Градинарство - моето хоби 26

  • 29 812
  • 746
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 107
Здравейте, малка част от градината, която се намира близо до гаража ни е празна. Почвата е слаба и пълна с камъни. Гаражът прави голяма сянка, а има и две смокини.
Искам да засея нещо,защото ми е много празно така,  но не мога да измисля какво.
Моля за някакви идеи.

# 736
  • Мнения: 5 402
Ла Валета, добре е да ториш преди дъжд, за да стигне до корените в дълбичина.
Ако е сухо, торът остава в повърхностния слой на почвата и няма голяма полза от него. В такъв случай трябва да поливаш обилно след торенето.

# 737
  • Мнения: 12 832
Сигурно нямаш предвид трева за сянка? Зашото ние в задния двор имаме съвсем малко слънце и тази година ще си подновяваме тревата с нова, за сянка.
Ами, тогава нещо почвопокривно, сянколюбиво. Така даже ще ти цъфтят по някое време. Аз се сещам за едни сини ниски цветя, при мен не можаха да виреят (чернозем смолник), не ги намирам сега, а съм забравила как се казват.
Ето варианти:
https://forum.zelena-prolet.com/viewtopic.php?f=21&t=901

# 738
  • София
  • Мнения: 24 839
Независимо от вида тор,трябва първо да се полее, после да се натори.
Аз, като привърженик на запазване и възстановяване на почвата, съм твърдо против използването на амониевата селитра и другите изкуствени торове.
Защото,  на тях се дължи порочния кръг, който описва съфорумката.
Те подхранват растението, но не и почвата.
Така, когато растението ги изконсумира, е готово да загине, защото от мъртвата почва няма какво да вземе.

А, почвата се умъртвява с изкуствените торове и обръщането й през зимата да замръзне и да стане пръхкава.
Става пръхкава, но всичките микроорганизми и гадинки, които работят за да я направят годна да изхранва растенията, измират, извадени на студа.

Станала на "пясък", лесно е обработва, но е мъртва.
Като й се изсипят изкуствените торове, не я съживяват, а изтребват което живо е останало в нея.

# 739
  • Мнения: 5 307
Благодаря за идеи, момичета! Ще избирам.

# 740
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 210
La_Valletta, зависи какво точно имаш в градината. За трева обикновено се ползва тревен тор, за зеленчука зеленчуков - аз ползвам този за домати върху всичко, за цветя и храсти нещо универсално или специфични гранули за цветя и храсти, някои искат точно определено нещо, примерно за рози, общо взето имаш нужда от три-четири различни опаковки. При нас тревата е с диви цветя и не я храним, само хвърляме пясък срещу мъх. Ако имате хубав чернозем почва, най-вече поливане трябва Smiley Да си правиш собствен тор е идея, съседите имаха един забравен от десетилетие и беше много хубав, ние имаме два бездънни бидона в ъгъла в които хвърляме предимно сухи листа и трева, но става адски бавно, за няколко години, общо взето не ни е много полезно.

# 741
  • Мнения: 1 588
Вижте дали ви харесва билката Лазаркиня- Galium Odoratum: https://botanical.bg/herb/woodruff/
При моя приятелка е точно зад гаража, а те имат и два лешника. Но.... тя полива лятото редовно. Аз съм пила чай от нея и е много ароматен, освен полезен.

# 742
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Да си кажа и аз как торя Simple Smile Вече не се старая особено, защото ми писна, честно казано. Само като видя, че има нужда.
Използвам бързоразтворим тор, Ферти Блу, но не намирам картинка, за да ви покажа. За универсален смятам 10/10/10, но се налага и да взимаме какъвто има. Предимството му е, че го нахвърлям с шепата, и после разчитам на дъждовете и поливането да го вкарат в почвата.
По принцип трябва да се зарови 1-2см, но тая работа при мен няма как да стане. Нищо не ми е изгорил до сега, дори и тревата.
Хубаво е да се полее преди торенето, ако е сухо, но се полива ЗАДЪЛЖИТЕЛНО след торенето. При този бързоразтворимия нямам кой знае какъв проблем, но с амониевата силитра е повече от задължително! Има хора, видят че ще вали, хвълрят амониева на тревата, паднат пет капки дъжд, тя не се разтапя добре, и после имат изгоряла на петна трева, която цял сезон се оправя. А знаете - някъде оголи ли се, веднага се настанява някакъв плевел. След амониеватасилитра, за тревата,, ако не е предварително разтворена, задължително се полива обилно, и то веднага!
Когато растенията са напъпили, се тори с амониева силитра. Ако не беше средата на февруари, по вида на розите си, вече да съм нахвърлила Simple Smile
След това хвърлям NPK когато започнат да образуват цветните пъпки. После - ако имам, след като прецъфтят. После вече спрях, защото не ми е икономически изгодно Grinning Това за розите, другите ги ухажвам по-рядко.
Есента се тори с бавноразтворим тор, но той се закопава малко. Пробвала съм и отгоре, защото в цветната градина не копая. Стапя се до пролетта.
На зеленчука хвърляме преди да мине фрезата,органичен тор. Ако няма - Троен суперфосфат.

Има много доволни розари, които използват Яра Мила.
Скрит текст:

Последна редакция: нд, 14 фев 2021, 17:10 от Ljuboznatelna

# 743
  • Мнения: 19 322
Любознателна, къде го продават този Ферти блу и Яре Мила?
Аз съм си горила цветя с амониева селирта. Точно така стана, падна малко дъжд и на другия ден видях пораженията.

# 744
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
ММ купува от един склад на 4-ти километър (Пловдив), Фермер, но Яра Мила знам, че някои поръчват онлайн.

Заповядайте в НОВАТА ТЕМА, момичета

# 745
  • Мнения: 190
А някой ползвал ли е био тор от калифорнийски червеи? Понеже почвата при нас не е от най-хубавите. Зеленчуци трудно стават без торене, а ми се иска да е възможно най-екологично.

# 746
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 210
Пръстта от червеи си е хумус, подобрява почвата, може да го оставиш на повърхността да растат семена, или да го разбъркаш надолу в земята, но за мен е по-евтино да хвърля хранителни добавки. Ефект има, но ежегодно трябва да слагаш, не е веднъж завинаги. За голямо пространство е по-лесно и по-евтино да сложиш един пласт субстрат в лехите за цветя.

Общи условия

Активация на акаунт