият не е /. Ако не изпрати поръчката днес, списъкът ми ще нарастне.....

# 68
  • sofia
  • Мнения: 8 942
Тези "цветове"  чесън, всъщност микро скилитки, за какво мога да ги засадя сега? Тествах ги в къщи - микро тънко растения станаха

Това не е чесън. Това е лук. Бях го споменала в миналата тема - изкарва зелени листа непрекъснато, а това му е "цвета". Боцкате в земята  главичките и го оставяте да си расте. Като направи зелени листа си късате от тях за салатата. В един момент ще направи пак такива главички, насаждате ги и така си имате непрекъснато зелени пера лук.
Майка ми му е отделила едно каре метър на метър и там го "възпроизвежда".

Чесънът прави семена, като лукът за глави. Освен и това да е чесън "за пера".

Сутринта беше -6! Егати студа. Вкарах си вътре земята за пикиране, че да се размръзне и постопли. Добре, че си я бях пресяла и подготвила в чували предварително. Доматито за сега оцелява, щом го докара до втори-трети листа.

# 69
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
такива "двуетажни" има и лук и чесън. Simple Smile
различават се по аромата. Simple Smile
нашият чесън е с много интересни лилави цветове. Simple Smile преди да направи чесънчетата. оставила съм го да се самозасява, защото ми харесва лятото да виждам лилавите главички в магданоза. Simple Smile

# 70
  • Русе
  • Мнения: 2 607
Аз също имам и чесън,  и лук...това като го гледам е чесъна.

# 71
  • София
  • Мнения: 12 240
Аз също имам и чесън,  и лук...това като го гледам е чесъна.
А откъде могат да се вземат подобни лук и чесън и как точно се отглеждат?

# 72
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
мисля, че сам от човек, който ги има.
не съм виждала такива нито по пазарите, нито в специализираните магазини.
отглеждат се като всички други - засаждаш луковичките (толкова са дребни, че може и д ги сееш), после почистваш тревата за да не ги задушава и си имаш лукови пера пролетта и лятото и нови лукчета - есента.

# 73
  • София
  • Мнения: 12 240
мисля, че сам от човек, който ги има.
не съм виждала такива нито по пазарите, нито в специализираните магазини.
отглеждат се като всички други - засаждаш луковичките (толкова са дребни, че може и д ги сееш), после почистваш тревата за да не ги задушава и си имаш лукови пера пролетта и лятото и нови лукчета - есента.

А новите лукчета се образуват като се остави някой от корените да цъфне ли?
Ако някой есента или когато може има излишни ще се радвам на някое растение, да се опитам да си захвана Simple Smile

# 74
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 099
едновременно си растат и листа и цветоноси, късаш си от листата, оставяш цветоноса. Simple Smile
на балкона не се чувстват много добре. на няколко пъти събирах "семена" от червения лук на майка. изкарва някакви мижави пера и засъхва.  при нея е леха.
в нашата градина имаме няколко чесънчета. 

Общи условия

Активация на акаунт