Клуб на храбрата шивачка - 23 тема

  • 47 548
  • 840
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 1 863
Явно е дошло време за пенсионирането на Лучникът! Определено Елната е много по-добра машина от Сингера. Домашен съвременен евтин Сингер, вече не е синоним на качествена машина, както старите модели машини. Има добри, но много над 1000 пари. Не допускай новата машина, да я постигне същата участ като Лучника! Купувай качествени игли Орган! За тези Елни, стават всякакви крачета които са на пазара. Мястото на шевната машина не е нито на терасата, нито на тавана, нито в мазата. Тя е произведение на изкуството и трябва да е на най-чистото, топло и видно място в стаята. Може да нямаш телевизор, но без качествена машина не може да се живее. Когато свършиш шиенето, винаги спускай крачето!

# 811
  • София
  • Мнения: 1 654
elektrichar, моят Лучник явно е от китайските, купих го някъде към 1997 с болезнено спестени в ония ужасни години долари и затова бях толкова разочарована и направо го мразех Simple Smile
В началото на годината бяха пуснали в Лидл тези масла, някое от тях става ли за шевна машина? Тогава дълго ги разглеждах и четох указанията им, но на никое не се споменаваше шевни машини:

Последна редакция: сб, 21 яну 2023, 10:14 от Carmela Biscuit

# 812
  • Мнения: 1 863
Carmela Biscuit, добро вазелиново масло е това: https://radimexbg.com/%D1%85%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81 … -vaseline701.html
https://temax.bg/sprey-soudal-smazochen-vazelinov-400ml-42560
Не трябва да се смазва машина със силиконов спрей, защото той изсъхва за броени минути и все едно не си я смазвал.
Да имаш информация от знаещ човек, ще ти спести не само пари, но и нерви. Добре би било някой да ти каже, че този Лучник не струва. Като шиеш с калпава машина, намразваш този занаят и хоби, защото нищо не става както трябва. Малко специалисти искат да споделят знанията си. И това е в редът на нещата може би, защото ти задават въпрос, ти пишеш всичко което знаеш, опитваш се да го вкараш в правият за теб път и след това - нищо. Не знам, времената ли са такива на безпардонност и неблагодарност? Понякога се чудя, аз ли не съм наред, или всички са превъртели тотално? Най-вероятно е всички да сме се побъркали, от тази тотална липса на хуманност към себеподобните си и към всичко живо, на нашата рядко красива планета.

# 813
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 301
elektrichar, разгледах Елна. Показах и на сина ми и той каза че за тази е говорил "майстора". Сега въпроса ми е такъв: Никъде не видях в описанието да има куфар, как се пренася? Колко е тежка? И още в описанито не намирих да има кабел, педал? Електрическа е нали? /не ми се смейте/
ппп току що разглеждах Лидъл и от другата седмица има шевна машина silver crest за 260 лв.
В сравнение с Елна как е?

Последна редакция: сб, 21 яну 2023, 13:24 от MAD65

# 814
  • Мнения: 1 863
Машината е опакована в кашон и капаци от стиропор. Моторът е вътре в машината и си има комплект от кабел и педал. Куплунгът се вкарва в машината, а щепсела знаеш къде. И Janome и Елна имат бял чохъл, който предпазва машината от прах. Машината тежи малко над 6 кг. Няма да излъжа, като кажа, че Елната е по-добрата машина от Силвър Крест, макар и с по-малко шевове. Лидълската машина има преместване на иглата от крайно ляво, до крайно дясно положение. Елна мести иглата само център, дясно положение. Съотношението на цена - качество на Силвър Крест е много добро, но отстъпва по качество на Елната. И двете машини ще ти вършат една и съща работа, но ресурсът на Елна е по-голям. Бутонът за обратен ход на Елната, е на точното удобно място. Ти сама ще решиш, коя машина да си купиш. Касовата бележка на Силвър Крест служи за гаранция и е добре да се принтира веднага, защото мастилото изчезва след половин година. Моята машина е Силвър Крест, имам я от 8 години, но е друг модел. И тъй като съм педант и си смазвам машината, тя работи и изглежда като нова. Много е тиха. Но и на теб ще кажа, че домашна машина, която шие всички платове струва 5000 пари. И евтините шият, но използваме различни крачета и чалъми за някои гадни и дебели материи. Предполагам няма да ти е много ясно как се избират някои шевове, затова питай и ще ти се отговори!

# 815
  • Мнения: 1 750
Показаният от МАД 65  "Лучник" е от 1985 година, оригинален полски. Моят  е същият и още ми вади "хляба" понякога, пък вече и душата Grinning ! Но не си го сменям за нищо друго. Явно е и до късмет с машината, както с всичко останало.

# 816
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 273
Другата седмица ще има в Лидл шевна машина СилвърКрест с много функции и с подробно упътване Simple Smile

# 817
  • София
  • Мнения: 2 923
Другата седмица ще има в Лидл шевна машина СилвърКрест с много функции и с подробно упътване Simple Smile

Май са й повишили "качеството" с 30-тина лева Joy

# 818
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 301
Много благодаря на elektrichar за насоките за избор на машина. Поръчана е Елна 220. Днес я очаквам да дойде. И сега започвам с въпроси за шивашките принадлежности.
Кои конци да си взема? Тези дето сега са на промоция в Лидъл стават ли? Игли - какви?
В тази тема ли да продължавам да досаждам или някоя друга е за такъв тип въпроси?

# 819
  • FRANCE
  • Мнения: 2 233
Със сигурност не от Лидъл.
Има хиляди фирми в бг за поръчване на конци. Изпуснах, от кой град си? Игли, аз харесвам Орган.

# 820
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 301
Със сигурност не от Лидъл.
Има хиляди фирми в бг за поръчване на конци. Изпуснах, от кой град си? Игли, аз харесвам Орган.
в София съм
каква марка конци да потърся? Минавам всеки ден на Ботев и Пиротска. Там има няколко кинкалерии

# 821
  • FRANCE
  • Мнения: 2 233
Аз харесвам едни Gerry. Хасковска фирма с магазин и в София. Сега остана да се сетя как се казва улицата. Има нещо като  склад "пещерата на Али баба за шивашки материали". Не е далече от Пиротска и Ботев .

# 822
  • Мнения: 1 863
Лидълски конци - определено не! Ако говорим за качествени конци, това са Gütermann, Amann, Coats, Tytan, ASSOS.
Игли на първо място Organ, SCHMETZ, Groz-Beckert. Откакто  SCHMETZ вече се произвеждат в Индия, спряха да пишат на определени шевни машини, че са подходящи за тях. Затова Орган, но само в прозрачна пластмасова кутийка. Има доста фалшиви в хартиена опаковка. Тази тема е подходяща за всякакви шевни и машинни въпроси.

# 823
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
Аз харесвам едни Gerry. Хасковска фирма с магазин и в София. Сега остана да се сетя как се казва улицата. Има нещо като  склад "пещерата на Али баба за шивашки материали". Не е далече от Пиротска и Ботев .

Simple Smile Simple Smile Simple Smile шехерезада ли? https://sheherezada.com/
още ли е там?

# 824
  • Вече на светло в София
  • Мнения: 1 301
Аз харесвам едни Gerry. Хасковска фирма с магазин и в София. Сега остана да се сетя как се казва улицата. Има нещо като  склад "пещерата на Али баба за шивашки материали". Не е далече от Пиротска и Ботев .

Simple Smile Simple Smile Simple Smile шехерезада ли? https://sheherezada.com/
още ли е там?
Предполагам, че мадам говори за магазина на ул. “Цар Самуил” 147. На мапса го видях- само на едро пише, че продават. Ще мина лично да го видя

Общи условия

Активация на акаунт