Козунаци 2021-ва

  • 52 838
  • 857
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 638
Момичета, когато извадите от фурната, завивате ли с нещо? А за следващия ден, как да го запазя мекичък- в найлонка ли?

# 61
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
Охлаждаш козунака (охлаждането е част от готвенето, като при печенето влагата се концентрира в средата на печивото, а при охлаждането са разпределя обратно) на решетка и чак напълно охладен завиваш в стреч фолио.

Последна редакция: чт, 18 мар 2021, 19:43 от Morena

# 62
  • София
  • Мнения: 11 732
Също като Моренка, охлаждам във формата за около 10 минути и след това изваждам върху решетка до пълното му охлаждане. Прибирам в найлонови пликове и си остават меки и хубави

# 63
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
...охлаждам във формата за около 10 минути и след това изваждам върху решетка до пълното му охлаждане.
Точно вметване, душа, че аз не пека фъв форма.

# 64
  • Мнения: 7 293
Първа репетиция-"Козунак с лимонада"-Ваня Джорджевич

При мен с кока кола, кафява захар и брашно СМ за пица

Скрит текст:

Опит за плетка с четири фитила

# 65
  • Мнения: 6 622
Здравейте! Търся си сравнително бърза и лесна рецепта за козунак, който не е много голям. Другият проблем е, че разполагам само с брашно тип 500.

# 66
  • София
  • Мнения: 11 732
Здравейте! Търся си сравнително бърза и лесна рецепта за козунак, който не е много голям. Другият проблем е, че разполагам само с брашно тип 500.
Те, рецептите, са все едни и същи с много малко изменения, някъде има закв. сметана, другаде прясно мляко, почти винаги са с мая, ако не ползваш квас, масло, малко олио, яйца, захар, това е в общи линии, няма големи изменения в рецептите, ако не добавяш какао, шоколад, нутела и прочие. Пускам ти една рецепта точно с 500 г брашно, това е рецепта на Морена, - Козуначен бретцел, не е задължително да тестото да го оформяш като братцел, а си го сплитай както си искаш. Рецептата й  е хубава и точна.
https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2019/11/blog-post_357.html
Скрит текст:
Ако решиш да разгледаш имам още рецепти и ако количеството е повече си я делиш на две и си готова.

# 67
  • Мнения: 39 516
Лимонче, аз правя козунак с едно втасване на Лабрекс. Чуден ми е. Снимката си я намерих в нета.

# 68
  • Мнения: 6 790
Здравейте! Търся си сравнително бърза и лесна рецепта за козунак, който не е много голям. Другият проблем е, че разполагам само с брашно тип 500.
https://www.mycookingcreations.com/2021/02/treccia-pasquale.html
Правих по тази рецепта последно, малката доза. Много сполучлива рецепта. Не е проблем, че имаш само брашно тип 500.

# 69
  • Русе
  • Мнения: 1 853
Пропуснала съм темата! Рано ми е още за козунаци, но ще ви следя. Няколко години правих по рецепта на Еликсир със заквасена сметана, но миналата година смених с рецептата на Морена и се получи добре.

# 70
  • Мнения: 6 622
Здравейте! Търся си сравнително бърза и лесна рецепта за козунак, който не е много голям. Другият проблем е, че разполагам само с брашно тип 500.
https://www.mycookingcreations.com/2021/02/treccia-pasquale.html
Правих по тази рецепта последно, малката доза. Много сполучлива рецепта. Не е проблем, че имаш само брашно тип 500.
Забърках този малката доза. Пише, че втасва между 2 и 4 часа. В кухнята ми е 26 градуса. Горе долу колко да го оставя?

# 71
  • Мнения: 3 280
И отново козунак.

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
... Пише, че втасва между 2 и 4 часа. .
Това е горе-долу-то.  Следиш го да се увеличи поне двойно - това е. Пробвай го след 1 час най-рано.

# 73
  • Мнения: 2 638
Аз направих по тази рецепта, но намалих наполовина продуктите. Отчетох си грешка, че не ползвах по- голямата си форма за печене, а го сбих в по- малката. Още една грешка, че не схаванах на колко градуса и време се пече. Мисля, че отвътре му трябваше още съвсем малко, а отдолу и отгоре вече беше готов. За печенето ще помоля за насоки?

40 гр. прясна мая
170 гр. захар
щипка сол
2 ванилии
3 яйца
портокалова кора
по желание - махлеб
80 гр. маргарин
4 супени лъжици олио
120 мл хладко прясно мляко
около 600 гр. брашно
За намазване:
1 жълтък
2 супени лъжици прясно мляко

начин на приготвяне

Каквото и да кажем за тази рецепта за козунак, все ще е малко. Затова най-добре сами се убедете в резултата, като го приготвите у дома за празника. 
В 50 мл хладко мляко се захваща маята с малко захар и брашно. Оставя се да се активира 10-15 мин. Отделно захарта се разтваря в останалото хладко мляко заедно с маргарина и ванилиите. 

Тестото трябва да се меси повече време, като по този начин ще стане еластично и ще има повече конци. Готовото тесто се покрива с фолио и с кухненска кърпа, и се оставя на топло място за 2-3 часа (може и повече) 
След като тестото хубаво втаса, се премесва още веднъж с намазнени ръце (това е много важно и не бива да се пропуска) и отново се покрива с кухненска кърпа. Оставя се да втаса повторно още 1-2 часа.

# 74
  • София
  • Мнения: 11 732
Аз направих по тази рецепта, но намалих наполовина продуктите. Отчетох си грешка, че не ползвах по- голямата си форма за печене, а го сбих в по- малката. Още една грешка, че не схаванах на колко градуса и време се пече. Мисля, че отвътре му трябваше още съвсем малко, а отдолу и отгоре вече беше готов. За печенето ще помоля за насоки?

.....................
Рецептата не е по различна от другите, които се ползват, но само споменаването на маргарин вече ме е отказало да я пробвам, а и защо маргарин...Козунаците се пекат на 160 градуса и до суха клечка поставена в средата.

Общи условия

Активация на акаунт