Не се чувствам добре. Просто не се чувствам добре

  • 5 684
  • 81
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 147
Много си млада още и се влияеш от мнението на околните; от това, което "ще кажат хората" и т.н. Това е нормално и често срещано, но сега е точно подходящият момент да помъдрееш още малко и да го отхвърлиш като мислене. Но не само на думи и механично, а вътрешно да си се тормозиш отново. Отдели си малко време и си помисли. Коментарите на хората по някакъв начин ще ръководят ли живота ти? Тези хора ли ще слагат хляб на масата ти и те ли ще плащат евентуално последващо образование? Да, атмосферата в малки клюкарски градове е отровна и задушаваща, разбирам, че това влияе на психиката и на мирогледа. А това е добър повод да обмислиш след матурите какво ще правиш. Ще имаш ли възможност и желание да "избягаш" в по-голям град и да живееш като щастлива анонимна, с всичките му плюсове и минуси? Ще се наложи ли да останеш в малкия град по разни причини? Ако е второто, ще трябва малко да се научиш да кимаш любезно и да пропускаш клюкарките покрай ушите си, че иначе съвсем ще се смахнеш.

За самото учене са ти казали вече, но нека да ти го събера обобщено, така както го виждам аз.

1) Докато човек е жив и (относително) здрав, няма такова нещо като "на всяка цена". Ако нещо непредвидено се случи (в твоя случай да не вземеш матурите, което ми се струва крайно невероятно), има втори шансове под различни форми. Това е техника за справяне със стреса. Вече са ти го написали. Приеми, че правиш каквото трябва, ще стане, каквото ще стане и чак тогава ще мислиш какво да правиш. Със сигурност това ще помогне да се успокоиш и в крайна сметка ще доведе до по-добри резултати, защото няма да ти пречи притеснението. Обмисляла ли си го по този начин? Помага. Simple Smile

2) Започни да правиш, каквото трябва. Механичното решаване на тестове със свито сърце и неудоволствие не води до особени резултати. Запомняш ли това, което четеш? Не казвам да ги оставиш, напротив. Решавай тестовете, гледай къде правиш грешки и после за сгрешените неща прочети теорията. Напиши си собствени обяснения със свои думи кое как е и защо е така. Писането също помага за запомнянето и за разбирането. Чети и допълнителна литература. Има достатъчно източници онлайн. Чети и по някоя книжка за удоволствие в свободното време. Много помага за правилен правопис и без да учиш наизуст правила, правилното изписване по естествен път остава в паметта ти. Simple Smile Подбирай книжките внимателно все пак, както и онлайн източниците. Грамотността онлайн не е от най-примерните... меко казано... А преди години си купих ново издание на класика с правописни и пунктуационни грешки, изтървани думи и фрази... Доплака ми се.

3) Това май е най-важното и с него трябва да започнеш изясняването. Защо учиш за матурите? Просто за да ги вземеш? Искаш да учиш в университет? Искаш да учиш в специалност с висок успех? Начинът ти на учене много зависи от това. Ако говорим за "горе-долу добри оценки", както си споменала вече, ми се струва, че притесненията ти са безсмислени. Не си неграмотна и расла в гората, учиш все пак. Ако се отпуснеш малко и не стоиш на тръни, матурите ще ги вземеш, вероятно и с по-добри оценки, отколкото си представяш. Другото вече си го изясни сама. Не е и нужно да го решаваш в момента. Може първата ти цел просто да е да вземеш матурите. След време може би ще пораснеш още, ще узрееш за идея за учене по-сериозно нататък (примерно) и ще положиш тогава отново усилия да го постигнеш. Или ще решиш, че искаш "по-артистична" професия, ще отидеш на курсове, ще гледаш клипове и т.н. и ще станеш една от най-търсените маникюристки в София (примерно). Или ще работиш нещо по-физически натоварено, но няма да влагаш средства и ресурс във висше образование, защото ги нямаш/не искаш да го правиш/не ти се занимава. Варианти бол. Мисълта ми е, че това е твоят живот, ти трябва поне приблизително да решиш какво искаш за себе си в близкото бъдеще поне. Ако можеш да решиш и за далечното, хубаво. Ако не можеш, пак хубаво. Ако си промениш мнението по-нататък и решиш друго, пак е добре. Ти решаваш, но съответно и носиш последствията от решенията си.

Успокой се и дишай дълбоко! Продължавай да се стараеш и потърси помощ за ученето, ако смяташ, че ще ти е по-лесно така. Ползваш интернет и вариантите са много. А и не пречи на живо да попиташ някого и да потърсиш помощ. Родители, учители, приятели, познати... Може да пробваш с уроци, ако можеш да отделиш финанси. А има учители, които не биха поискали дори пари за консултации няколко пъти или повечко пъти. (Все пак е хубаво да им подариш поне нещо дребничко, ако се стигне до такъв вариант при теб.) Няма смисъл да се затваряш в себе си с примиренческо чувство, че нещата са обречени. Търсенето на помощ не е порок. Напротив, научи се да го правиш по правилния начин и животът ти ще бъде много по-приятен.

Желая ти успех на матурите! Но най-вече ти желая успех в помъдряването и съзряването! Бъди здрава и се пази! Simple Smile

# 31
  • София
  • Мнения: 16 088
Бела, тя сама трябва да се мотивира да чете и учи вместо да се мота из нета. Ако не е тук, ще е по други сайтове, ФБ, ИГ и подобни.
Допускам, че го прави във времето за почивка. Все пак не може да се учи постоянно. А и ако няма с кого да споделя на живо - все е някакъв отдушник тук.
Соня, разгледа ли Уча се? Говори ли с родителите дали ще плащат абонамента?

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Еха, хората ако сами се мотивираха, такъв рай щеше да е! Ама хората не се мотивират сами, очакват отвън да ги ръчкат. Всеки, който има да учи мрънка. И аз мрънкам, оплаквам се, тръгвам да правя сто хиляди други неща, но не и да уча. Че и вицове колкото щеш  на тема губене на време, вместо учене. И после надеждата, че номерът ще мине и точно този път дано да мине, пък за другия път, обещавам, точно тогава ще започна от първия ден да уча! Да ви звучи познато?
Нека си мрънка, някои хора са такива цял живот, особено пуберите. Аз досега не съм видяла някой да има да учи и да не мрънка.

# 33
  • Мнения: 6 747
На мен пък страшно ми се иска да уча, но не остава време, пусто макар...

# 34
  • Мнения: 8 815
Като чуя, че някой трябва да седне и да учи за матурата по БЕЛ( момичето показа , че учи за нея)и направо падам от смях.Зубрене на правила? това да не ти е история да запомняш дати? Не става така. Грамотен се става за 12 години, не за 2 месеца.  Ако си се ограмотил навреме, няма нужда от учене за матура. Решаваш тестове за тренинг и толкова.
А на изпита се изкарва толкова, колкото и по време на пробите вкъщи. Не си спомням да съм се лъгала в това отношение.

# 35
  • Мнения: 6 769
Нищо в този живот не идва даром. Ако не искаш да се вайкаш след 4 години как си учила тъпа специалност и съответно работиш гадна работа, се взимай в ръце. Сега възможностите са неограничени. Онлайн курсове, платформи, учители, стига да искаш, можеш да се подготвиш много добре. По-добра мотивация от това, да имаш добре платена работа и реализация в живота, аз не се сещам. Ако това ти се вижда безсмислено, не знам какъв съвет да ти дам.
Аз едно време много исках да се явя на един изпит, за който курсовете струваха сума, която моите родители не можеха да си позволят. Да не мислиш, че някой ми е стоял на врата да ме кара да уча, сама знаех от каква полза ще ми е ако издържа изпита. Е, лятото докато моите приятели бяха по плажове, аз бях взела всички учебници от библиотеката и цял ден правех упражнения и модули от изпита, които са се падали предходни години. Струваше си, взех го и до ден днешен сертификата ми е полезен в кариерата. Така че си представяй къде искаш да си след 10 години и действай. Не си семейна, нямаш ангажименти, разполагаш с времето си.

# 36
  • Мнения: 15 654
Мило момиче, всичко е в твоята глава и в твоите ръце. Хубаво е, че осъзнаваш, че не си достатъчно подготвена - сега е важно какво смяташ да направиш, за да поправиш това и приказката накрая да завъвши с хубав край. Не си губи времето - имаш достатъчно време, за да се подготвиш. Щом не успяваш да се справиш с тестовете решението е едно - намери си добри частни учители, които да те подготвят за матурите. Да, ще трябва да отделиш повече време и усилия, но крайната цел е важна. Сама явно ти е трудно, но учителите са за това. Със сигурност ще могат да ти помогнат да РАЗБЕРЕШ материала, а това ще доведе не само до повишаване на знанията ти и правилно решаване на пробните тестове, но и до изграждане на самочувствие, което също е важно по време на изпит. Защото отивайки на изпит, ако се чувстваш подготвена, ще ти бъде много по-спокойно на теб самата.
Взимай се в ръце и действай, а после ела тук и ни се похвали, че си успяла!
Успех ти желая!

# 37
  • Мнения: 973
Аз ще те посъветвам да не го мислиш много, много.

За мен неуспехите в живота са също толкова необходими и като успехите. Ех, ако го знаех в 12 ти клас...

Аз бях отличничка, отличен на матура по БЕЛ и 5 по математика. Дали според теб това е било решаващо в живота ми? Не. Дори ми даде грешно разбиране, че винаги трябва да съм оправна в живота, че не мога да си позволя неуспех. Така продължи и после в университета и в работата. А има много ситуации, в които е по-добре да си от "двойкаджиите", много ситуации, в които какво и да правиш все пак няма да успееш. И е добре мозъка да е подготвен за тях от по-рано.

Затова - учи си нормално за тези матури, по час, два но всеки ден и след това си кажи - каквото, такова. За да знаеш (а ти сама ще се убедиш), че от всяка ситуация се излиза. Както и, че какво мислят хората рядко ни влияе на живота даже хич. Щом си от малък град е префектния момент да тренираш и за това какво мислят хората. Опитай да се имунизираш, после ще ти е лесно. Не си мисли, че в големия град това го няма. Навсякъде е, защото е най-лесната форма на манипулация.

Гледай на училището като на игра - учи се да се забавляваш, докато учиш. Това е много важно. Винаги се питай - комфортно ли ми е? Ако отговорът е не, спри това което правиш и смени нещо, така че на теб да ти е добре.

Постави се на първо място - мислено сложи зад себе си матурите, зад тях училището и мнооого далече сложи тези, които те обсъждат. Направи ги малки и незначителни, защото те са такива.

И успех мило момиче! Смятам, че ще се справиш много лесно и с добър резултат Simple Smile

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма неуспели, но е срамота човек в днешно време да не може да вземе диплома за средно образование. Да погледнем рационално на ситуацията - на момичето му трябва тройка, за да може да си вземе дипломата. Може да не е най-красивата оценка на света, но е необходимият минимум.
Авторке, стягай се! Без шашкане и вайкане повече! Важно е да прочетеш произведенията, но да ги прочетеш така, все едно не ги четеш за матура, а за информация и удоволствие. По български би трябвало моментната грамотност да ти стигне за теста. Имаш три месеца до матурите - предостатъчно.

# 39
  • Мнения: 258
По литература си чета произведенията и преговарям някои правила за правопис. По история ( ще ходя на изпит по исторя) чета от учебника.

Всички варианти и по двата предмета  съм ги минала (основна матура, по желание и поправителната също. ).

Имали съм различни оценки общо взето е между 4.00-4.50 , макар че на няколко имах по -малко. 🥴
Не съм за пример, но мисля така да продължавам.
В началото на годината правих тестове пак и пак за толкова ми беше резултата. Не знам дали е достатъчно или не, но поне правя нещо?

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
Значи правиш каквото трябва и така до изпита. Буташ и другите предмети, имаш да мислиш и за втора матура. Има такива ключови моменти и периоди в живота, в които човек трябва да се мобилизира и да ги премине. Ако може да ти е някакво успокоение, всички сме минали през матурите, децата ни са минали през матурите и не е нещо кой знае какво. В момента не те интересуват хората какво приказват и какво ще приказват - всеки мисли първо за своето си дете и за себе си и какво ще пише в неговата диплома, а не какво ще кажат хората. На хората им дай да приказват.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 038
Мило момиче, ще се справиш! Горе главата!Дишай дълбоко и се успокой! Това е най-важното! Вярвай в себе си и ще успееш, но трябва да си спокойна.
По начина ти на изразяване чета, че си доста интелигентен човек, който няма как да не мине матурите си.
Така, че продължавай в същия дух и ще успееш!
Стискам палци! Успех!

# 42
  • Мнения: 258
Мило момиче, ще се справиш! Горе главата!Дишай дълбоко и се успокой! Това е най-важното! Вярвай в себе си и ще успееш, но трябва да си спокойна.
По начина ти на изразяване чета, че си доста интелигентен човек, който няма как да не мине матурите си.
Така, че продължавай в същия дух и ще успееш!
Стискам палци! Успех!

Дано. Само се притеснявам, че не ме бива да разказвам уроците, но се надявам да се получи с повече практика.

# 43
  • Мнения: X
Имах хубави резултати на матурите след 7- ми клас.  5.30 по бел и 3.60 по математика.
Как изчисли резултатите си? От години те са точки до 100, а не оценки по шестобалната система.

# 44
  • Мнения: 258
Имах хубави резултати на матурите след 7- ми клас.  5.30 по бел и 3.60 по математика.
Как изчисли резултатите си? От години те са точки до 100, а не оценки по шестобалната система.
Това беше в 7- ми клас, когато бях.  Аз съм по старата програма. Сега съм 12- ти клас.

Общи условия

Активация на акаунт