Студенти в Нидерландия - 8

  • 57 049
  • 751
  •   1
Отговори
# 45
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Това е ясно, но от ДСК може да не искат да приемат холански номер за верификация.

# 46
  • Мнения: 6 362
Сметка имах предвид.

# 47
  • Мнения: 8 135
Аз затова си му държа българския номер (към мой договор е), просто минах на изгоден план за случая. Ами има си случаи в които му е по-изгодно да си ползва българската (ДСК) сметка и карта, която е и европейска младежка карта и си я беше ползвал при посешения на обекти из Европата Wink
А телефона му е с две карти и си получава SMS-ите от която и банка да са...

# 48
  • Мнения: 1 970
Tочно, това щях да питам, защо ще спирате българската карта? Просто в момента като има холандска, изключвате българската (вадите я от апарата) и това е. Ако потрябва за нещо - включвате я, слагате я. Не е лощо да има детето два апарата, в едната българската, като не се ползва стои изключена, тогава не се отчита престой в чужбина и няма проблеми с нашия оператор. Принципно те започват да пращат смс-и за справедливо ползване и заплахи, че ще се мине на друго таксуване едва след като минат около 2 месеца в чужбина АКТИВНА, а като е изключена тя не е и не се ползва, картата не работи....няма роуминг... Като потрябва и се включи ще си работи пак.
Единственото досадно нещо е, че ще се плаща плана, но от друга страна, ако трябва обаждане или интернет или другата е загубена, или апарата се счупи (случи ни се и там трудно ще намерите поправка...) разхода със сигурност ще е над 10 евро/месец, колкото е един нормален български план с нет и роуминг...
Фрос, вадете холандска карта и забравете за ДСК, просто закрийте сметките, особено там....ще се родите, няма по-обирджийски банки от нашите, вЕрвайте ми....  и от някои между нашите, да не посочвам поименно.
А за верификациите - проверено, ако титулярът посочи лично в клон на ДСК че иска да получава оторизациите и кодовете за потвърждение на друг от посочения първоначално телефонен номер, било то и в чужбина,  ДСК, ще изпраща там кода...
Риска по някаква причина да не го получавате , подчертават, обаче, е Ваш.
Не виждам причина да не се получава, обаче.... Но няма проблем от тяхна страна да пращат кода на холандски номер.

Последна редакция: ср, 16 сеп 2020, 17:21 от StefanB

# 49
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Както се очакваше от ДСК засега не са ми потвърдили нищо, но любезна операторка се зае да проучи въпроса и да ми се обади. Предполагам, че отговорът ще е същият, който е получила peneva_a.
Само се чудя, ако преведа предварително, дали няма да се получи дублиране и от университета да си изтеглят повторно сумата.

# 50
  • Мнения: 8 135
Както се очакваше от ДСК засега не са ми потвърдили нищо, но любезна операторка се зае да проучи въпроса и да ми се обади. Предполагам, че отговорът ще е същият, който е получила peneva_a.
Само се чудя, ако преведа предварително, дали няма да се получи дублиране и от университета да си изтеглят повторно сумата.
Не се получи Simple Smile UvA, но предполагам, че и при другите няма...

# 51
  • София
  • Мнения: 155
uzerkata, ето вижте на сайта на lycamobile, сега погледнах една промоция... https://www.lycamobile.nl/en/bundles/#/nationalbundles

Това са различни пакети (бъндели), които се анулират ако не се плати следващия период, така че на практика са като предплатена карта. Ако не се плати картата сама се изключва след 3 месеца.... Подобно на припед...



Да, огледахме и поръчахме план 3 month boundle XS.
Другата оферта е само 1м. и след него става по 25Е, а на плана който сме избрали след 3м. става по 15Е на месец.
Този оператор приема алтернативен номер за контакт български такъв. Tele2 не приемаше например.
Картата трябва да пристигне на адрес до 7 дни.
Мерси за инфото, беше полезно.

# 52
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Университетът няма как да дръпне пари от посочена сметка без вашата банка да потвърди по някакъв начин, че вие сте запознати с условията за директен дебит. Няма как да няма начин, но на нашите банки явно им е много екзотично.
Университетът в Лайден приема плащане директно по банкова сметка само на цялата сума, като аз трябваше да подпиша нещо като декларация, че аз от моята сметка ще направя плащане като трета страна.

# 53
  • Мнения: 390
Ако си отворите сметка в paysera, trazsferwize , revolut - ще пожете да си плащате  всичко бързо, лесно, без комисионни. Става бързо и лесно, аз банкирам от телефона си, и изобщо не се занимавам с БГ  банки. Единствено от БГ сметка си захранвам сметката в paysera. От там насетне се разплащам и с унивеситет, и пари на студента пращам без комисионни

https://www.paysera.bg/
Това ли са

# 54
  • Мнения: 24
Привет! Знаете ли как се процедира при здравословен проблем? Все още няма здравна застраховка, само с европейската карта е. Къде може да отиде на преглед? Да препоръчате здравна застраховка? Нямам време да чета, ако може направо линк.

# 55
  • Мнения: 5 379
Ако си отворите сметка в paysera, trazsferwize , revolut - ще пожете да си плащате  всичко бързо, лесно, без комисионни. Става бързо и лесно, аз банкирам от телефона си, и изобщо не се занимавам с БГ  банки. Единствено от БГ сметка си захранвам сметката в paysera. От там насетне се разплащам и с унивеситет, и пари на студента пращам без комисионни

https://www.paysera.bg/
Това ли са
Да, работете спокойно с нея. Платформата е удобна и е проверена с годините практика не само от мен.

# 56
  • Мнения: 390
.....
Ако не става, платете с банков превод, ще намерите сметката на Унивесритета и им изпратете платежния документ по мейла, че сте направили превода. Ще Ви струва толкова, колкото превод на левовата равностойност в България - 1-2 лева, като е важно задължително да посочите че искате таксите да са SHA или SLEV, тоест поделени. Иначе ще Ви чарджват много а при тази инструкция която Ви казвам, получателят няма да има такса, защото за него е превод в националната му валута, само Вие ще платите до 1 евро такса на българската банка.

Оправете си холандската карта и забравете за българските банки....
....

Още не е оправил сметката си, а времето съвсем наближава. Изрушках сайта на унито и не успявам да намеря IBAN.
Ще се поровя още малко

# 57
  • Мнения: 1 970
Koj е университетът?
Ако не откривате им пишете мейл.
А, сега мернах назад - Фонтис Айндховен.
Да, няма никъде сметка, само инструкции за дигитална оторизация.  Евентуално с Студиелинк на Въпроси и отговори ако намерите нещо, ако не - обадете им се или им пишете, там е даден и телефон и уатс ъп, ще Ви отговорят.

Последна редакция: чт, 17 сеп 2020, 12:37 от StefanB

# 58
  • Мнения: 19
Ако става въпрос за Фонтис, IBAN го има на payment agreement. Ако искате ми пишете на лични и ще ви го пратя.

# 59
  • Мнения: 2 190
Заради корона вируса тази година често всеки план е предпоследен - създава спънки, но понякога и нови възможности.
Тази година е по-различна, особено за първокурсниците.   Например  онлайн или хибридното обучение (само с 1-2 посещения на  унито седмично) дава възможност да се учи от България или да се търси квартира по-далеч от университетския град.
Скрит текст:
Пиша скрит текст, за да отделя личното от общите въпроси. Карантините провалиха търсенето на квартира през август в Маастрихт. Обучението е почти онлайн - имат право (но не са длъжни) на 2 присъствени упражнения седмично. Затова временно дъщеря ми живее при близки в Белгия на по-малко от 2 часа път с влак и пътува до университета 1 ден в седмицата. Ще търсим квартира, но не знам колко време ще отнеме.

Но възникват въпроси за задължения и права на онлайн първокурсниците
1. BSN номер - длъжни ли са да си извадят. Ако не са - имат ли право да го направят по желание

Събрах много информация, но не мога да намеря сама отговорите, още повече че при превода на английски може да се получи загубени в превода.  Естествено ще пишем имейли, но се страхувам да не изпуснем някой срок. И мисля, че ще е полезно и за други.
1.1. Длъжни ли са децата, които ще учат в Холандия над 4 месеца да вземат такъв номер?
1.2 Могат ли децата доброволно да изкарат БСН и как?

БСН номерът не е адресна регистрация, а е за връзка с администрацията, нещо като нашето ЕГН или ЛНЧ. Не съм сигурна, че е свързан с живеене в Холандия, а се дава и в други случаи - със сигурност намерих, че така наречените "фронтиерс" (които само работят в Нидерландия) също трябва да извадят БСН, но ходят до друга община? Но за студентите не намерих нищо написано. И във форума съм чела, и ако отворя формуляр за нещо, винаги искат БСН.
Във формуляра за БСН в Маастрихт буквало пише: адрес в Маастрихт или околността ("or the surrounding area here, not the parental address). Не искам да разсъждавам какво означава surrounding и дали 100-на км влизат в тази категория. Холандците са педантични и щом не са дали точно определения - вероятно ще разглеждат всеки случай отделно.
 
2. Имат ли право студентите, които не живеят в Нидерландия на заем за студентските такси (DUO tuition fee). В критериите няма изискване да живеят в Нидерландия. Предните години е било невъзможно да живеят далеч. Но отваряйки формуляра - първият ред е БСН номер???

Общи условия

Активация на акаунт