Захранване - въпроси и отговори - тема 10

  • 37 305
  • 761
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 6 714
Плодовите сокове натоварват корема, образуват газове и трудно се преработват. Затова не е добре да се дава преди годинката. Давай ги под формата на пюре, леко заварени, колкото да омекнат, поне до към 10м. След това може сурови нарязани на лентички за самостоятелно хранене. И чак след годинката изцедени на сок.

# 706
  • Мнения: 404
Захранвам от няколко месеца вече, малкият изяжда едва четвърт порция на обяд, но пък обича кашата и си я изяжда цялата следобяда. Обаче на няколко пъти вече се случи да мрънка и плаче, не искаше да суче, но като му дам каша с плод се наяжда с кеф и след това е весел. Досега имахме обратния проблем - искаше само да суче, не искаше друга храна. А пък кърма имам. Какво е това чудо, може ли да е от скок в растежа? Досега давах каша само следобяд, да почвам ли и сутрин?

# 707
  • Седмото небе
  • Мнения: 2 790
А защо не пробвате кашата с плод да дадете сутрин, зеленчуковото пюре да си е традиционно на обяд. Ако давате следобедна закуска да е плодово пюре или в ако бебето е в подходяща възраст плода да е на парченца? На много места чета, а и нашата педиатърка ни посъветва, че за СЗ кашите могат да са малко натоварващи за бебчета в по-ранна възраст и може да доведат до дискомфорт на коремчето в по-късните часове.
Логиката била, че както ние възрастните хора ядем зърнени храни за закуска, по същия начин да е и за дребосъците.

Последна редакция: вт, 13 юли 2021, 10:02 от * SUPERMAMА *

# 708
  • Мнения: 755
Здравейте, имам въпроси към мамите, заложили на домашно приготвени каши. Как добавяте мляко (кърма) при положение, че след 3-4 минути става много течна консистенцията? От къде купувате продуктите за кашите и на какви каши основно залагате?

# 709
  • Мнения: 1 659
Захранвам от няколко месеца вече, малкият изяжда едва четвърт порция на обяд, но пък обича кашата и си я изяжда цялата следобяда. Обаче на няколко пъти вече се случи да мрънка и плаче, не искаше да суче, но като му дам каша с плод се наяжда с кеф и след това е весел. Досега имахме обратния проблем - искаше само да суче, не искаше друга храна. А пък кърма имам. Какво е това чудо, може ли да е от скок в растежа? Досега давах каша само следобяд, да почвам ли и сутрин?

Плодът има захар, овкусява кашата и затова му харесва на малкото човече. При възрастните е същото овесени ядки с мляко са по-малко вкусни от мюсли, защото в тях има и стафиди например.
Аз доколкото разбрах педиатърката до годинка бебето трябва да яде сутрин и вечер кърма/АМ, а др.хранения да ги заместя.
Какво количество зеленчуково пюре в мл или грамове изяждаше вашето бебе две-три седмици след захранването ?
Аз не мога да се оправя с тези мерни единици. Млякото е в мл, а пюретата е в грамове. Smiley

# 710
  • Мнения: 11 162
Какво количество зеленчуково пюре в мл или грамове изяждаше вашето бебе две-три седмици след захранването ?
Аз не мога да се оправя с тези мерни единици. Млякото е в мл, а пюретата е в грамове. Smiley
Никакво значение нямат нито грамовете, нито милилитрите. Води се по бебето. Иначе простата физика - млякото е с плътност близка до 1 (плътността на водата) и грамовете са почти равни на милилитрите, пюретата обаче са много по-гъсти и грамовете са доста повече от милилитрите за единица количество.

# 711
  • Седмото небе
  • Мнения: 2 790
Блу скай, с домашно правени каши още нямам опит. Засега давам само готови. Правя с вода, добавям пасиран плод или готово пюре, по-късно дохранвам с кърма. Приятелка действа по същия начин, но после дохранва с Ам. Но и нейното детенце като моето все още хапва по мъничко. Аз по-натам ще правя домашни. Вчера в един био магазин момичето ме посъветва да купувам цели зърна-да накисвам, варя и после да пасирам. Така се запазвало всичко ценно от тях. Другия вариант е по-дълъг-киснене, изсушаване, смилане на брашно и чак после варене на каша. Другия ми се вижда по-лесен. Днес за мен за закуска си направих точно така пасирана елда и стана страхотно, хапнах я с един остатък от пюре на бебка.
Моя съседка пък има рецепта с пропорции от тяхната педиатърка. Прави първо Ам, към него добавя от бързите каши и плод. Ако те интересува точно мога да я питам. За каша с кърма и аз съм отворена за идеи. Вижда ми се като улеснение, нещо като 3в1 за по нататък, когато вече започне да хапва повече и искам/мога да дам всичко наведнъж.

# 712
  • Мнения: 85
Супер, че изцеждате всеки ден сокче на детето! Няма по-хубаво от витамините в плодовете и зеленчуците! Не мисля, че ще навредят стотина милилитра сок, който в голямата част е вода всъщност.. Няма как да раздуе коремчето, защото са премахнати фибрите от плодовете. Друг е въпросът, че според мен трябва да се използват само сезонни плодове, за да се избегнат излишни химикали...

# 713
  • Мнения: 7 712
С какво мога да комбинирам пъпеш за СЗ или закуска?

# 714
  • Мнения: 3 124
Може различни идеи, аз бих с елда и кис.мляко, може с киноа и авокадо, може с овесени или лимецови ядки и др.плод като боровинки,банан, праскова.

# 715
  • Мнения: 275
С какво мога да комбинирам пъпеш за СЗ или закуска?
Мляко с ориз\оризова каша с АМ, грис с пъпеш, бисквити, овесени ядки, елда.

# 716
  • Несебър
  • Мнения: 529
Е, как супер?! Тия сокове са такава отживелица. Моля ви, не се заблуждавайте, че щом е от плод или зеленчук, непременно е полезно. Докато се изцеди и изпие от окислението са заминали всякакви мижави количества витамини и минерали, от което остава една захарна вода. Без фибри, дори. Ако ще правите нещо подобно, то поне да е смути от някакъв вид. Много по-хранително, засищащо и не вдига нивата на инсулина чак така.
Супер, че изцеждате всеки ден сокче на детето! Няма по-хубаво от витамините в плодовете и зеленчуците! Не мисля, че ще навредят стотина милилитра сок, който в голямата част е вода всъщност.. Няма как да раздуе коремчето, защото са премахнати фибрите от плодовете. Друг е въпросът, че според мен трябва да се използват само сезонни плодове, за да се избегнат излишни химикали...

# 717
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Тия сокове, според мен, са супер излишни.
Едно, че няма нищо полезно в тях, защото фибрите са заминали. Второ, че след като ги опитат, има вероятност да не искат вода, защото соковете са сладки.
По=добре е да се дават пресни, сезонни плодове за гризкане, ако бебето е в походяща за това възраст. Ако не, може смути, както е написала krassimiras.

Моето дете е на 19м и вчера за първи път опита малко сок и то от немай къде, защото бяхме на РД.
Въпреки че не беше от най-боклучавите, пак не бях много сколонна. А аз далеч не съм фанатик на тема био-органик ядене.

# 718
  • Мнения: 85
😆Какви нива на инсулини ,дами?! Извинете, не искам да засегна никого, но говорим за бебета...и за премерени количества прясна храна!

# 719
  • Мнения: 1 993
Смятате, че бебетата нямат инсулин ли? 100мл сок за едно бебе не са никак малко.

Никой не ви спира да давате сок на детето си, щом смятате, че е полезен. Но не е лошо да прочетете дали наистина е така.

Общи условия

Активация на акаунт