Ниски нива на АМХ и забременяване

  • 34 610
  • 535
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 10
По естествен път, при това два пъти. Първия път завърши с ранен спонтанен аборт, но забременях пак още на следващия месец опити. А преди това имахме повече от 1,5г неуспешни опити, включително със следене на овулация, при репродуктивни специалисти. На които имам чувството, че им доставяше удоволствие да ми обясняват колко ми е малък резерва, колко е лоша миомата и как почти нямам шанс, обаче не предложиха един Фемофлор, за да се види положението с микрофлората! 😡 Нито им хрумна, че с дефицит на витамин Д, бебе няма как да стане! Добре, че има интернет, да четем изследвания, форуми, да намираме книги и да се информираме сами, че некомпетентността на огромна част от лекарското съсловие е потресаваща…

Няколко въпроса от моя страна:

Защо няма да стане с дефицит на витамин Д?

Аз си пуснах преди няколко седмици изследвания, АМХ 0,77 на 33г. На 4ти ден от цикъла изброихме 13 антрални фоликула. Малко по-късно излезе инхибин Б (180, което било според лекарката супер), казаха ми, че не изглежда да имам изчерпан резерв и да не обръщам внимание. Витамин Д ми беше 17 при референтни граници (30-100). Взимах витамин Д преди, явно не съм усвоявала добре. Сега ползвам спрей. Питам, понеже наистина не ми е ясно, а пък според мен има много, много хора с дефицит на витамин Д и какво ли не още,пък гледам бая хора около мен не изглежда да имат проблем със забременяването. Трудно ми е да си представя, че това е чак толкова честа причина.

Също да попитам уреаплазма и другите потенциални споменати проблеми излизат ли при цитонамазка? Правя веднъж в годината, резултатите ми са били винаги добри/чисти.

При вас имаше ли и мъжки фактор / беше ли изследван, или просто предполагаш, че проблемът е бил витамин Д и уреаплазмата, за да не се получава?

# 526
  • Мнения: 708
Naixi89, според мен потърсете причината другаде, не в АМХ и яйцеклетките.
При нас например спермограмата беше като за донор, както се изразиха лекарите. Имах си О, хубава лигавица и тн.

# 527
  • Мнения: 283
Naixi89, според мен потърсете причината другаде, не в АМХ и яйцеклетките.
При нас например спермограмата беше като за донор, както се изразиха лекарите. Имах си О, хубава лигавица и тн.

Еми търсим, ама нещо друга причина няма 😔
Направени са няколко спермограми за толкова години, но те са добри. И при двамата мъже.
Първия даже имаше дете от предишна връзка. Общо той направи 5-6 спермограми и бяха добри.
Вече наистина не знам какво мога да изследвам

# 528
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 850
Naixi89, изследвала ли си микробиом и/или имунологична биопсия? Понякога причината се крие там.

# 529
  • Мнения: 283
Naixi89, изследвала ли си микробиом и/или имунологична биопсия? Понякога причината се крие там.

Имунология сме изследвали и беше всичко наред. Какво е микробиом?

# 530
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 850
Ето тук и тук можеш да прочетеш малко повече.
Общо взето се изследват бактерии, патогени и вируси, които евентуално може да са се настанили в матката и тя да е негостоприемна среда за ембрион или да е заета да се бори срещу тях и съответно в "битката" да падат и потенциалните оплодени яйцеклетки. Изследва се и нивото на лактобацилите, което е важно да е високо при опити за зачеване.

# 531
  • Мнения: 1 185
Витамин Д е изключително важен за огромна част от процесите в тялото, не мога да ги изброя всички, но има достатъчно лесно достъпна информация по темата. Оптималните стойности не са близо до долна граница, а до горната. Да, много хора са с дефицит или с ниски неоптимални стойности и имат деца, но според мен при дефицити (и на други минерали и нутриенти) репродуктивната функция не е приоритет на организма и затова се потиска допълнително. Размножаването е лукс, който природата е определила да се случва почти само когато всичко друго е оптимално, иначе е прекалено рисково. Със сигурност това, че имаш дефицит ти намалява шансовете и ти увеличава рисковете от редица заболявания и усложнения. Аз не мога да гарантирам, че при мен причината/причините  да не забременявам са със сигурност Уреаплазма и витамин Д. Споделям опит, който може да е полезен на някого, с идеята да вдъхна надежда и да ви окуража, че понякога и сами можем да си помогнем.

За Уреаплазмата конкретно съм чела доста проучвания на чужди езици и в някои имаше данни, че уврежда сперматозоидите. И по този начин води до инфертилитет. Иначе нито аз, нито мъжът ми сме имали инфекция, нито каквито и да е било симптоми.

ПП Освен витамин Д, приемах и куп други добавки, витамини и антиоксиданти, вкл. Убикинол в огромни дози, както и Масло от Вечерна Иглика (МВИ) . Може и да си въобразявам, но смятам, че са изиграли положителен ефект, ако не друго, поне като плацебо. Макар че от МВИ си имах съвсем ясна промяна в цервикалната слуз, която играе важна роля в естественото забременяване.

# 532
  • Мнения: 2 585
На мен ми казаха, нд зная до колко е вярно, че МВИ измества овулацията малко

# 533
  • Мнения: 3 149
На мен ми казаха, нд зная до колко е вярно, че МВИ измества овулацията малко
В каква връзка е това? Да не е ранна ли, какво? Ранната по принцип не е проблем, мисля

# 534
  • Мнения: 2 585
На мен ми казаха, нд зная до колко е вярно, че МВИ измества овулацията малко
В каква връзка е това? Да не е ранна ли, какво? Ранната по принцип не е проблем, мисля
Наистина не помня, за това казах "на мен ми казаха", за да повдигна темата, но не е твърдение.
Исках да го пия за болезнена овулация и тежко ПМС и получих такъв коментар. Понеже беше вече във времето, в което почнахме опити, а аз нямах възможност много да чета в онзи момент, просто се отказах да го пия, после откриха полипа и мислите ми се завъртяха към него.

# 535
  • Мнения: 37
Здравейте, имам нужда от спешен Пролутекс, поръчах си, но до 2ри, не знам дали ще дойде, а тогава ми правят Трансфер. За съжаление ми е нисък Прогестерона 10.6 и не знам дали ще се получи Sad

Общи условия

Активация на акаунт