В момента чета ... 67

  • 43 359
  • 733
  •   2
Отговори
# 690
  • Mostly in my mind
  • Мнения: 8 771
нямам спомен дае бил чак толкова зле "Тебеширения човек", колкото го описвате. Вярно, не е някакъв литературен шедьовър, но пък става за четене от любителите на жанра.

# 691
  • Мнения: 10 717
Аз също съм сред харесалите "Тебеширеният човек" Simple Smile Беше ми приятно да я чета, хареса ми атмосферата в книгата, изобщо не беше лоша. Чела съм къде-къде по-бозави, но прехвалени книги Simple Smile
 
През уикенда прочетох "Детският влак" (Виола Ардоне).
Историята на малкия Америго Сперанца, носещ зрънцето на надеждата не само като фамилно има, но и в сърчицето си. Много човешка книга, която те хваща за гърлото и от която ти става "тъжно на корема" (по думите на малкия Америго)..
Книгата е написана по действителни събития, случили се в Италия след край на Втората световна война, когато над 70000 деца от южната част на страната , най-тежко пострадала от бомбардировките и най-разрушена, са били транспортирани с т.нар. влакове на щастието към по-богатите северни райони. Там са били настанявани в приемни семейства, отглеждани като собствени деца и буквално спасявани от гладна смърт.
Много от тези деца са били или осиновявани от тези семейства или връзките им са се запазвали силни и след връщането на децата в родните им семейства и така и до сега живите деца, вече на пределна възраст, казват , че имат две семейства - едното "горе" в Северна Италия,  другото - "долу" , в Южна...
Прочетох повече за тази инициатива на италианската комунистическа партия, инициатор на която е била прогресивната журналистка-комунистка Тереза Ноче, сама лежала в концлагера Равенсбрюк. Една от малкото истински хуманни инициативи на една нехуманна партия по принцип...
Оценка на книгата 5*

Последна редакция: пн, 18 яну 2021, 09:12 от Happy Mijjj ツ

# 692
  • Между Пирин, Рила и Родопите
  • Мнения: 373
Здравейте!
Следя ви напоследък за идеи. В момента чета "Зулейха отваря очи" на Гузел Яхина.
Нещо по-различно и като тематика и като стил на писане.
Харесва ми.

# 693
  • Мнения: 2 258
“Тебеширеният човек” като вайб ми напомня “ Да убиеш присмехулник”,доколкото си спомням,увлекателен стил на писане,юношеска литература бих казала,харесва ми.

# 694
  • Мнения: 77
Дочетох "Богат, беден" и съм очарована. Още е едва Януари, но съм убедена, че ще ми е в топ 3 за годината. По принцип много харесвам такъв тип семейни саги, проследяващи съдбите на няколко поколения, а тази определено е висш пилотаж. На няколко места срещнах мнения, че продължението "Просяк, крадец" не е толкова силно, но въпреки това ще продължа с него.

# 695
  • Мнения: X
Прочетох 5 от разказите от "Преводачът на болести" и я спрях за момента. Не ми е толкова силна като "Името", а и аз като цяло не съм любител на разказите. Смятам да я довърша.
Минах на "Къщата на духовете", която от много години съм си поставила за цел да прочета, започвала съм я поне 2 пъти и не успяваше да ме грабне. Сега вече ме заинтригува.
Стигнах до извода, че съм доста претенциозна на книги. Много от тези, които сте написали тук и харесали, не ми допадат. Та и по тази причина не бих захванала книга, която има не един лош отзив, давам за пример Тебеширеният човек /а си обичам трилъри/, вече четох за нея тук отрицателни мнения и не бих я чела. Същото беше и с Кестеновият човек, но ми я подариха и затова я захванах. Не е чак кой знае какво разочарование, но и нищо особено запомнящо се няма в нея.

Последна редакция: пн, 18 яну 2021, 14:27 от Анонимен

# 696
  • Мнения: 5 978
Къщата на духовете прочетох години след като гледах и харесах филма. И като почнах Исабел Алиенде...Прочетох почти всичко, което има в библиотеката.

# 697
  • Мнения: 14 453
Много я харесам Исабел Алиенте-и книгите ,и филма по Къщата на духовете.

# 698
  • София
  • Мнения: 1 489
Аз харесах фимла, но книгата не ми допадна толкова.

# 699
  • Мнения: X
Опитвам се да не гледам филми, които са писани по книги и които книги съм планирала да чета. Така че филмът не съм го гледала Simple Smile Чела съм само Паула от Алиенде, страхотна е!

# 700
  • София
  • Мнения: 1 489
Да речем, че филмът съм го гледала отдавна, още като бях дете и не знаех, че е по книга. Остави много приятен спомен у мен. Иначе и аз винаги първо чета, после гледам. Книгата я четох наскоро. Сценарият се различаваше в някои отношения от книгата.

# 701
  • Мнения: 2 579
Екранизацията на "Къщата на духовете" с Мерил Стрийп хич не е лоша, макар че много интересни, а дори и забавни моменти от книгата липсват. Може би във филма по-малко се усеща онова особено чувство за хумор на Алиенде. Много я обичам тази жена.

Започнах "Шейсет разказа" на Дино Будзати.
Странни са и доста различни един от друг.
"Прелест" -та на Мацантини си я чета бавничко, да не пропусна нещо съществено. Убедих се, че авторката може да пише по изключително болезнен начин и на не толкова болезнени теми.
Малко ме дразни това, че нейният глас заглушава този на героя, чак ми иде на моменти да й кресна да спре. И както ги везе едни такива словестни дантели, изведнъж героят се изцепва като каруцар с някой цинизъм. Не знам, не познавам чак толкова много гей и би-сексуални ( или поне така си мисля), може и да е характерна такава биполярност за някои от тях, но на мен не ми допада. В смисъл, че можеше поне малко да се обере откъм лиричност в случая. Или като толкова държи да е описателно-чувствена както и в другите си книги, да беше избрала да разказва от трето лице, а в диалозите да го остави да бъде себе си.

# 702
  • Мнения: 14 453
Опитвам се да не гледам филми, които са писани по книги и които книги съм планирала да чета. Така че филмът не съм го гледала Simple Smile Чела съм само Паула от Алиенде, страхотна е!
И аз обичайно не гледам,но филмът е прекрасен и кастът подбран само с имена.

# 703
  • Мнения: 4 018
Миналата година прочетох Къщата на духовете, по едно време мислех да я оставя, но се радвам че я прочетох до край. Дълго след това се сещах за нея. Тази година ще взема и останалите да завърша поредицата. Предполагам ще си заслужават .

# 704
  • Мнения: 6 173
Докато сме още на филми, снощи даваха "Вечерята". От години я заобикалям книгата заради разнопосочните мнения. Колкото и да не исках, защото и аз не обичам да гледам нещо, което ми предстои за четене, хвърлях по едно око бегло и май ще поотлежи още порядъчно време.

Общи условия

Активация на акаунт